- Liittynyt
- 28.10.2016
- Viestejä
- 760
Totta, en huomannut tuota parin päivän takaista kommenttia että piti olla umpikylkinenEikös ole lasipaneeli valkoisessa?

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Totta, en huomannut tuota parin päivän takaista kommenttia että piti olla umpikylkinenEikös ole lasipaneeli valkoisessa?

Onko tuossa ollut mitään ongelmia tai ärsyttävyyksiä?
Ajattalin hankkia Jimmsin tarjouksesta Lian Li LANCOOL II Mesh Performancen. Se on kai aika lailla sama kotelo paitsi mesh etuosalla. Jos jollain on kokemuksia juuri tästä mallista niin sekin kiinnostaa.
Mietin tuossa kotelon päivittämistä, niin mitä suosittelisitte seuraavilla spekseillä?
- Vähän isompi kuin mATX, mutta ei mikään möhkäle. Joku ATX Mini tai Midi?
- Paikka DVD-asemalle
- Ei mitään RGB-valoja, mutta jos on jotain perus valkoisia ledejä tms. niin ei haittaa
- Ei väliä onko ikkunallinen vai ei
- Käyttö koneella valokuvien ja videon editointia, joten saisi olla jokseenkin hiljainen, mutta kuitenkin pitää lämmöt kurissa
- Budjetti max. 100€
Edellä mainittujen lisäksi Cooler Master S400.Mietin tuossa kotelon päivittämistä, niin mitä suosittelisitte seuraavilla spekseillä?
- Vähän isompi kuin mATX, mutta ei mikään möhkäle. Joku ATX Mini tai Midi?
- Paikka DVD-asemalle
- Ei mitään RGB-valoja, mutta jos on jotain perus valkoisia ledejä tms. niin ei haittaa
- Ei väliä onko ikkunallinen vai ei
- Käyttö koneella valokuvien ja videon editointia, joten saisi olla jokseenkin hiljainen, mutta kuitenkin pitää lämmöt kurissa
- Budjetti max. 100€
Luulisin että Define C olisi melko täydellinen kotelo jos etupaneeli olisi verkkoa Torrentin tyyliin. Sellaista odotellessa. Itseasiassa lähetin Fractalille purnauspalautteen kun eivät tehneet valkoista Torrentia ilman sivulasia.
Näytönohjain päivityksen myötä tuli kotelon vaihto eteen (lämmönsiirto ahdistaa). Ikinä en ole vielä kotelo hankkinut, joten kyselen täältä. Huomaan, että tarjolla on malleja joissa on tuuletin paikkoja myös pohjassa. Onko näillä merkittävää vaikutusta näytönohjaimen lämpötiloihin, vai onko riittävää/ yhtä tehokasta ottaa ilma sisään vain edestä? Mitä suosituksia tälle kokoonpanolle: msi rtx3080ti suprim x, ryzen 3700x? budjetoida meinasin 100-240e. Arvostan jäähdytystehoa ja pölynsuodatusta. Kotelo minulla on lattialla eikä näin ihan korvan juressa, mutta paljon tulee oltua koneella myös ilman kuulokkeita. Etutuulettimiksi löytyy ennestään 140mm noctuaa 2kpl ja näitä voin kyllä lisääkin samalla hankkia esim. kolmanneksi eteen. Lisäksi löytyy pari 120mm corsairin ml tuuletinta jotka minulla tällähetkellä puhaltaa ilmaa pois.
Äkkiseltään silmään osunut phanteks p500a jossa miellyttää ulkonäkö ja kolme140mm tuuletin paikkaa edessä. Eturitilän pölynsuodatus ominaisuuksia epäilen sekä ei pohjassa tuuletinpaikkoja, mikäli ne hyödyllisiä ovat.
Toinen mikä osui silmään olisi fractal meshify 2 jossa ei miellytä tuo etuosa, mutta tuuletinpaikkoja pohjassa.
Joten mitä suositellaan? hakusessa kotelo pitkäksi aikaa.
Tuollainen torrentin kaltainen toteutus voisi vaikuttaa hyvältä. Onkohan muita samankaltaisella toteutuksella olevia koteloita, esimerkiksi ihan perinteisesti poweri alhaalla olevia? Tuo torrent vaikuttaa aika äänekkäältä noin avoimena?![]()
be quiet! Silent Base 802 -tornikotelo, musta - 209,90€
be quiet! Silent Base 802 Black on täydellinen ratkaisu hienostuneille käyttäjille, jotka janoavat samanaikaisesti niin hiljaista käyttöwww.jimms.fi
![]()
Fractal Design Torrent - Black TG Dark Tint, ikkunallinen miditornikotelo, musta - 244,90€
Tekniset tiedot : Laitepaikat : - Määritellyt 3.5" paikat: 2 - Määritellyt 2.5" paikat: 4 - Määritelty 5.25" paiwww.jimms.fi
Vaihtoehtoja löytyy aika paljon tuolla hintahaarukalla, mutta tuossa muutama.![]()
Corsair 5000D AIRFLOW, ikkunallinen miditornikotelo, musta - 203,90€
Corsair 5000D AIRFLOW on ATX-miditornikotelo, jonka avulla voit esitellä kokoonpanoasi, eikä sen kaapeleita. Piilotettu kaapelinhallinta ja ilmanvirtawww.jimms.fi
Tuollainen torrentin kaltainen toteutus voisi vaikuttaa hyvältä. Onkohan muita samankaltaisella toteutuksella olevia koteloita, esimerkiksi ihan perinteisesti poweri alhaalla olevia? Tuo torrent vaikuttaa aika äänekkäältä noin avoimena?
Mitä yleisesti ajatellaan kotelotuulettimien säätämisestä? Kuuluuko niiden säätyä rasituksen mukaan vai pyöriä aina samalla nopeudella?
Emolevyyn ajattelin kytkeä kaikki suoraan siten, että alhaalla olevat tuulettimet olisivat yhdessä liittimessä ja edessä olevat myös omassaan ja sitten säätö biossista.
Lian Li II Mesh Performancessa: Lian Li LANCOOL II Mesh Performance, ikkunallinen miditornikotelo, musta (Tarjous! norm. 109,90€) - 89,90€
Vähän tuo kotelo kiinnostaisi. Tilasin tuossa 5600x:n ja Gigabyten B550 Aorus Pro V2:sen. Noctuan NH-U12S mahdollisesti jäähynä. Muita osia vielä katselen. Onko mitään ongelmia kasata tuohon koppaan tai muuta tiedettävää?
Ekan kerran kasaan koneen. Tosin kaveri apuna mutta kuitenkin.
Onko mitään ongelmia kasata tuohon koppaan tai muuta tiedettävää?![]()
Onko mitään ongelmia kasata tuohon koppaan tai muuta tiedettävää?![]()
Ainakin P300A:n kanssa sähkökäyttöinen paineilmapuhallin on hyvä olla. Etupaneeli päästää aika herkästi hienoa pölyä sisään ja jos ikkunallisen ja valaistun kotelon haluaa pitää siistinä, niin melkein muutaman viikon välein saa siivota. Toki tuosta on vielä pitkä matka siihen, että pöly alkaa oikeasti haittaamaan lämpöjä. Vastapainoksi etupaneeli hengittää todella hienosti, enkä kyllä lähtisi sitä erillisillä pölynsuodattimilla pilaamaan. Ennemmin otan oikeasti hyvän jäähdytyksen ja putsaan konetta vähän useammin.Omassa kotelo arvonnassa olen nyt siinä pisteessä, että vaihtoehdot ovat phanteks p500a ja p600s.
P500a:ssa oikeastaan ainoa mikä hiertää on, ettei siinä ole edessä pölysuodatinta. Millaisia kokemuksia pölynkertymisestä pelkällä mesh "suodatuksella"? Kuinkahan tälläisessä toimisi jälkiasennettavat pölynsuodattimet?
Ainoa syy miksi valitsisin p600s mallin on se, että siinä on myös jokin tiheämpi verkko vielä lisänä edessä.
Pölynsuodatus syistä tuo muuten loistavalta vaikuttava lancool II mesh jäi pois, kun ei ole pölynsuodatusta edessä eikä kyljessä.
Kaverin tulevaan koneeseen mahd. pienikokoinen tai ainakin matala ATX-kotelo halvalla. Mielellään tuulettimet jo valmiina. Ulkonäöllä ei niin väliä.
Kaverin tulevaan koneeseen mahd. pienikokoinen tai ainakin matala ATX-kotelo halvalla. Mielellään tuulettimet jo valmiina. Ulkonäöllä ei niin väliä.
Tässä olisi lähiaikoina raudanpäivitystä ja vanha koppakin saa väistyä. Onko suositella jotain muuta samantyylistä koppaa, kuin Jonsbo UMX4 Black, ikkunallinen miditornikotelo, musta - 124,90€ tuo jonsbo?
Omassa kotelo arvonnassa olen nyt siinä pisteessä, että vaihtoehdot ovat phanteks p500a ja p600s.
P500a:ssa oikeastaan ainoa mikä hiertää on, ettei siinä ole edessä pölysuodatinta. Millaisia kokemuksia pölynkertymisestä pelkällä mesh "suodatuksella"? Kuinkahan tälläisessä toimisi jälkiasennettavat pölynsuodattimet?
Sisälmykset päivittymässä niin voisi kotelonkin pistää uusiksi ehkä. Tavoitteena että olisi mahdollisimman hiljainen kevyellä kuormalla. Ulkonäöllä ei väliä kummemmin, mieluummin pelkistetty ja tylsä ei mitään valo/ikkunajuttuja. Saa olla iso, ATX-levy tulossa. Perusrautaa pyörii eikä tulevaisuudessakaan tule mitään kovimpia tehoja varmastikaan (i5-11400, 1060 6GB nyt tulossa). Ei tarvetta isommille asemille tai muuta spessua. Mikäs olisi hyvä kustannustehokas koppa?
eikö tuo ole ihan sama kuin intertech pocket (60e)? joku kiinalainen rebrandaus koteloTulipa sitten laitettua kakkoskone kasaan ja löydettyä siihen erinomainen koppa hyvään hintaan (Itek Evoke, Amazon.es:n kautta jotain 70€ toimituskuluineen).
On niin miellyttävä että tekisi oikeastaan mieli hommata toinen samanmoinen ykköskoneelle nykyisen, aika kamalan Q300L:n tilalle, mutta periaatteessa kevytkäytössä oleva APU-vehje pärjäisi vieläkin pienemmällä koteloratkaisulla – olisiko siis suosituksia jostain järkihintaisista kompaktikoteloista joihin saa tungettua mATX-lankun ja SFX-L-virtiksen sisään ilman isoimpia kipuiluja?
Ainakaan näillä näkymin ei ole myöskään erityistä tarvetta täysleveille PCIe-korteille, suunniteltuna laajennuksena toistaiseksi BT+WiFipalikka ja mahdollisesti joku kaapparikortti joskus myöhemmin.
Tässäpä vähän listaa hyväksi todetuista,nykyaikaisista ja hyvän ilmanvaihdon omaavista koteloista.Olisiko kenelläkään mitään koteloa jota voisi suositella Fractal R5:n tilalle? Hiljainen kotelo kiinnostaisi, mutta ei kuitenkaan ylikuuma sellainen.
Olin lukenut että Fractal R7 on melkoinen sauna, joten laitoin Fractalin R6 kotelon tilaukseen Jimmsiltä 100 €:lla Black Fridaysta. Kuitenkin hieman mietityttää kun vanhaa mallia on kuitenkin. Olisikohan jokin uudempi myös parempi kotelo? Olisi kiva saada tuoretta mallia kun ne yleensä ovat jollain tavalla kehittyneempiä.
Juuh, tälle näkyy olevan aika laajalti uudelleenbrändäyksiä tarjolla, saattaisi jopa kiinnostaa mitä kaikkia diilinmetsästystä varten jos päätyy hankkimaan toista vastaavaa.eikö tuo ole ihan sama kuin intertech pocket (60e)? joku kiinalainen rebrandaus kotelo
IM-1 Pocket - Inter-Tech GmbH
Inter-Tech Elektronik Handels GmbH - Gehäuse, Netzteile und vieles mehr aus der Hardwareweltwww.inter-tech.de
olen nähnyt muitakin nimiä samalle kotelolle
Mikähän mahtais olla meikäläiselle kotelo, hakusessa mahdollisimman tuulitunnelimainen ilmavirtaus kun kaksi AIO:a , toinen tietty prossulle (Aerocool Mirage l240) ja toinen on näyttiksessä (RX 6900 XT ROG Strix LC-OC) ja lämmöt pelatessa nyt Corsair Carbide 175 R kotelolla prossu 45-50 ja näyttis 60-80 ja molemmille imuilma tulee ulkoa päin.
Ajatuksena hiljaisuus ja tehokkuus, kotelon koolla ei ole väliä, ehkä Fractalin Torrent, ideoita, ajatuksia?![]()
Katsoisin jonkun missä saa aio:t kylkeen ja kattoon puhaltamaan ulos sekä koteloon vielä ilmaa sisään vähintään kolmella tuulettimella. Corsair 5000D airflow, Enthoo pro2(melko kookas) jne.Mikähän mahtais olla meikäläiselle kotelo, hakusessa mahdollisimman tuulitunnelimainen ilmavirtaus kun kaksi AIO:a , toinen tietty prossulle (Aerocool Mirage l240) ja toinen on näyttiksessä (RX 6900 XT ROG Strix LC-OC) ja lämmöt pelatessa nyt Corsair Carbide 175 R kotelolla prossu 45-50 ja näyttis 60-80 ja molemmille imuilma tulee ulkoa päin.
Ajatuksena hiljaisuus ja tehokkuus, kotelon koolla ei ole väliä, ehkä Fractalin Torrent, ideoita, ajatuksia?![]()
Mulla oli aikoinaan tällein, kotelona Corsair 5000x RGB.Kiitoksia hyvistä ehdotuksista, alkaa pikku hiljaa näkemys muotoumaan mikä koppa , Corsair 5000D airflow vois olla sellainen, vielä kun tuossa olisi mahdollisuus pohjatuulettimille niin olisi täydellinen, kylkeen näyttis aio ja kattoon prossu aio kummatkin puhaltamaan ilmaa ulos ja näille ilma sisään edestä ja pohjasta, tosin sellaista koppaa ei taida edes olla tai en ainakaan löytänyt vielä.![]()




Joo jotain tuon suuntaista ajattelin , tästä on hyvä lähteä kehitystyöhön
Tulipa sitten laitettua kakkoskone kasaan ja löydettyä siihen erinomainen koppa hyvään hintaan (Itek Evoke, Amazon.es:n kautta jotain 70€ toimituskuluineen).
On niin miellyttävä että tekisi oikeastaan mieli hommata toinen samanmoinen ykköskoneelle nykyisen, aika kamalan Q300L:n tilalle, mutta periaatteessa kevytkäytössä oleva APU-vehje pärjäisi vieläkin pienemmällä koteloratkaisulla – olisiko siis suosituksia jostain järkihintaisista kompaktikoteloista joihin saa tungettua mATX-lankun ja SFX-L-virtiksen sisään ilman isoimpia kipuiluja?
Ainakaan näillä näkymin ei ole myöskään erityistä tarvetta täysleveille PCIe-korteille, suunniteltuna laajennuksena toistaiseksi BT+WiFipalikka ja mahdollisesti joku kaapparikortti joskus myöhemmin.
Meneekö pahasti metsään jos pistää tälläiset osat i7-12700K, Noctua NH-U12S (tarvittaessa lisätä toinen puhallin), Asus PRIME Z690-P D4, 32Gb muistia, Asus GeForce RTX 3070 DUAL ja Corsair 850W RM850x (2018) tähän koteloon?
![]()
Fractal Design Meshify C, ATX-miditornikotelo, musta - 143,90€
Meshify hyökkää aggressiivisesti Fractal Design -tuotevalikoimaan, mukanaan vertaansa vailla olevaa jäähdytystehokkuutta ja haastava uuwww.jimms.fi
En halua ikkunoita sun muita ja olen aikas anti-RGB muutenkin, huoneessa on jo tarpeeksi valoja omaan tarpeeseen. Samassa hintaluokassa voi ehdottaa muitakin koteloita kyseisillä ehdoilla...
Tuo vaikuttaisi hyvältä kotelolta, mitä olen testejä/vertailuja lueskellut, vaikka ikää jo onkin kertynyt. Mukana tulevien tuulettimien lisäksi meinasin vielä laittaa yhden lisää eteen (eli 2 edessä ja yksi takana), jotta ilmankierto paranee.
Tosiaan, tuossa Meshify 2 Compactissa tulee itseasiassa eteen isommat 2kpl 140mm puhaltimia mukana ja taakse sitten 120mm. Tuo Compact nimessä huijasi minua täysin, kun noita menin läpi ja ajattelin että se on joku pikkukotelo, kun itseasiassa isompi kuin tuo Meshify C, sekä lisäksi tukee uudempia USB liittimiä etupaneelissa.Minulla on samassa kotelossa 5600X ja RX 6800 -kokoonpano ja hyvin toimii. Tosin jos nyt olisin konetta kasaamassa, niin laittaisin 33 euroa lisää ja ostaisin Meshify 2 Compactin. Meshify C:ssä on jotain vähän ärsyttäviä piirteitä (esim. etupaneelin kiinnitys), jotka on korjattu uudessa mallissa. Toisaalta nuo ärsyttävyydet eivät sinänsä haittaa muuten kuin konetta kasatessa/päivittäessä. Toisaalta taas kun Meshify 2 Compactin mukana tulee yksi tuuletin enemmän, niin se huomioiden hintaero ei ole ihan mahdottoman suuri.
Juu, kyllä mä ton Compact metallikyljellä löysin, mutta tuo S2 taasen on vain lasilla tarjouksessa tällä hetkellä, metallikyljellä alkaa hinnat jo nousemaan liikaa.
Nyt hakusessa kotelo ensimmäiseen omaan projektiin,olisi varmaan hyvä tietää mitä näissä ottaa huomioon.
Emolevynä msi z97 gaming 5,poweri modecom 620w,näyttis gtx1650,sitten kovalevyt ja dvd asema ehkä.
Tuossa on yksi vanha kotelo,liekö ollut jokin marketti asus kone,mutta se on vähän kulahtanut joten mietin uutta tilalle.
Hyvä lisä olisi jos usb portteja koneen edessä/tai päällä olisi enemmän kuin kaksi.Budjetti alle 100e mielellään.
Tulipa sekava selostus,mutta heitelkääpä ideoita kehiin.
Nyt hakusessa kotelo ensimmäiseen omaan projektiin,olisi varmaan hyvä tietää mitä näissä ottaa huomioon.
Emolevynä msi z97 gaming 5,poweri modecom 620w,näyttis gtx1650,sitten kovalevyt ja dvd asema ehkä.
Tuossa on yksi vanha kotelo,liekö ollut jokin marketti asus kone,mutta se on vähän kulahtanut joten mietin uutta tilalle.
Hyvä lisä olisi jos usb portteja koneen edessä/tai päällä olisi enemmän kuin kaksi.Budjetti alle 100e mielellään.
Tulipa sekava selostus,mutta heitelkääpä ideoita kehiin.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.