Mopokuumetta

Mietinnässä nyt, että jos kääntäisi peilit alapuolelle. En tiedä miltä näyttäisi? Ja se, että näkeekö niistä peileistä sitten yhtään mitään enää?
Mulhollandissahan on nuo peilit alapuolella. Alkuun aika oudot, mutta onhan noihin tottunut. Sillä tavalla turvattomammat että katkeaa näköyhteys eteenpäin pidemmäksi aikaa kun pitää katsoa selvästi alas eikä vain hieman kääntää katsetta nähdäkseen peilit. Sinänsä kyllä peileistä näkee taakse jopa paremmin kun tuolla leveällä tangolla & asennolla katsotaan kainoloiden ali...

Mutta itse reissu siis ainakin kuulosti onnistuneelta :thumbsup:
 
Taas yllätti kevät moporistin:darra:

Maanantaina hain 2005 GSX750F talvisäilöstä ja ti-pe tein talveksi suunniteltuja huoltoja.

No nyt on venttiilit säädetty, kaasarit putsattu, osa sisuskaluista vaihdettu ja synkattu sekä öljyt + suodatin vaihdettu.
Alku illasta käytiin pojan kanssa anopilla ~60km lenkki
 
Kotiin pääsin ongelmitta. 151km ajoa. 100% -> 7% ja siis 13km jäi akkuun.

Mutta välillä testasin sukolaturia ja ABC:n pikalaturia ja yhteensä 6% lisää niistä. Sport tila oli päällä. 95km/h menomatka ja paluumatka 90km/h. Loppumatkasta testasin laittaa päälle 100% moottorijarrun ja kyllähän sillä ajaa oikein hyvin. Aika tehokkaasti minusta jarruttaa sillä tarvittaessa.


Isä myös koeajoi Livewire One:n. Erikoisen näköiseksi sanoi ja kysyi, että onko tuokin polttomoottorilla? Koeajolla just hitaassa nopeudessa One:n voimansiirto pitää ääntä. Itse olen huomannut jonkun 55km/h, että ääni on kaikkein voimakkain. Suuremmissa nopeuksissa ei kuulu mitään. Ja sanoi alustaa jäykäksi, jota se toki onkin. Jos välttämättä haluaisi, niin sitähän kyllä pystyy säätämään. Painoa myös pyörällä paljon, mutta ei se ajossa oikein silti minusta tunnu. Tuo siis oli vaan hyvin lyhyt testi.

Menomatkalla akku kului 100% -> 56% (arviolta noin 75km), mutta silloin oli tosiaan myötätuuli. Paluumatkalla kulutus oli siis selkeästi isompi, vaikka ajoin 5km/h hiljempaa.
IMG_20260327_132753~3.jpg

Nyt lataa autoa 7A (1600W) ja mopoa 6A (1400W). Eli onnistuu se näköjään vain 13A sulakkeella lataamaan molempiakin, kun juuri nyt ei muuta ole.


Mietinnässä nyt, että jos kääntäisi peilit alapuolelle. En tiedä miltä näyttäisi? Ja se, että näkeekö niistä peileistä sitten yhtään mitään enää?

Edit:

Lyhyen testin perusteella näkee paremmin peileistä, kun ne on alapuolella. Ja ei osu peilit "tankkiin".
Screenshot_2026-03-27-21-23-01-091_com.google.android.apps.photos~5.jpg
IMG_20260327_211111.jpg
Itsellä kanssa sporassa peilit tangon alapuolella ja näkee todella hyvin, ei tarvii päätä käännellä.
 
Oli niin hieno auringon paiste, että piti reilu 130 km lenkki heittää. Loppumatkasta 4,5’C alkoi jo tuntua viileältä. Oli se mahtavaa taas. Pyöränä 2014 Gessu niin hyvin on tuulensuojaa.
Eilein melko myöhään illalla tuli ajettua 80km (akkua meni 47%). Vasen jalka kylmettyi hieman, eli nuo ajokengät oli liian huonot. Meinasin kyllä kääntyä aikaisemmin takaisin, mutta ei sitä millään pystynyt 😅 Jännästi sormille ei ollut niin kylmä. Aurinko oli kyllä alkumatkasta nätti, mutta vähän normaalimpaakin tarkempi saa olla vasta-auringon takia.

Pyörän eka huolto on tehty, mutta ei ole merkintää huoltokirjassa. Eli täytyy käydä pyytämässä yksi leima.
Screenshot_2026-03-30-06-40-28-629_com.google.android.apps.photos~2.jpg

Ehkä pari muutakin mopoa olen nähnyt ja yhden avoauton myös. Moottoripyöriä on nyt helpompi tervehtiä, kun ei ole peili edessä 😅


Edit:
Nyt on huoltokirjassakin merkintä 1600km ensihuollosta.

Huoltoväli 8000km.
 
Viimeksi muokattu:
Ei ehkä oikea ketju, mutta paras kysyä täältä. Onko kukaan käyttänyt RVS tuotteita pyörässä? Gessu on tunnettu melko karkeasta ja mekaanisesta käynnistä ja vaihdelaatikosta. Mietin, että pehmenisikö tuolla edes vähän, kun öljyt pitäisi nyt vaihtaa muutenkin.
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
303 996
Viestejä
5 148 918
Jäsenet
82 443
Uusin jäsen
zaltah

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom