Sen sijaan ostamatta on vielä työvälineet tuohon laitteeseen, eli mitä te ostaisitte tuohon ja mistä? Onko niissä lisävarusteissa "laatureroja"? Eli alkuunsa pyörien renkaiden täyttöön, uimalelujen täyttöön yms. puhdistamiseen ois ihan kätevä jotkut hankkia.
On, huomattavia laatueroja. Joistain mutterimopoista nyt ei ollut edes puhe mutta erot ovat valtavia krääsän ja laatutavaran välillä. Tosin nykyään perustasolla akkukoneet ovat edullisempia ja näppärämpiä. Maaliruiskuissa sitä enemmän, mutta niistä en ymmärrä juuri mitään. Nythän tosin oli perustavimmista perustyökaluista kysymys, joten sori siitä.
Puhalluspistooleissa halvatkin voivat olla hyviä ja lähinnä oikean mittaista putkea ja sopivaa kahvaa kannattaa katsoa, toki myös tuleeko paineilmaliitin mukana vai pitääkö itse asentaa. Kannattaa hommata esim. lyhyt ja pisin mahdollinen. Jälkimmäinen vähentää pölyaltistusta tehokkaasti, siis muutenkin kuin keuhkoihin tai silmiin.
Renkaantäyttölaitteissa osassa halpiksista on kelvoton pikaliitin renkaan venttiiliin, osassa mittarilla ei tee mitään, jotkut hajoavat muuten vaan käteen. Halpiksissa ei auta kuin mututuntumalla kokeilla. Meinasin linkittää hyvän ja halvan Stanleyn renkaantäyttölaitteen, mutta näkyy kadonneen kaupoista joissa sitä oli. Jotkut saman merkin tuotteet taas ovat sitä tosihuonoa bulkkia, eikä brändi ole mikään kattava suositus kuten ei mikään markettituotenimi. Ihan kohtalaisia halpiksia on ollut Lidlin keskikäytävältä, jos olisi ideana saada laajempikin suutinkokoelma vaikka rantapalloon asti. Usein halpispaineilmatyökalusarjoissa tulee vaan kaikenlaista turhaa mukana kuten maaliruisku joka vaan täyttää sekajäteastiaa.
Voi myös ostaa kalliita premium-tuotteita, jotka ovat, öö, kalliita ja yleensä varmemmin hyviä. Omalle työmaalleni en moisia renkaantäyttölaitteeksi hanki koska joku kuitenkin onnistuu sotkemaan ne jollain ruostuttavalla liuoksella, jolloin kestävät yhtä hyvin kuin halpiskin. Mutterimopoja on kokeiltu lukuisa halpiksia ja yksikään ei ole varsinaisesti edes toiminut käyttökelpoisesti, vaikka legendan mukaan esim. Biltemassa on sellainenkin tuote ollut. Oikeiden paineilmatyökalujen valmistajien versiot taas ovat hyviä, t. Atlas Copco.
Hionta- ja leikkausvehkeissä en ole paineilmaa edes kokeillut vaan mennyt aina verkkosähköllä tai akulla. Samoin taitaa jatkossa toimia yhä useampi satunnaiskäyttäjä. Joku pieni suorahiomakone tosin voisi olla paikallaan juuri paineilmalla.
PI letkukela seinään tai kattoon kiinni?? Onko millainen hyvä ? Sellainen kelautuva jollain 15m pituudella? Onko näillä väliä sen suuremmin, kun käyttö vähäistä.
Saattaa olla, että tuollaisella kompressorivalinnalla ei letkukela ole relevantti varuste, tai ehkä voi jossain tapauksessa ollakin työpisteiden luonteesta riippuen. Mikä jottei vaikka kiinteä paineilmalinjasto. Itse en ole koskaan talliin kumpaakaan mainittua hommannut vaan temppuilen irtoletkujen kanssa. Biltemasta sai aika kestäväksi osoittautuneen lukuisia autolla ja traktorilla yli rässimisiä kestäneen kumiletkun suht edullisesti. Vähäiselle ilman tarpeelle ohut spiraaliletku on usein näppärämpi - sellaista en tällä hetkellä käytä vain siksi, että viimeinen meni paskaksi enkä ole muistanut ostaa uutta. Tuollaisen pitkän ja paksun mustan letkun esille ottaminen ja pois laittaminen kun on aina vähän vaivalloisempaa, tässäkin kontekstissa.