Ai nyt ei enää lasketa edes mitään Game Pass-tilauspalvelun ulkopuolisia pelimyyntejä, Live Gold-tilauksia, lisäosamyyntejä, lisälaitemyyntejä, oheiskrääsää tms. mukaan, vaan kaikki massit pitää tulla Game Passin kautta? Että ihan kunnolla mutkat suoriksi vain.
Mitäs luulet, joko Mojangin hankinta on kuitattu?

Viime tiedon mukaan Minecraftilla oli 140 miljoonaa kuukausittaista pelaajaa, lisäosat myy kuin häkä, kakarat on ihan innoissaan kaikesta Minecraft-krääsästä ym. Sen kaupan jälkeen ovat ostaneet vielä 15 pelistudiota lisää, varmaan ihan vain kännissä ja läpällä.
Toiseksi, kun kerran höpiset näistä kärsimättömistä sijoittajista ja rahavirroista ym. Kannattaa muistaa, että voit ostaa ainoastaan koko firman osaketta. Ei ole erikseen myynnissä Xbox-puolen osaketta, Windows-puolen osaketta ja sitten vielä vaikka verkkopuolen osaketta. Se on yksi ja sama osake, ja esim. viimeisen 5v aikana Microsoftin osake on noussut yli 360%. Liikevaihto on yli 41 miljardia dollaria ja koko yrityksen markkina-arvo on lähes 2000 miljardia dollaria. Viimeisimmän neljänneksen tulos oli yli 15 miljardia dollaria VOITTOA. Kerro mulle se sijoittaja, joka on tyytymätön siihen miten tuota lafkaa johdetaan ja pyöritetään. "Joo mutku Game Pässi on liian halpa"
Jos sulla on vain jotain omia ruutupaperille tehtyjä Game Pass-laskelmia, niin kannattaa ehkä olla vaan hiljaa.
Spoilerin takana MS:n osakekurssi viimeisen 5v ajalta:
Pari lähdettä mukaan:
Microsoft beats earnings estimates: The Redmond, Wash., tech giant reported $41.7 billion in revenue for the March quarter, up 19% year-over-year — its biggest revenue growth since 2018 — and… Read More
www.geekwire.com
Osta osaketta Microsoft (MSFT). Nordnetissä voit käydä kauppaa edullisin hinnoin. Klikkaa tästä ja katso reaaliaikainen osakekurssi
www.nordnet.fi