- Liittynyt
- 09.04.2021
- Viestejä
- 685
Mitä materiaalia ajattelit käyttää? Luulisi onnistuvan ihan kohtuullisen helposti puusta ainakin kun tray mount lauta ilmeisesti tulossa.Myös kotelon olen ajatellut valmistaa itse, mutta saa nähdä mitä siitä tulee
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Mitä materiaalia ajattelit käyttää? Luulisi onnistuvan ihan kohtuullisen helposti puusta ainakin kun tray mount lauta ilmeisesti tulossa.Myös kotelon olen ajatellut valmistaa itse, mutta saa nähdä mitä siitä tulee
Keychronilta saa tiettyjä värejä heti? Keychron Q2 QMK Custom Mechanical Keyboard
Kokemukset Keychronilta tilaamisesta:Niin saa, tosin ALV:t joutunee noihin hintoihin vielä lisäämään.
Ei ole myös kokemusta kuinka nopeasti tuolta tavara liikkuu. Kunhan mainitsin jos joku haluaa laittaa ennakkotilaukseen EU:n sisältä. Näitä tuskin ihan heti on tulossa Jimmsille tms.

Itsellä käytössä Corsairin K70 RGB MK.2 Cherry MX Red kytkimillä ja omasta mielestä ollu toimiva näppäimistö. Pari kertaa tuo volume rulla jumittunut (ajuritasolla) ja pari kertaa ei oo herännyt koneen käynnistyksen mukana, mut usb johdon irroittamalla ja takaisin kytkemällä nuokin korjaantunut. En sit tiiä johtuuko nuo viat vaan AMD:n usb-portti ongelmista vai itse näppäimistöstä.Katsellut HyperX Alloy Elite 2 RGB:tä ja Corsair K70:tä.
Onko nuo Corsairin näppikset hyviä, kun netistä löytyy vähän mielipiteitä puolesta ja vastaan.
Motonetin kelarasva on todettu toimivaksi, tosin erityisen halpaa tuokaan ei ole. Jimmyltä saa Krytoxia, mutta ei ole varastossa, Maxgamingilta saisi heti, mutta törkyhintaan.nyt kun saanut näppiksen osat tilaukseen ja odottelen aliexpressin palautuvan ensi viikolla kiinalaisesta uudestavuodesta, kysyisin että mikä lube olisi suositeltavaa stabeihin?
Tuon pitäis kyllä toimia, oikeastaan mikä tahansa rasva toimii kunhan vaan on muovin kanssa yhteensopivaa eikä mitään siirappia.nyt kun saanut näppiksen osat tilaukseen ja odottelen aliexpressin palautuvan ensi viikolla kiinalaisesta uudestavuodesta, kysyisin että mikä lube olisi suositeltavaa stabeihin?
netissä suositellaan krytoxia ja super lubea, mutta mieluummin kävisin jostain k-raudasta nappaamassa mukaan hieman halvemmin ja nopeammin. dielectric grease myös tulee esiin jatkuvasti, mutta suomenkielistä vastinetta tälle en tahdo löytää. kaapista löytyis valmiiksi CRC white grease -litiumrasvaa, jonka muutamat ovat maininneet toimivaksi, kävisköhän tämä?
kytkiminä tulossa boba U4:t, joista monet sanovat ettei erilliselle liukasteelle tarvetta, joten jätän ihan mieluusti kyseisen urakan väliin.
Vasta hiljattain törmäsin redditissä tähän silikonivaimentamiseen. Mistä tuohon sopivaa tavaraa löytäisi Suomesta?Jossain kohti varmaan tulee päivitettyä case foam silikooniin
Minkälaista näppistä näillä ominaisuuksilla:
- Täysikokoinen
- Dedikoidut medianäppäimet volumerullalla ja vähintään play/pause, edellinen ja seuraava -napit
- RGB voi olla kunhan sen saa pois päältä
- Ei Logitechiä
Täälläkin käytössä ollut Logitechin näppis (G613) ruvennut toistamaan kirjaimia, eikä jaksa enää taistella tän kanssa)
Löytyykö n. 150 euron hintaluokassa ylläolevilla ominaisuuksilla olevaa hyvää näppistä?
Katsellut HyperX Alloy Elite 2 RGB:tä ja Corsair K70:tä.
Onko nuo Corsairin näppikset hyviä, kun netistä löytyy vähän mielipiteitä puolesta ja vastaan.
Myytävä tuote: Sofle RGB Hotswap ja Helix MX/Choc mekaanisten split näppäimistöjen piirilevyt.
Hinta: 10€ /pari
Tuote ostettu (mistä ja milloin): JLCPCB.com, 12/2021
Kuitti löytyy (takuu voimassa): Kuitti löytyy, takuuta ei ole.
Muuta huomioitavaa:
JLCPCB:llä teetetyt pelkät piirilevyt ilman komponentteja. Helix on ROHS, mutta Sofle ei.
Sofle RGB tosiaan vain Choc kytkimille hotswap palikoilla.
Helix:iin käy ainakin MX tyyppiset kytkimet ja Choc low-profile kytkimet.
Teetin nämä itselle ja minimi tilausmäärä oli 5kpl, nyt ylimääräisiä. En tee voittoa opensource tuotteilla. Suunnittelu creditit ja lisätiedot:
GitHub - MakotoKurauchi/helix: A compact split ortholinear keyboard.
GitHub - josefadamcik/SofleKeyboard: A split keyboard based on Lily58, Crkbd and Helix keyboards
Paikkakunta (ilmoita myös otsikossa): Espoo
Toimitustapa: Kirje + 2€, nouto
Maksutapa: MobilePay
![]()
Onhan toi nyt pirun komea. Pari huomiota:Heitä piru vie kuvia myös näppiksestä vaikka barebonena![]()
Mites muut ovat modailleet Q1:n?
Stock Keychron Q1 ensituntumat:
- Aivan hirveän kuuloinen Boba U4T:llä kotelon pingauksen takia. U4:ssa on sen verran omasta takaa vaimennusta, että niiden kanssa tuo vielä menee jopa stockina
- Surkea stabien rasvaus - välilyönti jää pohjaan vaikka millä kytkimellä kokeilee (Alin DSA PBT setin välilyönti)
Tällä viikolla olisi tarkoitus modailla tuohon:
- Force break mod
- Durock V2 + Epsilon mod
- Tempest tape mod
Samalla itselle sopimattomaksi todettu: Alin DSA PBT setti. Tuo profiili ei kyllä sovi meikäläiselle ollenkaan, pakko ostaa GMK Monochrome R2:sta odotellessa joku sopivammalla profiililla oleva setti. Halppis ja OEM seteistäni ei löytynyt yhdestäkään noita 1U ALT/CTRL näppäimiä.
Mites muut ovat modailleet Q1:n?
Itsellä kaapissa myös eläköitynyt G710+Pienen budjetin serrin "modailua" customeiden sekaan.
Steelseriesin prismcap hatuista löytyi myös logitechiin sopiva alarivi ja tuli päivitettyä esikoulu ikäistä G710+ jossa muutama hattu päässyt jo hajoamaan. Valkoisilla hatuilla tuli uskottava G4ming-look ja yllättävän hyvin northside?-ledit valaisevat sekä kirjaimet että pudding rakenteisten hattujen alaosat.
Itsellä kaapissa myös eläköitynyt G710+
Viittitkö laittaa kuvaa millainen tuli?
Mitäköhän voisi/kannattaa tunkea vinkuvaan välilyönnin vakauttajaan? Jotain perus silikonirasvaa? CRC Silicone Grease Silikonirasva 100 ml | Motonet Oy
Tuon pitäis kyllä toimia, oikeastaan mikä tahansa rasva toimii kunhan vaan on muovin kanssa yhteensopivaa eikä mitään siirappia.
Itse kokeilin jotain vastaavaa perusrasvaa, mutta siitä lähtevä haju ei kovasti miellyttäny. Sen jälkeen käytin hetken holee mod + g-lube (g-lube on hieman vetisempää kuin esim. 205g0) ja nykyään olen todennut XHT-BDZ:n olevan täysin rahansa arvoinen.
Paksumpien rasvojen kanssa suosittelen olemaan varovainen ettei stabista tule liian puurumainen tai pahimmassa tapauksessa ei palaudu ollenkaan alas painettaessa.
En ole itse tuota kelarasvaa testaillu, mutta jos on hyväksi todettu stabeihin, niin veikkaan että liian paksua jousiin ja ylipäätänsä kytkimiin.Sopiikohan kelarasva jousien päihin laitettavaksi ja mitenköhän vertautuu saman hintaiseen, ainakin kirjoitushetkellä hyvin saatavilla olevaan G-lubeen? Jälkimmäinen olisi ainakin tarkoitukseen tehty ja vaikkei arvostelujen perusteella olisikaan yhtä hyvää kuin 205g0, niin mahtaako silti olla parempi vaihtoehto näistä kahdesta?
Varmaan lähtee Krytoxia tilaukseen samalla kun tilailen osia uuteen projektiin, mutta nykyisistä Gateron Yelloweista haluaisin jousien pahimman ping-äänen pois ja näihin voisi jotain tollasta halvempaakin koittaa.
Joo näin taitaa olla. Muisti tais tehdä tepposet, että tuota olisi joskus (ehkä jo vuosia sitten) suositeltu täällä itse kytkimiinkin.jos on hyväksi todettu stabeihin, niin veikkaan että liian paksua jousiin ja ylipäätänsä kytkimiin.
Mistäs oikea harrastelija hommaa johdon uuteen näppikseen, ilman että tarvitsee tulleja ruveta makselemaan?
Kolvi puuttuu, kiinnostus löytyy mikäli itse joutuisi johdon väsäämään, mutta mistä siihenkään helpolla osat?
Osaisiko kukaan sanoa mitkä hatut tässä kuvassa? Itelle tulossa 65% näppis ilman hattuja iso-layoutilla ja siihen sopevat hatut vielä hakusessa (nordic layoutilla), yli 50€ en ala pulittamaan. Jos joltakin löytyy hattuja niin saa tarjotakin vaikka yv:llä!
Osaisiko kukaan sanoa mitkä hatut tässä kuvassa? Itelle tulossa 65% näppis ilman hattuja iso-layoutilla ja siihen sopevat hatut vielä hakusessa (nordic layoutilla), yli 50€ en ala pulittamaan. Jos joltakin löytyy hattuja niin saa tarjotakin vaikka yv:llä!
Tähän vastasinkin jo toiselle käyttäjälle pari riviä ylempänä.
G-lubea tuli lopulta tilattua jimmsiltä ja hyvä niin. Ei tuonne mitään kovin tönkköä tavaraa olisi saanut menemään. Myös tuollainen hyvin pieni sivellin on kyllä aika välttämätön tuohon hommaan ellei halua joka paikkaa sotkea.Myös aiemminkin ketjussa mainittu Abu Reel Grease kelarasva | Motonet Oy toimii.
G-lubea tuli lopulta tilattua jimmsiltä ja hyvä niin. Ei tuonne mitään kovin tönkköä tavaraa olisi saanut menemään. Myös tuollainen hyvin pieni sivellin on kyllä aika välttämätön tuohon hommaan ellei halua joka paikkaa sotkea.

Katsellut TKL näppistä nyt hetken ja tämä alkoi nyt polttelemaan. Mitä muita varteenotettavia vaihtoehtoja samassa hintaluokassa (~120e) TKL näppäimistöistä on?Kumikupu vaihtu ensimmäiseen mekaaniseen näppäimistöön. Ducky One 2 Tuxedo TKL silent red kytkimillä.![]()
Poikaki ihastu sen verran kovaa että koeajon jälkeen piti laittaa toinenkin tilaukseen.![]()
Tossa jotain duckylta:Katsellut TKL näppistä nyt hetken ja tämä alkoi nyt polttelemaan. Mitä muita varteenotettavia vaihtoehtoja samassa hintaluokassa (~120e) TKL näppäimistöistä on?
Katsellut TKL näppistä nyt hetken ja tämä alkoi nyt polttelemaan. Mitä muita varteenotettavia vaihtoehtoja samassa hintaluokassa (~120e) TKL näppäimistöistä on?
Varmilolla on vastaavia, mutta en osaa niitä verrata duckyihin.





Noin vuosi sitten tuli innostuttua näppiksistä vähän enemmän ja tässä sitten nykytilanne
![]()
Mietteet näistä? Taitaa ainakin vertailupohjaa löytyäSwitches: Prevail Epsilon (L+F)
Mietteet näistä? Taitaa ainakin vertailupohjaa löytyä![]()
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.