Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
HMD Global on suomalainen yritys. (jolla siis toistaiseksi puhelimiin tuo Nokian tavaramerkki). Sillä on oikeasti toimintaa Suomessa. Jos kiinnostaa vain se onko suomalainen vai ei, niin kotipaikalla voin sen asian kuita toistaiseksi.En tiedä minkä maalaiseksi Nokia lasketaan nykyään, mutta toi Nokia G42 5G (179e) näyttää ainakin paperilla ihan hyvältä. Päivityksiä tulisi lupauksen mukaan vielä n. 2,5 vuotta.
Nothing on kiinalainen. Samsung Galaxy A54 on ainakin yksi hyvä vaihtoehto, jos ei ole liian isokokoinen.Pitäisi rouvalle katsella uusi puhelin. Pari vuotta vanha samsung ja akku todella huono(yllätys). Voisi toki vaihtaa akun, mutta en ole vielä päättänyt. No kuitenkin olen nuita 300-400 luureja katsellut. Tuo nothing phone 1 vaikuttaa aika hyvältä. Onko kokemuksia? Muita ehdotuksia tuossa hinta luokassa? Mieluusti ei kiinalainen yhtiö.
Lukemani perusteella nothing on brittiläinen mikä valmistetaan intiassa. byhttps://m.gsmarena.com/the_nothing_phone_2_will_be_made_in_india-news-58767.phpNothing on kiinalainen. Samsung Galaxy A54 on ainakin yksi hyvä vaihtoehto, jos ei ole liian isokokoinen.
Niinhän se olikin. Jotenkin aina yhdistän kiinalaisuuteen, kun sekin on Carl Pein perustama kuten OnePlus.Lukemani perusteella nothing on brittiläinen mikä valmistetaan intiassa. byhttps://m.gsmarena.com/the_nothing_phone_2_will_be_made_in_india-news-58767.php
Pitäisi rouvalle katsella uusi puhelin. Pari vuotta vanha samsung ja akku todella huono(yllätys). Voisi toki vaihtaa akun, mutta en ole vielä päättänyt. No kuitenkin olen nuita 300-400 luureja katsellut. Tuo nothing phone 1 vaikuttaa aika hyvältä. Onko kokemuksia? Muita ehdotuksia tuossa hinta luokassa? Mieluusti ei kiinalainen yhtiö.
Samsung tietysti luonnollinen valinta kun nykyinen on A52. Kiinnostava uutuus tuo nothing phone. Jonkin verran lukenut bugeista, mutta luonnollista uudella valmistajalla.Niinhän se olikin. Jotenkin aina yhdistän kiinalaisuuteen, kun sekin on Carl Pein perustama kuten OnePlus.
A54 saa 2 vuotta pidempään päivityksiä kuin Nothing Phone 1, jos sillä on painoarvoa valinnoissa.
Laitoin tämän tilaukseen ja tajusin jälkikäteen, että tuleekin vasta 8-12 helmikuuta. Oudon pitkä toimitusaika tarjoustuotteelle Ehkä kyttään vielä parempaa tarjousta ja perun tilauksen jos löytyy.Google Pixel 7a luuria oli tällä viikolla Saksan Amazonista hintaan 415 euroa Suomen veroineen. Tällä hetkellä loppu. Ranskan Amazonista pari kymppiä kalliimmalla saisi.
Itse vaihdoin silloin vuosia sitten kun s21fe julkaisiin ja merkittävää parannusta ei tullut. Kamera oli parannus ja oikeastaan siinä se -en tosin pelaa puhelimella, niin suorituskykyerosta vaikea sanoaOnkohan nyt niin, että päivitys A52s -> S21FE olis vähän turha? Jäi tarjouspuhelin yli kun ei kelvannutkaan, ja mietin palauttaisko vai ottaisko itse käyttöön. Telekamera olis ihan kiva (mutta turha?) lisä. Muuten vähän mehukkaampi piiri mutta ilmeisesti huonompi akunkesto.
Pitäisi rouvalle katsella uusi puhelin. Pari vuotta vanha samsung ja akku todella huono(yllätys). Voisi toki vaihtaa akun, mutta en ole vielä päättänyt. No kuitenkin olen nuita 300-400 luureja katsellut. Tuo nothing phone 1 vaikuttaa aika hyvältä. Onko kokemuksia? Muita ehdotuksia tuossa hinta luokassa? Mieluusti ei kiinalainen yhtiö.
Kiinasta ei aina tarvi jauhaa, mutta jos erikseen toivotaan ei kiinalaisen yhtiön, niin kiinalaista ehdottaessa hyvä mainita mainita asiasta.Mieluusti ei kiinalainen yhtiö.
Motorolan ...
Onkohan nyt niin, että päivitys A52s -> S21FE olis vähän turha? Jäi tarjouspuhelin yli kun ei kelvannutkaan, ja mietin palauttaisko vai ottaisko itse käyttöön. Telekamera olis ihan kiva (mutta turha?) lisä. Muuten vähän mehukkaampi piiri mutta ilmeisesti huonompi akunkesto.
Siksi mainitsinkin asiasta kun haluan välttää sitä. Tulee jo muutenkin sinne rahaa heitettyä niin hyvä vähentää.Kiinasta ei aina tarvi jauhaa, mutta jos erikseen toivotaan ei kiinalaisen yhtiön, niin kiinalaista ehdottaessa hyvä mainita mainita asiasta.
Joo, ehkä se Motorola ko puolen osoite löytyy edelleen jenkeistä, mutta kiinalaisomisteinen ja kama enemmän tai vielä enemmän kiinalaista. Emo konserni (Lenovo) joutu hiljan ainakin jossain määrin jenkkien kielettyjen listalle, millä ei esim ole Xiomia.
Joo, edellinen puhelin Cat S60. Hyvin on kestänyt, mutta käyttökokemus oli uutenakin surkea. Ja tämä oli joku 600€ puhelin uutena.Noissa 150 euron hintaisissa " rugged" kiinapuhelimissa ei ole mitään muuta kuin ongelmaa luvassa.
Osta vaikka ennemmin joku muovitakakantinen tavallinen vesitiivis luuri käytettynä. Vaikka Google Pixel 6a noin 200 euron hintaan. Sitten siihen suojalasi ja lompakkokotelo tai muu kotelo yhteishintaan noin 10 euroa Aliexpressin kautta. Kestänee yllättävän paljon tuollainen yhdistelmä kolhuja ja puhelimen pudotuksia. Ja puhelimessa on hyvä näyttö, paljon tehoja, erinomainen kamera ja päivityksetkin tulee vielä 3,5 vuotta.
Itte pohdin melkein samaa, mutta samsung.comissa sais A52s:stä nyt S23:een vaihtohyvitystä 495 € verran niin sais vaimolle S23:n 256 gigan mallin 554 € ja ehkä sätistä vielä jotain alekoodia millä 10 tai 20 % pois jos ostaa jonku tarvikkeen... Omaan S21:een verrattunahan A52s ei oo juuri mitään eroo (kameran kuvanlaatu huonompi, akunkesto paljo parempi), mut huomaiskohan S23 jo jotain "päivitystä"...?
BUYNOW koodilla on ainakin saanut sen -10%.
Itte pohdin melkein samaa, mutta samsung.comissa sais A52s:stä nyt S23:een vaihtohyvitystä 495 € verran niin sais vaimolle S23:n 256 gigan mallin 554 € ja ehkä sätistä vielä jotain alekoodia millä 10 tai 20 % pois jos ostaa jonku tarvikkeen... Omaan S21:een verrattunahan A52s ei oo juuri mitään eroo (kameran kuvanlaatu huonompi, akunkesto paljo parempi), mut huomaiskohan S23 jo jotain "päivitystä"...?
Olisi ja toisaalta taas ei olisi tarvetta ja halua vaihtaa puhelinta mutta ei mitään hajua että mihin.
Aiemmat puhelimet oli Moto G ja Moto G5 Plus, joiden jälkeen - kun Motorola alkoi tehdä loputtomasti eri malleja enkä jaksanut ottaa selvää mikä on mitäkin - vaihdoin Samsung Galaxy S10e:hen.
Tuo nykyinen S10e on ihan tarpeeksi hyvä ja varsinkin kamera on merkittävästi parempi kuin G5 Plussassa mutta akun kesto ärsyttää. Tuntuu että siinä on aina akku vähissä kun pitäisi jossain olla akkua käytössä.
Onko siis ehdotuksia tai jopa kokemuksia, joissa on hypätty S10e:stä johonkin puhelimeen? Minulle riittäisi varsin hyvin saman tasoinen vehje, kunhan olisi akku merkittävästi isompi. Tuo nykyinen on tietysti jo vanha muutenkin, joten sen akku tuskin on edes sitä mitä uutena (3100 mAh), joten jonkinlaista eroa huomaisi varmasti jo 4000, saati sitten 5000 mAh akun puhelimella.
Mitään uutta ja ihmeellistä en etsi mutta kauhean hankala selvittää että mikähän puhelin vastaisi tuota nykyistä - varsinkin kameran osalta - mutta tarjoaisi enemmän akkukapasiteettia.
Vastaus lienee tietysti että suunnilleen jokainen tietyn hinnan yläpuolelle menevä uudempi puhelin ajanee samat asiat kuin tuo S10e mutta kun tuntuu että vaihtoehtoja on ihan liikaa.
Tuosta nykyisestä maksoin 180 euroa ja ostin käytettynä, joten mitään puolen tonnin tai enemmän maksavia en kaipaile.
Kiitosta jo etukäteen jos tällaiseen jollain jotain ehdotusta löytyy![]()
S22? Käytettynä näyttää liikkuvan 300-400€.
Tai S21 käytettynä 180+ € suorastaan ilmainen, kun S22:ssa ei oo mitään parempaakaan oikein. Tai jos isompi koko ei haittaa niin A52s käytettynä 100-150 €.
Ilmeisesti (lähes) ainoa asia, josta tuota S22-mallia on monessa arvostelussa kritisoitu on juurikin akun kesto.
e. toki se on varmaan silti jonkin verran parempi kuin 5 vuotta vanhassa S10e:ssä.
Sokkotestin tuloksia kännyköiden kameroista, tästä voinee apua olla jollekkulle valintaan.
Pixel puhelimet on kovia
Video oli puhuvapää ja kuvia siitä, 12 minuuttia. myönnän että jäi etsimättä pointit. Mutta pikavilasu toi mieleen että keskitty muotokuvien ottamiseen. (joka vain yksi käyttökohde)Tuo testikuva-videon idea on tosiaan hyvä mutta vähän turhan pieni otanta kuvien kanssa, kuten jo sanottu. Kaipaisin itse nimenomaan - ja tietysti - kamerapuhelinta, jossa niitä automatiikan säätöjä olisi mahdollisimman vähän. Mikä toisaalta siis käytännössä tarkoittaa että sitä on mahdollisimman huomaamaton määrä. Liian usein se menee niin aggressiiviseksi että sen harjaantumatonkin silmä huomaa heti että kuvassa on jotain editointia päällä.
Mahdollisimman toimiva AI-automatiikka kai se on sitten se mitä tässä etsii. Ilman automatiikkaa tuskin puhelimeen mahtuvilla kennoilla ja linsseillä mitään ihmeitä saisi aikaiseksi.
Toisaalta sekin on totta että en ole kauheasti noitakaan S10e:n kuvia isolta ruudulta katsonut. Voivat olla oikeasti jotain ihan muuta mitä pienen puhelimen ruudulta näyttävät.
Tuo S21 voi ollakin parempi vaihtoehto ja hinnallisesti toki järkevämpi. A52s on hyvä puhelin, mutta en suosittelisi A-sarjaa mikäli on S-sarjalaiseen tottunut.
Löytyykö A52 langaton lataus?Mulla S21 ja vaimolla + yhdellä lapsista A52s:t niin todellakin suositukset A52s:lle. Siinä paras hintalaatusuhde varmaan kaikista ja ei oo mitään eroa S21:een päivittäiskäytössä paitsi A52s:n akku kestää pirusti kauemmin. Ihan yhtä sutjakat kaikessa, kamera tietty S21:ssä on paljon parempi ja koko pienempi. Samat softat, eleet ym. löytyy.
Työluurina mulla A34. Sutjakka on sekin kaikin puolin ja kamera hyvä ja akkukesto super + puheluääni oikein loistava. Koko toki iso.
EiLöytyykö A52 langaton lataus?
Mitäköhän voisi suositella ystävän äidille Android puhelimista max 250e? Vähän heikkoa tietämys näistä budjetti malleista. Katselin että samsung galaxy a23 olisi nyt 199e, mutta vähän heikko tuo 4GB keskusmuisti.
Lähinnä halusin tiedustella onko kenelläkään mielessä jotain vaihtoehtoa? Uutena pitäisi liikkeestä saada.
Löytyykö A52 langaton lataus?
Jos kiinalainen Honor kelpaa, niin 249 eurolla Honor 70 on pätevä laite.Mitäköhän voisi suositella ystävän äidille Android puhelimista max 250e? Vähän heikkoa tietämys näistä budjetti malleista. Katselin että samsung galaxy a23 olisi nyt 199e, mutta vähän heikko tuo 4GB keskusmuisti.
Lähinnä halusin tiedustella onko kenelläkään mielessä jotain vaihtoehtoa? Uutena pitäisi liikkeestä saada.
Ostin BlackFriday-tarjouksesta Oneplus 11:n 3v vanhan Xiaomi Mi 10T Pro:n tilalle. Aivan hirveä käyttöjärjestelmä ja virhenäppäilyjä keräävä näyttö tässä uudessa puhelimessa (ennen Xiaomia oli käytössä joku vanha Oneplus joka oli taas erinomainen puhelin, tätä ennen Nexus-sarjaa). Tekisi mieli vaihtaa takaisin tuohon Xiaomiin joka sentään oli suhteellisen selkeä ja näyttökin oli mielestäni parempi IPS-näyttö. Onko olemassa vielä android-puhelimia joissa olisi sulava, no-bullshit "vanilla android"?
Eikös Pixeleissä ja Motorolissa ole?
Nokia 8 akku alkaa pahasti temppuilemaan, joutuu vissiin puhelinkaupoille. Malleja tuntuu olevan tolkuttomasti ja tietoa niistä vaihtelevasti, joten kysytääns täältä mielipidettä ja suositusta.
Elikkäs haussa puhelin peruskäyttöön, perushyvä kamera, joskus satunnaisia videoita tai pelejä, mutta toistaiseksi tää Nokia 8 on toiminut oikein hyvin, joten luulisi että tehojen puolesta mikä tahansa uudempi käy.
Arvostan tässä järjestyksessä:
- taskuun mahtuvuutta, eli näytön koolta pienemmästä päästä. ~6?
-akun kestoa
-mahdollisimman puhdasta androidia
-peruskestävyyttä ja ip-luokitusta
Ja budjetti n.300€, ihan max.400€. Mitäs olisi vaihtoehtoina ja tarjoaisi paras hinta-laatusuhteeltaan? Pienellä googlailulla Google Pixel 6a vaikuttaisi asialliselta ehdokkaalta, liekköhän mistään kotoisin? Pärjäisiköhän sitä jollain halvemmallakin luurilla?
Nokia 8 akku alkaa pahasti temppuilemaan, joutuu vissiin puhelinkaupoille. Malleja tuntuu olevan tolkuttomasti ja tietoa niistä vaihtelevasti, joten kysytääns täältä mielipidettä ja suositusta.
Elikkäs haussa puhelin peruskäyttöön, perushyvä kamera, joskus satunnaisia videoita tai pelejä, mutta toistaiseksi tää Nokia 8 on toiminut oikein hyvin, joten luulisi että tehojen puolesta mikä tahansa uudempi käy.
Arvostan tässä järjestyksessä:
- taskuun mahtuvuutta, eli näytön koolta pienemmästä päästä. ~6?
-akun kestoa
-mahdollisimman puhdasta androidia
-peruskestävyyttä ja ip-luokitusta
Ja budjetti n.300€, ihan max.400€. Mitäs olisi vaihtoehtoina ja tarjoaisi paras hinta-laatusuhteeltaan? Pienellä googlailulla Google Pixel 6a vaikuttaisi asialliselta ehdokkaalta, liekköhän mistään kotoisin? Pärjäisiköhän sitä jollain halvemmallakin luurilla?
Ja ihan vaan esimerkkinä, jos suostuisi tilaamaan netistä, niin Google Pixel 6a uudenveroisena alkuperäisessä pakkauksessa maksaisi 254€.
![]()
Google Pixel 6a älypuhelin 6/128 GB (hiili) RDU
Google Pixel 6a -älypuhelin, jossa on erittäin kirkas gOLED-näyttö, Googlen suunnittelema Tensor SoC -piiri ja 24 tunnin mukautuva akku, on täydellinen valinta arkeesi. Titan M2 -turvasiru tarjoaa ylimääräisen tietoturvatason.www.gigantti.fi
Kiitos rohkaisusta, Pixel 6a lähti tilaukseen. DNAlta löytyi uusi hintaan 299€, Giganttia yritän välttää, sen outlettiin vielä vähemmän luottoa.
Siis kun suosittelette puhelinta niin olisi varmaan hyvä mainita myös jäljellä oleva softatuki. Google näyttää pixel 6a:lle puolitoista vuotta päivitystukea, minusta aika kehno diili jos nyt arvostaa sitä edes kohdaksi 5 listassa. Toki jos ei, niin sitten hyvä diili varmasti.
Mitähän oleellisia eroja on Samsung A54:llä ja S21 FE:llä? Hintaeroa näyttää olevan noin 30e, A54 siis hiukan halvempi. Kumpaa kannattaa harkita ei-tekniselle vanhukselle, joka kaipaa hyvähköä kameraa, ei pelaa.
Mitähän oleellisia eroja on Samsung A54:llä ja S21 FE:llä? Hintaeroa näyttää olevan noin 30e, A54 siis hiukan halvempi. Kumpaa kannattaa harkita ei-tekniselle vanhukselle, joka kaipaa hyvähköä kameraa, ei pelaa.
Tuolta saisi S22 samaan rahaan kuin A54 muualta
![]()
Samsung Galaxy S22 5G | Käytetyt puhelimet | Vaihtokapula
Tämä käytetty puhelin Samsung Galaxy S22 5G Vaihtokapulan verkkokaupasta hintaan 259 €. Katso lisää!vaihtokapula.fi