- Liittynyt
- 29.10.2016
- Viestejä
- 1 684
Siinäpä mielenkiintoinen mielipide:
Lukijan mielipide: Insinöörille ja sairaanhoitajalle pitäisi maksaa samaa peruspalkkaa
VUODESTA toiseen vertaillaan naisten ja miesten palkkoja ja ihmetellään epätasa-arvoa. Palkkatasa-arvo on saavutettavissa yksinkertaisin ja oikeudenmukaisin keinoin. Lopetetaan alakohtaiset palkkaneuvottelut ja määritellään palkat koulutustasoon, kokemukseen ja työn vaativuuteen perustuen.
Uudistuksen voisi aloittaa kuntasektorilta. Palkkapotin koko tiedetään, jolloin riittää, että se jyvitetään työntekijöille uudenlaista laskukaavaa käyttäen. Ammattikorkeakoulusta valmistunut insinööri ja sairaanhoitaja ansaitsisivat saman peruspalkan. Esimies- ja muut vastuutehtävät korottaisivat palkkaa samojen kriteerien mukaisesti nimikkeestä riippumatta.
Koska ylimääräistä rahaa ei tietenkään ole korjausliikkeen toteuttamiseksi, epäoikeudenmukaisen suurta palkkaa nauttivat menettäisivät osan palkastaan. Saavutetuista eduista luopuminen tuntuu ikävältä, mutta kyllä siihen sopeutuu kulmahuoneen menestyjä siinä missä matalapalkka-alan pätkätöitä tekevä yksinhuoltajaäitikin.
Paula Timonen
proviisori, Lappeenranta
Kaikista pelottavinta tässä on että nykyhallituksessa on lukuisia Paulan kanssa samaamieltä olevia.