Kuluttajariitalautakunta on suosittanut verkkokauppaa maksamaan kuluttajalle korvauksen siitä, että kuluttajan tilaamaa tuotetta ei sittenkään
tekniikanmaailma.fi
Tuo pätee varmaan näytönohjaimiinkiin. Tosin hiukka myöhässä tämä tieto, kun tilanne nyt parantunut. Eli myyjän pitäisi maksaa rahana vähintään tuo hinnan erotus kun ei toimittanut tuotetta vaan perui kaupan.
"Kuluttajariitalautakunnan verkkosivuilla julkaistussa
päätöksessä kerrotaan, että kuluttaja osti vuoden 2021 helmikuussa verkkokaupassa myyjältä Philips 346P1CRH -näytön hintaan 521,65 euroa. Lisäksi ostaja maksoi 19,99 euron toimitusmaksun. Ostaja sai tilauksestaan tilausvahvistuksen.
Myyjä perui kuitenkin tilauksen myöhemmin samana päivänä kertoen tuotteen olevan loppuunmyyty.
Ostaja vaati korvaukseksi 649,90 euroa – 541,64 euroa = 108,26 euroa, joka oli myyntihetkellä toiseksi halvimman varastossa olevan saman näytön hinta. Myyjällä on velvollisuus toimittaa ostettu tuote maksettuun hintaan. Tässä tapauksessa myyjä vain palautti rahat."