Lisäksi kun mobiililaitteet jatkavat yleistymistään, monella ei ole enää mitään laitetta mihin sitä kuitua tarvitsisi. Tämä on ollut jo pitkään tilanne. Oikeastaan 3G oli jo niin hyvä, että moni pärjäsi mainiosti 3G:llä, eikä tarvinnut enää kiinteää yhteyttä. Ja tuntuu siltä, että operaattorien yhteydet vaan paranee suhteessa kaistantarpeeseen jatkossakin. Eli kuidun tarve vähenee, eikä lisäänny. - Ainakin henkkoht fiilis tällä hetkellä.
Mä olen aivan eri mieltä eli mobiilista jäänyt "huono" maku verrattuna kiinteisiin eli itellä tipahti nopeudet vaihtaessa Telian 4G mobiililaajakaista sinne 5-10Mbit/s, hyvä jos yöllä tulee 35-45Mbit/s. Ja valokuidulla suunnilleen tullut aina liittymän maksimia ja mobiililla et tule koskaan saamaan niin tasaista nopeutta kuin valokuidulla. Se 5G on muutaman vuoden päästä "tukossa".
5G-ketjussa saa lukea vähän itkemistä. Ja valokuidun kautta saadaan vaikka koska tahansa symmetrinen yhteys ja vaikka 10/10Gbit/s tai 250/250Gbit/s, tähän ei mobiili ei koskaan kykene.
Valokuidulla nopeus on aina tilattu, olkoot 100m tai vaikka 60km