Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Ihmisille jotka hetki sitten sylkivät Seiskan journalismin päälle nyt yllättäen kelpaakin rehellinen journalismi.
Hörkkö on myös aivan oikeassa tuossa twiitissään. Miten voi olla että ehkä yksi Suomen historian pahimmista terrori-iskun suunnitelmista ja oletettavasti ensimmäinen Suojelupoliisia vastaan suunniteltu terrori-isku lentää 95% mediapimennossa ja äkkiä lakaistaan pois otsikoista, mutta oletettavasti liikaa viinaa kiskoneen henkilön ampuma varoituslaukaus maahan on maailman loppu.
Ihmisille jotka hetki sitten sylkivät Seiskan journalismin päälle nyt yllättäen kelpaakin rehellinen journalismi.
Hörkkö on myös aivan oikeassa tuossa twiitissään. Miten voi olla että ehkä yksi Suomen historian pahimmista terrori-iskun suunnitelmista ja oletettavasti ensimmäinen Suojelupoliisia vastaan suunniteltu terrori-isku lentää 95% mediapimennossa ja äkkiä lakaistaan pois otsikoista, mutta oletettavasti liikaa viinaa kiskoneen henkilön ampuma varoituslaukaus maahan on maailman loppu.
Perussuomalaiset ovat monelle lähes pohjattoman vihan kohde
Jes englannin ja ruotsin malliin pamppu ja dialogipoliiseja niin hyvä tulee.Siellä on ollut ilo ylimmillään elämänkoululaisten risteilyllä ja viina virrannut:
![]()
Vornasen tapaus latisti perussuomalaisten vaaliristeilyn tunnelmaa
Puolue ei lähde pohtimaan Timo Vornasen asemaa puolueessa tutkinnan ollessa kesken.yle.fi
Ps. Hyvin valittu edellisen kohun Junnila kuviin..
Koti, uskonto ja isänmaa - sekä aseet!
Tämä tapaus osoitti taas (kouluammunnan lisäksi) miksei käsiaselupia pitäisi myöntää.
Perussuomalaiset ovat monelle lähes pohjattoman vihan kohde
Hämmentävää kyllä, PS edustajat ovat rikostilastoissa kovin raskaasti yliedustettuna samalla kun puolueen politiikka perustuu rikollisuuden leimaamiseen eri etnisten ryhmien piirteisiin ja ratkaisuksi ehdotetaan niiden ryhmien poistamista. Onhan siinä pikkuparadoksi kun tilastojen valossa näyttää että perussuomalaisuus johtaa rikoksiin vai rikolliset hakeutuu perussuomalaisiin.
normaaleita suomalaisia johon kuuluu tietyissä määrin kännissä sekoilu.
Enemmän kuin mekkaan päin rukoilu.Että toi on normaaleiden suomalaisten käytöstä?
Jestas. Täytyy omien suku- ja ystäväympyröiden olla sitten kovin broileroituneita, kun ei tunnu sisältävän näitä "normaaleita suomalaisia" ollenkaan.Aika huonoa trollaamista. Persut eivät ole vielä beoileroitunut puolue joten siellä on edelleen normaaleita suomalaisia johon kuuluu tietyissä määrin kännissä sekoilu. Se on tavallaan vastakohta uskonnolliseen ja massamurhaamiseen johon sinä yritit analogiaa vetää.
Että toi on normaaleiden suomalaisten käytöstä?
puheenvuoro.uusisuomi.fi
En suoraan viestiä kommentoia, vaan jatkona haaraan Puolueen motiivi ei ole nyt tuoda mitään maahanmuutto myöhötystä, tai ihan läpällä, tai ihan normaalia käytöstä juttua, ei vähättelyä, tai huudella jotain holokaustia.Että toi on normaaleiden suomalaisten käytöstä?
Hämmentävää kyllä, PS edustajat ovat rikostilastoissa kovin raskaasti yliedustettuna samalla kun puolueen politiikka perustuu rikollisuuden leimaamiseen eri etnisten ryhmien piirteisiin ja ratkaisuksi ehdotetaan niiden ryhmien poistamista. Onhan siinä
Enemmän kuin mekkaan päin rukoilu.
Kaikkia heikkoja Suomella ei ole varaa täysin ylläpitää ja sen takia Persut leikkaa.Se on vähän sama juttu kuin persujen suunnaton viha vihervassareita kohtaan. Iso osa persujen kannattajista kuitenkin kuuluu näiden ajaman sosiaaliturvan piiriin. Ja puolueen eliitti (johto) haluaa leikata sosiaalietuuksia. Näin näitä äänestäjäraukkoja vedetään hanuriin heidän tajuamattaan.
No en vielä olisi käsiaseita kieltämässä. Tässä uhkaa mennä oma poliittinen että siviiliura roskiin, toki tässä tapauksessa voi ajatella että jos ei olisi ollut lupaa, niin olisi ura pelastanut. Tai sitten olisi ollut luvaton, ja syöksy vielä syvempi.Tämä tapaus osoitti taas (kouluammunnan lisäksi) miksei käsiaselupia pitäisi myöntää.
Ei hänen kannata hätiköidä, ja ilmeisesti puolueellakkin on nyt joku risteily, mikä syö puoleen resursseja. Eli kannattaa olla ihan hiljaa, pitää korkki kiinni, netti poikki, ja käydä asiaa omien luotettujen kanssa läpi. ja tulla ulos vasta kun puolueen johdan kanssa käytä asiat ja ulos tulo läpi.Tämä Vornanen voisi tulla nyt jo kameroiden eteen ja kertoa mitä illalla kävi.
Toivottavasti Purra tässä käyttää osaajia, ja välttää hätiköintiä, mokailuja , toistaiseksi ei ole mokannut.En kyllä ymmärrä miksi Purra ei ole jo ilmottanu että persuista ulos ja kai nyt tästä saadaan myös eduskunnasta pois.
Tää kaikkihan oikeastaan kiteytyy itsekkääseen "Minä ensin" ajatteluun, jossa itselle halutaan antaa erioikeuksia muihin nähden kieltämällä muilta oikeuksia mitä itseltä ei kielletä. Koska "Minä ensin" on aika huono myydä poliittisena ideologiana se puetaan muotoon "Me ensin", "Suomi/Suomalaiset ensin" jne.Se on vähän sama juttu kuin persujen suunnaton viha vihervassareita kohtaan. Iso osa persujen kannattajista kuitenkin kuuluu näiden ajaman sosiaaliturvan piiriin. Ja puolueen eliitti (johto) haluaa leikata sosiaalietuuksia. Näin näitä äänestäjäraukkoja vedetään hanuriin heidän tajuamattaan.
Joo olisi pitäny vähän kirjottaa tarkemmin mutta tietty jo tän rikosepäilynkin takia ei kannata mennä itse antamaan harkitsemattomia lausuntoja mutta näyttää tämä Vornanen "rehelliseltä kunnon äijältä" jolla varmaan menty eduskuntaan niin kun on illalla hölmöillyt niin ottaisi ite kontrollin siitä miten se hoidetaan vaikka en nyt antaisi pisteitä mutta jotenkin tuntuisi edes vähän oikeelta. Myös en hyväksy mitään muuta lopputulosta kun pois persuista, pois eduskunnasta ja irtisanominen poliisista.Ei hänen kannata hätiköidä, ja ilmeisesti puolueellakkin on nyt joku risteily, mikä syö puoleen resursseja. Eli kannattaa olla ihan hiljaa, pitää korkki kiinni, netti poikki, ja käydä asiaa omien luotettujen kanssa läpi. ja tulla ulos vasta kun puolueen johdan kanssa käytä asiat ja ulos tulo läpi.
Toivottavasti Purra tässä käyttää osaajia, ja välttää hätiköintiä, mokailuja , toistaiseksi ei ole mokannut.
Jos ovat risteilyllä, niin saa siellä kyllä taiten esiinteyä, ettei jotain lipsauta.
Ei taida pistooli olla yleinen eikä varsinkaan pistoolia kuljeteta baareissa.Sanomalehti Kaleva väitti pääkirjoituksessaan, että ”Päissään surmaaminen on [suomalaisten] kansallinen, ehkä suorastaan geneettinen erityispiirre.”
Perussuomalaiseten kannattijissa on henkilöitä jotka saavat tulonsiirtoja, tukia, julkisesti tuottua palvelua, joita jokin vasemmisto puolue ajannut tai kasvattanut. Silti ihan loogista ja ajattelevaa toimintaa äänestää persuja ja kannataa niiden leikkaamista. siis monestakin syystä. monelle voi isompi kuva ajaa ihan itsekkyyden ohi. Moni äänestäjä ajattelee myös isommin, eikä vain sitä kuka antaa enemmän. Toki osa ajattelee itsekkäästi pidemmälle.Tää kaikkihan oikeastaan kiteytyy itsekkääseen "Minä ensin" ajatteluun, jossa itselle halutaan antaa erioikeuksia muihin nähden kieltämällä muilta oikeuksia mitä itseltä ei kielletä. Koska "Minä ensin" on aika huono myydä poliittisena ideologiana se puetaan muotoon "Me ensin", "Suomi/Suomalaiset ensin" jne.
Lopulta se pohjalla oleva ideologia on kuitenkin se "Minä ensin" ja tulee sieltä esille siinä vaiheessa, kun ne edut on saatu rajattua pienemmälle piirille – sitten ne alkaa tapella niistä keskenään.
Jäänyt mieleen puolueesta että seillä ei ole oikein valmista toimintamallia tälläiseen kriisiviestintää edes hallitustasolla, saati maakunta edustajilla.Joo olisi pitäny vähän kirjottaa tarkemmin mutta tietty jo tän rikosepäilynkin takia ei kannata mennä itse antamaan harkitsemattomia lausuntoja mutta näyttää tämä Vornanen "rehelliseltä kunnon äijältä" jolla varmaan menty eduskuntaan niin kun on illalla hölmöillyt niin ottaisi ite kontrollin siitä miten se hoidetaan vaikka en nyt antaisi pisteitä mutta jotenkin tuntuisi edes vähän oikeelta. Myös en hyväksy mitään muuta lopputulosta kun pois persuista, pois eduskunnasta ja irtisanominen poliisista.
Ehdotat että aseen kanssa riehuminen otetaan osaksi ihmisten välistä normaalia kanssakäymistä?
Että toi on normaaleiden suomalaisten käytöstä?
Edellisestä jäi pois.
Niin toivottavasti puolueella on vahvat tukiverkostot, siis asialliset, jos tässä hänelle käy se pahin, niin toivottavasti on tukea elämässä tarjolla.
Minusta se on lähinnä surullista pölhöpopulismia, jos sitä pitää alleviivata, kun se nimen omaan on itsestäänselvää kaikilla puolueilla. Ei kai kukaan nyt ihan oikeasti kuvittele, että ilman tuota alleviivaamista kansan edustamisen pointti olisi jotain muuta kuin sen oman kansan edustamista? Se on siis jo ihan lähtökohtaisesti Suomen kansan etujen ajamista.Onko tässä "Suomi ensin" ajattelussa jokin vika? Itse näen lähtökohtaisesti sen valtion ylimpänä tehtävänä jonka pitäisi olla itsestäänselvyytenä kaikilla puolueilla jotka Suomen valtiota haluavat ohjata. Minusta on surullista että joku puolue joutuu tätä nimenomaan painottamaan ja että jotkut kyseenalaistavat tämän.
No olin kyllä ihan vakavissani, puolue ei ole mikään auttava maineessa, mutta silti toivon ettei kaveria jätetä oman onnensa varaan. Voivat ajatella vaikka ihan itsekkäästi, siltä kantilta että jos se prosessi menisi maaliin puolueenkin kannalta paremmin silloin.Joo toivottavasti Timo saa parhaan mahdollisen avun ja useat voimahalit. Ei muuta kuin kirja ja podcast sitten tulille kuten Nacilla, Aarniolla ja muilla rikollisilla. Voimia! /s
PS. Ennen tätä kohua en edes tunnistanut tuon nimistä kansanedustajaa..
Minusta se on lähinnä surullista pölhöpopulismia, jos sitä pitää alleviivata, kun se nimen omaan on itsestäänselvää kaikilla puolueilla. Ei kai kukaan nyt ihan oikeasti kuvittele, että ilman tuota alleviivaamista kansan edustamisen pointti olisi jotain muuta kuin sen oman kansan edustamista? Se on siis jo ihan lähtökohtaisesti Suomen kansan etujen ajamista..
Kirjan , ja podcastin teko voi olla ihan ok, riippuen toki tulokannasta.
Tää kaikkihan oikeastaan kiteytyy itsekkääseen "Minä ensin" ajatteluun, jossa itselle halutaan antaa erioikeuksia muihin nähden kieltämällä muilta oikeuksia mitä itseltä ei kielletä. Koska "Minä ensin" on aika huono myydä poliittisena ideologiana se puetaan muotoon "Me ensin", "Suomi/Suomalaiset ensin" jne.
Lopulta se pohjalla oleva ideologia on kuitenkin se "Minä ensin" ja tulee sieltä esille siinä vaiheessa, kun ne edut on saatu rajattua pienemmälle piirille – sitten ne alkaa tapella niistä keskenään.
Mitä tän maksumuurin takaisen asian nyt sitten pitäisi kertoa? Että otsikkoon on kiva tarttua ilman pointin avaamista?Ei se nimenomaan tunnu olevan ihan itsestäänselvää kaikilla puolueilla.
Ministeri Tytti Tuppurainen nousi elämänsä virheen partaalta Suomen etujen vartijaksi – ”Oma kansa ensin -ajattelu on vahingollista” | Uusi Suomi
linkki maksumuurin takana.
Olihan se tuon pidätyksen ajan hieman turvallisempiMillainen Helsingin keskustan turvallisuustaso on nykyään viikonloppuyöllä neljän aikaan? Onko se heikentynyt niin, että tavallisilla kunnon ihmisillä on todellinen riski joutua yhteenottoon katujengien ja muun roskaväen kanssa?
Ehkä perussuomalaisella kansanedustajalla on hyvä syy olla huolissaan omasta turvallisuudestaan liikkuessaan vihervasemmistolaisessa ympäristössä. Vassarit on lietsoneet vastakkainasettelua viime kuukaudet ahkerasti mm. lakkoilulla ja kärjistävällä retoriikalla. Poliisikansanedustajalla saattaa olla rivikansalaisia tarkempaakin tietoa Helsingin turvallisuustilanteesta. Viralliseen "Ei meillä ole katujengejä"-poliisitiedotukseen ei oikein voi luottaa.
Ei tietenkään ole hyvä eikä toivottavaa lähteä viihteelle aseen kanssa mutta on se pienempi paha kuin joutua kadulla jonkin joukkion hakkaamaksi.
Ei tietenkään ole hyvä eikä toivottavaa lähteä viihteelle aseen kanssa mutta on se pienempi paha kuin joutua kadulla jonkin joukkion hakkaamaksi.
Todella hyvä aina silloin, kun kukaan kännissä oleva sekopää ei heilu siellä aseen kanssa.Millainen Helsingin keskustan turvallisuustaso on nykyään viikonloppuyöllä neljän aikaan?
Mitä tän maksumuurin takaisen asian nyt sitten pitäisi kertoa? Että otsikkoon on kiva tarttua ilman pointin avaamista?
Kuten tuossa itse yritin avata asiaa niin se "Me ensin" ideologia voi tosiaan sisältää omalle kansalle vahingollista ajattelua etenkin vähän pidemmässä juoksussa. Useammat huomaa jo hiekkalaatikolla, että jos pyrkii jakamisen sijaan vaan pelaamaan itsekkäästi, niin kohta saa leikkiä ihan yksin karhun naapurissa.
Paskoilta diileiltähän nää varmasti helposti tuntuu ja joskus voivat olla sellaisia ihan oikeastikin, mutta aika harvoin niihin "lapataan rahaa huvin vuoksi" vaan usein lähinnä siksi, että kansainväliset, yhteiset sopimukset velvoittavat tavalla tai toisella siihen taakanjakoon.Jos pointti olisi ollut että tämä rahan lappaaminen muualle hyödyttää meitä pitkällä juoksulla niin sitten se olisi kannattanut muotoilla niin eikä siten että "Oma kansa ensin ajattelu on vahingollista". Muuten siitä saa sen ihan sen kuvan mitä siinä sanottiin.
Kyllä tämä heijastuu myös siihen politiikkaan.
Aika paljon nyt on jankutettu että Irakista ja Somaliasta ja muista kehitysmaista tulevat pakolaiset vahingoittavat Suomea kun nämä pääsääntöisesti turvapaikkaan oikeudettomat tulijat ryöstävät ja raiskaavat isolla prosentilla ja että tämä pitäisi nyt ehdottomasti minimoida Suomen etu huomioiden. Silti tästä on vuosikymmenet väännettä ja vängätty ja vasemmistopuolueet ovat neliraajajarruttamassa yrittäen keksiä mitä ihmeellisempiä tekosyitä.
Toinen esimerkki on nyt nämä Suomen maksamat miljardituet Italialle ja Espanjalle jotka naamioitiin koronan tukemiseksi jotka nyt jatkuvasti ovat tuntuneet kohoavan jotka vaikuttavat uskomattoman paskalta diililtä ja joka on yksi osasyy siihen että Suomi on nyt velkahelvetissä.
Kehitysaputuet on myös yksi asia josta leikkaaminen onnistui nyt vasta kun vasemmistopuolueet saatiin heivattu hallituksessa helvettiin. Mikä siinä oli niin vaikeaa siitä leikata?
Kyllä tästä tulee kuva että se Suomen etujen vaaliminen absoluuttisena etusijana on toissijaista jonkin maailman halaamisideologian rinnalla. Se ei yhtään auta asiaa että SDP:n ministeri suoraan ilmoittaa että "Oma kansa ensin -ajattelu on vahingollista". SDP ja Vasemmistoliitto sekä Vihreät voisi vaikka linjata sen ihan suoraan että Oma kansa tulee ensin jos asia olisi niin kuin väität. Kumpikin tiedämme että ei tule onnistumaan. Ei tuokaan nyt ihan tätä auttanut että yrität leimata sen joksikin pölhöpopulismiksi.
Rahan kaataminen etelä-euroopan mafialle ei ole meidän etu edes pitkällä aikavälillä.Paskoilta diileiltähän nää varmasti helposti tuntuu ja joskus voivat olla sellaisia ihan oikeastikin, mutta aika harvoin niihin "lapataan rahaa huvin vuoksi" vaan usein lähinnä siksi, että kansainväliset, yhteiset sopimukset velvoittavat tavalla tai toisella siihen taakanjakoon.
Kuten sanottua jos haluaa vain pitää kiinni itsepintaisesti omista lyhytnäköisistä eduistaan eikä jakaa niin sitten saa kohta leikkiä hiekkalaatikolla ihan yksin. Se voi toimia ikävän huonosti siinä kohtaa, kun karhu kiusaa tai pitäisi olla joku jonka kanssa käydä kauppaa pehmotarroista.
Rahan kaataminen etelä-euroopan mafialle ei ole meidän etu edes pitkällä aikavälillä.
Sama pätee moneen muuhunkin asiaan.
En ajatellut että lähestyst asiaa tällä voi tienata. ja sori että lyhyt kommentti aiheuttaaa väärin ymmärrystä. ei mistään "aarnio" jutuista.Tämä on ihan ok signaali nuorille (wanna-be) gangstereille että rikoksella voi tienata jos sattuu jäämään kiinni.Kirjan , ja podcastin teko voi olla ihan ok, riippuen toki tulokannasta.
Ei se nimenomaan tunnu olevan ihan itsestäänselvää kaikilla puolueilla.
Ministeri Tytti Tuppurainen nousi elämänsä virheen partaalta Suomen etujen vartijaksi – ”Oma kansa ensin -ajattelu on vahingollista” | Uusi Suomi
linkki maksumuurin takana.
Mut voi se olla niinkin, et Persut on ikäänkuin omineet tuon "oma kansa ensin" -ajattelun ja sit siihen pitää vaan vastata.Se ei yhtään auta asiaa että SDP:n ministeri suoraan ilmoittaa että "Oma kansa ensin -ajattelu on vahingollista".
Unkarin maahanmuuttopolitiikassa selvästi on oikeian suuntaista ja voi sanoa että ajattelee siinä oman kansan etua. Myös eupolitiikka on usein oikean suuntaista(tosin vääristä lähtökohdista) Mutta muuten sitten unkari on pikemminkin Orban ja hänen lähipiiri ensin, joten orban ei ole omakansa ensin.Lauseen konteksti oli esim. Trumpin pyrkimys vetäytyä kansainvälisestä yhteistyöstä.
Kun tämä lause laitetaan nykypäivään samaan kontekstiin, niin huomataan kuinka oikaessa Tuppurainen olikaan. Länsimaiden yhteistyö ja yhteinäisyys on korostetun tärkeää ja esim. Unkari taas näyttää, kuinka oma kansa ensin -ajattelu on vahingollista kaikille.
Unkarin maahanmuuttopolitiikassa selvästi on oikeian suuntaista ja voi sanoa että ajattelee siinä oman kansan etua. Myös eupolitiikka on usein oikean suuntaista(tosin vääristä lähtökohdista) Mutta muuten sitten unkari on pikemminkin Orban ja hänen lähipiiri ensin, joten orban ei ole omakansa ensin.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.