- Liittynyt
- 08.01.2018
- Viestejä
- 368
Jatkettiin samalla, eli 50M huoleton.... sen verran muuttunut että sisältää nyt sen 10 gigaa EU/ETA dataa.Minkä liittymän sait ja millä ominaisuuksilla tuohon 8.90/kk ? 12 vai 24kk ?
12kk tarjous
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Live: io-techin Tekniikkapodcast tänään perjantaina noin klo 15:00 alkaen. Keskustellaan viikon mielenkiintoisimmista tietotekniikka- ja mobiiliaiheista. Suora lähetys YouTubessa. Tule mukaan katselemaan ja keskustelemaan! Linkki lähetykseen >>
Jatkettiin samalla, eli 50M huoleton.... sen verran muuttunut että sisältää nyt sen 10 gigaa EU/ETA dataa.Minkä liittymän sait ja millä ominaisuuksilla tuohon 8.90/kk ? 12 vai 24kk ?
Juu 50M Huoleton ja vain 12kk tarjousTuossa ilmeisesti. 50M.
Oliko sitten "vain" 12kk tarjous?
Moi-veivauksen jälkeen Tarkka 2.90 EUR liittymälle Tarkka 5.90 EUR, 24kk jatko. ja nopeus nostettu 50 -> 100. (Ei mitään merkitystä, 50 riittää). Kiitos Elisa, kai?
Käsittääkseni ainakin automaattisesti 2,90e/kk -> 5,90e/kk päivittyneet saivat vain tuon 12kk sopparin.
Sitten nämä winback tarjoukset on puhdasta arpapeliä.![]()
Tännekkin nyt kalasteltu tuo 5.90 €/kk Tarkka Premium 24 kk.
Mites on, palauttaako Moi tuon 5€ aloitusmaksun automaattisesti kun numeronsiirto peruutettiin?
... säästö 12e/kk on kuiteskin aika paljon 24kk jaksolla.Vaihdoin Moin100M joulukuussa Elisan Saunalahti Tarkka Premiumiin100M , käyttöön 4g modeemissa.
Moin 100M antoi nopeus 95-105Mbps järjestään. Elisan nykyinen 6-40mbps ,tavallisin 15-20mbps.tällä hetkellä näyttäs 8-13mbps. Eli on nää nopeudet näissä eri operaattoreiden vastaavien tuotteiden kohdalla aika rajusti vaihtelevia riippuen missä sijainnissa asut. Elisan kartan mukaan pitäs olla hyvä paikka-kaupunkialuetta kummiskin. Varmaan lisäantenni/modeemi ihan toiseen huoneeseen parantas,mut välttää kun Viihde ja netti nyt viel toimii..... säästö 12e/kk on kuiteskin aika paljon 24kk jaksolla.
Muutenkaan tuosta 21M nopeemmaksi mennessä hyödyt aika marginaalisia, koska puhelimella varmaankin eniten nopeutta tarvitaan fullHD videoiden katseluun johon kuitenkin tuo 21M on ihan sopiva.Tää sama muutamaan liittymään, yöllä 00:15 siirto elisalta moille ja aamulla jo viesti puhelimes et saadaanko ottaa yhteyttä. klo 15 oli uudet sopparit ja käsittelymaksut kans tingitty pois.No niin, joulukuussa ei olisi irronnut kuin sitä jotain 12,90 € -liittymää 2,90 € -liittymän jatkoksi (siis winback Moi-siirtoa vastaan; peruin siirron sittemmin itse), mutta nyt lähti winbackinä 5,90 €/kk Tarkka Premium kahdeksi vuodeksi tuosta vain. Olen kyllä myös viimeiset pari kuukautta käyttänyt tarkoituksella dataa säästäväisesti, ettei jäisi siitä kiinni.
Lisäksi samalla soitolla 4,90 € Mobiililaajakaistasta tulee parin kuukauden päästä 9,90 €/kk (100 Mbps), kahdeksi vuodeksi sekin. Ehkä siihenkin pystyisi kikkailemaan 5,90:n jollain Moi-operaatiolla, mutta ei paha noinkaan, ja käytän sitä tyyliin 1,5 teraa kuussa...
Jos winback-numerosta ei jostain syystä tule parasta/toivottua tarjousta, niin onko elisa laittanut tekstarilla vielä tarjouksia puhelun jälkeen?
Onko uusin tieto siis se että Elisa tarjoaa parhaat hinnat kaikille moilaisille? Eli liittymä dna>moi ja sen jälkeen soittoa elisalle? Dnalta tuskin on luvassa kummoisia winbackejä.
Tästä tuntuu liikkuvan vähän eri näkemyksiä. Itsekin alunperin ajattelin samaa kuin sinä. Jospa jollakulla olisi omakohtaista kokemusta onko tuo kikkailu dna-elisa-moi-elisa paras tapa vai pelkkä dna-moi-elisa.Korjatkaa jos olen väärässä, mutta ei Elisalla ole haluja tarjota sulle mitään lähteville asiakkaille tarkoitettuja winback-tarjouksia, kun et ole Elisan asiakas.
Sun tapauksessa oikea menettely olis joko uus numero Elisalle > Moi > Elisa Winback tai numsi DNA > Elisa > Moi > Elisa Winback.
2 vuotta sitten avasin uuden Moi liittymän ja sain siihen saman 2.90€/kk tarjouksen. Siihen sai silloin päälle vielä 20€ lahjakortin, jos oli jo valmiiksi Moilla.Tästä tuntuu liikkuvan vähän eri näkemyksiä. Itsekin alunperin ajattelin samaa kuin sinä. Jospa jollakulla olisi omakohtaista kokemusta onko tuo kikkailu dna-elisa-moi-elisa paras tapa vai pelkkä dna-moi-elisa.
Lievä offtopic/Katselin huvikseni omaelisassa laskuerittelyä, ja huomasin että tuo tässä kuussa päättyvä 2,90e/kk liittymä oli laskutettu loppukuun osalta 24,90e/kk summalla, vaikka sain tekstarin aiemmin että jatkuu automaattisesti 5,90e/kk hintaisena.
Kannattaa kattoa että meneekö oikein, chatissa kyllä korjasivat tuon samantien.
Ainakin itsellä automaattisesti päivittyvistä tuli ihan sähköpostia, että saattaa näkyä väärin ensimmäinen kuukausi laskussa, mutta se hyvitetään/korjataan sitten heti seuraavaan automaattisesti. Tästä jo aiemmin kirjoitinkin, että kannattaa katsella parit laskut, ettei tule yllätyksiä.Katselin huvikseni omaelisassa laskuerittelyä, ja huomasin että tuo tässä kuussa päättyvä 2,90e/kk liittymä oli laskutettu loppukuun osalta 24,90e/kk summalla, vaikka sain tekstarin aiemmin että jatkuu automaattisesti 5,90e/kk hintaisena.
Kannattaa kattoa että meneekö oikein, chatissa kyllä korjasivat tuon samantien.
Elisa pikavippaa parikybää kuukauden ajaksi? Tarviipa olla tarkkana ensi kuussa, kun 2,90e/kk liittymä muuttuu 5,90e/kk, notta ei mene 24,90-normaalihintaa.Ainakin itsellä automaattisesti päivittyvistä tuli ihan sähköpostia, että saattaa näkyä väärin ensimmäinen kuukausi laskussa, mutta se hyvitetään/korjataan sitten heti seuraavaan automaattisesti. Tästä jo aiemmin kirjoitinkin, että kannattaa katsella parit laskut, ettei tule yllätyksiä.

Moin 18€ on halvin normaalihintainen. Toki Elisalta sitten saa parhaimmillaan 5.90€ 24kk hintaan toivottavasti.Ollut Moin liittymä 6e/kk sis. rajaton data ja puhelut (vuoden määräaikainen), mikä nyt päättyy ja palaa normaaliksi moin liittymäksi. Tilasin Telian 19,90 liittymän Moin winbackin toivossa, mutta soittoa ei koskaan tullut, joten peruin siirron. Nyt tilasin Elisan 19,90 rajattoman liittymän. Odotellaan, josko nyt Moilta soitettaisiin. Jos ei soiteta, niin aktivoin Elisan ja vaihdan sitten takaisin Moille ja odotan Elisan winbackkia. Onpa kyllä hankala löytää mistään alle 19 euroa liittymää rajattomalla netillä ja muulla kuin esim. 1mb netillä.
Onko kukaan saanut viime aikoina Telialta hyviä winbackeja? Nykyinen rajaton 16,90 €/kk liittymä loppuu kohta, eikä huvita maksaa jotain 23 euroa paskemmasta liittymästä.
Onko ainoa vaihtoehto siirtää Elisalle ja sieltä Moille?
Varmaan jotain johtajaa taputeltu olkapäälle kun maksanut kampanjat maltaita ja Moi vaan porskuttaa.Juu tarjoukset tältä erää Elisalta näköjään loppu eikä mitään järkevää tarjottavaa. Hauska, että viitsivät edes soitella perään. Mennään Moilla jatkossa siis.
Itselle ainakin Elisalta sanoivat että jos haluat heiltä paremman tarjouksen niin kannattaa ottaa Moin liittymä ja siirtää se Elisalle, jos tästä nyt oli kyse.Miksi porukat nyt lappaa tonne moin puolelle, onko siellä jotain erikoista kamppista?
Itselle ainakin Elisalta sanoivat että jos haluat heiltä paremman tarjouksen niin kannattaa ottaa Moin liittymä ja siirtää se Elisalle, jos tästä nyt oli kyse.
Juu mutta miksi porukat antaa sen siirron mennä loppuun ja siirtyy moille nyt kun sitä tarjousta ei elisalta tule?
Juu mutta miksi porukat antaa sen siirron mennä loppuun ja siirtyy moille nyt kun sitä tarjousta ei elisalta tule?
......ei ole itselleni ainakaan vielä tullut.......Ne, jotka ottivat jouluna Elisan liittymän S-ryhmän 50 euron lahjakortilla, niin onko noista lahjakorteista alkanut kuulumaan vielä mitään? Muistelisin, että 14.2. oli se päivä, mihin asi liittymän piti olla vähintään voimassa saadakseen tuon lahjakortin.
Noita saa poikkeuksetta aina kysellä. Nyt mulle lähetettiin 20€ lahjakortti Elisa liikkeeseen vaikka piti olla S-ryhmä 40€.Ne, jotka ottivat jouluna Elisan liittymän S-ryhmän 50 euron lahjakortilla, niin onko noista lahjakorteista alkanut kuulumaan vielä mitään? Muistelisin, että 14.2. oli se päivä, mihin asi liittymän piti olla vähintään voimassa saadakseen tuon lahjakortin.
Tuli tarjous minkä jälkeen? 2v tarkka 4G tarjous loppui ja siirsit Moille?Itselleni Moin 6 € liittymä olisi ollut ylivoimaisesti järkevin vaihtoehto, jos Elisa ei olisi tarjonnut 5,90 € Tarkka Premiumia viime viikolla. En tarvitse puhelimeen rajatonta nettiä enkä ole valmis maksamaan siitä montaa euroa ylimääräistä, mutta samaan hintaan sama ottaa.
Joo täältäkin jo todetun varmistus. Laitoin pari päivää sitten Tarkka 4G:n siirtymään Moille ja tänään tuli tekstiviesti, että otahan yhteyttä. Paras mitä pystyi tarjoamaan oli 50M rajattomalle 14,9e/kk. Jätin tarttumatta tähän parhaimpaan.
....ja joskus kannattaa soitella uudestaan.... eri kaveri saattaa myöntää paremmat tarjoukset.......Jep, mutta kun tosta vielä odottaa ihan rauhassa niin aikoinaan tuli itselleni ainakin tekstarina ne paremmat tarjoukset.
Itse ainakin jouduin kerran soittelemaan lahjakorttini perään. Oli kuulema postitettu mutta hukkunut sitten postin toimesta... Hieman epäilytti, sillä uskoisin tämän olevan juuri sellainen asia millä varmasti kokeillaan kepillä jäätä. Läheteään lahjakortit vain niille jotka kyselevät niiden perään. No, jokatapauksessa lahjukset tuli tuon yhteydenoton jälkeen.Ne, jotka ottivat jouluna Elisan liittymän S-ryhmän 50 euron lahjakortilla, niin onko noista lahjakorteista alkanut kuulumaan vielä mitään? Muistelisin, että 14.2. oli se päivä, mihin asi liittymän piti olla vähintään voimassa saadakseen tuon lahjakortin.
Aiemmin piti saada 20€ lahjakortti S-ryhmälle, mutta ei sitä tullut. Soittoa, niin hyvittivät 20€ puhelinlaskusta.Ne, jotka ottivat jouluna Elisan liittymän S-ryhmän 50 euron lahjakortilla, niin onko noista lahjakorteista alkanut kuulumaan vielä mitään? Muistelisin, että 14.2. oli se päivä, mihin asi liittymän piti olla vähintään voimassa saadakseen tuon lahjakortin.
Itsekin tällä viikolla irtisanoin Elisan mobiililaajakaistan ja sen lisäksi siirsin puhelinliittymän Moille. Tänään tuli tekstiviestiä + perään puhelua ja samaa tarjosivat.Joo täältäkin jo todetun varmistus. Laitoin pari päivää sitten Tarkka 4G:n siirtymään Moille ja tänään tuli tekstiviesti, että otahan yhteyttä. Paras mitä pystyi tarjoamaan oli 50M rajattomalle 14,9e/kk. Jätin tarttumatta tähän parhaimpaan.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.