Mulle on "ihan just" tulossa kaupasta uus komposti, kun vanha meni rikki. Ei ole nykyajan tv-lupatarkastajaa ainakaan toistaiseksi näkynyt. Ei voi olla paljon suurempaa järjen köyhyyttä kuin katu täynnä lähes tyhjiä 140 litran astioita isolla autolla kerättävänä 2 vko välein. Ellei sitten satu omistamaan sitä rahantekoautomaattia, joka astiat pääsee tyhjäämään. Sopivasti postilaatikkojen tms. viereen määrävälein yhteisastiat ja murto-osan kulut kaikille. Mutta kun ei niin ei.
LSJH:n viimeisen tiedotteen perusteella näyttää kohta menevän myös jäteastiakin rikki ja saavat tuoda uuden astian mistä pistävät pakkomaksamaan. Herää kyllä kysymys voiko tuollainen olla laillista? Kusipäät puhuvat asiakaslähtöisyyden ja joustavuuden parantamisesta, minusta kehitys tapahtuu juuri päinvastoin.
Jätehuollon asiakaslähtöisyys ja joustavuus paranevat Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) toimialueella. Elokuun alusta alkaen kaikkien LSJH:lta kiinteistöille tilattujen 140–660 litran jäteastioiden tyhjennyshintaan sisältyy myös astiapalvelu.
lsjh.fi