poskiholisti
Team R&T
- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 897
no, sanotaan vaikka näin, että nautinto tulee sen palkintona kun suoritat elämääsi.
Jos omalla kohdallasi asia on näin, niin eihän siinä mitään.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
no, sanotaan vaikka näin, että nautinto tulee sen palkintona kun suoritat elämääsi.
Niin, mutta kyseessä on juuri se, ettei ihmistä ole tehty nauttimaan.
Nautiskelunhaluisuus johtaa irvokkaisiin lopputuloksiin. Ihminen tarvitsee tehtäviä, ei nautiskeluja
Ehkä tulee ehkä ei, riippuu henkilöstä.no, sanotaan vaikka näin, että nautinto tulee sen palkintona kun suoritat elämääsi.
Ei sitä tarvitse vetää äärimmäisyyksiin. Mutta jos esim. joskus syökin rasvaisempaa ruokaa, nauttii hieman alkoholia tai jopa polttaa savukkeen (vaikka se ehkä elämän pituutta lyhentääkin, eikä liity mitenkään perheen saamiseen, suojaamiseen tai lisäämiseen) miksi sitä ei sallittaisi?
Vaikka voi hyvin istua keittiön tuolilla miksi ei hankkisi mukavampaa istuinta tietokoneen eteen? Vaikka tietokone ei suoranaisesti liittyisi perheeseen? Miksi kirjoittaa tälle foorumille jotain muuta kuin perheen perustamista varten.. itse ainakin "sorrun" tekemään monia asioita mitkä eivät liity edes mitenkään perheen perustamiseen tai sen ylläpitämiseen.
Ihan siksi että itse "nautin" siitä, mutta en silti koe että tekisin sitä "liiallisesti" että se vaikeuttaisi, jopa lyhentäisi, elämääni tai esim. estäisi perhe-elämääni...
Jos esim. pelaan joskus tietokoneella ja sitä varten hankin erikseen mikrofonin että voin puhua pelikavereilleni olemme varmaankin kaikki 100% samaa mieltä että tämä ei suoranaisesti lyhennä elämääni, ei liity perheen perustamiseen tai perheeseen oikeastaan ollenkaan ja jopa vähentää suoranaisesti rahaa minkä voisin laittaa vaikkapa rahastoon millä turvaisin mahdollisten jälkipolvieni elämää.. en silti koe että olisin tehnyt suuren synnin. Koska mielestäni kaikkea ei pitäisi miettiä "onko tämä nyt perhe-elämää parantavaa vai pitäisikö tämä raha pistää johonkin perhe-elämää parantavaan".
Poikani, anna kun kerron:
-rasvainen ruoka vain lihottaa sinua. On ihan ok, jos kerran viikossa syöt pizzaa tms rasvamäyskettä, viikonloppuna esim.
-alkoholia ei tarvitse enää mihinkään. baareja ei tarvita, naiset on tindereissä. Joten miksi joisit syöpää aiheuttavaa ja aistisi turruttavaa huumetta? tarvitset aistejasi
-savuke aiheuttaa syöpää. älä polta sitä. päihteiden käyttö tarkoittaa että et ole löytänyt tietäsi, toisinsanoen olet sivussa kohtalostasi, omasta polustasi, ja käytät huumaavia aineita, vaikka tosielämässä "päihtymys" tulee elämän tapahtumista ja tilanteista. huumeita ei tarvita.
-voit ostaa mukavamman tuolin jos se on ergonomisempi, ja pitää sinut toimintakykyisempänä perhettäsi varten, mutta vain, jos sinulla on perheesi huoltamisen jälkeen varaa tähän tuoliin.
-foorumeilla jaetaan tietoa, esim. perheen perustamiseen liittyen
-pelaaminen on pahe. katsoskun, pelaaminen on kuin huumeet, eli olet sivussa tieltäsi. Sinun pitäisi löytää sellaista tekemistä myös harrastuksissa joka tukee perhe-elämääsi. pelaaminen tekee sinut pöpperöiseksi, jopa ärtyisäksi perhettäsi kohtaan. älä pelaa, mene vaikka lenkille tai kalaan. tai aloita remontti.
Voisi jopa kysyä että onko mitenkään mahdollista että tälläinen ajattelutapa voi suoranaisesti vaikuttaa pariutumiseen vaikeuttavasti?
Eli kun tapaat jonkun potentiaalisen ehdokkaan kerrot hänelle suoraan että ei, et ole etkä halua käydä ikinä yksin ulkona baarissa, syömässä, elokuvissa, tansseissa tai muussa koska se ei edistä perheen etsintää ja moinen nautinnonhaluisuus johtaisi ainoastaan irvokkaisiin lopputuloksiin minkä takia pyrit noudattamaan ainoastaan tehtävähakuista perheen perustamis ja jälkeläisten saamiseen tähtäävää linjaa ja elämäsi on kasa tehtäviä joita kuuluu suoritttaa eikä mitään nautintoja. Samasta syystä et hanki ystäviä, elleivät he ole mahdollisia avioliitto kumppaneita.
Uskoisin että tämä saattaa olla yksi syy (sen lisäksi että kerrot ainoiden vaihtoehtojen olevan järjettömän lihavia YH-mammoja) miksi pariutuminen on muodostunut haasteelliseksi?
Jäi hieman epäselväksi, että onko sinulla jo tämä pääpalkinto eli perhe perustettuna?
Ehkä tulee ehkä ei, riippuu henkilöstä.
Mutta luulen että usein nautinnon määrä ei välttämättä korreloi "hyvän" absoluuttisesta määrästä vaan suhteellisesta määrästä. Vedetään mutkat suoriksi ja ajatellaan että nautinto=raha. Jos sitä on vähän ja kovalla työllä ansaitset vaikka 1000€ niin se tuntunee paljon paremmalta kuin että olet miljonääri ja saat 100 000€.
Joten periaatteessa nautinto varmaan useimmille tuleekin elämän "suorittamisesta". 100 miljoonan lotto voitto olisi ehkä vähän kun käyttäisi huijauskoodeja pelissä, hauskaa hetken, mutta ei kovin kauaa jaksa. Rahalla voisi saada naisia, mutta toisaalta voisi olla tyytyväisempi lopulta jos naisen saisi ilman rahaa.
Itse selvisin viime yönä puhumalla eli velhous jatkuu ja kohta ikää mittarissa 32. Homma on vaan niin, että se on kaikkien osapuolien kannalta parempi, etten rupea tässä iässä opettelemaan sitä, minkä muut ovat oppineet jo 15-18 vuoden iässä. Etenkin kun on diagnosoitu asperger, mikä selittää normaalista poikkeavaa käytöstä, kun vastakkaista sukupuolta tuppaa olemaan lähellä. Mutta ei siinä, olen tyytyväinen tähän tilanteeseen.
jokainen lapsi ansaitsee syntyä haluttuna tähän maailman eikä ei-haluttuna...
Ihmisiä ei kannata lokeroida liikaa, koska esim. koulutus ei kerro vielä mitään henkisistä kyvyistä.Asiaa ehkä mietitään myös vähän väärin.
Eli jos on heikompi työ, ei paljoa koulutusta, ei harrastuksia, ei lue mitään jne. niin täytyy katsoa samanlainen seurustelukumppani myös.
Yleistäen joku parturikampaaja tai siivooja on hyvinkin tyytyväinen jonkun raksamiehen kanssa. Sitten taas joku korkeammin oppinut professori haluaa seurakseen ehkä jonkun opettajan tai tutkijan.
Se hiljainen ja ujo seinäruusu luultavasti päätyy samanlaisen kanssa koska kumpaakaan ei huvita olla joka viikonloppuna bilettämässä ja laulamassa karaokea.
Eli se klassista musiikkia kuunteleva joka oikeasti viettää aikaansa lukien ja kävellen luonnossa ja harrastaa runojen tekoa ei luultavasti viihdy pidempään sen henkilön seurassa joka nauttii Paavo Pesusienen seikkailuista samalla olutta ja pilveä vetäen miettien pitäisikö jotain syödäkin mutta sitä varten tarvisi kävellä muutama kilometri äidin luokse missä saisi samalla jätettyä pestävät vaatteet... Vaikka kuinka joku kertoisikin että myös vastakohdat vetävät toisiaan puoleensa.
Miehillä ja naisilla on omien kokemusten mukaan hyvin eroava käsitys itsensä "luokittelusta". Monet miehet tuntuvat näkevän asian hyvin suoraviivaisesti, eli juurikin ajatellaan tietyn asian antavan +1 piste ja toinen taas -1. Sinänsä tämä toimii karkeana mittarina, mutta näin suoraviivaisessa luokittelussa unohtuu se ihmisyys; ihmiset tykkää eri asioista ja näkee asiat eri tavalla. Eli kaikkiin pätevää määritelmää eri tasoille ei voi mitenkään toteuttaa, muuttujia on liian monta. Tai miten vaikka määrittelee 8/10 miehen, siten että kaikki on asiasta samaa mieltä?Musta tuntuu enemmän että nää "keksin päästäni uuden termin"-sukupuoliset, urbaanit muotilesboilut ja "viihdyn sinkkuna" väitteet on enemmän jotain suojakilpiä ja kiistämisiä sille tosiasialle ettei niitä miehiä saakaan kun odottaa 8-10/10 vaikka on itse alle 5/10, muttei kuitenkaan suostu laskemaan standardejaan. Sitä toteaa itselleen että odottelee mielummin vaikka 10v sinkkuna sitä unelmien ritaria kuin ottaisi mitään sen alle. Lopulta kuitenkin sitä ritaria ei näy edes 15v päästä ja alkaa oma parasta ennen häämöttää niin normaali dettailu alkaa milffi-iässä.
Kauneusihanteet on kyllä aika universaaleja, ja esimerkiksi missit näyttävät tietynlaisilta syystä.Miehillä ja naisilla on omien kokemusten mukaan hyvin eroava käsitys itsensä "luokittelusta". Monet miehet tuntuvat näkevän asian hyvin suoraviivaisesti, eli juurikin ajatellaan tietyn asian antavan +1 piste ja toinen taas -1. Sinänsä tämä toimii karkeana mittarina, mutta näin suoraviivaisessa luokittelussa unohtuu se ihmisyys; ihmiset tykkää eri asioista ja näkee asiat eri tavalla. Eli kaikkiin pätevää määritelmää eri tasoille ei voi mitenkään toteuttaa, muuttujia on liian monta. Tai miten vaikka määrittelee 8/10 miehen, siten että kaikki on asiasta samaa mieltä?
Me ollaan emännän kanssa yli nelikymppisiä ja helvetin tyytyväisiä että ei ole perhettä vaikka kaikki edellytykset hyvään perheeseen olisi.Minusta siinä perheen perustamisessa ei ole kyllä mitään merkityksellistä. Ristipainetta tulee joka suunnalta itsellenikin, mutta minkäänlaista viettiä tai halua ei ole muksuja tähän maailmaan puskea, ei onneksi ole kyllä rouvallakaan. Ollaan kuitenkin jo pitkälle yli kolmekymppisiä joten jos se biologinen kello ei vielä tikitä, niin ihmettelen jos alkaa enää tikittämäänkään. Perustat sen perheen tai et niin joka tapauksessa kuolet joskus eikä sillä enää sen jälkeen ole mitään merkitystä. Jääpähän vähemmän ihmisiä suremaan (jos hyvä tuuri käy) tai tappelemaan perinnöstä. En minä sillä jälkikasvulla mitään tee kun olen itse haudassa.
Sama täällä. Eikä ole kertaakaan niin pitkälle kun muistan tullut edes mieleen perheen perustaminen. Mikäli kahta henkeä ei perheeksi lueta.Me ollaan emännän kanssa yli nelikymppisiä ja helvetin tyytyväisiä että ei ole perhettä vaikka kaikki edellytykset hyvään perheeseen olisi.
Miehillä ja naisilla on omien kokemusten mukaan hyvin eroava käsitys itsensä "luokittelusta". Monet miehet tuntuvat näkevän asian hyvin suoraviivaisesti, eli juurikin ajatellaan tietyn asian antavan +1 piste ja toinen taas -1. Sinänsä tämä toimii karkeana mittarina, mutta näin suoraviivaisessa luokittelussa unohtuu se ihmisyys; ihmiset tykkää eri asioista ja näkee asiat eri tavalla. Eli kaikkiin pätevää määritelmää eri tasoille ei voi mitenkään toteuttaa, muuttujia on liian monta. Tai miten vaikka määrittelee 8/10 miehen, siten että kaikki on asiasta samaa mieltä?
Naiset taas tuntuvat olevan suorastaan haluttomia ajattelemaan mitään "viehättävyystasoja". Monen naisen kanssa olen asiasta keskustellut (jos tullut puheeksi naispuolisten kavereiden tai porukassa mukana olleiden naisten kanssa) ja yksikään heistä ei ole tykännyt tämmöisestä luokittelusta. Enemmänkin he tuntuvat ajattelevan, että vastapuolen on herätettävä oikeanlaisia tuntemuksia. Tottakai, kuka nyt haluaisi pariutua jonkun kanssa, joka ei herätä mitään fiiliksiä. Mielestäni tässä on vaan se ongelma, että fiilisten/kokemusten vertailu on haastavaa, koska niiden suhteellisuus on aika häilyvää.

Abstract
It has been suggested that the Dark Triad (DT) personality constellation is an evolved facilitator of men’s short-term mating strategies. However, previous studies have relied on self-report data to consider the sexual success of DT men. To explore the attractiveness of the DT personality to the other sex, 128 women rated created (male) characters designed to capture high DT facets of personality or a control personality. Physicality was held constant. Women rated the high DT character as significantly more attractive. Moreover, this greater attractiveness was not explained by correlated perceptions of Big 5 traits. These findings are considered in light of mating strategies, the evolutionary ‘arms race’ and individual differences.
Olen saanut hieman samankaltaisen kuvan asiasta. Naiset vetävät hyvin fiilispohjalta, eikä ulkonäkö ole välttämättä ollenkaan se tärkein asia, mikä herättää fiiliksiä. Tämä on toisaalta varmaan juuri sama syy, miksi osa naisista tuntuu päätyvän aivan vääränlaisten miesten kanssa yhteen. Ne "selvinpäin maailman ihanin tyyppi" -miehet ja joissain tapauksissa myös narsistit yms. ovat vaan niin hyviä herättämään näitä fiiliksiä.
Toki myös moni nuorempi nainen ei todellakaan ajattele avioliittoa tai perheen perustamista. Heitäkin kiinnostaa se seksi ja "pahat pojat". Sitten myöhemmin kun etsivät sitä puolisoa ja lasten isää he etsivät täysin erilaista miestä.
Ongelma (ainakin itse näkisin sen sellaisena) on se että kyllä, olisi helppoa herättää naisen mielenkiinto ja ns. vetää rajusti ylitse heti alussa. Se toimii aika moneen naiseen (varsinkin nuorempaan) koska Suomalainen ei nyt hirveästi kehu toista ja jos joku vetää täysin ylitse kertoen miten koko muu maailma hidastui/pysähtyi, hän näki vain toisen joka tuntui sädehtivän. Sydän alkoi sykkimään nopeammin, hän ei ollut koskaan nähnyt mitään kauniimpaa. Hädin tuskin uskoi onneaan kun toinen suostui puhumaan hänelle takaisin jne jne. Yleensä kun maksimissaan ne omat kaverit ovat kertoneet että hän on todella kaunis (FB kuviin) ja että hänellekin on se prinssi odottamassa...

Tässä strategiassa on naisen kannalta ongelmana se, että biologisen kellon alkaessa piristä ja kiinnostuksen suuntautuessa ei-pahoihin poikiin alkaa olla jo myöhäistä. Helposti nainen tässä vaiheessa huomaa, että ei enää kelpaakaan perhe-elämästä kiinnostuneille miehille, kun miehet hakevat lastensa äidiksi sopivaa naista. Kymmenien miesten polkema alepa-fillari ei ole kovin kuumaa kamaa varsinaisilla parisuhdemarkkinoilla. Kertaseuraan varmasti on tarjolla jonoksi asti, mutta perheen perustamiseen voi olla vaikea löytää mukavaa miestä enää tässä vaiheessa.
Pyydättekö te heti ekoilla treffeillä jotain panopäiväkirjaa nähtäväksi, vai mitä helvetin misogyniaa tää taas on? Pidättekö itse panopäiväkirjaa mitä sitten esittelette morsianehdokkaalle todisteena jykevästä potenssistanne? Koska sehän nyt on ihan eri asia jos mies harrastaa seksiä kuin jos nainen harrastaa sitä?Kymmenien miesten polkema alepa-fillari ei ole kovin kuumaa kamaa varsinaisilla parisuhdemarkkinoilla.
Pyydättekö te heti ekoilla treffeillä jotain panopäiväkirjaa nähtäväksi, vai mitä helvetin misogyniaa tää taas on? Pidättekö itse panopäiväkirjaa mitä sitten esittelette morsianehdokkaalle todisteena jykevästä potenssistanne? Koska sehän nyt on ihan eri asia jos mies harrastaa seksiä kuin jos nainen harrastaa sitä?
Tässä strategiassa on naisen kannalta ongelmana se, että biologisen kellon alkaessa piristä ja kiinnostuksen suuntautuessa ei-pahoihin poikiin alkaa olla jo myöhäistä. Helposti nainen tässä vaiheessa huomaa, että ei enää kelpaakaan perhe-elämästä kiinnostuneille miehille, kun miehet hakevat lastensa äidiksi sopivaa naista. Kymmenien miesten polkema alepa-fillari ei ole kovin kuumaa kamaa varsinaisilla parisuhdemarkkinoilla. Kertaseuraan varmasti on tarjolla jonoksi asti, mutta perheen perustamiseen voi olla vaikea löytää mukavaa miestä enää tässä vaiheessa.

Olen havainnut tarjonnan ja kulttuurin muuttuneen huomattavasti viidentoista vuoden aikana. Potentiaalista tarjontaa on selvästi vähemmän, koska useimmilla naisilla ei ole tarvetta löytää vakinaista seuraa saati hankkia lapsia kenenkään nimetyn henkilön kanssa. Enemmänkin epämääräiset "kaverisuhteet" ovat yleistyneet. Netistä ei kannata hakea ensisijaisesti naisseuraa, koska useimpien palveluiden on tarkoitus koukuttaa miehiä palveluihin, sen sijaan että pysyviä tuloksia tulisi. Seuranhakuun liittyvät erinäiset nettihuijaukset ovat räjähtäneet käsiin, jolloin vaatii huomattavasti aikaa ja vaivaa, jotta bottien ja palkollisten valetilien seasta löytäisi oikeaa seuraa. Itseasiassa itselläni ei ole mitään käryä, mitä palveluita naiset käyttävät nykyisin vai käyttävätkö suurissa määrissä varsinaisesti mitään.
Livenä lähestyttäessä taas pitäisi olla vähintään viiden metrin turvaväli tai kirjallinen suostumus tutustumiseen, muuten tulee syyte vainoamisesta tai vähintään ahdistelusta. Katsoakaan et saa kuin alle sekunnin murtosan, koska katseellakin voi "henkisesti riisua" ja aiheuttaa elinikäiset "traumat". Sellaista rentoa, vaivatonta tutustumista uusiin naishenkilöihin ei enää mahdollisteta, ellei ole ensin tutustuttu pitkän kaavan kautta nettimaailman kautta tai tunnettu jostain virallisemmasta yhteydestä.
Isossa kuvassa myös potentiaalisen seuran taso on myös laskenut. En tarkoita mitään lihavia yksinhuoltajia, koska nykyajan naiset eivät halua muksuja. Enemmänkin huomannut liikenteessä pikkupojan näköisiä naisia tai ns. sukupuolettomia tapauksia, joista ei pysty arvioimaan näiden seksuaalisista suuntautumista. Kutsukaa vaikka sovinistiksi mutta itselleni miesmäisen oloinen ulkonäöltään, pukeutumiseltaan ja erityisesti kalju / puolikalju, lävistyksillä ja shokkiväreillä tärvelty nainen on vastenmielisen näköinen. Tavanomaisempaa enemmän klassista naiskuvaa edustavaa seuraa toki löytyy mutta selvästi vähemmässä määrin, tai sitten en tiedosta missä nämä nykyisin liikkuvat. Boikotoin Facebookin ja Instagramin palveluita jostain Tiktokista ja Onlyfansista nyt puhumattakaan, joten ehkä olen missannut nykyajan "nettiskenen". Toisaalta seuraavan sukupolven naisseura (10 vuotta nuoremmat) eivät kyllä kiinnostakaan enkä usko, että näiden kanssa syntyisi kovin hedelmällisiä keskusteluja. Muutenkin nykyajan naisten kännykkäriippuvuus turhauttaa, kun neitien naama on kiinni kännyköissä ja sormet tökkivät ruutua kuin pakko-oireiset. Oman ikäisilläni tai vanhemmilla naisilla ei vastaavia tapoja ilmene, joten lounaalla voi keskustella muustakin kuin viimeisimmistä Häshtäg-fiideistä tai tuijottaa ringissä mukahauskaa kännykkävideota.
Tl;dr: Nykyaika on mennyt sairaaksi.
Ei se subjektiivinen näkemys ole mihinkään muuttunut matkan varrella.
Olettaisin, että syynä tähän näkymien huonontumiseeen omassa ikäluokassasi on parisuhteista vapaaksi jääneiden naisten suhteellisesti koko ajan huonontuva osa. Ne parhaat ei-terapiatukalla varustetut normaalit, hyvät naiset on jo varattuja ja poissa markkinoilta. Ja kun tulevat hetkeksi sinkkumarkkinoille, niin pariutuvat uudelleen samantien. Sama koskee toki myös naisia: miesjoukon parhaat on jo varattuja. Tai eivät pariudu, koska saavat naisia rajattomasti.
edit: typoja
Miksi nämä parisuhdemarkkinoiden eliittiä edustavat naiset pariutuisivat välittömästi eron jälkeen?
Miksi lähtisin parisuhteeseen pelkän parisuhteen takia henkilön kanssa, kuka ei viehätä minua millään tavalla, tai kenen kanssa ei ole mitään yhteistä. EI yksinjäämisen pelko ei kelpaa vastaukseksi, viihdyn liiankin hyvin yksin.Oletteko ajatelleet että ottaisitte ruman naisen? pariutuisitte sellaisen kanssa kenen kanssa seksi on huonoa ja kenen kanssa hävettää liikkua julkisilla paikoilla, eli sellainen realistinen ja pragmaattinen suhde. "paskaa, mutta toimii ja on toteutettavissa"
Ihminen tarvitsee tasapainoa. Siihen kuuluu nautinnot ja se että kokee olevansa hyödyksi.Niin, mutta kyseessä on juuri se, ettei ihmistä ole tehty nauttimaan.
Nautiskelunhaluisuus johtaa irvokkaisiin lopputuloksiin. Ihminen tarvitsee tehtäviä, ei nautiskeluja
En tunne ketään tuttavapiiristä joka näin olisi tehnyt.
Omakin fiilis on että siellä pyörii lähinnä jotain kolarivauriokoiria, romumuijia ja muita WT sankareita. En tiedä pariutuuko ne sitten keskenään baareissa kun näkevät kiihottavan tribalitatuoinnin.
hetkinen, hetkinen, mitä on:
a: kolarivauriokoirat
b: wt sankarit?
romumuijan voin käsittää = huono muija.
Eikö nääkin löydä toisiaan tinderissä, tarviiks nekään baaria?
Baareista löytää naisia jotka viihtyy baareissa. Toki jos oma maku on peruskoulun kesken jättänyt kouvolatukkainen ketjupolttaja niin eipä se varsinaisesti keneltäkään muulta pois ole.
Ajattelin että nää on yleisiä termejä.
Romumuija on just sitä, eli romumuija.
WT = White Trash
Kolarivauriokoira = Rumilus
Baareista löytää naisia jotka viihtyy baareissa. Toki jos oma maku on peruskoulun kesken jättänyt kouvolatukkainen ketjupolttaja niin eipä se varsinaisesti keneltäkään muulta pois ole.
Baareista löytää naisia jotka viihtyy baareissa. Toki jos oma maku on peruskoulun kesken jättänyt kouvolatukkainen ketjupolttaja niin eipä se varsinaisesti keneltäkään muulta pois ole.
Eiks nää geneettiset voittajat ole tinderissä myös, vai tarviiks ne erikseen hakea baarista?
Mikäs siinä, mutta aika harvinaistahan toi kumminkin taitaa olla, että mies syttyy 20 vuotta vanhemmasta naisesta, jos vaihtoehtojakin olisi... Etenkin jos naisen ulkonäkö on so-so.Opiskelin oikiksessa pienellä paikkakunnalla. Viisaimmat arvaavat varmaan, että jäljelle jää kolme vaihtoehtoa. Miehenä olen sellainen parimetrinen, urheilullinen ja kielitaitoinen. Toisaalta olin noihin aikoihin todella ujo ja kiinnostunut ryyppäämisen sijaan politiikasta, filosofiasta ja taloudesta.
Olin aina pitänyt itseäni rumana koulukiusaamisen takia, mutta tuossa paikassa ihmettelin yhtäkkiä sitä nuorten tyttöjen antamaa huomiota. Ryhmätöissä ihan riideltiin kuka pääsee ryhmääni ja sai olla kanssani eniten samaa mieltä. Yliopiston käytävillä nuoret blondit raiskasivat minua katseellaan. Ruokalassa vastapäiseen pöytään tupsahti aina joskus joku tummaverikkö vaihtari, joka kävi ostamassa kioskista mehujään vain sitä yhtä katsetta varten. Varsinkin vaihtarien osalta vaalea siilitukkani ilmeisesti vetosi heihin suunnattomasti. Meno alkoi olla jo todella härskiä ja joskus jopa häiritsevää. Yritin keskittyä satojen sivujen tenttialueisiin ja kaipasin vain omaa rauhaa ja omia ajatuksiani päivisin syödessäni ruokalassa. Ujona, mutta puheliaana introverttinä oli vaikea keskittyä jopa opiskeluun yleisemmälläkin tasolla. Yliopiston kirjastolla jos vieressä oli vapaa loosi, niin eipä mennyt aikaakaan kun siihen tupsahti taas joku hepsankeikka huokailemaan ja lähtemään kahvilaa kohti aina ”samaan aikaan”.
Ensimmäiset pari kuukautta huomio hiveli itsetuntoani. Kaikki pelimerkit jäätävän pelailun ja panohurjastelun aloittamiselle olivat käsissäni. Nuoruudessa en viihtynyt kotibileissä kuin kuskina, joten voisi luulla että nyt teki mieli ottaa ”omat takaisin”.
Vaan eipä tehnytkään. Asetelma kääntyikin täysin päälaelleen. Minua alkoi ärsyttämään nämä pakkelinaamaiset ja pinnalliset bimbot, tekoripsineen ja rakennekynsineen. Seuranhaku oli täysin haasteetonta. Mitään älyllistä efforttia ei tarvittu. Naisia oli yliopistolla kolminkertainen määrä miehiin verrattuna. Monet olivat kaukaa muuttaneita, ”kotipaikkakunnan kahleista vapautuneita” ja yksinäisiä. Se todellakin näkyi.
Kiinnostus kaksikymppisiin naisiin lopahti täysin myös yliopiston ulkopuolella. Ensimmäinen todellinen parisuhteeni oli jo samana syksynä, vielä 22-vuotiaana, 43-vuotiaan ja hieman lihavan ja jopa melko ruman naistoimitusjohtajan kanssa. Hän kaipasi älykästä keskusteluseuraa, kavaljeerin ravintolaan ja teatteriin. Sellaisen joka osasi puhua yhteiskunnallisista ja kultturelleista aiheista liikekumppaniensa kanssa, joista hän ei paljoa itse ymmärtänyt. Hän oli koko elämänsä elänyt tässä tuppukylässä ja oli menestynyt yrityselämässä ihan ammattikoulupohjalta.
Parisuhteen dynamiikka oli todella mielenkiintoinen. En halunnut ottaa naiselta rahaa tai mitään rahanarvoista aineellista, vaikka hän sitä tavallaan tarjosikin. En toisaalta voinut opintotuella mitenkään elää tuollaista elämää. Niinpä sovimme, että maksan ravintolaillallisista sen pelkän ruoan hinnan kaupassa ja hän korvaa loput maksaen tavallaan elämyksestä minunkin puolestani. En ikinä itse ehdottanut mitään teatteri-iltaa tai ravintolaillallista, vaan se oli vain ja ainoastaan hänen tehtävänsä. Suostuin jos opinnoilta ehdin.
Alkuvaiheessa oli hieman vaikeaa kiihottua fyysisesti rumasta ja vähän läskistä keski-ikäisestä naisesta. Parin viinilasin jälkeen homma yleensä helpotti. Eipä mennyt aikaakaan, kun ei tarvittu edes sitä viiniä. Naisen itsevarmuus ja määrätietoisuus oli erittäin kiihottavaa nuorelle pojalle, vaikka ulkomuoto hieman närästikin. Seksi oli aivan loistavaa ja tämä toimitusjohtaja olisikin halunnut sitä joka ilta. Kieltäydyin kohteliaasti suunnilleen joka toinen kerta. Hän ei ollut siitä moksiskaan, vaan ymmärsi raskaan opiskelutaakan ja rientojen verot. Totesi vain joka kerta, että mikäli pieni huulihölkkä auttaa keskittymään vielä tenttiinlukuihin näin iltaisin, niin myös sellainen on tarjolla ja vielä jossain nätissä yöasussa. Mikä nainen! Vau! Hän todellakin arvosti ja osasi pitää miestä hyvänä. Se oli todella kiihottavaa ja paikkasi kaikki muut puutteet.
Jos taas sänkyhommissa tämä toimitusjohtaja oli se dominantimpi osapuoli, niin sosiaalisesti hän ei halunnut lainkaan myötäilevää miestä. Hän halusi, että sanon hänelle vastaan, kieltäydyn asioista jos mieli tekee, vaadin läsnäoloa ja kerron päiväni kulusta ja fiiliksistäni kyselemättä liikaa häneltä itseltään. Hän kyllä kanssa kertoi asioistaan, mutta harvemmin. Tuolloin kuuntelin mielelläni. Älyllistä haastetta tämä nainen tarjosi yllin kyllin. Väittelimme paljon henkilöstöjohtamisesta ja työntekijän asemasta työyhteisössä. Itse väitin aina vastaan ja puolustin työntekijää, kun tämä nainen taas otti kannaksi yrittäjänäkökulman. Väittelyt olivat kiivainakin aivan ihania ja johtivat aina välillä täysin spontaaniin seksiin.
Jotain tämän naisen henkisestä kypsyydestä kertoi se, että hän kantoi runsaasti huolta siitä, että nuori mies pääsisi toteuttamaan itseään myös omanikäisten opiskelijatyttöjen kanssa. Nautin tavallaan tilanteesta, enkä heti kertonut, että eivät ne ole siellä minun ykköstähtäimenä, vaikkakaan eivät olleet niin vanhatkaan naiset. Kolmikymppiset ja hyvin säilyneet lapsettomat kiinnostivat minua eniten.
Annoin joskus myös Tinder-profiilini tämän naisen käsiin. Jumalauta sitä mätsien määrää! Miehenä ei todellakaan tajua mikä eri asia ja lähestymiskulma vetoaa eri naistyyppiin. Hän valkkasi minulle usein ulkonäöltään aika geneerisiä 20-25 v. blondeja. Sellaisia helppoja, yksinkertaisia ja turvallisia, joista ajatteli minun kiinnostuvan vain yhtä yötä varten. Joka toinen perjantai oli joku blondi katsottu ja lämmitelty. Minun piti vain lukea viestiketju ja mennä paikanpäälle tämän toimitusjohtajan stailaamana. Silmä ei sinänsä pettänyt, koska mitään syvällisempää niistä ei kehkeytynyt.
Kun toimin hänen kavaljeerinaan firmansa pikkujouluissa. Hän jopa yritti minua muutamalle omanikäiselleni nätille blondille viikonlopuksi. Yhden kanssa vietinkin kiihkeän yön. Toimitusjohtajanainen jopa hymyili ja iski minulle silmää, kun lähdin hänen nuoren työntekijän kanssa pikkujouluista. Asetelma oli erittäin kiihottava ja jännittävä. Ehkä hän ajatteli, että tämä on ainoa keino pitää minusta kiinni mahdollisimman pitkään. Tavallaan näkökulma oli totta.
Tarinaa tästä 20-vuoden ikäeron suhteesta eivät tiedä edes läheisimmät ystäväni vielä tänäkään päivänä. Jäimme kerran ”kiinni” opiskelukavereilleni, kun olin ajamassa naisen uudella Bemarilla ravintolasta häntä kotiin. Selitin yliopistolla, että sain töitä henkilökohtaisena avustajana ja että naisella oli selkämurtuma. Sanoin kantavani kasseja ja sellaistaLäheisemmät ystäväni kyllä varmasti arvasivat, koska myös keskustelunaiheeni olivat aika keski-ikäiseen makuun parikymppiseksi. Osa hymyili virnistäen arvaten tarinan todellisen laidan, kun kuuli uudesta ”työnantajastani”
Naisella itsellään ei ollut lainkaan ajokorttia, joten toimin myös hänen ”hovikuljettajanaan”. Laatuauton tyylikkyys ja ajotuntuma kävivät palkasta tästä kuskaamisesta. Kävimme yhdessä muutaman kerran isommassa kaupungissa muutaman sadan kilometrin päässä, teatterissa. Nainen tykkäsi ottaa muutaman lasin viiniä esityksen väliajalla ja minä taas tykkäsin ajaa hienolla autolla. En silti koskaan pyytänyt autoa lainaan, vaikka hän sitä tarjosikin. Kiitollisuudenvelka ei sopinut parisuhteeseen ja minun ylpeys ei olisi antanut myöden.
Olen nykyään vuosia myöhemmin runsaasti kauniimman ja omanikäiseni naisen kanssa yhdessä. Silti muistelen kaiholla tuota reilua vuotta, mitä yhteiseloamme kesti tämän ruman johtajanaisen kanssa. Lopulta epätavallisen suhteen kaatoi eräs kolmikymppinen esiintyvä taiteilija, jonka kehonkieli, treenattu kroppa ja tyylikkyys vetivät minut väkisin puoleensa. Lihava ja ruma keski-ikäinen nainen ei enää millään sytyttänyt, enkä voinut asialle mitään, vaikka olisin voinut jäädä siihen vaikka loppuopiskelujen ajaksi.
Missään parisuhteessa en ole muuten sen jälkeen ollut niin onnellinen. Tarinan opetus on ehkä siinä, että naiseus on kuitenkin paljon muutakin kuin ulkonäkö. Miehen pitää päästä tavallaan katsomaan naistaan joko ylös- tai alaspäin, mutta tietty samankaltaisuus ja samanarvoisuus harvoin toimii. Määrätietoinen 30-40 v. nainen vetää valtavasti puoleensa itseään nuorempia miehiä. Ei tarvitse olla edes mikään toimitusjohtaja. Pelkkä tätimäinen auktoriteetti vetoaa jo moniin ;-)
Mikäs siinä, mutta aika harvinaistahan toi kumminkin taitaa olla, että mies syttyy 20 vuotta vanhemmasta naisesta, jos vaihtoehtojakin olisi... Etenkin jos naisen ulkonäkö on so-so.
Toki nuorena poikana voi ajatella, että vanhempi nainen on hyvä "kouluttamaan" ja antaa aikuisen naisen kyydit yms., mikä voi tietysti pitää paikkaansakin.
Mun elämäni ehkä parasta seksiä on ollut juuri tuonikäisen naisen kanssa, tosin olin itsekin yli 40v..Yleensä olen "harrastanut" paljon nuorempia naisia. Mutta kyllä vanhemmatkin voi hyviä olla. Varmasti olisin tykännyt tuosta naisesta paljon nuoremmallakin iällä. Tosin tässä tullaan sitten siihen, että mulla ei nyt ollut "ihan" noin paljon valinnanvaraa kuin sulla, eikä useimmilla muillakaan miehillä ole, joten kovin paljon ei ole varaa "valkkaillakaan" kun suurin piirtein jonkinlainen kohdalle sattuu.
Itseäni vanhemmat naiset ei oo kiinnostanut sen jälkeen kun 30v täytin, ei sytytä yhtään. Toisaalta tuo sun logiikka ylipäätään ei mun mielestä päde - petihommissa minä määrään tahdin ( = katson alaspäin), muija tekee isompaa tliä (= katson ylöspäin) ja samankaltaisuus johtaa toimivaan seksiin ja molempia kiinnostaviin investointeihin. Samanarvoisuus elinehto järkevälle parisuhteelle, korostetusti jos lapsia..Missään parisuhteessa en ole muuten sen jälkeen ollut niin onnellinen. Tarinan opetus on ehkä siinä, että naiseus on kuitenkin paljon muutakin kuin ulkonäkö. Miehen pitää päästä tavallaan katsomaan naistaan joko ylös- tai alaspäin, mutta tietty samankaltaisuus ja samanarvoisuus harvoin toimii. Määrätietoinen 30-40 v. nainen vetää valtavasti puoleensa itseään nuorempia miehiä. Ei tarvitse olla edes mikään toimitusjohtaja. Pelkkä tätimäinen auktoriteetti vetoaa jo moniin ;-)
Asiaan toki on voinut vaikuttaa sekin, että olet opiskellut reippaasti naisvoittoisessa ympäristössä... Ei siellä naisille niitä "katselun kohteita" siis ihan mielin määrin ole ilmeisesti ollut. Luultavasti olisit saanut liikkua paljon vapaammin jossain Teknillisen korkeakoulun tms. käytävillä.Eihän sitä silloin nuoruudessa tavallaan koskaan tullut edes kiinnitettyä huomiota, että naisten katseet ei olleetkaan pelkkää uuden ihmisen katselua, vaan että niillä pyrittiin viestimään kiinnostusta. En koskaan älynnyt sitä, koska luulin että naiset katsovat kaikkia miehiä niin. Olin todella kokematon tuolla osa-alueella.
Itseäni vanhemmat naiset ei oo kiinnostanut sen jälkeen kun 30v täytin, ei sytytä yhtään. Toisaalta tuo sun logiikka ylipäätään ei mun mielestä päde - petihommissa minä määrään tahdin ( = katson alaspäin), muija tekee isompaa tliä (= katson ylöspäin) ja samankaltaisuus johtaa toimivaan seksiin ja molempia kiinnostaviin investointeihin. Samanarvoisuus elinehto järkevälle parisuhteelle, korostetusti jos lapsia.
Ja paska puhetta tuossa ylläolevassa viestissä voivottelu komeudesta - komeat pärjää aina, ei kävis mielessäkään alkaa tekemään siitä muuta kuin positiivista asiaa joka antaa pelivaraa moneen tilanteeseen.
Jos oot 1:1 jonku kuuluisan komistuksen kanssa niin nuo treffihäiriköt melkein uskottavia, muutoin menee vainoharhaisuuden tai paskapuheen piikkiin, väittäisin.
Luxus-narina = turhaa pätemistä.Pärjää ja pärjää. Ei sitä kukaan kiistä, että tietynlaista luxus-narinaahan se on.
En katsonut sitä naista ylöspäin rahan takia, vaan tunneälyn ja elämänkokemuksen.
Mitä siihen ulkonäköön tulee, niin olen 30 v. blondi siilitukkainen Alec Baldwin ja pituutta se pari metriä. Alatko nyt ymmärtää?
Asiaan toki on voinut vaikuttaa sekin, että olet opiskellut reippaasti naisvoittoisessa ympäristössä... Ei siellä naisille niitä "katselun kohteita" siis ihan mielin määrin ole ilmeisesti ollut. Luultavasti olisit saanut liikkua paljon vapaammin jossain Teknillisen korkeakoulun tms. käytävillä.![]()
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.