Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
On siinä alla ruuveja ja kyljissä lukitusklipsejä. Teoriassa halkeaa etu ja takaosa erilleen. Tiedä sitten onko oikeasti miten tehtävissä, kenno on tiheää ohutta alumiinia, joten se ottaa varmasti helposti osumaa.Osaiskos joku Ulissen omistaja sanoa onko siinä ulkoyksikössä näkyviä ruuveja tms. kiinnikkeitä mistä kävisi ilmi saako sitä muovikotelointia vähän purettua...
Tuokin olisi varmaan sammunut pian. Imuletku oli ehkä 50-asteinen.Ne pingut osaa kyllä sammuttaa itsensä jos ylikuumenevat. Mulla meni joskus poistoputki tukkoon, niin ettei ilmapäässyt enää kiertämään. Lähti uudelleen käyntiin kun oli antanut hetken huilata ja köytti töpselin irti
Kyllähän tonkin kai voi lattialle laittaa? Joka tapauksessa ottaisin tuollaisen 100x mieluummin ja keksisin jonkin virityksen kuin lattiapingviinin.Tommonen ei kyl onnistu asennuksen puolesta. Pitäs olla sellanen minkä saa lattialle.
Ok, kiitos. Täytyy ruveta funtsimaan sellaista. Eihän se sitten täysi katastrofi ole vaikka ei saisikaan, letkut irti vaan.On siinä alla ruuveja ja kyljissä lukitusklipsejä. Teoriassa halkeaa etu ja takaosa erilleen. Tiedä sitten onko oikeasti miten tehtävissä, kenno on tiheää ohutta alumiinia, joten se ottaa varmasti helposti osumaa.
Mulla on ulisse talvet ollut parvekkeella ja ei ole sitä rikkonut. Letku kannattaa sillein mahdollisimman nätisti yrittää paketoida ilman teräviä kulmia.Vinkkejä Argo Ulissen talvisäilytykseen, mieluusti ilman letkujen irrottamista? Pakko varmaan "kieputtaa" tuota letkua sisäyksikön ympärille, että saa komeuden mahtumaan pienempään tilaan, vaikka ilmeisesti nuo letkut ajan myötä rikkoutuu liikuttelusta. Sietääkö pakkasen puolelle menevää lämpötilaa, jos on kuitenkin sateen- ja tuulensuojassa?
Vain sisäpuhallin jää päälle. Kompura ja puhallin joka puhaltaa ilman ulos sammuu toki.Ottaen huomioon ilmamäärän mitä pukkaavat pihalle tuo puhaltimien pyörittäminen "sammutettuna" on täysin typerä ominaisuus kun se vaivalla viilennetty ilma pukataan sitten heti pihalle.
Niissä kaikkein halvimmissa on yksi puhallinmoottori, jossa on vaan kaksi siivekettä, toinen sisä- ja toinen ulkopuhaltimelle.Vain sisäpuhallin jää päälle. Kompura ja puhallin joka puhaltaa ilman ulos sammuu toki.
Onko noissa siirrettävissä "pingviineissä" missään sellaista että tavoitelämpötilan saavutettaessa laite sammuu myös puhaltimen osalta ja vastaavasti lämpötilan noustessa riittävästi lähtee laite käyntiin?
Vain sisäpuhallin jää päälle. Kompura ja puhallin joka puhaltaa ilman ulos sammuu toki.
Niissä kaikkein halvimmissa on yksi puhallinmoottori, jossa on vaan kaksi siivekettä, toinen sisä- ja toinen ulkopuhaltimelle.
Mikä malli? Ja vaatiiko tuo jotain lisäpalikkaa "IoT bridgeä" tms käyttöön?Nediksen kännysoftalla saa noin, tai ihan miten nyt haluaa ohjelmoida. Vaikka lisäksi kellonaikarajat, kosteuden tms... Muutenhan ilman ohjelmaa toi käy about koko ajan, koska lämpötilan saavuttaessa kompura sammuu, puhallin jää päälle ja sitten lämpötila nousee heti miten rajan yläpuolelle ja kone taas päälle. Parempi niin, että kone käynnistyy kun ylittää 24 astetta ja sammuu kun alittaa 22 astetta niin käy selvissä sykleissä eikä turhaan... Tossahan power off vetää säleet tietty kiinni, joten ohjelmaan pitää laittaa oskillointi on ja oikea sekuntiviive oskillointi off, jotta saa säleet oikeaan asentoon (itse kun haluun ne puhaltamaan vaakatasossa kohti makkaria).
Ja tosiaan vähä hakua noiden antureiden kans, että mikä tarkoittaa oikeasti käytännössä mitäkin, koska offissa laitteen sisällä ei kierrä ilma niin kämpän etelä-länsi-nurkka lämpiää nopeemmin ku Nediksen sisus. Mulla siis tämä työhuoneessa ja avustelee myös makkaria, mihin ei välttis aina Tossu Premiumin tuotto riitä.
Voishan ton toki heittää Fan-tilaan offin sijasta, mutta tulee kosteaa hieman jonkin aikaa.
Mikä malli? Ja vaatiiko tuo jotain lisäpalikkaa "IoT bridgeä" tms käyttöön?
Mitä nyt itse olen noiden pingviinien räjäytyskuvia katsellut, niin kyllä se kaksi erillistä puhallinmoottoria on enemmänkin sääntö kuin poikkeus. Taitaa aika harvassa halvemmassakaan mallissa olla vain yksi moottori.Eli periaatteessa jos ostaa kalliimman niin niissä on (ainakin joissain) erilliset puhaltimet kierto ja poistoilmalle? Tuo kyllä sinäänsä olisi toimiva ratkaisu.
Hankin käytetyn Argo Ulissen, arvokilven mukaan valmistusvuosi 2008, myyjän mukaan ostettu 2010. Miten herkkiä noi yksiköiden välillä olevat metalliletkut on halkeamaan ja vuotamaan väsymisen seurauksena? Vähän hirvittää ja siksi tosi varovasti olen laitetta liikutellut. Heitin ulkoyksikön kylppäriin ja koekäytin laitetta sisällä. Miltä noi lämpötilalukemat vaikuttaa?
![]()
New video by Jack Johnson
photos.app.goo.gl
Mitä sä nyt hyvä mies tuommoisia mittailet ja stressailet. Näyttäisi toimivan, jos ei niin uudet kylmä-aineet sisään. Onks sulla kuuma syys-lokakuussa?
Saunassa joo. Halusin testata uuden ostoksen, enkä vasta ensi kesänä. Huomattavasti huonompi sitten alkaa kyselee myyjältä, jos jotain huomautettavaa. Mä kun en asiaan perehtymättömänä tiedä minkä lämpöistä ilmaa tuon kuuluu oikein toimiessaan puhaltaa.
No jos se tiputtaa lämpötilaa ja puhaltaa niin kyl se toimii, ts. kompura ei ole paskana. Kylmäaineita jos joutuu joskus lisäämään niin varmaan satasen keikka.
T. Myyjä (en oikeasti)
Vertailun vuoksi täällä 90 m² rivari painovoimaisella ilmanvaihdolla Pirkanmaan alueella. Samoin asetuksin. Mitsun FD25 ILP.Viilennyskausi alkaa loppumaan viimeinkin täällä neukkukuutiossa jos ei enää aurinkoisia yli 15 asteen päivälämpöjä nähdä, joten otetaan taas lukemat ylös jälkipolville tältä vuodelta.
ILP asetettiin asentoon viilennys, puhallusnopeus auto ja pyynti 23c 20.4.2022. Tällä kämpän lämpötila huoneesta ja kelistä riippuen asettuu 23,5-26,0 asteen välille (90m2 60-luvun kerrostalo, jossa modernit eristeet ja ikkunat kyllä - ilmanvaihto huippuimurilla)
Tänään 27.9.2022 eli reilu 5kk myöhemmin kulutusmittari näyttää 599kWh (Gree Bora 35 pumppuna) eli vielä nykyisellä järkevällä sähkönhinnalla koko kesän viileyden hinnaksi muodostui 0,11€/kWh hintaa käyttäen 65,89€.
07.06.2022 | 30.08.2022 | 84 pv | 324,75 kWh |
08.05.2016 | 24.09.2016 | 139 pv | 802,71 kWh |
26.05.2015 | 23.09.2015 | 120 pv | 951,83 kWh |
Meillä on ruvennut kevätaurinko lämmittämään ihan mukavasti ja sisälämpötila on jo 24 astetta. Voi vaan kuvitella, miten kuuma kesällä taas tulee, joten jotain olisi keksittävä, että saisi kämpän pidettyä viileämpänä. Hakusessa olisi joku kustannustehokas ratkaisu reilu 50 m2 kaksion viilentämiseen. Äänekkyydellä tai sähkönkulutuksella ei ole merkitystä tässä tilanteessa.
![]()
Siirrettävä ilmastointilaite 12000 BTU | Motonet Oy
Helppokäyttöinen, siirrettävä ilmastointilaite on luotettava aisapari kuumiin päiviin! 12 000 BTU:n ilmastointilaitteelle suositeltu viilennettävän tilan...www.motonet.fi
Olisiko tuommoinen hyvä ratkaisu? Lueskelin vähän ketjua ja ilmeisesti kannattaa ikkunaan laittaa finnfoamia, johon leikkaa juuri ja juuri poistoletkulle menevän reiän? Minkälaista ratkaisua suosittelisitte?
Meillä on ruvennut kevätaurinko lämmittämään ihan mukavasti ja sisälämpötila on jo 24 astetta. Voi vaan kuvitella, miten kuuma kesällä taas tulee, joten jotain olisi keksittävä, että saisi kämpän pidettyä viileämpänä. Hakusessa olisi joku kustannustehokas ratkaisu reilu 50 m2 kaksion viilentämiseen. Äänekkyydellä tai sähkönkulutuksella ei ole merkitystä tässä tilanteessa.
![]()
Siirrettävä ilmastointilaite 12000 BTU | Motonet Oy
Helppokäyttöinen, siirrettävä ilmastointilaite on luotettava aisapari kuumiin päiviin! 12 000 BTU:n ilmastointilaitteelle suositeltu viilennettävän tilan...www.motonet.fi
Olisiko tuommoinen hyvä ratkaisu? Lueskelin vähän ketjua ja ilmeisesti kannattaa ikkunaan laittaa finnfoamia, johon leikkaa juuri ja juuri poistoletkulle menevän reiän? Minkälaista ratkaisua suosittelisitte?
Haussa on väliaikainen ratkaisu. Ei ole tähän asuntoon tulossa enää ILP:iä.Turha tommosten kanssa on alkaa leikkimään, hommaa ilmalämpöpumpun niin pysyy hiljaisesti viileänä ja ei tarvi joidenki foamien kanssa leikkiä
Sitten vaan joku split ja mukaan kun muuttaa tai myyntiin.Haussa on väliaikainen ratkaisu. Ei ole tähän asuntoon tulossa enää ILP:iä.
Sitten vaan joku split ja mukaan kun muuttaa tai myyntiin.
Se on nelinkertaisesti psrempi?Miksi vaivautua? Nelinkertainen hinta. Tuossa riittää, kun modailee perusvehkeestä kaksiputkisen. Helppoa ja toimivaa.
Se on nelinkertaisesti psrempi?
Yleensä noissa ei riitä teho, ja pitävät helvetillistä meteliä, sekä sähkönkulutus on paljon suurempi.Jaa'a. Jos kämpän koko on todella suuri. Itselläni 42 neliön lukaali viilenee normaaliin huonelämpöön kesähelteillä 12 000 BTU:n Whirlpoolilla tuolla menetelmällä. Nelinkertainen paremmuus ei siis ainakaan omalla kohdalla tuottaisi muuta lisäarvoa kuin ulkoyksikön myötä pienenevän äänisaasteen. Parvekkeettomassa kerrostalokämpässä tosin sellaisen asentaeminen ei edes onnistuisi.
Yleensä noissa ei riitä teho, ja pitävät helvetillistä meteliä, sekä sähkönkulutus on paljon suurempi.
Niin siis meillä on parvekkeeton kaksio. En voi korostaa tarpeen väliaikaisuutta ja siten ei ole järkevä tehdä isoja investointeja. Sähkökin kuuluu vuokraan, joten sähkönkulutuksellakaan ei ole merkitystä.
Jäähdytettävää ei taida paljoa olla jos muutama tunti päivässä riittää pingviinillä.Äänekkyys on kiistämätön miinuspuoli, mutta tehon riittävyys on täysin sidonnainen viilennettävän alueen kokoon. Omaan kämppään riittää ja ylipäätään pieneen kaksioon. Sähkökustannuksiin se ei ole juuri lovea tehnyt, ehkä jotain 5-10 euroa per kuukausi lisää viime kesänä, kun nyt budjettia vilkuilen, kun vehje oli keskimäärin noin 5-8 tuntia päivässä (Ei tosin joka päivä. Ainoastaan sisälämpötilan kohotessa yli mukavan) päällä touko-heinäkuussa.
@Tapsa32 Malli on näköjään muuttanut ulkonäköään, mutta minulla on tätä vastaava vanhempi malli
![]()
Whirlpool PACF212CO siirrettävä ilmastointilaite, 12 000 BTU, valkoinen 399,00
Nauti täydellisestä viilennyksestä uuden siirrettävän Whirlpool ilmastointilaitteen kanssa. Jos kuuma kesä tuo tukalat oltavat sisätiloihin ja nukkumiseen, uudella Whirlpool ilmastointilaitteella saat nopeasti viilennyksen hiljaisella käyntiäänellä.www.verkkokauppa.com
Jäähdytettävää ei taida paljoa olla jos muutama tunti päivässä riittää pingviinillä.
Vertailun vuoksi täällä 90 m² rivari painovoimaisella ilmanvaihdolla Pirkanmaan alueella.
Kerrankin ajoissa eikä tarvii alkaa itkemään kun on jo myöhäistä eikä jäähdyttimiä saa enää mistään.Sinänsä hauskaa, että täällä jauhetaan kämpän jäähdytyksestä ja marjapuskista, kun ulkona on parhaillaan yli 20 astetta pakkasta, ja oikeastaan koko talven kylmin ja pisin jakso so far...
No se.Kerrankin ajoissa eikä tarvii alkaa itkemään kun on jo myöhäistä eikä jäähdyttimiä saa enää mistään.