Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
No nyt näkyy täälläkin, hyvä juttu. Sekä rugbyssa että jalkapallossa. Se oli Kenian ja Argentiinan välinen peli, jossa ei näkynyt. Nyt se on näköjään ohi, enpä tiedä oliko edes oikeasti live.Näkyy kyllä vaihtoehto.![]()
Onko vaihtoehtoina tarjolla myös enkkuselostus ja ilman selostusta?
Warner Bros Discovery on sanonut medialle näin:Enpä löytänyt hdr lähetyksiä Max:sta tai vapailta kanavilta eilen, mistä niitä hdr lähetyksiä pitäisi löytyä?
Ainakaan oma Bravia ei tunnistanut Chromecast with Google TV:n kautta katsottua Maxin lähetystä HDR:ksi eikä se sitä silmämääräisesti myöskään ollut. Kaksikin eri striimiä oli ainakin jostain eilisestä futisottelusta, mutta ei kumpikaan HDR:ää. Tuolla Facebookin kommenteissakin mielestäni oli aiemmin asiakaspalvelun maininta HDR:stä, mutta nyt sielläkin vain kommentti, jossa mainitaan Full HD.Warner Bros Discovery on sanonut medialle näin:
--
However, while the upcoming Games is being produced by Olympic Broadcasting Services (OBS) in ultra-high definition (UHD), Young said WBD has opted to broadcast its coverage in HDR.
“The main reason for that is because we’re surfacing every moment of the Olympics,” Young explained. “To undertake 3,800 hours [of live coverage] – and a lot of that is concurrent streams sitting on one streaming platform – we took the view of what is the best experience for an Olympic fan? To have all the content, or to have a certain amount of content based on bandwidth?
“So we’re reliably informed by our technical teams that to ensure we could surface the entire Olympic Games, we should choose HD HDR.”
--
Kiinnostaa itseäkin tietää ovatko lähetykset oletuksena HDR:ää, ovatko HDR-lähetykset erikseen valittavissa vai onko tuo jäänyt tyystin toteutumatta. Veikkaisin että tuskin sieltä erillisiä HDR-lähetyksiä löytyy.
Tämä koko HDR-höpötys on resoluutiosta puhuttaessa vähän hassua, kun eihän se tarkoita mitään muuta kuin värien dynamiikkaa. Mutta joo, eipä ole Maxin kautta ainakaan vielä näkynyt sen kummemmin HDR-striimejäkään.Warner Bros Discovery on sanonut medialle näin:
--
However, while the upcoming Games is being produced by Olympic Broadcasting Services (OBS) in ultra-high definition (UHD), Young said WBD has opted to broadcast its coverage in HDR.
“The main reason for that is because we’re surfacing every moment of the Olympics,” Young explained. “To undertake 3,800 hours [of live coverage] – and a lot of that is concurrent streams sitting on one streaming platform – we took the view of what is the best experience for an Olympic fan? To have all the content, or to have a certain amount of content based on bandwidth?
“So we’re reliably informed by our technical teams that to ensure we could surface the entire Olympic Games, we should choose HD HDR.”
--
Kiinnostaa itseäkin tietää ovatko lähetykset oletuksena HDR:ää, ovatko HDR-lähetykset erikseen valittavissa vai onko tuo jäänyt tyystin toteutumatta. Veikkaisin että tuskin sieltä erillisiä HDR-lähetyksiä löytyy.
Jos jollakulla on Max mainoksilla, niin kiinnostaisi havainnot, että onko siinä mainoksia myös olympialähetyksissä. Ekat lähetykset sieltä alkoivat juuri.
Sanovat että avajaisista päättäjäisiin on HDR-laadulla, mutta ei kyllä tv tunnista HDR:rää.Warnerin sivulla lukasin kohdan missä mainitsivat nimenomaan avajaisten ja päättäjäisten tulevan HDR:än kera.
Kävikö tässä nyt oikeasti niin, että aspan varmistama UHD muuttui ensin 1080p HDR:ksi ja nyt näyttää siltä, että tuolla setillä ei tule nimenomaan niitä tärkeimpiä eli urheilu lähetyksiä? Luulisi HBO, Discovery, Warner, Eurosport jne. yhdistelmällä jo irtoavan kovempia standardeja.
Oisko sitten pieni mahdollisuus että ennen avajaisia ei lähetetä HDR-laatua? En keksi miksi niin tehtäisiin, mutta jos on luvattu mutta vielä ei näy...Sanovat että avajaisista päättäjäisiin on HDR-laadulla, mutta ei kyllä tv tunnista HDR:rää.
Yle Areena laatu Japan-Spain, juuri menossa.Ei ainakaan eilen jalkapallossa ollut mitään HDR:ää MAXilla. YLE Areenalla saattoi jopa olla, oli huomattavasti värikylläisempi lopputulos, samoin äänet olivat samalla äänenvoimakkuus -tasolla selkeämmät ja kovemmalla YLE Areenassa.
Tämä OT, kun ollaan MAX ketjussa, joten jää tämä tähän.Antenni-TV:n puolella ainakin TV2:n HD-kuva on selvästi parempi kuin Areenassa.
Bittivirtatieto ja muut speksit eivät kerro määräänsä enempää. 8 Mbps striimi voi sisältää ihan kelvollista kuvaa, mutta toisaalta myös pilalle pakattua mössöä.
Mitä hyötyä tuo Legacy enää toisi?
Oletin, että 4K toimisi siinä yhä jonkin tuntemattoman ajan, mutta jos se etu on lopetettu, niin sitten ei varmastikaan mitään.
Olympialaisissa kuvanlaadun suhteen HBO näyttäisi olevan paras, Yle Areena kakkosena ja normaali Ylen TV-lähetys Elisa Viihteen kautta melkoista pikselimössöä. Missään ei ole HDR-värejä (eikä varsinkaan 4k-kuvaa) ja suomiselostus on tietenkin vain Ylellä. Ei ole hyvä tämä, mutta parempaan ei vuonna 2024 näköjään pystytä maailman suurimman urheilutapahtuman kohdalla.Ymm ... Areenassa siis parempi kuvataajuus, mutta tuo ei ole kuitenkaan hdr.
Ei taida olla, mutta voisi olla paikallaan. Yleisurheilulle on oma ketjunsa, mutta ei tämä kuvanlaatujorina sinnekään sovi sen paremmin.PS. jotta Max ketju ei täyty olympiajutuista, onko olympiaketjua?
On hbo:lla myös Suomi selostus. Hannu-Pekka Hänninen selostaa nyt avajaisia.Olympialaisissa Elisa Viihteen kautta kuvanlaadun suhteen HBO paras, Areena kakkosena, normaali Ylen TV-lähetys on pikselimössöä. Missään ei ole HDR-värejä (eikä varsinkaan 4k-kuvaa) ja suomiselostus on tietenkin vain Ylellä. Ei ole hyvä tämä, mutta parempaan ei vuonna 2024 pystytä.
Vai niin, minulla LG:n televisiossa vaihtoehdot ovat vain "English" ja "No dialog". Laatuun pitää vain tottua.On hbo:lla myös Suomi selostus. Hannu-Pekka Hänninen selostaa nyt avajaisia.
Tiedä vaikka toimisi, heinäkuusta aikoinaan puhuivat muutosten osalta.
Saattaapi olla että se 4k ja atmokset loppuu parin kuukauden päästä puolen hinnan osalta. Mulle vastasivat huhtikuussa näin:
![]()
Kyllä täällä ainakin on LG:n töllössä iso läjä selostuksen äänivaihtoehtoja, mukana myös Suomi.Vai niin, minulla LG:n televisiossa vaihtoehdot ovat vain "English" ja "No dialog". Laatuun pitää vain tottua.
On sekavaa. Mulla Samsung televisiossa selostus suomeksi. Hannu-pekka hänninen ja Juhavaltteri Salminen.Vai niin, minulla LG:n televisiossa vaihtoehdot ovat vain "English" ja "No dialog". Laatuun pitää vain tottua.
Olisiko joku muu ei suomi lähetys avajaisista käynnissä.Vai niin, minulla LG:n televisiossa vaihtoehdot ovat vain "English" ja "No dialog". Laatuun pitää vain tottua.
Vielä kun sieltä käyttöliittymästä jotenkin järkevästi voisi nähdä mikä on mikäkin. Ei ainakaan tuossa meidän LG:n oled-töllössä (taisi olla malliltaan 65B9) oleva MAX-sovellus sitä mitenkään selvästi kerro. Sieltä kun painaa Paris 2024 -välilehdellä ylimpänä olevan livelähetyksen päälle, niin siinä ei tosiaan ole suomiselostusta valittavissa. Jos jossakin muualla on, niin kiva juttu, mutta kuinkahan moni jaksaa etsiä tuolta valikkohelvetistä muutenkaan mitään? En minä ainakaan, enkä jaksa lähteä nyt uudestaan edes kokeilemaan. Paska mikä paska.Avajaiset tulee ainakin mulla Maxissa neljänä eri videostriiminä:
- "Uninterrupted", jossa on suurin valikoima kieliä, mukaanlukien suomi, enkku ja selostukseton.
- Eurosportin striimi jossa vain suomiselostus
- Eurosport 1:n striimi, jossa vain enkkuselostus
- TV5:n striimi.
Toistaiseksi aina katsonut mieluummin yle areenasta lähetykset. Koripallo ja uinti ilmeisesti yksinoikeudella? Ehkä niistä löytyy jotain katsottavaa. Muuten vähän höhlä olo tilauksen suhteen.
Jep koripallot (myös 3x3) ja kaikki uintilajit.
Lisäksi Yle saa näyttää vain kolmea yhtäaikaista lähetystä, joten jos kiinnostaa jokin yhtään marginaalisempi eventti, niin näkyy yleensä vain Maxilla.
mitäs helvettiä miksi tässä paskassa tulee mainoksia![]()
no niin näytti olevan, upea palvelu jos haluaa mainoksiaJos valitset TV5:n tai Eurosport 1/2 -TV-kanavien fiidin (etenkään jälkimmäistä ei välttämättä aina näe päällepäin vaan hoksaa vasta kanavalogosta), niin niissä on mainokset sisäänrakennettuna. Mutta kaikista olympiatapahtumista on erikseen myös mainokseton versio.
Täällä kans nyki, kunnes nostin virkistystaajuutta tv:n asetuksista. Joku ei yhteensopiva virkistystaajuus striimissä. Mulla tcl c845.Vähän tuntuvat maxin sovelluksen kautta striimit pätkivät lg:n telkkarissa. Nettiyhteytenä kaapeli (400/50).
Chromecastilla näyttää toimivan ongelmitta, lieneekö sitten vika telkun sovelluksessa. Tuo lg on ensimmäistä vuosimallia, johon sai sovelluksen, eli WebOs 3.5 käyttiksellä.Täällä kans nyki, kunnes nostin virkistystaajuutta tv:n asetuksista. Joku ei yhteensopiva virkistystaajuus striimissä. Mulla tcl c845.
Aika erikoista, että MAX tarjoaa myös selostusta ryssäksi. Luulisi sen olevan semmoinen no no alueena, että koko kansan osalta. Sen sijaan suomea ei löydy kaikista liveistä läheskään. Poikkeaa tilaus heti kisojen jälkeen.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.