No näköjään hieman, omaan tilauksessa olevaan korttiin vain +200€.En tiedä oliko jo mainintaa, mutta Jimms.fi perus 3080-sarjalaisten hinnat kilahti taas hieman ylöspäin.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
No näköjään hieman, omaan tilauksessa olevaan korttiin vain +200€.En tiedä oliko jo mainintaa, mutta Jimms.fi perus 3080-sarjalaisten hinnat kilahti taas hieman ylöspäin.
Tuo non-OC-mallien toimittaminen eli toimittamattomuus on kyllä asia, josta pitäisi saada joku taho raastupaan. Jälleenmyyjät on periaatteessa ensimmäisenä vastuussa, ja mun mielestä ollaan jo ajat sitten ylitetty se vaihe, kun sillä sektorilla olisi pitänyt tehdä uudelleenjärjestelyt korvaavien tuotteiden toimittamiseksi. Mutta ei vaan kukaan tee mitään. Suurin syyllinen on toki valmistajat, jotka eivät suostu valmistamaan tuotteita, joita on tilattu. Erityisesti Asus pitäisi ristiinnaulita asiakkaidensa halveksumisesta, mutta ei taida Suomesta käsin olla ihan helppo urakka.
Nojaa, Jimmsin numeroita kun mulkoilee niin Asus näyttäisi toimittaneen suuremman määrän kortteja Suomeen kuin yksikään muu valmistaja. Surullisinta TUF non-OC:takin yli 200kpl, siinä missä esim. Gigabyten Eaglea toimitettu alle 20kpl ja MSI:n halvemman pään Ventus -malli jää myös TUFfin taakse selvästi kappalemäärissä. Kaikki nuo taitavat laittaa sirut mieluummin kalliimpiin malleihinsa, koska raha.Erityisesti Asus pitäisi ristiinnaulita asiakkaidensa halveksumisesta, mutta ei taida Suomesta käsin olla ihan helppo urakka.
Nojaa, Jimmsin numeroita kun mulkoilee niin Asus näyttäisi toimittaneen suuremman määrän kortteja Suomeen kuin yksikään muu valmistaja. Surullisinta TUF non-OC:takin yli 200kpl, siinä missä esim. Gigabyten Eaglea toimitettu alle 20kpl ja MSI:n halvemman pään Ventus -malli jää myös TUFfin taakse selvästi kappalemäärissä. Kaikki nuo taitavat laittaa sirut mieluummin kalliimpiin malleihinsa, koska raha.
Ehkä Asus on paska firma 0/5, mutta en näe miten noi muut ei ansaitsisi ihan vastaavaa tuomiota.
MSI on kyl sellanen rahastusfirma, että oksat pois. Trio X ei käytä kaikkia voimia 3 x 8 pinnistä vaikka siinä on se, jos asentaa Suprim X:n biosin siihen nii se kellottu yhtä hyvin kuin laatu yksilö Suprim X:stä, lisäksi ne tunki siihen paljon huonomman takalevyn ja lämpötyynyt vaikka ne maksaa pennosia ton kokoselle firmalle. Samaa leikkimistä on nähty niiden emoissa.Kyse on suhdeluvuista. OC-TUFfia on Jimm's saanut tai saamassa 975 kpl. Siihen verrattuna 204 non-OC:tä on naurettava määrä. Gigabyten lukemat on niin paljon pienemmät, että on vaikea tehdä päätelmiä syistä huonoon saatavuuteen. Siinä kyse ei välttämättä ole valmistajan allokoinnista vaan tukkurien valinnasta myydä ne muualle eli lähinnä varmaan Kiinaan. En silti Gigabyteakaan mitenkään silittele, tekivät kyllä jossain vaiheessa alkuvuodesta painotusta myöhäisjulkistettuun Visioniin, joka oli "uusi" vain värinsä puolesta ja hintaa sit joku kymppi enemmän. MSI myös täysin halveksuttavaa toimintaa, Ventukset julkkarista toimittamatta mutta Suprimeja tulvii markkinoille enemmän kuin mitään muuta. Sitten taas esim. Palitia Jimm's saanut siten, että 3080 Gamerockissa ei-OC:ta 28 kpl vs OC 5 kpl ja 3080 GamingPro ei-OC 32 kpl vs OC 14 kpl.
Asuksella on ollut palikoita käytettävissä, ja siksi on mun mielestä rikollista, että ovat tietoisesti päättäneet jo kuukausitolkulla haistattaa paskan maksaneille asiakkailleen. Whataboutismilla ei asia muuksi muutu, Asus on taas kerran näyttäneet olevansa läpimulkkuja.
MSI on kyl sellanen rahastusfirma, että oksat pois. Trio X ei käytä kaikkia voimia 3 x 8 pinnistä vaikka siinä on se, jos asentaa Suprim X:n biosin siihen nii se kellottu yhtä hyvin kuin laatu yksilö Suprim X:stä, lisäksi ne tunki siihen paljon huonomman takalevyn ja lämpötyynyt vaikka ne maksaa pennosia ton kokoselle firmalle. Samaa leikkimistä on nähty niiden emoissa.
No onkos se sitten asiakkaiden halveksimista Asukselta ja MSI:ltä kun sentään eurooppaa ovat palvelleet? En käsitä termiä rahastusfirma, kaikki ne rahastaa ja etenkin korona-aikana.
Vai onko jossain myyty superhalpoja Rtx3080:ja? Non pc: ja oc mallien kikkailukin on vaan raakaa bisnestä, liekö mikään ihme että firmat tekee noin kun piirit vähissä. Eli voittoa koitetaan saada keinolla millä hyvänsä. Sellaista markkinatalous vaan on. Asiakkaan näkökulmasta mulkkuja temppujahan nuo, itsekään en ole luultavasti saanut Eagle oc mallia sen vuoksi, että menneet Aasian markkinoille ja varmaan kalliimpiin vision-malleihin piirit ynm.
Asiakas voi äänestää lompakolla juu...mutta eipä komponenttibisneksessä taida löytyä niin "rakastettavaa" kohdetta näyttisrintamalla![]()
Noh ehkäpä tämän voisi siinä mielessä ottaa positiivisena asiana, että saisin tuon oman Eagle oc:n nopeammin. 8 kuukautta kohta kait ootellut maksettua korttia...Jimmsin kuukausitiedoite
NVIDIA on ilmoittanut, että RTX 30-mallistoa päivitetään LHR (Lite Hash Rate) -louhintarajoittimella, ja tämä koskee myös nykyisiä olemassa olevia tuotteita ja tilauksia.
Toistaiseksi meillä ei ole tarkempia tietoja ajankohdasta emmekä pysty kertomaan asiasta tämän enempää, mutta tiedotamme aiheesta heti kun saamme lisää tietoa.
LHR-malleja tullaan ensisijaisesti tarjoamaan vanhoille tilauksille ennen uusien tilauksien vastaanottamista.
Lue lisätietoja LHR:stä NVIDIAn blogista.
![]()
Voitko linkata nuo tuotetestit, joissa tuota Palitia ja Asusta vertaillaan, mielellään purkukuvien kera?Ihmettelen miten jimmssillä 3080 ti tuffia (OC) on tilattu yli -25kp, kun 130€ lisäpanostuksella saisi yhden parhaista malleista paljon paremmalla jäähdytyksellä, nimittäin Palit 3080 ti gamerockin. Jos meinaa jo noin paljon näyttiksestä maksaa ylihintaa, niin ainakaan itsellä tuo 130€ ei enään paljoa lisää paina, varsinkaan kun saisi paljon laadukkaamman mallin ja heti.
Mielikuvamarkkinointi.. Moni ennemmin ostaa tunnetumman ison valmistajan kortin, jonka sisarmalli sai (OVH:lla tosin) monta "toimituksen valinta" tms. mainintaa, kuin piliPalitin, josta ei taida edes yhtään suomenkielistä arvostelua olla..Ihmettelen miten jimmssillä 3080 ti tuffia (OC) on tilattu yli -25kp, kun 130€ lisäpanostuksella saisi yhden parhaista malleista paljon paremmalla jäähdytyksellä, nimittäin Palit 3080 ti gamerockin. Jos meinaa jo noin paljon näyttiksestä maksaa ylihintaa, niin ainakaan itsellä tuo 130€ ei enään paljoa lisää paina, varsinkaan kun saisi paljon laadukkaamman mallin ja heti.
Totta tuokin.Onhan nuo Gamerockit ensivilkaisulta todella härön näköisiä laitteita joka sekin varmasti karkottaa ostajia.![]()
Todella hyvä asia että siirrytään LHR kortteihin. Sieltä lähtee varmasti jopa puolet tilauksista jonosta pois.
Eipä nyt ole mitään linkkejä heittää ja väite perustui normi 3080 malleihin. Mutta esimerkiksi Gamerockilla louhittaessa muistien lämpö on 82c, kun Strixeissä ja Suprimeissa lämmöt ovat 90-105c. Ja vaikka Suprimiin verrattuna Gamerockissa on myös enemmän vaiheita ja muutenkin paremmat komponentit. Asiasta varmasti löytyy tietoa jos jaksaa googlettaa, itse olen aikaisemmin oman tutkimustyöni tehnyt ja oman 3080 Suprimini jo saanut, niin ei ole intressiä etsiä tietoja uudestaan.Voitko linkata nuo tuotetestit, joissa tuota Palitia ja Asusta vertaillaan, mielellään purkukuvien kera?
Voitko linkata nuo tuotetestit, joissa tuota Palitia ja Asusta vertaillaan, mielellään purkukuvien kera?
Näin se tuppasi olemaan, eikä toi oma 1080 Ti SuperJetstreamkään mikään erityisen ihmeellinen ollut, mutta hyvä hinta/laatusuhde siinäkin oli. Palit on aika paljon panostanut näiden 3000-sarjalaisten (2000-sarjasta ei mitään hajua koska EVVK) valmistukseen ja se on tupannut näkymään arvosteluissakin. Onhan Palitillakin noita "halpis" (ei tässä markkinatilanteessa) malleja vieläkin olemassa (Gaming Pro, Jetstream, Dual ja StormX), mutta noi GameRockit on ihan huippumallien tasoa.Itsellä ainakin semmoinen käsitys Palitista, että se on ns. halpismerkki. Joskus opiskeluaikoina kun kasasi konetta, ja piti saada halmin mahollinen näyttis (660ti), niin kyllä sieltä tuli Palit otettua. Tästä varmaan jäänyt tuo mielikuva, nykyään ei kyllä tule noita tuntemattomia merkkejä edes katseltua, ellei hinta ole reilusta halvempi.
En ole nähnyt mitään, minkä perusteella 3080 Ti:t on millään lailla erilaisia kuin nuo videoiden 3080-mallit. Kyllä itsekin pidän Gamerockia parempana kuin TUF, vaikkakaan ero ei käytännössä ole suuri.
Pitää ottaa huomioon myös se kuinka paljon korkeampi on Gamerockin powerlimit. Tilanne todennäköisesti olisi ihan eri, kun powerlimitit säädettäisiin samaan tasoon, sekä tuossa ei käyty läpi muistien lämpöjä mitkä ovat älyttömän matalat Gamerockilla. Gamerockissa on vakiona yhtä suuri powerlimit, kuin tuffissa jos se on säädetty maksimiin.Noiden perusteellahan TUF käy viileämpänä, kun tuulettimien äänitaso on säädetty samaksi. Jotenkin kummallinen päätelmä, että Palit olisi se laadukkaampi noista ja siitä kannattaisi maksaa 130€ ekstraa.
Pyysin heitä aiemmin laittamaan noita kortteja arvontaan, mutta eivät ilmeisesti saaneet halpoja ollenkaan. Tuo on selkeästi yli budjetin, toi halvin 3080ti oli selkeästi korkein mitä olen valmis maksamaan. Onneksi tolla 1080ti:llä jonka ostin käytettynä ennen 3000 sarjalaisten markkinoille tuloa pärjää.Gigantilla osto-oikeusarvonta PNYn 3080ti 1949€ korttiin
Olisi edes normaalia edullisempaan hintaan.![]()
Joka tapauksessa niin monet tahot on toimineet viimeisten kuukausien aikana niin perseillen, että omalta kohdaltani saa nyt jäädä koko kirottu PC-maailma toistaiseksi tauolle. Ainakin seuraavat tahot saavat haistaa pitkän paskan: Gigantti, Asus, Nvidia, mainaajat, skalpperit ja kaikki.
Palitin Gamerockissa parempi vrm, kolme virtaliitintä ja isompi powerlimit. Niiden suhteen gamerock on lähempänä Strixiä kuin Tuffia, ja parempi kuin mm. MSI Suprim.Noiden perusteellahan TUF käy viileämpänä, kun tuulettimien äänitaso on säädetty samaksi. Jotenkin kummallinen päätelmä, että Palit olisi se laadukkaampi noista ja siitä kannattaisi maksaa 130€ ekstraa.
Montako prosenttia sitten saa lisää suorituskykyä peleihin tuolla 17% suuremmalla tehonkulutuksella?Pitää ottaa huomioon myös se kuinka paljon korkeampi on Gamerockin powerlimit. Tilanne todennäköisesti olisi ihan eri, kun powerlimitit säädettäisiin samaan tasoon, sekä tuossa ei käyty läpi muistien lämpöjä mitkä ovat älyttömän matalat Gamerockilla. Gamerockissa on vakiona yhtä suuri powerlimit, kuin tuffissa jos se on säädetty maksimiin.
Edit. Plus myös kellottaessa Tuffissa 375W limitti ja Gamerockissa 440W tarkoittaa, että Gamerock on myös huomattavasti tehokkaampi, koska juuri tuo powerlimit on se mikä rajoittaa 3080 korttien kulkua.
Montako prosenttia sitten saa lisää suorituskykyä peleihin tuolla 17% suuremmalla tehonkulutuksella?
Hemmetin iso respekti tästä! Vaikka miten rakkaasta harrastuksesta ja jopa elämäntyöstä olisi kyse, niin maailma kaipaa just nyt tällaista asennetta. Kanttia nousta ylös ja poistua paikalta, kun touhu alkaa mennä kaikinpuolin moraalittomaksi pelleilyksi.
Respektit kaikille muillekin jotka ette ostaneet näitä kortteja nykyisillä hinnoilla vaikka mahdollisuus oliskin ollut.
Veikkaan et osamaksulla jengi osteleeNäitä 3080ti kortteja ei uskollettu laittaa ollenkaan ennakkoon tilattavaksi, kun ei taas tiedä saadaanko mitään järkevää. Eli ei haluta myydä enää jonoon... Tosin nyt kun ei myydä jonoon, ei pystytä hahmottamaan kysyntää. Eli eipä kai win-win ratkaisuja olekaan.
Me emme tilanneet kovin paljoa tukkureilta nyt näitä kortteja, koska näiden hinnat on niin tärähtäneet, että pelkään että ne jäisi jo hyllyyn / tappiolla myytäväksi. Toki sitten tilailemme enemmän jos kauppa käy ja on nytkin kymmeniä kortteja tilattu, muttei satoja kuitenkaan. Pari testi kappaletta tulossaMutta olen kyllä hämmästynyt jos nämäkin menee kaupaksi tämmöisillä hinnoilla, ilman että niillä voi edes mainata. Ihmiset on ilmiselvästi rikastunut...
Niin, miks myit? Oppirahat tuli maksettua, aina odotetaan uus tavara ennen vanhasta luopumista...Siis täytyy sanoa että vituttaa aivan törkeästi. Oman RTX 2080 Ti:n möin viime syksynä polkuhintaan, koska uudet tehokkaammat ja "halvat" näyttikset tulevat markkinoille. Saas nähdä kuinka monta vuotta pitää mennä GT 730:lla.
Ainakaan OC-malli ei ole juuri Jimmsissä liikkunut, 9.12 tilaus yhä sisässä...Meinasin sen jo perua kun 3080 ja 3070 sain, mutta ajattelin odotella Ti julkaisun. Ja hyvä niin, Ti oli haiseva kasa sitä itseään, niin kyllä tuo Gamerock vielä kelpais 3070 korvaajaksi.Gamerock on ollut tämän genin eräänlainen sleeper-kortti. Se on saatanan ruma. Siksi sitä tilataan aika vähän, joten tän kortin on voinut jopa saada. Tähänkin ketjuun tullut tasaisesti viestejä kun Gamerockit liikkuneet, ihan tällä viikollakin.
![]()
En nyt tiedä olenko saamassa korttia tästä 5 kpl jotka oli myynnissä... mutta tässä tilanne jonossa. Ilman mitään bottia tms.
Sinä olet siis toinen niistä -2:sta, eli meni yli 5 kpl erän. Toivotaan että jimmy hoitaa homman kotiin ilamn taistelua!
Itsellä tämä sama, eli siis kortteja oli 5kpl hyllyssä mutta myytiin yli 5kpl kuitenkin ja 6-10 sijan tilaajat tuskin koskaan korttia siis saa?
Nopeasti hyytyy kysyntä. Tässä oli käytännössä ihan kenellä tahansa noin 1,5 tuntia aikaa ostaa kortti tuosta linkkaamastasi erästä. Testailin klikkailemalla vähän väliä ostoskoriin ja aina sinne 18:50 asti onnistui ihan ongelmitta, kunnes ilmoitti että kaikki jäljellä olleet oli varattu koreihin.19kpl 3070 DUAL OC' Verkkokauppassa.
Kiitoksia sai kaveri vihdoin uuden kortin.3070 varastossa 10kpl kumpaakin:
[404] Sivua ei löytynyt
www.verkkokauppa.com
[404] Sivua ei löytynyt
www.verkkokauppa.com
Tilasin tuon Dual OC:n, kiitosta vain vinkistä.
ongelmana tässä on se että oc mallista toimitetaan lokakuuta. Meinaatko että sulle tarjottais paikkaa tuonne muiden edelle? vai lätkästäis sinne jonon perälle jonnekin? sillon odotus aika arvio olis 4-6kk joten mentäis ojasta allikkoonOlisin kyllä tähän mennessä jo odottanut Jimmsiltä auttavaa kättä, että olisi tullut joku vaihtoehto, että haluatkos vaihtaa non-oc jonosta oc-jonoon maksamalla erotuksen. Ei sillä. Minä kyllä pysyn jonossa niin kauan ku henki pihisee, mutta ens kerralla tilailen osani muualta, koska en mä voi oikein muutenkaan mieltäni osottaa. Sitten jossain vaiheessa loppuu kaupat josta ostaa ja silloin muutan vuorille ja alan meditoimaan.