- Liittynyt
- 10.03.2017
- Viestejä
- 1 370
Sitten kun se ei oo enää kannattavaa
Siis se loppuu kun ETH 2.0 tulee eli PoW loppuu tasan siihen. Joskus ens vuoden alussa näillä näkymin.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Sitten kun se ei oo enää kannattavaa
OK, eli Binance on joustava sille, mikä varanto taustalla on. Itsekin olen siis harrastanut samaa, että euroiksi vaan saman tien.Kortilla voi käyttää kryptoja suoraankin, itse en vaan halua hodlata ETH ta yhtään, vaan mieluummin pistän kaikki euroiksi sen hetkisellä kursilla. Hodlaillaan sitten jos kurssit tosissaan kyykkää, jos sillonkaan.
Suomessa tuo verottajan kusettaminen on vähintäänkin arveluttavaa, jollei mahdotonta. Moni on koettanut huonoin tuloksin.OK, eli Binance on joustava sille, mikä varanto taustalla on. Itsekin olen siis harrastanut samaa, että euroiksi vaan saman tien.
Sitä paitsi tuo ei poista sitä ongelmaa, että verottajan mukaan myös kryptojen käyttämisessä realisoituva arvonnousu on verotettavaa tuloa. Menee mielestäni aika hankalaksi niitä ainakaan mihinkään ilmoitella, eri asia sitten on, pääseekö verottaja kovin helposti jäljille, jos ei fiatin kautta kierrätä ollenkaan vaan käyttää kortilla suoraan kryptoina.
Sitä paitsi tuo ei poista sitä ongelmaa, että verottajan mukaan myös kryptojen käyttämisessä realisoituva arvonnousu on verotettavaa tuloa. Menee mielestäni aika hankalaksi niitä ainakaan mihinkään ilmoitella, eri asia sitten on, pääseekö verottaja kovin helposti jäljille, jos ei fiatin kautta kierrätä ollenkaan vaan käyttää kortilla suoraan kryptoina.
![]()
Osaisko joku selittää nyypälle miksi binancella viimesen parin päivän mainittujen kolikoiden määrä ei korreloi toteutunutta hasratea ollenkaan?
![]()
Osaisko joku selittää nyypälle miksi binancella viimesen parin päivän mainittujen kolikoiden määrä ei korreloi toteutunutta hasratea ollenkaan?
Hienosti onnistuin taas väistämään kurssihuiput, aina kun tilitys tulee niin ollaankin jo ATH:n krapulatiloissa kurssin kanssa :-(
"Verotus realisoituu, kun kryptovaluuttaa vaihdetaan mihin tahansa viralliseen valuuttaan, toiseen kryptovaluuttaan tai sillä hankitaan jotakin. "
Mukavaa ilmoitella verottajalle jokaista makkaraostosta erikseen...
Ensinnäkin mitähän kortteja on GTX 2060 ja 3070? Ne on RTX kortteja, olettaen että nyt puhutaan RTX2060 ja RTX3070 korteista? Mitä tulee tuohon 2060 korttiin, niin ihan liian alas olet vedellyt coren kellot, enkä tiedä oikein mihin noi sun luvut perustuu, 30x0 sarjan kortit sitten -502 corelle, mutta ei se kyllä päde aiempiin malleihin. RTX2060, gminer, -280 ja 1760 (hiveos eli kai puolet tuosta jos windows) antaa täällä 32MH/s. Samaten sun 3070 aika alhainen lukema, mutta läppäri niin voi johtua siitä. Sille tosin taas muistin kellot todella alhaiset, kun normaalia ajaa +1000 vähintään, minulla 2650 (jaetaan taas kahdella jos Windows). Käytännössä kaikki nettisivutkin sanoo, että reilusti yli 1000mhz lisää jos 30x0 sarjan kortti, kunnes alkaa tulemaan rejectejä. Coren toki voi pitää tuolla -502 jos se suostuu sillä toimimaan. Niin ja mitä kuvia katselin, niin taitaa rajoittaa lämpöjen osalta se läppärin pohja ilman liikkumista ns. perhanasti, eli jos ei muuta käyttöä ole niin ihmessä pohjalevy irti.![]()
Kuvanmukaiset setit menossa.
15imh05h - Lenovo Legion 5 / GTX2060 - Näytönohjain core -502 ja memory +700. En saa enempää irti tai vinkkejä otan vastaan. Prossun lämmöt n. 55 ja GPU n. 60.
GTX 1070 - Pöytäkone - Näytönohjain power limit 126% (tulen laskemaan kun siirrän töistä kotiin), core +50 ja memory +650. Vielä testin alla, että kuinka paljon voin noita nostaa ilman kaatumista.
Legion17 - Lenovo Legion 5 / GTX3070 - Näytönohjain core -502, memory +300. Vielä testissä kuinka paljon voin nostaa, mutta lämmöt ovat aika korkealla.
Tuo Lenovo Legion 5 (Ryzen 5800 / GTX3070) käy aikas kuumana. Prossun lämmöt ovat siinä 65-72, vaikka olen säätänyt virranhallinnasta asetuksia, turbon ottanut pois päältä rekisteritiedoista ja säätänyt eräällä ohjelmalla kellotaajuudet, niin että se pyörii jossain 500Mhz tienoilla. Yhdellä parilla klikkauksella saa sitten tehot takaisin normi sekä pelikäyttöön. Näytönohjain n. 71-73 astetta ja hotspot näytti max 82. Tulen vielä ostamaan koneelle paremman jäähdytysalustan mutta en odota mitään suurempia muutoksia. Kai nuo lämmöt ovat ihan siedettävät? Tuulettimet ei pöhise täysillä. Akun otan vielä viikonloppuna irti.
Onko Coinbasessa ja Binancessa jotain eroa jos haluaisi mainata ETH:ta sinne ja muuntaa muihin kryptoihin. Binancen sivut oli mulle ainakin hepreaa, Coinbasea en ole vielä katsellut. Nyt olen mainannut Coinmotioniin mutta sieltä ei pysty muita kryptoja juuri ostamaan.
Binancessa ongelma on lähinnä kun ekaa kertaa menee sinne, niin pitää osata painaa walleteista Fiat&Spot auki ja sieltä sitten etsiä nimellä se kolikko mitä haluaa mainata ja walletin löytää kun menee depositin alle. Jos tuota ei tajua niin saa menemään aikaa hukkaan kun yrittää ihmetellä. Se wallettien etusivu ei ole kauhean käytännöllinen. Sitten kun on kolikkoa lompakossa, niin ne hyppää kyllä Fiat & Spot sivulla sinne listan ylimmiksi.Coinbasen mobiilisovellus (ja oikeastaan webbikin) on ainakin about hirveintä mitä on tullut vastaan, toisin kuin Binancen. Monipuolisuudesta ja toimintojen määrästä nyt puhumattakaan.
Tästä olen vähän itsekin lähtenyt liikkeelle. Yksi syy siihen vaihtoon fiatiksi on juuri se, että vältyn kaikelta muulta raportoinnilta kuin louhintatulosta. Ja siihen teen sitten vähennyksiä laitteiden ja sähkön osalta.Suomessa tuo verottajan kusettaminen on vähintäänkin arveluttavaa, jollei mahdotonta. Moni on koettanut huonoin tuloksin.
Vanha viidakon sanonta sanoo "pakko ei ole kuin, kuolla...ja maksaa verot"
Taas, kun olisi Windows 10 Pro, niin nuo saisi group policyllä estettyä nuo ajuripäivitykset. Homella ilmeisesti löysin oikean avaimen yhdestä linkistä, jolla nuo WU-päivitykset sai blokattua. Ainakaan vielä ei ole tullut uudestaan sitä uusinta ajuria asennettavaksi. Sinänsä ihan päätön ideakin, miksei voisi olla niin kuin Nvidiallakin, että ohjelmisto itse ilmoittaa uusista ajureista, joista voi sitten päivitellä haluamaansa tahtiin. Mitään järkeä ei ole muutenkaan viikon parin välein noita päivitellä, jos ei ole mitään ongelmaa.
Vastaan mihin osaa. Ainakin hiveos voi mainata korteilla sekaisin, windowssista en osaa sanoa.Aloittelevana mainaajana tätä ketjua tullut nyt jonkin aikaa seurattua.
Muutama kysymys painunut mieleen.
Louhimassa on nyt yksi 1070 @nicehash, 6700xt refu odottaa isompaa virtalähdettä.
Onko mahdollista / kannattavaa louhia punaisella ja vihreällä samaan aikaan, saako esim afterburnerilla säädettyä eri merkkisten korttien asetukset erikseen?
Voiko olla amd ja nvidia ajurit koneeseen asennettuna samaan aikaan?
Onko yhden tai kahden kortin tehoilla kannattavaa siirtyä oikeaan pooliin vai louhia nicehashilla?
Edellisten keskustelujen perusteella binance olisi järkevämpi kauppapaikka ja lompakko kuin coinmotion, oliko myös niin että coinmotion ilmoittaa tietoja suomen verottajalle suoraan?
Voiko olla amd ja nvidia ajurit koneeseen asennettuna samaan aikaan?
Ensinnäkin mitähän kortteja on GTX 2060 ja 3070? Ne on RTX kortteja, olettaen että nyt puhutaan RTX2060 ja RTX3070 korteista? Mitä tulee tuohon 2060 korttiin, niin ihan liian alas olet vedellyt coren kellot, enkä tiedä oikein mihin noi sun luvut perustuu, 30x0 sarjan kortit sitten -502 corelle, mutta ei se kyllä päde aiempiin malleihin. RTX2060, gminer, -280 ja 1760 (hiveos eli kai puolet tuosta jos windows) antaa täällä 32MH/s. Samaten sun 3070 aika alhainen lukema, mutta läppäri niin voi johtua siitä. Sille tosin taas muistin kellot todella alhaiset, kun normaalia ajaa +1000 vähintään, minulla 2650 (jaetaan taas kahdella jos Windows). Käytännössä kaikki nettisivutkin sanoo, että reilusti yli 1000mhz lisää jos 30x0 sarjan kortti, kunnes alkaa tulemaan rejectejä. Coren toki voi pitää tuolla -502 jos se suostuu sillä toimimaan. Niin ja mitä kuvia katselin, niin taitaa rajoittaa lämpöjen osalta se läppärin pohja ilman liikkumista ns. perhanasti, eli jos ei muuta käyttöä ole niin ihmessä pohjalevy irti.
Onko Coinbasessa ja Binancessa jotain eroa jos haluaisi mainata ETH:ta sinne ja muuntaa muihin kryptoihin. Binancen sivut oli mulle ainakin hepreaa, Coinbasea en ole vielä katsellut. Nyt olen mainannut Coinmotioniin mutta sieltä ei pysty muita kryptoja juuri ostamaan.
Paljon tuo siis tuottaa euroissa noin kuukaudessa. Jumalauta on buli prossuPitkästä aikaa laitoin taas louhintaharrastuksen tulille. Kun en uutta näytönohjainta saanut aikaisemmin hankittua, enkä sellaista aio hankkiakaan ennen kuin niiden hinnat palautuvat järkevälle tasolle, niin pistin prosessorin töihin. 3970x soveltuu tällaiseen käyttöön oikein mainiosti, ja tehoa riittää vielä siihenkin että tekee muuta samalla. Muistit kellotettuna @3733Mhz 15-15-15-30 niin saa lisää vauhtia hommaan. PBO ei päällä, koska virrankulutus kasvaa 100 watilla ja esim. kuvassa näkyvän algoritmin kohdalla (rx/wow) hyöty on noin 1500-2000 H/s lisää. Eihän tällä rikastumaan pääse, varsinkaan tämän päivän alennusmyyntien jälkeen, mutta tällä hetkellä ennustettu louhintatahti on noin 0.0217 XMR päivässä.
![]()
Tuo 0.0217 XMR on noin $7.05, että ei tosiaankaan paljoa voitolle jäädä kulujen jälkeenPaljon tuo siis tuottaa euroissa noin kuukaudessa. Jumalauta on buli prossu![]()
Kappas, tämähän olikin mielenkiintoinen tieto. Omassa koneessani on Pro ja siinä esim. Windows-päivitykset säädin group policyssä niin, että ladataan, mutta asennus vain minun toimestani. Nyt olen nämä Windowsin automaattiset päivitykset taklannut metered connectionilla, mutta se ei auta tähän ajurihommaan, kun ne ajurit sitten lopulta asentuvat ja sotkevat pelin.Tuon gpedit.msc:n saa asennettua homeenkin, ainakin sillä itse blokkasin kaikki pakkoupdatet pois näistä homekoneista.
Näillä ohjeilla: How To Enable Gpedit.msc In Windows 10 Home Edition
No onhan tuo silti ihan hyvä päivä tuottoa prossulla. :O itekkin miettinyt tota moneroa mutta tuskin maksaa vaivaa 5600xTuo 0.0217 XMR on noin $7.05, että ei tosiaankaan paljoa voitolle jäädä kulujen jälkeentää nyt oli tämmönen "might as well" -idea kun aika ison osan ajasta teen niin kevyttä hommaa että hyvin voi samalla louhia. Ehkä tuolla Monerollakin arvo nousee joskus sen verran että tää homma oikeasti kannattaa
![]()
Suosittelen kyllä kokeilemaan, louhii vaikka vähän vähemmällä teholla jos haluaa samaan aikaan käyttää konetta mutta saada myös vähän virtuaalivaluuttaa varastoonNo onhan tuo silti ihan hyvä päivä tuottoa prossulla. :O itekkin miettinyt tota moneroa mutta tuskin maksaa vaivaa 5600xmonero kiinnostaisi itseä myös
Menossa aika iso dumppi nyt, kun -12% vuorokauden sisään. Saa nähdä onko itseään ruokkiva kierre. Vaihtoa tosin niin paljon, että pysynyt silti yli 10 dollarissa päivätuotot yhdellä rtx 3080 kortilla.
Taisi se investoijienkin hehkuttama Coinbasen pörssiin listautuminen ollakin huono juttu kryptokursseille. Monet ovat ilmeisesti ottaneet sen askeleena kohti (todellisuudessa väistämätöntä) sääntelyä ja paniikkilikvidointi on alkanut. Noh, mainaajille ainakin hyvä loppukiri tälle härkäjuoksulle, kun on tilisiirtoja.
Chia-farmia nyt tunkannut pystyyn eilisestä lähtien, hidasta tuo plottaus kun 100G vie about 10h? Onneksi voi vetää rinnakkain monta prosessia jos levykapa, io ja muistin määrä antaa periksi sekä tietenkin eri koneilla. Pientä säätöä vaati että sai yhden full noden keskitetysti ajoon ja nuo muut farmer-koneet sitten vetää sen kautta, ei tarvi montaa nodea pyörittää.
Jotenkin tuntuu että onkonhan tässä taas mitään järkeä, mutta kokeillaan nyt kun levypintaa on tullut burstcoin-mainaukseen vuosien saatossa haalittua useita kymmeniä teroja. Menee hetki että saa nuo täytettyä, jos nyt viittii värkätä loppuun asti...
Saako vanhoja 4 TB verkkolevyjä hyötykäyttöön noissa Chia hommissa ? Vai mitä rautaa pitäisi olla
Käsittääkseni pitäs toimia, ainoa missä tarvittee tehoja on plottausvaihe eli kun levyt tuutataan täyteen chiaa. Kattelin noita esimerkki-rigejä ja jollain rasperry-pi:llä tekevät tuota: Chia-Network/chia-blockchain.
Burstcoinin osalta levyjen nopeuksilla oli louhinta-vaiheessa jonkin verran vaikutusta, mutta kaiketi chiassa ei niin suurta merkitystä?
Ryzen 3800 varmaan riittää prossuksi ja sit 2 kpl näitä...
![]()
Samsung 1TB 980 SSD-levy, M.2 2280, PCIe 3.0 x4, NVMe 1.4, 3500/3000 MB/s - 123,90€
Päivitä NVMe:n huippunopeuksiin On aika ottaa kaikki irti tietokoneesi potentiaalista 980-mallin avulla. Riippumatta siitä tarvitsetko lisä&www.jimms.fi
Ja sit farmiin noita mitä nyt löytyykään HDD , ilmeisesti ei nopeuksilla oo merkitystä ?
Mietin että olisko tätä chiaa järkevää lähteä mainaamaan jos sais noita hhd levyjä hommattua 100kpl. Kooltaan tosin varmaan 80gb-1tb välillä.
Joo voi olla että muija kyllä hirttäis mut kasseista kattoon jos koitan meidän 60neliön kaksioon laittaa 100kpl hdd farminJoo noilla varmaan pärjää. En nähnyt missään selkeää vaatimusta että hdd:n pitäis olla jotain erityisen nopeaa, joten oletan että kapasiteetti on tärkeämpää.
Ha, sitä minäkin tässä mietin että kannattaako tätä jumppaa tehdä, aikaa ja sähköä menee plottaukseen ja systeemin säätämiseen. Arvoahan tuolla Chialla ei vissiin tällä hetkellä ole, vain hypeä...
Arpomista se on muissakin louhittavissa kryptoissa. Niissä vaan on poolit millä käytännössä saa taattua tasaista tuottoa. Chia-pooleista en tiedä mutta eiköhän semmosetkin ole mahollisia, joku muu enemmän tietävä vois avata ehkä tuota asiaa.Sellainen kuva jäi muutaman youtube pätkän perusteella, että chian osalta on tässä vaiheessa aloittaessa jo auttamattomasti myöhässä. Vai onkohan tubettajien omaan pussiin puhelua...?
Korjatkaa joku paremmin asiasta perillä oleva mikäli tarvetta. (Alla oleva vain omaa mutuilua/mitä luulin ymmärtäneeni sieltä täältä)
Chia kolikot "arvotaan" varastoitujen terojen perusteella. Jos omassa farmissa olisi vaikkapa 1% (karkea yleistys) verkon datamäärästä, olisi voittomahdollisuus myös tuon 1% verran. Farmin pystyssä pitäminen ei siis takaa kolikoiden saamista, kuten "perinteisesti" louhittaessa? Verkossa on tällä hetkellä vajaa 540 PiB, joten muutamalla teralla tai kymmenillä teroilla on voittomahdollisuudet melko marginaaliset. Mikäli haluaisi pitää kiinni voittomahdollisuuksistaan täytyisi lisäksi omaa datamäärää kasvattaa samassa tahdissa verkon kanssa. Toisin sanoen tällä hetkellä täytyisi vähintään tuplata datamäärä joka toinen viikko.
Sellainen kuva jäi muutaman youtube pätkän perusteella, että chian osalta on tässä vaiheessa aloittaessa jo auttamattomasti myöhässä. Vai onkohan tubettajien omaan pussiin puhelua...?
Korjatkaa joku paremmin asiasta perillä oleva mikäli tarvetta. (Alla oleva vain omaa mutuilua/mitä luulin ymmärtäneeni sieltä täältä)
Chia kolikot "arvotaan" varastoitujen terojen perusteella. Jos omassa farmissa olisi vaikkapa 1% (karkea yleistys) verkon datamäärästä, olisi voittomahdollisuus myös tuon 1% verran. Farmin pystyssä pitäminen ei siis takaa kolikoiden saamista, kuten "perinteisesti" louhittaessa? Verkossa on tällä hetkellä vajaa 540 PiB, joten muutamalla teralla tai kymmenillä teroilla on voittomahdollisuudet melko marginaaliset. Mikäli haluaisi pitää kiinni voittomahdollisuuksistaan täytyisi lisäksi omaa datamäärää kasvattaa samassa tahdissa verkon kanssa. Toisin sanoen tällä hetkellä täytyisi vähintään tuplata datamäärä joka toinen viikko.
On jo isoille toimijoille parempaa ja tehokkaampaa tarjolla, Filecoinin muodossa. Siinä ei "mainata" sillä tilalla vaan annetaan (vuokrataan) sitä hyötykäytttöön, mutta nykyisellään vaatii n. 18 000$ että pääsee edes mukaan touhuun.Arpomista se on muissakin louhittavissa kryptoissa. Niissä vaan on poolit millä käytännössä saa taattua tasaista tuottoa. Chia-pooleista en tiedä mutta eiköhän semmosetkin ole mahollisia, joku muu enemmän tietävä vois avata ehkä tuota asiaa.
Pelottavaa tuossa touhussa on mun mielestä jos isot datacenterit lähtee mukaan tai muut yritykset löytää kätköistään/palvelimistaan tuhansia turhia kovalevyjä. SIinä on yksittäisen louhijan tuotot pienet sen jälkeen.
Itse asiassa tuolla chiaexplorer.com näyttäisi olevan statsejakin verkon nykyisestä tilasta.
Laskennallisesti menisi yhden kolikon voittoon reilu 66 päivää 1TB kapasiteetilla. Todellisuus voikin sitten olla jotain aivan muuta. kolikon voi voittaa heti ensimmäisenä päivänä tai farmi voi vastaavasti pyöriä loputtomiin ilman yhtään voittoa? Tähän ymmärtääkseni olisi tulossa poolit jossain vaiheessa, jolloin tilannetta saadaan mahdollisesti "tasoitettua"?
Chian haasteita tulee verkosta farmerikoneelle sen verran usein, että HDD-levyjen kiekkoja ei ehdi päästää pysähtymään. Jos yksi HDD vie jatkuvasti pyöriessään noin 5W tehoa riippumatta siitä onko 1 TB vai 16 TB , niin kannattaa ensin arvioida sähkönkulutusta suhteessa mahdolliseen tuottoon.Mietin että olisko tätä chiaa järkevää lähteä mainaamaan jos sais noita hhd levyjä hommattua 100kpl. Kooltaan tosin varmaan 80gb-1tb välillä.
Poolit ovat tulossa. Mutta olemassa olevia plotteja ei voi siirtää pooliin. Itse mietin mitä tehdä, kun vanha pelikone plottaa vain ~1 TB päivässä. Ei tekisi mieli plotata levytilaa toiseen kertaan.Tähän ymmärtääkseni olisi tulossa poolit jossain vaiheessa, jolloin tilannetta saadaan mahdollisesti "tasoitettua"?
Poolit ovat tulossa. Mutta olemassa olevia plotteja ei voi siirtää pooliin. Itse mietin mitä tehdä, kun vanha pelikone plottaa vain ~1 TB päivässä. Ei tekisi mieli plotata levytilaa toiseen kertaan.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.