Minkä takia kukaan asentaisi reitintintä johonkin metallilevyn taakse sähkökaappiin.
Postaustasi edeltävä postaus oli juuri tyyppi esimerkki milloin se asennetaan sinne (lainaus allla)
Todennäköisesti se nousu on sinne sähkökaappiin, sen perään palomuurireitin.
Metallilevyn kohtaa lämpöä, häiriöden kannalta vain hyväksi, ja paloturvallisempi.
Kysyjä erikseen mainitsi että Wi-Fi tukarti eriskeen, eli WiFi toimivuudesta ei tarvi huolestua.
Jos reittimen asentaa jonnekkin muualle ja kytkimen tuonne, niin sitten pitää johdottaa tuolta noususta reittimelle, ja reittimeltä takaisin tuonne kytkimelle. Jos tilaan mahtuu molemat, niin nousu -> palomuurireititin -> kytkin ja kytkmeltä sitten laitteille, mukaanlukien WiFI tukarit.
Hyvä reititin sähkökaappiin taloyhtiön 600/300 ethernet nettiä varten? Wi-Fi tukiasema erikseen, nyt pitäisi vain saada sähkökaapista jaettua huoneisiin. Mielellään vielä sellainen jossa olisi ainakin yksi 2,5G portti
Ubiquittia näissä yleensä ehdotetaan, Ubiquiti Unifi Cloud reittimet voi riittää , jos haluat paukkuja tulevaisuuteen, niin rahaa alkaa palamaan.
Kytkimellä ei väliä, valitset riittävästi portteja halutulla kyvykkyydellä. Yksiaisa kannattaa huomioda on POE tuki, haluatko poweroiyda wifi tukarit sillä, vai injektoreilla, vai suoraan powerilla. Mieti myös tila, että mahtuukaappiin.
Ja tsekkaa se pistorasia, jos poweri puhelinlaturi tyyppinen suoraan pistorasiaan, niin miten tilaa.
Osassa reittimiä on itsessään muutaman portin kytkin, jos piuhalla ei tule kuin pari tukaria ja jou NAS niin voi riittää.
Edit
Ubiquiti UniFi Cloud Gateway Max -reititin 331,99 n330€
Tuossa 2,5gigan LAN portteja neljä, ei muuten ideaa, mutta jos neljä oikeasti riittää ja kaappiin ei mahdu kytkintä
Ubiquiti Unifi Cloud gateway ultra -reititin 110,99 n 110€ yksi 2,5 gigan portti, mutta en varma saako sen LAN puolelle rautapohjaisesti kytkimeen.
Mikrotikin kannattaa katsoa, niin jokut suosii, kuluttaja wifi reititinkin käy, kun katsoo että mahtuu kaappiin ja mahdollisesti ulopuoliset antennit saa pois tieltä.
Kannustan kyllä erillistä kytkintä jos suinkin mahtuu.