Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Viiveestä pääsee eroon kun codecit ovat kunnossa (aptx, aptx HD, LDAC, jne.). Wintoosan pitäisi nykyään tukea aptx:ää ihan vakiona, mutta ainoa ongelma siinä vain on ettei käytössä olevaa codeccia pääse mistään tarkistamaan taikka säätämään ("koska Wintoosa").Olisiko kellään heittää vinkkejä hyvien bluetooth kuulokkeiden hankintaan? Pari vuotta menty JBL halpiksilla ja kun käyttöä tulee suunnilleen pari tuntia illassa, niin paremmat saisi olla. Ja vähän vähemmän bassoa buustaavat, jos mahdollista. Yleensä yhdistän kuulokkeet läppäriin leffojen/sarjojen katseluun tai musiikin kuunteluun. Nykyisissä kuulokkeissa on melkoinen viive, ja siitä ei taida päästä eroon edes rahalla?
Vastamelutoimintoa en tarvitse mihinkään ja hiukan vieroksun koko asiaa. Landella kun asuu, niin bonusta olisi jos hyvät löytyisi Gigantista tai Powerista, jotta pääsisi sovittamaan ennen ostopäätöstä. Oikeastaan ainoa asia jota sovittamatta tilaamisessa pelkään, on istuvuus korvan päälle.
Tuossa yllä on keskustelua Sonyn bwh-1000xm2 malleista, jotka voisivat olla ihan ok? Näitä pääsisi sovittamaankin. 1000xm3 on jo liian kallis.
Olen katsellut myös Sennheiser Momentum Around Ear Wireless malleja. Verkkokaupasta nämä saisi ihan OK hintaan, mutta onko kyseessä versio 1 vai 2, vai onko sillä edes mitään merkitystä? Testeissä näiden "kuppikokoa" sanotaan pieneksi, joten tämänkin takia olisi hyvä päästä sovittamaan. Näitä ei kuitenkaan ole hyllyssä lähikaupoissani.
Olisiko suosituksia jostain muusta mallista?
Osaatko muuten sanoa kun netistä ei oikein löytynyt että miten suljetut kys. kuulokkeet ovat.Viiveestä pääsee eroon kun codecit ovat kunnossa (aptx, aptx HD, LDAC, jne.). Wintoosan pitäisi nykyään tukea aptx:ää ihan vakiona, mutta ainoa ongelma siinä vain on ettei käytössä olevaa codeccia pääse mistään tarkistamaan taikka säätämään ("koska Wintoosa").
Esimerkiksi veljen tilaama 65€ Sony WH-H800 omaa aptx/LDAC/jne. codec-tuen. Eli ei pienestä latenssista välttämättä tarvitse itseään maksaa kipeäksi.
on-ear, eli ei sulje ulkopuolisia ääniä kovin hyvin. Eikä kaiketi myöskään pysy päässä kovin jämäkästi jos heiluttaa päätä.Osaatko muuten sanoa kun netistä ei oikein löytynyt että miten suljetut kys. kuulokkeet ovat.
Mietin niiden ostamista salille mutta jos hirveästi ulkopuolelle kuuluu ääni niin ei varmaan mikään paras ole.
Joo, ylihintaiset ovat tosiaan, siitä ei pääse mihinkään. Vastamelu niissä on mielestäni kategoriansa parasta ainakin normaaleissa avokonttori-olosuhteissa, mutta muuten hypeä on ihan liikaa. Vähän huolestuttaa, kun mistään ei tunnu irtoavan nykypäivänä puolueettomia ja samalla asiantuntevia arvosteluita.Töihin vastamelukuulokkeet hakusessa ja kävin netin ylistävien arvostelujen perusteella hakemassa nuo XM3:set. Noh, odotukset liian korkealla niin pettymyshän ne olivat. Ensinnäkin äänen yleissävy on hieman tunkkainen ja basso kumiseva. Noin 150€ hintaiset Beyerdynamic DT990 pärjäävät äänessä näille ihan hyvin, tosin ne taas ovat liian kirkkaat diskanttipäästä. Molempia voi tietysti viilata EQ:lla mieleiseen suuntaan, mutta olisihan se kiva jos saisi hyvää ääntä joskus pakasta vedettynä. Toisena sitten tuo hypetetty vastameluominaisuus: eihän nuo nyt läheskään täydellistä hiljaisuutta tuo, vaikka ihan hyvin vaimentavatkin. Jotenkin hehkutusten perusteella kuvittelin että noilla saisi paljon enemmän vaimennusta. Päässä nuo tuntuvat ihan hyvältä ja suht kevyeltä.
Summasummarum: ei huonot kuulokkeet, mutta ylihintaiset kyllä. Jonkun 250€ hinnan ymmärtäisin. Jos pitäisi kokonaan omasta pussista maksaa, niin en ostaisi ovh. hinnalla. Vaihtoehdot on vähissä jos nämä silti ovat "markkinoiden parhaat vastamelukuulokkeet" (?).
Minä olen kritisoinut noita arvosteluissa useampaankin otteeseen 4-5 tähteä keränneitä Sonyjä sen vuoksi, että...Suljetuilta ja rankasti equttavilta kuulokkeilta ei kannata odottaa ns. hifiäänenlaatua. Omasta mielestäni suljetut ovat muutenkin kategorisesti huonompia kuin avoimet kuulokkeet. Silloin kun voi kotona istua hiljaisuudessa ja oikeasti keskittyä musiikkiin, niin tavalliset kuulokkeet ovat paljon parempi valinta.
Mielestäni on kuitenkin väärin haukkua Sonyjä ylihintaisiksi sen takia, että halvemmalla saa aivan toiseen tarkoitukseen tehdyn laitteen, joka pärjää aivan eri asiassa Sonyjä paremmin.
Käy samalla testaamassa esim. Beyerin DT 1990 Pro:t ja Sennheiserin HD660S:t. Kerro miten kävi.![]()
No itse suhtaudun tuohon kysymykseen äänenlaadusta niin, että kun kuulokkeet ovat a) suljetut b) hyvin pienikokoiset, niin niiltä ei vaan fysiikan lakien mukaan voi odottaa sellaista äänenlaatua kuin kuulokkeilta, jotka on varta vasten optimoitu vain ja ainoastaan akustiikka ja äänenlaatu mielessä.Ja tottakai kuulokkeilta pitää voida odottaa hifiäänenlaatua ja muutenkin hyvää kokonaisuutta, jos ja kun hintaluokka on tällainen ja arvosteluissakin äänenlattua vielä kehutaan. Suljettu rakenne ei todellakaan tarkoita välttämättä mitään merkittäviä kompromisseja sen suhteen.
Lisäisin listalle myös Beyerdynamic T5p:n ja muistikuvien varassa myös DT 1770 Pro'n.Bowers & Wilkins P7 ja P9 -kuulokkeet ovat ainoita suljettuja kuulokkeita joita olen testannut, joissa ei ole yhtään tunkkainen ja suljetun oloinen äänimaailma.
Totta siinä mielessä, että en minäkään tällaisia luureja suoranaisesti hifistelyyn ostaisi, mutta tällä hinnalla pitäisi olla "kohtuullisen hifin" lisäksi myös noiden kaikkien muiden ominaisuuksien kohdallaan. Siitä se mutina juuri tulee, kun nämä ovat kaikin puolin tällaiset melko kalliit kompromissiluurit.No itse suhtaudun tuohon kysymykseen äänenlaadusta niin, että kun kuulokkeet ovat a) suljetut b) hyvin pienikokoiset, niin niiltä ei vaan fysiikan lakien mukaan voi odottaa sellaista äänenlaatua kuin kuulokkeilta, jotka on varta vasten optimoitu vain ja ainoastaan akustiikka ja äänenlaatu mielessä.
Vastamelutoiminto vielä itsessään on sellainen juttu, minkä voi olettaa vain ja ainoastaan heikentävän äänenlaatua niissä tilanteissa, kun taustamelua ei ole. Sonyistä voi toki kytkeä vaimennuksen pois kokonaan mutta esimerkiksi omistamistani Boseista ei voi, enkä edes välitä moisesta ominaisuudesta. En ostaisi anc-luureja hifistelyyn enkä siksi käyttäisi niitä sellaisessa tilanteessa, missä puutteet äänenlaadussa tulevat esille.
Kysytääs täällä eikä tehdä omaa ketjua, mutta olisiko suosituksia avoimesta headsetistä? Nykyinen SteelSeriesin Arctis 3 kyllä miellyttää niin päälakea kuin korviakin, sekä tuntumalta että äänenlaadulta, mutta tuo suljettu rakenne eristää täysin ympäröivästä maailmasta esim. pelatessa, niin jää välillä puhelimen soinnit, munakellot ja vaimokkeen huutelut täysin kuulematta. Pääasiallisesti siis pelikäyttöön tulossa, toisinaan musiikin kuunteluunkin (tietokoneella). Mitään överi hifivehkeitä en ole vailla, mutta noita hinnat alkaen -rihveleitä en kaipaa. Myöskään noita muovisia/keinonahkaisia tms. korvakuppeja en halua, vaan kankaiset.
Sivukysymyksenä voisi heittää, että tuo mikrofonin sidetone -ominaisuus taitaa vaatia ohjelmallisen tuen? Arctis 5:ssä se oli, mutta Arctis 3:sta puuttuu (USB- vs 3.5mm -liitännät). Tuo Windowsin "Kuuntele tätä laitetta" -ominaisuus ei kelpaa kun siinä on pieni viive.
Eiväthän ne tietenkään ihmeisiin pysty, eli "nopeat/terävät" äänet tulevat väkisinkin läpi, mutta kyllä ainakin itse olen erittäin tyytyväinen niiden vaimennukseen normaalissa avokonttorissa.Tarkennan vielä, että itselläni ei ole mitään aiempaa kokemusta kuulokkeiden vastameluominaisuudesta. Sen takia hieman petyin , kun hypen perusteella kuvittelin että ne pystyvät blokkaamaan lähes kaiken kuulumattomiin. Mutta kyllähän tuollainen korvatulppia vastaava vaimennuskin tekee toki meluisan ympäristön siedettäväksi, vaikka sieltä jotain läpi kuuluukin.
For those who are after complete silence, noise-cancelling headphones will not quite achieve that. Most sounds are blocked or cancelled by the design and technology of these headphones, but some sounds do still get through. The technology is based on research done in an effort to keep the extremely loud engine noises of jetliners or loud manufacturing plants from injuring the hearing of those who have to work in or around them.
Because of that, the technology focuses on cancelling continuous sound at low or intermediate decibels. This means that intermittent noises, especially loud ones, may still be heard, as well as any high-pitched sounds that are above what the technology was designed to cancel out. For most users, however, in most situations, the amount of sound that is kept out is plenty to create the "silence" they are looking for.
Nyt tuli käytyä Joensuun Kuvassa ja Äänessä*.
Töihin vastamelukuulokkeet hakusessa ja kävin netin ylistävien arvostelujen perusteella hakemassa nuo XM3:set. Noh, odotukset liian korkealla niin pettymyshän ne olivat. Ensinnäkin äänen yleissävy on hieman tunkkainen ja basso kumiseva. Noin 150€ hintaiset Beyerdynamic DT990 pärjäävät äänessä näille ihan hyvin, tosin ne taas ovat liian kirkkaat diskanttipäästä. Molempia voi tietysti viilata EQ:lla mieleiseen suuntaan, mutta olisihan se kiva jos saisi hyvää ääntä joskus pakasta vedettynä. Toisena sitten tuo hypetetty vastameluominaisuus: eihän nuo nyt läheskään täydellistä hiljaisuutta tuo, vaikka ihan hyvin vaimentavatkin. Jotenkin hehkutusten perusteella kuvittelin että noilla saisi paljon enemmän vaimennusta. Päässä nuo tuntuvat ihan hyvältä ja suht kevyeltä.
Summasummarum: ei huonot kuulokkeet, mutta ylihintaiset kyllä. Jonkun 250€ hinnan ymmärtäisin. Jos pitäisi kokonaan omasta pussista maksaa, niin en ostaisi ovh. hinnalla. Vaihtoehdot on vähissä jos nämä silti ovat "markkinoiden parhaat vastamelukuulokkeet" (?).
Sennheiser PXC 550 -Bluetooth-vastamelukuulokkeet 199,11 €
Olis aika halvalla Sony 1000xm3 ja Bosen kilpailijat. Arvosteluissakin menestyneet ja hehkutetut. Mutta kuinka paljon vaikuttaa että LDAC tukea noissa ei ole?

Surkeat latenssit (koska ei ole edes aptx tukea) ja ääniraidan striimaus on laadultaan jotain ~256kbit/s luokkaa.
On kyllä omituista että miksi tuon hintaluokan vehkeessä BT on karvalakkimallia.
Itselläni on ollut testissä Sennheiser PXC 550 ja taustakohina oli omaan makuuni liian voimakas. Toki silloin se maksoi 329,00 euroa, alle 200 on oikea hinta.
Mahtaakohan 200-400€ haarukassa olla jonkinlaista sweet spottiin sijouttuvaa over ear ja ehdottomasti suljettuja kannuja? Tällähetkellä käytössä Sennheiser HD 650, vähän ehkä kaipaisin vahvempaa bassoa ja tuntuu että avoimet kuulokkeet ei sitä koskaan ole pystynyt tyydyttävästi antamaan. Toki voisi ehkä koittaa ensin EQ säätämistä, mutta kun lähteenä on lähinnä spotfiy ja tidal niin se ei olekkaan niin helppoa, onko jotain suosituksia millä softalla windows 10 kannattaisi EQ lähteä säätämään?
Sony WH-CH700N Bluetooth vastamelukuulokkeet | Motonet Oy
Tommoset Sony WH-CH700N Bluetooth vastamelukuulokkeet olis Motonetissä tarjouksessa. Kenelläkään mielipiteitä tai kokemuksia näistä? Onkohan kannattava sijoitus vai kannattaako odotella parempia tarjouksia?
On samat.Onkos nämä nyt samat Sony h.ear on 2 Mini Wireless on-ear kuulokkeet (samp.) - Handsfree ja kuulokemikrofonit vs Sony WH-H800 Kulta BT , gigantin sivulla teknisissä tiedoissa antaa malliksi Sony WHH800N eli saman kuin tuo cdonin
Näyttää olevan myös Powerissa sama tarjous.Itse kävin ostamassa, onhan nuo ihan ok kuulokkeet (ainakin oman ei-niin-hifi-korvien mukaan). Mutta suosittelen hakemaan Gigantista (taisi olla 79€ hintaan siellä). NC taitaa olla lähinnä vitsi noissa, mutta muuten kuulostaa kyllä ihan hyvältä.
On muuten aika Takstarin näköinen headsetti coolermasterilta:
MH751 | Cooler Master
Aika varmasti rebrand. Poikkeaa tosin spekseiltään jonkin verran. Onkohan tosta mitään arvosteluja vielä?
En tiedä juuri noista, mutta omat kokemukset kaikista langattomista nappikuulokkeista tähän mennessä ovat olleet, että yhteys pätkii enemmän tai vähemmän, jos vastaanottimen ja lähettimen välissä on yhtään mitään. Fillarilenkeillä sekin on muodostunut paikoin ongelmaksi jos puhelin on väärällä puolella taskussa.Onko porukalla kokemuksia tuollaisista sangallisista langattomista nappikuulokkeista? Tyyliä Xiaomin Wireless Music Sport kuulokkeet?
En tiedä juuri noista, mutta omat kokemukset kaikista langattomista nappikuulokkeista tähän mennessä ovat olleet, että yhteys pätkii enemmän tai vähemmän, jos vastaanottimen ja lähettimen välissä on yhtään mitään. Fillarilenkeillä sekin on muodostunut paikoin ongelmaksi jos puhelin on väärällä puolella taskussa.
Nimimerkillä: Otetaan vastaan vinkkejä pätkimättömistä ja äänenlaadullisesti hyvistä langattomista nappikuulokkeista.
Enpä kyllä itse muista, että kuulokkeissa olisi ollut liikaa kohinaa vaan että se olisi ollut samaa tasoa Sonyn MDR-1000X-mallin kanssa.Itselläni on ollut testissä Sennheiser PXC 550 ja taustakohina oli omaan makuuni liian voimakas. Toki silloin se maksoi 329,00 euroa, alle 200 on oikea hinta.
Voin ensi viikolla kertoa kokemuksia oneplus bulletseista. Laitoin tänään tilaukseen juurikin pyörälenkkejä ja työmatkapyöräily ajatellen. Ilmeisesti noiden pitäisi olla ihan ok.Nimimerkillä: Otetaan vastaan vinkkejä pätkimättömistä ja äänenlaadullisesti hyvistä langattomista nappikuulokkeista.
Mm. noita minäkin olen katsellut ja saatanpa tilatakin, mutta vähän tökkii, kun ne taitavat olla parhammillaankin tosiaan "vain ok". Hinta-laatusuhde on kohdallaan ja se on tärkeä pointti sekin, mutta toisaalta olisin valmis maksamaan hieman enemmänkin, jos saisi oikeasti hyvät langattomat nappikuulokkeet ilman mainittavia kompromisseja.Voin ensi viikolla kertoa kokemuksia oneplus bulletseista. Laitoin tänään tilaukseen juurikin pyörälenkkejä ja työmatkapyöräily ajatellen. Ilmeisesti noiden pitäisi olla ihan ok.![]()
Ja minä kun kirjoitin joskus vuosi, pari sitten MDR-1000X-mallista, että Sonyn kuulokkeet ovat kuin Boset mutta tarkoituksellisesti huonommat, niin jotkut suuttuivat.
Nyt kun katsoo tätä kolmatta iteraatiota, niin niihin on kopioitu juuri niitä yksityiskohtia, mitkä tekivät Boseista hyvät ja Sonyistä huonot jo kaksi vuotta sitten. Pehmusteet muistuttavat enemmän Boseja samoin kuin kapeampi – virtaviivaisempi – pannan muotoilu. Tuo muotoilu varmasti vähentää myös sitä halpaa muovista natinaa, mistä Sonyn luurit ovat kärsineet. Tosin muuten runko on edelleen paksumpi ja halvemman näköinen, joten vaikea sanoa kokeilematta.
Mutta joo, Sony julkaisee näköjään minimaalisia parannuksia niin tiuhaan tahtiin, ettei tätäkään mallia kannata ostaa, koska siitä tosiaan puuttuu tuo BT5-tuki, joka on kevääseen mennessä kaikilla kilpailijoilla. Ja silloin Sonykin julkaissee XM4:n...
Mutta omalla kohdallani olen kyllä ollut tyytyväinen BT4:n tarjoamaan noin 20 tunnin akunkestoon anc:tä käyttäessä. Luureissa riittää hyvin potkua pitkällekin lennolle ja siitä jää vielä varastoonkin. Tosin käytän itse aika harvoin omia kuulokkeitani, joten lataussyklejä on kertynyt vaatimattomasti.
Mitä käytännön parannusta bt5 tuo?
Oon kiinnostunu näistä. Kellään kokemusta miten hyvin ne toimivat PC headsettinä?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.