Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
varmaan 58. kerta kun tuon saman asian toistat täällä. ymmärrettiin ekalla kerralla jo, usko poisOikeastaan PS5 myötä jäi PC:llä pelaaminen lähes kokonaan.
Näinköhän kuitenkaan. Ymmärtämisestäkään en ihan varma olisi, ottaen huomioon, miten tasaisin väliajoin jankataan läpi samat asiat.
tietääkseni ei jankata läpi mitä alustaa sinun tulisi käyttää pelaamiseen? korjaa toki mikäli väärässäYmmärtämisestäkään en ihan varma olisi, ottaen huomioon, miten tasaisin väliajoin jankataan läpi samat asiat.
tietääkseni ei jankata läpi mitä alustaa sinun tulisi käyttää pelaamiseen? korjaa toki mikäli väärässä
En tiedä millaisia virityksiä kenelläkin on olohuoneessaan mutta minulla on langaton näppis ja hiiri olohuoneen pöydän alatasolla missä myös on peliohjaimet ja otan sieltä ne käyttöön kun tarvitsen. Ja sama tietokone on käytössä kahdessa eri huoneessa, tietokone sijaitsee työhuoneessa. Äärettömän helppoa ja on aina olohuoneessa tietokoneen hyödyt käytettävissä muutenkin kuin pelaamiseen.Voihan sen kytkeä (olkkarin) televisioon ja pelata sohvalla ohjaimen kanssa, kuten konsolillakin. Silloin vain ne hiirtä ja näppäimistöä hyödyntävät asiat saattavat kärsiä, kun nuo on hieman haastavia sohvalla vs. työpöytä. PC:stä kun on monesti argumentoitu, että sillä pystyy paljon muutakin kuin pelaamaan, mikä on tietysti totta. Kuitenkin siinä kohtaa, kun on perusteltu ettei voi laittaa olkkariin kun tekee sillä niitä PC juttuja niin on kehoitettu jopa ostamaan kaksi, mikä osittain vesittää tuon monikäyttöisyysargumentin (kun se olkkari-PC onkin sitten puhdas pelikone). Tuo nyt lienee itsestäänselvyys, että laittamalla enemmän rahaa tiskiin saa parempaa rautaa. Ei kai kukaan sitä voikaan kieltää, että lyömällä tarpeeksi euroa tiskiin voi PC:llä saada huomattavasti paremmat grafiikat ja ruudunpäivitysnopeudet.
En ole "konsolisti", mutta tosiaan pidän tuota ratkaisua etovana. Ei ole millään lailla eheä, siro tai kaunis ratkaisu pömpöttää sohvalla näppäimistö ja hiiri sylissä. Käyttömukavuus ehdottomasti kärsii tuossa. Jos sinulla ei ole sellaista vuodetarjotinta vastaavaa ratkaisua, niin ehdottomasti kuset omaan ranteeseen hiirtä käyttäessäsi sohvalla.En tiedä millaisia virityksiä kenelläkin on olohuoneessaan mutta minulla on langaton näppis ja hiiri olohuoneen pöydän alatasolla missä myös on peliohjaimet ja otan sieltä ne käyttöön kun tarvitsen. Ja sama tietokone on käytössä kahdessa eri huoneessa, tietokone sijaitsee työhuoneessa. Äärettömän helppoa ja on aina olohuoneessa tietokoneen hyödyt käytettävissä muutenkin kuin pelaamiseen.
Kohta tietenkin konsolistit kertoo legendaariset kuinka hiiri/näppis ergonomia ei ole konsolipelaamisen tasolla ja minulla on 5 kerrosta talossa ja sama ei ole mahdollista toteuttaa jne.![]()
Miten tietokone on tässä tapauksessa kytketty olohuoneeseen, jos se sijaitsee toisessa huoneessa? Mitä rajoitteita tästä tulee vs. kone suoraan telkkarissa kiinni? Onko hiiri ja näppis yhdistettynä siihen tietokoneeseen vai johonkin muuhun laitteeseen? Mitä vaatimuksia on, että tällaisen voi sujuvasti toteuttaa?En tiedä millaisia virityksiä kenelläkin on olohuoneessaan mutta minulla on langaton näppis ja hiiri olohuoneen pöydän alatasolla missä myös on peliohjaimet ja otan sieltä ne käyttöön kun tarvitsen. Ja sama tietokone on käytössä kahdessa eri huoneessa, tietokone sijaitsee työhuoneessa. Äärettömän helppoa ja on aina olohuoneessa tietokoneen hyödyt käytettävissä muutenkin kuin pelaamiseen.
Kohta tietenkin konsolistit kertoo legendaariset kuinka hiiri/näppis ergonomia ei ole konsolipelaamisen tasolla ja minulla on 5 kerrosta talossa ja sama ei ole mahdollista toteuttaa jne.![]()
Tietokone on pitkällä aktiivisella hdmi-kaapelilla kytketty telkkariin. Hiiri ja näppis on tietenkin kytketty langattomasti siihen samaan tietokoneeseen kuten erilaiset peliohjaimet. Näin on menty jo viimeiset 15v ja hyväksi todettu ratkaisu. Yksinkertaista, helppoa ja mukavaa.Miten tietokone on tässä tapauksessa kytketty olohuoneeseen, jos se sijaitsee toisessa huoneessa? Mitä rajoitteita tästä tulee vs. kone suoraan telkkarissa kiinni? Onko hiiri ja näppis yhdistettynä siihen tietokoneeseen vai johonkin muuhun laitteeseen? Mitä vaatimuksia on, että tällaisen voi sujuvasti toteuttaa?
En ole "konsolisti", mutta tosiaan pidän tuota ratkaisua etovana. Ei ole millään lailla eheä, siro tai kaunis ratkaisu pömpöttää sohvalla näppäimistö ja hiiri sylissä. Käyttömukavuus ehdottomasti kärsii tuossa. Jos sinulla ei ole sellaista vuodetarjotinta vastaavaa ratkaisua, niin ehdottomasti kuset omaan ranteeseen hiirtä käyttäessäsi sohvalla.
Olen olohuoneeseen satsannut juurikin siitä syystä, että sen täytyy olla mukava, houkutteleva ja kauttaaltaan upea. Ei mikään nörttiluola. Sellaiset erikseen. Suomalaisen puusepän valmistamalle tammirunkoiselle sohvalleni ei mitään helvetin PC-hiiriä laiteta. PS5 sen sijaan DualSensen kera omassa ständissään on hyvin kaunis näky.
PC on toisessa huoneessa työpöydän yhteydessä, kuten kuuluukin. Sielläkin tulee pelailtua, mutta olohuoneessa oltava parasta. Kutsun useasti vieraita kylään ja saan paljon kehuja siitä, kuinka upea olohuoneemme on. Arvoa ja kauneutta kaikissa valinnoissa suomalaisista puukalusteista ja poron taljasta lähtien. PC v*ttuun sieltä.
100% totta. Toin vain esiin, että kaikki ei halua tehdä olkkaristaan nörttiluolaa. Konsolit sopivat tyyliltään olohuoneeseen. Ohjain ständissä kutsuu luokseen.Konsolin vaivattomuutee ei toki PC:llä ihan päästä, mutta noi sisustushommat nyt on mun mielestä ihan itse tehtyjä/keksittyjä ongelmia.
Tuutko siis pelailemaan vai mitä vingut? Seuraavaksi tiedossa Wii Sports -maratoni. Taljan voi siirtää hetkeksi pois, niin sukkasilteen pelataan parketilla.Upea olohuone jota naapurit ja ystävät käy kehumassa... lasten dualsense oikein ständillä siellä suomalaisen puusepän valmistamassa huonekalussa. Pleke vitone humisee korviahuumaavasti ja "tyylikkäästi porontaljalla.
Ei hemmetti mitä tarinoita täällä vedetää.![]()
Hyvä, että toimii sinulle, mutta ei tuo kyllä ole mitenkään oletuksena toimiva ratkaisu kaikille. Jos ei saa kaapelia seinien läpi (vaikka vuokra-asunto) niin aika karsea tuollainen lattioita pitkin menevä piuha, lemmikkien/lasten kanssa mahdollisesti vaarallinenkin riippuen mistä/miten kulkee pitkin talon. Toki voi sen ripustaa seinälle, jos saa tehdä seinäkiinnityksiä. Tavallisessa kaksikerroksisessakaan asunnossa ei kauhean helposti oikein toimi, kun yleensä olkkari on alakerrassa ja makkarit yläkerrassa. Kämpän koon kasvaessa tuskin yltää langattomien laitteiden signaalikaan. Pienessä kämpässä, olkkarin ja työhuoneen ollessa vierekkäin ja/tai yksin asuessa tietysti näppärä ratkaisu ja noin minäkin tein aikanaan opiskelijasolussa mutta ei ole sen jälkeen toiminut.Tietokone on pitkällä aktiivisella hdmi-kaapelilla kytketty telkkariin. Hiiri ja näppis on tietenkin kytketty langattomasti siihen samaan tietokoneeseen kuten erilaiset peliohjaimet. Näin on menty jo viimeiset 15v ja hyväksi todettu ratkaisu. Yksinkertaista, helppoa ja mukavaa.
Pelailen kotona kiitos. Olohuoneessa RTX5090 tarjoamaa kuvaa. Kaverit aina kyselee että miten minun pelit näyttää niin hyvälle ja sulavalle. Kysyvät että mikä "telkkari" koska näyttää niin hyvälle. Pelaillaan siinä bängereitä ja kukaan ei edes tiedä että tietokoneeni nimeltä "Black death" jakelee heille natiivia 4k resoa path-tracing ultra ultra ultra... raukat menevät kotiinsa omiin olohuoneisiinsa pelaamaan poron taljalla konsolillaan ja masentuvat kun heidän "telkkari" ei ole yhtä hyvä. "Black death" tuhosi taas yhden konsolistin sielun.Tuutko siis pelailemaan vai mitä vingut? Seuraavaksi tiedossa Wii Sports -maratoni. Taljan voi siirtää hetkeksi pois, niin sukkasilteen pelataan parketilla.
Täällä siis tosissaan pelataan PC:n kautta, lähinnä Moonlightilla suoratoistettuna olohuoneeseen. (Aiempi sisustuksellinen kritiikkini kohdistui lähinnä PC:n pitämiseen itse olkkarissa.)Modauksen tuki jo kääntää vaa'an selvästi PC:n puolelle. Poika vasta osti pelin PC:lle, vaikka sama oli pleikalla ennestään tuon takia.taisi olla Undertale rai joku vastaava. Taitaa maailman eniten myyty peli Minecraftkin olla parempi PC:llä.
100% totta. Toin vain esiin, että kaikki ei halua tehdä olkkaristaan nörttiluolaa. Konsolit sopivat tyyliltään olohuoneeseen. Ohjain ständissä kutsuu luokseen.
Jo tuossa aiemmin mainitsin nuo kosketuslevylliset ratkaisut eli eivät todellakaan kiinnosta. Sohvalla istuminen ja sohvapöydällä näppäimistö ja hiiri kuulostaa hyvin käppyräiseltä ratkaisulta.
Mitä vitun nörttiluolaa... Sä voit piilottaa sen PC:n tai tehdä siitä paljon tyylikkäämmän, kun joku avaruusaluksen näköinen PS5. Hommaat vaikka puisen kotelon. Voit edelleen pitää sen "kutsuvan" ohjain ständin esillä, jos se nyt on joku "kruunu" sun olohuoneelle.
Ei ole mikään kruunu. Ihan oikeasti Windowsin käyttäminen TV:llä on turhan käppyräistä hommaa ja väitän, että PC:stä menee paljon hukkaan, jos sen pyhittää konsoliksi.Mitä vitun nörttiluolaa... Sä voit piilottaa sen PC:n tai tehdä siitä paljon tyylikkäämmän, kun joku avaruusaluksen näköinen PS5. Hommaat vaikka puisen kotelon. Voit edelleen pitää sen "kutsuvan" ohjain ständin esillä, jos se nyt on joku "kruunu" sun olohuoneelle.
Paljon olen samaa mieltä viestisi kanssa, mutta tuota en ihan ymmärrä, että miten se tietokoneen käyttäminen on telkkarin kautta niin hankalaa? Kone päälle, niin telkkari herää hdmi-syötteen kautta ja windows aukeaa?Ei ole mikään kruunu. Ihan oikeasti Windowsin käyttäminen TV:llä on turhan käppyräistä hommaa ja väitän, että PC:stä menee paljon hukkaan, jos sen pyhittää konsoliksi.
...
Se ei toki ole ainoa vaihtoehto vaan minun ratkaisuni joka on toiminut monen kokoisessa talossa. Kaapeloinnit saa kyllä siististi oli kyse oma tai vuokra-asunto joten tätä selitystä en osta. Jos on se 5 kerrosta ja 650m2 tilaa, työhuoneen ja olohuoneen välillä 300m matkaa niin sitten hankkisin siistin kotelon ja rakentaisin olohuoneeseen oman pc järjestelmän.Hyvä, että toimii sinulle, mutta ei tuo kyllä ole mitenkään oletuksena toimiva ratkaisu kaikille. Jos ei saa kaapelia seinien läpi (vaikka vuokra-asunto) niin aika karsea tuollainen lattioita pitkin menevä piuha, lemmikkien/lasten kanssa mahdollisesti vaarallinenkin riippuen mistä/miten kulkee pitkin talon. Toki voi sen ripustaa seinälle, jos saa tehdä seinäkiinnityksiä. Tavallisessa kaksikerroksisessakaan asunnossa ei kauhean helposti oikein toimi, kun yleensä olkkari on alakerrassa ja makkarit yläkerrassa. Kämpän koon kasvaessa tuskin yltää langattomien laitteiden signaalikaan. Pienessä kämpässä, olkkarin ja työhuoneen ollessa vierekkäin ja/tai yksin asuessa tietysti näppärä ratkaisu ja noin minäkin tein aikanaan opiskelijasolussa mutta ei ole sen jälkeen toiminut.
Windows ei ole suunniteltu isolle ruudulle ja siihen on oma termikin: "10-foot UI" (10-foot user interface - Wikipedia).Paljon olen samaa mieltä viestisi kanssa, mutta tuota en ihan ymmärrä, että miten se tietokoneen käyttäminen on telkkarin kautta niin hankalaa? Kone päälle, niin telkkari herää hdmi-syötteen kautta ja windows aukeaa?
Upea olohuone jota naapurit ja ystävät käy kehumassa... lasten dualsense oikein ständillä siellä suomalaisen puusepän valmistamassa huonekalussa. Pleke vitone humisee korviahuumaavasti ja "tyylikkäästi porontaljalla.
Ei hemmetti mitä tarinoita täällä vedetää.![]()
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.