- Liittynyt
- 20.10.2016
- Viestejä
- 784
Niin siis minä en aio osallistua tähän, enkä oikeasti tiedä tuosta levyn kulutuksesta ja vaatimuksista. Tuli vain mieleen nopeasti, että aika hölmöä sitä on hyviä SSD asemia tolla poltella kun teoriassa voisi tehdä virtuaalisesti saman. Rammillahan ei tuollaisessa olisi niin merkitystä, eli käytettynä hidasta ja halpaa jostain, mielellään ECC. Ekan sukupolven Threadripperit on halpoja ja hitaita jo nykyään ja kuitenkin ns. serverirautaa että teoriassa pitäisi onnistua. Intelillä varmaan jotain vanhaa serverirautaa löytyy kanssa kohtuulliseen hintaan. Toki iso panostus, mutta äkkiä se on iso panostus ajaa niitä SSD asemiakin loppuun. Olettaen toki, että chiaa voi virtuaalisena plotata. Lisäksi rammin pitäisi viedä nopeudessa NVME asemiakin ihan sata muna.
Joo en oo ihan varma itsekään miten paljoa tähän viitsii nykyisen lisäksi panostaa, mutta teknisesti tuo plottaus kiinnostaa että miten tehdä ns. optimaalisesti ja tuhoamatta SSD-levyjä.
Tuota ramdisk-käyttöä tuli joku vuosi sitten testailtua Android-käännöksissä työn puolesta ja onhan se ihan tehokas, mutta jäi sellainen kuva että sen aikasella linux-ramdisk toteutuksella ei ihan järjettömästi eroa nopeaan SSD-levyyn syntynyt. Mutuilin että se fs-kirjanpito yms. tuo oman overheadin tuohon ja esmes tuossa Android-käännöksessä tulee muita pullonkauloja. Mitään kovin tarkoja testejä tuon use-casen ohi ei tehty. Jokatapauksessa ihan varteenotettava vaihtoehto niille jotka meinaa panostaa kunnolla.




