• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

SDP ja Vihreät ovat nyt hyvinkin näkyvästi tehneet kristallinkirkasta poikkeusta. :D
Ainut joka tässä on tehnyt poikkeusta on keskusta, 2 ministeriä jätti suosituksen välttää kontakteja tarkoituksella väliin, ihan myöntävät sen että ei noudattanut. Mutta tuotakin asiaa paisutellaan, ei siellä kukaan ole ilmeisesti kunnolla altistunut, pääministeristä lähtien on tuossa kyseisessä kokouksessa pidetty maskeja ja etäisyyksiä.
 
Ainut joka tässä on tehnyt poikkeusta on keskusta, 2 ministeriä jätti suosituksen välttää kontakteja tarkoituksella väliin, ihan myöntävät sen että ei noudattanut. Mutta tuotakin asiaa paisutellaan, ei siellä kukaan ole ilmeisesti kunnolla altistunut, pääministeristä lähtien on tuossa kyseisessä kokouksessa pidetty maskeja ja etäisyyksiä.
Niinno tuossa vihreiden tapauksessa on mukana alaikäisiä porealtaassa ja saunassa, sekä juotettua alkoholia + koronakortti päälle.

Ei vaan kuulosta hyvältä.

Mutta kai se on persaukisena BOOMERINA vaan get over it.
 
Niinno tuossa vihreiden tapauksessa on mukana alaikäisiä porealtaassa ja saunassa, sekä juotettua alkoholia + koronakortti päälle.

Ei vaan kuulosta hyvältä.

Mutta kai se on persaukisena BOOMERINA vaan get over it.
Seiska voi sanoa vaikka että siellä lennettiin hävittäjillä ja Maiden esiintyi väliajalla, taivas on vain rajana. On tuolla varmaan jotain sekoiltu mutta seiska on vetäny siihen massiivisen värikynän todennäköisesti mukaan.
 
Seiska voi sanoa vaikka että siellä lennettiin hävittäjillä ja Maiden esiintyi väliajalla, taivas on vain rajana. On tuolla varmaan jotain sekoiltu mutta seiska on vetäny siihen massiivisen värikynän todennäköisesti mukaan.

Miksi kommentoida asiaa, josta ei tiedä mitään mutta joka olisi yhdellä vilkaisulla tarkistettavissa?
 

Voisko jo joku erota saatana. Itse en enään kestä näin montaa kohua ilman yhtäkään ministeritason poliittista uhria....

Vihreät juottaneet alaikäisiä humalaan, saunoneet sekä istuttaneet porealtaassa. Unohtamatta että poltelleet tupakkaa.

Pitäis saada vedettyä se kohu politiikasta tai jostain selkeästä rikoksesta. Seiskan kuohuttaminen ei käännä kannattajia ja vetoaa lähinnä niihin, jotka vastustaa jo valmiiksi.

Korruptio, sillä lähtee :tup:
 
Pitäiskö tässä nyt seiskaa vilkaista.
Minä jelppaa, tuossa osa jutusta:
"
Seiska tavoitti myös vihreiden puheenjohtajan sijaisen, joka edusti Korpilammen bileissä puoluejohtoa. Pyysimme Iiris Suomelaa kommentoimaan nuoren TikTok-päivitystä. Toimittaja luki puhelun alussa alaikäisen nuoren tekemän TikTok-päivityksen Suomelalle.

Oletko ollut kyseisen nuoren kanssa tekemisissä viime viikonloppuna Korpilammella?
– Nyt mä en osaa sanoa.

Oletko ollut porealtaassa alaikäisen nuoren kanssa?
– En... en osaa sanoa.

Et osaa sanoa? Olitko kuitenkin porealtaassa?
– Joo, mut en osaa sanoa.

Onko tietoosi tullut, että siellä olisi europarlamentaarikko tarjonnut alaikäiselle alkoholia?
– Ei. Ei ole missään nimessä tullut. Jos tällainen tieto tulee, niin se sitten käsitellään asianmukaisesti.

Näitkö Korpilammella, että Haaviston koronalle jo aamulla altistuneita nuoria olisi illalla ohjattu huoneisiinsa?
– En nähnyt, mutta tiedän että näin toimittiin. Kehotimme osaa lähtemään kotiin tai sitten muuten eristäytymään.

Miten sitten on mahdollista, että alaikäinen teini kirjoittaa TikTokissa, että tanssi aamuun asti ja ravasi edustajien kanssa röökillä? Huomasitko yöllä, että siellä oli vihreiden nuoria bileissä?
– No nyt mä en ole nähnyt tätä sisältöä, johon viittaat, enkä tiedä mistä on kysymys, mutta seuraavaksi selvitän mistä on kysymys. Nämä ovat tietysti vakavia asioita, ja pitää selvittää.

Keitä muita puoluejohdosta oli paikalla kuin sinä?
– Siellä oli puoluesihteeri ja minä. Päivällä kävi varapuheenjohtajat, mutta muita ei ollut.

Teini väittää, että oli puoluejohdon kanssa porealtaassa ja tanssi aamuun asti. Luuletko, että olisit tällaisen nuoren siellä nähnyt?
– No nyt jos tietäisin mistä on kyse, niin olisi totta kai helpompi vastata, mutta kun en tiedä nyt mistä on kyse, niin mun pitää valitettavasti käydä tämä asia seuraavaksi läpi, ja selvittää että mistä tässä nyt on kysymys. Ja sitten totta kai tämä on meillä hoidettava ja selvitettävä asia.

Kuinka myöhään sinä juhlit viime lauantaina Korpilammella?
– En aio tuohon vastata."
 
Marinista on niin helppo kirjoittaa ja häntä on myös helppo arvostella. Poliittisten agendojen perusteella jopa vihataan ihmistä, mikä teitä oikeasti vaivaa, vihataan ihmistä käytännössä syyttä :woot:
 
Marinista on niin helppo kirjoittaa ja häntä on myös helppo arvostella. Poliittisten agendojen perusteella jopa vihataan ihmistä, mikä teitä oikeasti vaivaa, vihataan ihmistä käytännössä syyttä :woot:

Käsittääkseni naisviha on se mihin on suositeltu vedottavan, sekä nuori ikä, ellei nämä ole jo kuluneet kun kortteja jo aikalailla heiluteltu, kun Marinissa itsessään ei tietenkään voi olla vikaa ihan huolimatta vaikka naisviha näyttää tarttuneen ulkomaita myöten muuallekkin, syyttä.
 
Marinista on niin helppo kirjoittaa ja häntä on myös helppo arvostella. Poliittisten agendojen perusteella jopa vihataan ihmistä, mikä teitä oikeasti vaivaa, vihataan ihmistä käytännössä syyttä :woot:
Jotenkin surullista kun tästäkään tiedä onko tosissaan kirjoitettu vai Keijotusta. Eikö Marinin töppäilyistä saisi mielestäsi kirjoitella vai mistä nyt kiikastaa?
edit: huvittavaa -> surullista
 
Tuollahan nuo laskelmat löytyy: Kuntien ja hyvinvointialueiden rahoituslaskelmat | Soteuudistus
Linkin takaa löytyvästä excelissä mainitaan myös suurin vaikuttava tekijä kuluihin: Koko maan rahoitus on osoitettu alueille hyödyntämällä THL:n some-mallin arvioita palvelutarpeen alueellisista muutoksista, jotka pohjautuvat palvelujen käytön nykytilaan sekä ennusteeseen tulevasta väestörakenteesta.

Eli väestö ikääntyy. Onhan noi persujen jutut kampaviinereistä ym. välillä ihan viihdyttävää kuultavaa, mutta välillä niin kaukana todellisuudesta että hirvittää.

edit. Laitetaan tähän vielä sivuilta esittely laskelmasta:

Laskelmalla pyritään kuvaamaan käytettävissä olevalla tiedolla, miten rahoitus kehittyy alueittain. Siinä joudutaan tekemään lukuisa määrä oletuksia, joten tuloksiin pitää suhtautua varauksella.

Laskelman pohjan muodostaa kunnilta siirtyvät kustannukset (vuoden 2022 tasossa), rahoituksen määräytyminen poikkileikkaustilanteessa sekä siirtymäajan rahoitus. Rahoitus kasvaa laskelmassa koko maan tasolla rahoituslain mukaisesti arvioidun palvelutarpeen ja hintojen muutosten. Lisäksi laskelmassa on huomioitu rahoitukseen sisältyvä palvelutarpeen määräaikainen korotus 0,2 prosenttiyksiköllä vuosille 2023–2029. Vuodesta 2025 lähtien arvioidusta kasvusta huomioidaan 80 prosenttia.

Laskelmassa ei ole huomioitu mahdollista rahoituksen jälkikäteistarkastusta tai alueiden lisärahoitustarpeita eikä myöskään mahdollisia tulevia tehtävämuutoksia.

Koko maan rahoitus on osoitettu alueille hyödyntämällä THL:n some-mallin arvioita palvelutarpeen alueellisista muutoksista, jotka pohjautuvat palvelujen käytön nykytilaan sekä ennusteeseen tulevasta väestörakenteesta. Laskelma ei kuitenkaan pysty vielä tässä vaiheessa ottamaan huomioon oleellisesti rahoitukseen vaikuttavia tekijöitä, kuten väestön vieraskielisyyttä ja kaksikielisyyttä tai sairastavuudessa tapahtuvia muutoksia.
Pidemmän aikavälin painelaskelmia tarkennetaan myöhemmin. Keskeinen laskelmia määrittävä tekijä on Tilastokeskuksen alueellinen väestöennuste. Seuraava ennuste valmistuu syksyllä 2021.
Persujen käyttämät luvut eivät itseasiassa ole Persujen oma laskelma, vaan Suomen kuntaliiton omistaman konsulttiyhtiön tekemä laskelma. Eli kuntaliiton teettämien laskelmien mukaan Sote paisuttaa menoja 6,4 miljardia euroa 8 ensimmäisen vuoden aikana. Kuntaliiton laskelmien mukaan kunnallisveroa pitäisi korottaa 5 prosenttiyksikköä kustannusten kattamiseksi, mistä seuraa keskituloiselle 1800 euron vuotuinen lisävero.

Kannattaa huomioida myös YLE:n uutisesta Sote-järjestetyissä vuodesta 2006 toimeen Jukka Lindbergin kommentit: "Kovin suurta konkretiaa säästöjen miettimisessä ei ole näkynyt. Nykyisen hallituksen ajatuksissa tuntuu olevan, että palvelut on turvattava eikä kustannuksilla ole perälautaa." Nii-in...

Silmäilin linkkaamasi aineiston läpi. En pysty näkemään konkretiaa siitä, miten edes nykyinen kustannustaso pystyttäisiin säilyttämään. Rahaa siirrellään budjetista toiseen, mutta ei noissa Exceleissä tuoda ilmi, millä tavalla se tehokkuus ja säästö syntyy. Ts. siirrän Excelissä ja Power Pointissa 25 miljoonaa tästä budjetista tuonne ja tuonne. Mitä sitten(?).

Ihmisten pitäisi jo ymmärtää, ettei Suomi nouse jos täällä ei tehdä aivan perusteellista siivousta vanhoihin puolueisiin ja niiden kyhäämiin rakenteisiin.

 
Viimeksi muokattu:
Toivo siitä että Sote-uudistuksesta saataisiin mitään säästöjä aikaiseksi on ollut tuhoontuomittu jo viime hallituksesta lähtien.
Pitäisi yrittää hommaa uudestaan siten että Kepu ei olisi kepuloimassa sinne sitä niiden unelmaa maakuntahallinnosta ja sen sijaan puskea mallia missä noita sote-alueita olisi jotenkin järkevämpi määrä. Tyyliin 1/3 siitä mitä niitä nyt ollaan väsäämässä.
 
Marinista on niin helppo kirjoittaa ja häntä on myös helppo arvostella. Poliittisten agendojen perusteella jopa vihataan ihmistä, mikä teitä oikeasti vaivaa, vihataan ihmistä käytännössä syyttä :woot:

Marinia arvostellaan, kun hänellä oma arviointi kyky pettää jatkuvasti. Töiden hoitaminenkaan ei ilmeisesti paljon kiinnosta, kun työpuhelin ei ole mukana vaikka pitäisi olla (ihan virallinen kirjallinen ohjeistus ministereille). Itse sanoi, ettei se usein ole ollut mukana. Samoin itse kehittämät korona säännöt ei kiinnosta silloin kun ne sattuu omaa bilettämistä haittaamaan. Touhu on melkoista sekoilua kun ottaa huomioon, että kyseessä on päämisteri. Aina syy on tietenkin muissa ja kaikille on mukava piilovittuilla esim. se boomeri sometus. Pitää olla aika hiton vahvat demari lasit päässä, jos mitään syytä ei Marinista löydä.
 
Marinia arvostellaan, kun hänellä oma arviointi kyky pettää jatkuvasti. Töiden hoitaminenkaan ei ilmeisesti paljon kiinnosta, kun työpuhelin ei ole mukana vaikka pitäisi olla (ihan virallinen kirjallinen ohjeistus ministereille). Itse sanoi, ettei se usein ole ollut mukana. Samoin itse kehittämät korona säännöt ei kiinnosta silloin kun ne sattuu omaa bilettämistä haittaamaan. Touhu on melkoista sekoilua kun ottaa huomioon, että kyseessä on päämisteri. Aina syy on tietenkin muissa ja kaikille on mukava piilovittuilla esim. se boomeri sometus. Pitää olla aika hiton vahvat demari lasit päässä, jos mitään syytä ei Marinista löydä.

Toki Marinista löytyy syytä mutta kyllä se kritiikki aika usein lähtee aika pahasti lapasesta. Esimerkkinä tämä sun kommentti siitä että "ei töiden hoitaminen paljon kiinnosta" sen perusteella että se virkapuhelin mitä käyttää presidentin ja muiden maiden johtajien kanssa kommunikointiin ei ollut mukana lauantai-iltana baarireissulla. Se virkapuhelin mitä hän normaalisti käyttää oli kyllä mukana.
 
^Oli hänellä väärä puhelin mukana. Oikea oli jossakin muualla. Turha selittää muuta.
 
Toivo siitä että Sote-uudistuksesta saataisiin mitään säästöjä aikaiseksi on ollut tuhoontuomittu jo viime hallituksesta lähtien.
Pitäisi yrittää hommaa uudestaan siten että Kepu ei olisi kepuloimassa sinne sitä niiden unelmaa maakuntahallinnosta ja sen sijaan puskea mallia missä noita sote-alueita olisi jotenkin järkevämpi määrä. Tyyliin 1/3 siitä mitä niitä nyt ollaan väsäämässä.

Kaiken tämänkin taustalla on vielä hyvinvointiyhteiskunnan alasajo, eli toisin sanoen tosiasioiden tunnustaminen olisi avain onneen. Palveluiden määrän karsiminen tai laadun karsiminen on edessä, mutta kun kumpaakaan ei aiota toteuttaa vaan rakennetaan puhdas kulissi. Pian sinulla on oikeus terveydenhoitoon, jossa ei hoideta terveyttä vaan päivystyksestä tuttu buranaa huuleen meininki siirtyy hoitopuolellekin.

Syitä sille on monia, mutta kokonaiskuvaa tulee nyt hallitsemaan verotuksen siirto EU:lle josta ei todellakaan tule samanlaista allokaatiota terveydenhoitoon mihin olemme tottuneet. Elämme paskoja aikoja ja paskempia on tulossa.
 
Toki Marinista löytyy syytä mutta kyllä se kritiikki aika usein lähtee aika pahasti lapasesta. Esimerkkinä tämä sun kommentti siitä että "ei töiden hoitaminen paljon kiinnosta" sen perusteella että se virkapuhelin mitä käyttää presidentin ja muiden maiden johtajien kanssa kommunikointiin ei ollut mukana lauantai-iltana baarireissulla. Se virkapuhelin mitä hän normaalisti käyttää oli kyllä mukana.

Sanna Marin on suomen Trump. Voimakas henkilökultti ja kuka olisi uskonut, että Ylestä tulee suomen Fox News? Tosin neuteroitu versio siitä, vielä toistaiseksi. Yle on aikaisemmin nostanut kohuja ja jahdannut pääministereitä (naisiakin), mutta se aika on takanapäin. Onko mahdollisesti sukupolven vaihdos takana, tiktok femakot ja pallittomat hännystelijäpojat päässeet ruoriin?
 
Sanna Marin on suomen Trump. Voimakas henkilökultti ja kuka olisi uskonut, että Ylestä tulee suomen Fox News? Tosin neuteroitu versio siitä, vielä toistaiseksi. Yle on aikaisemmin nostanut kohuja ja jahdannut pääministereitä (naisiakin), mutta se aika on takanapäin. Onko mahdollisesti sukupolven vaihdos takana, tiktok femakot ja pallittomat hännystelijäpojat päässeet ruoriin?
Keltainen lehdistö on yhtä paskaa molemmissa maissa. Marin aiheuttaa paremmin klikkejä kuin keski-ikäinen poliitikko.
 
Sanna Marin on suomen Trump. Voimakas henkilökultti ja kuka olisi uskonut, että Ylestä tulee suomen Fox News? Tosin neuteroitu versio siitä, vielä toistaiseksi. Yle on aikaisemmin nostanut kohuja ja jahdannut pääministereitä (naisiakin), mutta se aika on takanapäin. Onko mahdollisesti sukupolven vaihdos takana, tiktok femakot ja pallittomat hännystelijäpojat päässeet ruoriin?

En nyt tiedä mitä Yleä sä seuraat mutta ainakin Ylen nettisivut eivät kyllä peitelleet mitään. Ja ne enemmän mielipiteelliset artikkelit olivat maltillisesti kriittisiä Marinin toimintaa kohtaan.
Toki jos hakemalla hakee niin kai sieltä aina löytyy se joku lainaus jota voi survoa puolueellisena jos skippaa sen kaiken muun uutisoinnin aiheesta.
 
En nyt tiedä mitä Yleä sä seuraat mutta ainakin Ylen nettisivut eivät kyllä peitelleet mitään. Ja ne enemmän mielipiteelliset artikkelit olivat maltillisesti kriittisiä Marinin toimintaa kohtaan.
Toki jos hakemalla hakee niin kai sieltä aina löytyy se joku lainaus jota voi survoa puolueellisena jos skippaa sen kaiken muun uutisoinnin aiheesta.
...jos hakemalla hakee..

Olisiko Marin kuitenkin omalla käytöksellään aiheuttanut lööpit?
 
Toki Marinista löytyy syytä mutta kyllä se kritiikki aika usein lähtee aika pahasti lapasesta. Esimerkkinä tämä sun kommentti siitä että "ei töiden hoitaminen paljon kiinnosta" sen perusteella että se virkapuhelin mitä käyttää presidentin ja muiden maiden johtajien kanssa kommunikointiin ei ollut mukana lauantai-iltana baarireissulla. Se virkapuhelin mitä hän normaalisti käyttää oli kyllä mukana.

Itse sanoi että usein ei ole ollut mukana. Ei pitäisi hirveän vaikeaa olla noudattaa selvää ohjeistusta, niin ne muutkin virkamiehet joutuvat tekemään. Ei siis puhuta nyt, että kerran jäi. Kun on päämisteri, niin käyttää normaalisti kahta virkapuhelinta, ihan turha yrittää muuta selittää, kun tämä on ihan kirjattu ohjeistus. Marin itse aiheuttaa tämän omalla koheltamisellaan.
 
Itse sanoi että usein ei ole ollut mukana. Ei pitäisi hirveän vaikeaa olla noudattaa selvää ohjeistusta, niin ne muutkin virkamiehet joutuvat tekemään. Ei siis puhuta nyt, että kerran jäi. Kun on päämisteri, niin käyttää normaalisti kahta virkapuhelinta, ihan turha yrittää muuta selittää, kun tämä on ihan kirjattu ohjeistus. Marin itse aiheuttaa tämän omalla koheltamisellaan.

Okei mutta silti, ei tuolla ole mitään tekemistä sen kanssa että ei muka töiden hoitaminen kiinnostaisi. Vai meinaatko oikeasti että sen kyky tehdä tehtävänsä pääministerinä on jotenkin kiinni siitä että onko mukana kaksi virkakännykkää yhden sijaan baarissa lauantai-iltana?

*edit*
Tai ylipäätänsäkään kiinni siitä että onko molemmat kännykät mukana. Ei siinä valtioneuvoston kännykässä ole mitään sellaista maagista että työnteko riippuisi siitä että onko se mukana 24/7
 
Viimeksi muokattu:
Sen ymmärrän, että Seiskan ja iltapäivälehtien henkilöön keskittyvillä kohujutuilla on vaikutusta kuvaan henkilöstä. Mutta sitä en, että sen perustella näemmä tehdään ihan päätelmiä siitä, miten jonkun työt etenee tai hoituu.
Niitä varten kun on ihan virallinen seurantakin (linkistä) tarjolla. Siitä toki en juuri ole nähnyt huomautettavaa olleenkaan.
(Edit: boldattu mitä linkin takana on, kun joku kyseli)
 
Viimeksi muokattu:
Okei mutta silti, ei tuolla ole mitään tekemistä sen kanssa että ei muka töiden hoitaminen kiinnostaisi. Vai meinaatko oikeasti että sen kyky tehdä tehtävänsä pääministerinä on jotenkin kiinni siitä että onko mukana kaksi virkakännykkää yhden sijaan baarissa lauantai-iltana?

*edit*
Tai ylipäätänsäkään kiinni siitä että onko molemmat kännykät mukana. Ei siinä valtioneuvoston kännykässä ole mitään sellaista maagista että työnteko riippuisi siitä että onko se mukana 24/7

No ei se kännykkä tietenkään ratkaise saako ne hommat tehtyä vai ei, mutta kertoo kyllä asenteesta. Edelleen Marin saa nämä kohut ihan itse aikaan kun ei vaan voi tehdä kuten pitäisi.
 
Sen ymmärrän, että Seiskan ja iltapäivälehtien henkilöön keskittyvillä kohujutuilla on vaikutusta kuvaan henkilöstä. Mutta sitä en, että sen perustella näemmä tehdään ihan päätelmiä siitä, miten jonkun työt etenee tai hoituu.
Niitä varten kun on ihan virallinen seurantakin tarjolla. Siitä toki en juuri ole nähnyt huomautettavaa olleenkaan.
Jos jonkun ison firman johtaja tai johtoryhmän jäsen bilettää välittämästä mistään mitään, on se kohta pian työtön.
Marinin työkokemuksella ei edes pääsisi minkään firman johtoryhmään.
 
No ei se kännykkä tietenkään ratkaise saako ne hommat tehtyä vai ei, mutta kertoo kyllä asenteesta. Edelleen Marin saa nämä kohut ihan itse aikaan kun ei vaan voi tehdä kuten pitäisi.

Siis mitä ihmettä se kertoo asenteesta yhtään sen enempää? Sillä oli silti se yksi virkakännykkä muka ihan jopa siellä baarireissulla lauantai-iltana. Josta hänet sai kiinni tarvittaessa.
Se että nipotetaan tuosta että sillä ei ollut molempia virkakännyköitä tuolloin mukana kyllä kertoo helvetisti enemmän niiden nipottajien asenteesta kuin Marinin asenteesta.
 
Sen ymmärrän, että Seiskan ja iltapäivälehtien henkilöön keskittyvillä kohujutuilla on vaikutusta kuvaan henkilöstä. Mutta sitä en, että sen perustella näemmä tehdään ihan päätelmiä siitä, miten jonkun työt etenee tai hoituu.
Niitä varten kun on ihan virallinen seurantakin tarjolla. Siitä toki en juuri ole nähnyt huomautettavaa olleenkaan.
Osaat varmaan avata tuota linkkiä? Horina iltapäivälehdistä ja seiskasta ei oikein toimi.
 
Siis mitä ihmettä se kertoo asenteesta yhtään sen enempää? Sillä oli silti se yksi virkakännykkä muka ihan jopa siellä baarireissulla lauantai-iltana. Josta hänet sai kiinni tarvittaessa.
Se että nipotetaan tuosta että sillä ei ollut molempia virkakännyköitä tuolloin mukana kyllä kertoo helvetisti enemmän niiden nipottajien asenteesta kuin Marinin asenteesta.

Edelleen sanoi, että usein ei ole ollut molemmat mukana. No kyllä se minun mielestäni aika paljon asenteesta kertoo kun selvä ohjeistus on ollut pitää mukana, mutta häntä ei vaan ole kiinnostanut pitää mukana. Selityksenä oli ettei häviä baarissa, joka on kyllä täysin naurettava selitys.
 
Edelleen sanoi, että usein ei ole ollut molemmat mukana. No kyllä se minun mielestäni aika paljon asenteesta kertoo kun selvä ohjeistus on ollut pitää mukana, mutta häntä ei vaan ole kiinnostanut pitää mukana. Selityksenä oli ettei häviä baarissa, joka on kyllä täysin naurettava selitys.

Eli siis mitä se kertoo siitä asenteesta? Ei halua raahata ylimääräistä kännykkää mukana turhaan vain ja ainostaan siksi että on joku ohjeistus jonka mukaan niin pitäisi tehdä vaikka sillä ei ole mitään käytännön vaikutusta siihen työntekoon?
Jos tuo kertoo jotain Marinin asenteesta niin se kertoo sen että se on sama kuin about 99%:lla ihmisistä.
 
Osaat varmaan avata tuota linkkiä? Horina iltapäivälehdistä ja seiskasta ei oikein toimi.
Siellä kerrotaan mitä pääministeri hommailee. Melkeinpä kyllä arvasin jo ennen katsomista. Eli se tekee jotain tuollaisia juttuja näiden kaljareissujen ja bileiltojen välissä jos ehtii.
 
Eli siis mitä se kertoo siitä asenteesta? Ei halua raahata ylimääräistä kännykkää mukana turhaan vain ja ainostaan siksi että on joku ohjeistus jonka mukaan niin pitäisi tehdä vaikka sillä ei ole mitään käytännön vaikutusta siihen työntekoon?
Jos tuo kertoo jotain Marinin asenteesta niin se kertoo sen että se on sama kuin about 99%:lla ihmisistä.

Ylimääräistä? Meinasit, että siellä on huvikseen oma kännykkä jota kaikki kuljettaa huvikseen mukana? Kyllä sillä nyt aika paljon näkyi viestintään olevan vaikutusta.
 
Ylimääräistä? Meinasit, että siellä on huvikseen oma kännykkä jota kaikki kuljettaa huvikseen mukana? Kyllä sillä nyt aika paljon näkyi viestintään olevan vaikutusta.
Pääministerillä on kaksi virkakännykkää ja jos toinen niistä on mukana, ladattu ja verkossa niin vaatimus siitä että on tavoitettavissa täyttyy. Se että tuollaiset massatekstarit lähetetään vain toiseen on ihan turhaa kömpelyyttä järjestelmässä
 
Pääministerillä on kaksi virkakännykkää ja jos toinen niistä on mukana, ladattu ja verkossa niin vaatimus siitä että on tavoitettavissa täyttyy. Se että tuollaiset massatekstarit lähetetään vain toiseen on ihan turhaa kömpelyyttä järjestelmässä

Vaatimus on, että molemmat on mukana ja toimivat.
 
Ylimääräistä? Meinasit, että siellä on huvikseen oma kännykkä jota kaikki kuljettaa huvikseen mukana? Kyllä sillä nyt aika paljon näkyi viestintään olevan vaikutusta.

Sillä oli viestintään sen verta vaikutusta että joku ei ollut tajunnut konffata jotain massatekstiviestitys softaa siten että se lähettäisi viestit niihin numeroihin joita ihmiset oikeasti käyttää.

Ja kyllä, valtaosan ajasta se on ylimääräinen. Kerta niillä ministereillä jotka ovat myös kansanedustajia on myös se eduskunnan kännykkä jota ilmeisesti monet tykkäävät preferoida, ainakin siinä päivittäisessä työssä.

Jos Marin on nyt kantanut pääasiallisesti tuota eduskunnan kännykkää viimeiset pari vuotta ja tottunut siihen että se on se puhelin mistä hänet saa kiinni aina tarvittaessa ja pitänyt tuon valtioneuvoston kännykän käytön rajattuna noihin asioihin mitä hän sanoi niin en kyllä näe tuossa mitään ongelmaa asenteen kannalta. Voisin melkein sanoa että päinvastoin, hyvä asenne ihan tietoturvankin kannalta pitää se yksi kännykkä jolla tekee ne tietoturvan kannalta kriittisimmät kommunikaatiot mahdollisimman puhtaana. Ja tuolla asenteella on myös aika helvetin luonnollista että ei sitten ota sitä kännykää mukaan sinne baarireissulle.
 
Osaat varmaan avata tuota linkkiä? Horina iltapäivälehdistä ja seiskasta ei oikein toimi.
Linkin takana on mm. päivittyvä seuranta hallitusohjelman mukaisten toimenpiteiden toteutumisesta ja jäljellä olevien aikataulutuksista. Kuten myös kirjoitin viestissä #35829: ”Niitä varten kun on ihan virallinen seurantakin tarjolla.”
 
Nyt se viestintäkin muuttui. Viestit tulee myös eduskunnan virkakännykkään.

No pakko muuttaa, jos osa ei pysty noudattamaan annettua ohjeistusta.

Se on kirjaimellisesti:

Niin on ja näin ei siis ollut. Tuon ministerien puhelimen osalta.

Sillä oli viestintään sen verta vaikutusta että joku ei ollut tajunnut konffata jotain massatekstiviestitys softaa siten että se lähettäisi viestit niihin numeroihin joita ihmiset oikeasti käyttää.

Ja kyllä, valtaosan ajasta se on ylimääräinen. Kerta niillä ministereillä jotka ovat myös kansanedustajia on myös se eduskunnan kännykkä jota ilmeisesti monet tykkäävät preferoida, ainakin siinä päivittäisessä työssä.

Jos Marin on nyt kantanut pääasiallisesti tuota eduskunnan kännykkää viimeiset pari vuotta ja tottunut siihen että se on se puhelin mistä hänet saa kiinni aina tarvittaessa ja pitänyt tuon valtioneuvoston kännykän käytön rajattuna noihin asioihin mitä hän sanoi niin en kyllä näe tuossa mitään ongelmaa asenteen kannalta. Voisin melkein sanoa että päinvastoin, hyvä asenne ihan tietoturvankin kannalta pitää se yksi kännykkä jolla tekee ne tietoturvan kannalta kriittisimmät kommunikaatiot mahdollisimman puhtaana. Ja tuolla asenteella on myös aika helvetin luonnollista että ei sitten ota sitä kännykää mukaan sinne baarireissulle.

Edelleen ei ole ylimääräinen kun selvä ohjeistus on, että se on oltava mukana ja toiminnassa. Se, ettei Marin osaa pitää mukana kahta kännykkää ei nyt kerro mistään muusta kuin siitä kännykän omistajasta. Ei sillä kännykällä olisikaan pitänyt mitään ei tietoturvallista tehdä, pitää vain se mukana ja olla hävittämättä. Ei voi olla mahdoton vaatimus aikuiselle ihmiselle, joka on valitty päämisteriksi. Ei todellakaan ole luonnollista jättää puhelinta pois, jos on määräys pitää se aina mukana ja toiminnassa.
 
No pakko muuttaa, jos osa ei pysty noudattamaan annettua ohjeistusta.

Niin on ja näin ei siis ollut. Tuon ministerien puhelimen osalta.

Edelleen ei ole ylimääräinen kun selvä ohjeistus on, että se on oltava mukana ja toiminnassa. Se, ettei Marin osaa pitää mukana kahta kännykkää ei nyt kerro mistään muusta kuin siitä kännykän omistajasta. Ei sillä kännykällä olisikaan pitänyt mitään ei tietoturvallista tehdä, pitää vain se mukana ja olla hävittämättä. Ei voi olla mahdoton vaatimus aikuiselle ihmiselle, joka on valitty päämisteriksi. Ei todellakaan ole luonnollista jättää puhelinta pois, jos on määräys pitää se aina mukana ja toiminnassa.
Viestintä siis mokasi myös. Luulisi että kaikki tärkeät viestit olisi lähetetty molempiin virkapuhelimiin.
 
Edelleen ei ole ylimääräinen kun selvä ohjeistus on, että se on oltava mukana ja toiminnassa. Se, ettei Marin osaa pitää mukana kahta kännykkää ei nyt kerro mistään muusta kuin siitä kännykän omistajasta. Ei sillä kännykällä olisikaan pitänyt mitään ei tietoturvallista tehdä, pitää vain se mukana ja olla hävittämättä. Ei voi olla mahdoton vaatimus aikuiselle ihmiselle, joka on valitty päämisteriksi. Ei todellakaan ole luonnollista jättää puhelinta pois, jos on määräys pitää se aina mukana ja toiminnassa.

No kuten tuossa jo yllä todettiin, ohjeistus on pitää virkakännykkää mukana. Sillä oli virkakännykkä mukana.

Jos ainoa syy kantaa niitä molempia kännyköitä on että joku tekninen sääntö täyttyy, millä ei ole mitään käytännön vaikutusta siihen työn tekemiseen, niin sitten tuo on kyllä ylimääräinen. Ja se että Marin ei kanna mukana sitä kännykkää jatkuvasti vain jotta joku sääntö toteutuisi sanatarkasti ei kerro mitään Marinin asenteesta. Tai ei ainakaan mitään negatiivista.
Se että osaa käyttää järkeä tuollaisissa tilanteissa sen sijaan että vain seuraa pilkuntarkasti jotain sääntöä on vain ja ainoastaan positiivinen asia.
 
Se valtioneuvoston ohjeistus on pitää valtioneuvoston virkapuhelinta mukana.
 
Viestintä siis mokasi myös. Luulisi että kaikki tärkeät viestit olisi lähetetty molempiin virkapuhelimiin.

Miksi niitä pitäisi yhdelle ihmiselle moneen puhelimeen lähettää, jos oletuksena on, että kaikilla on molemmat puhelimet mukana?

No kuten tuossa jo yllä todettiin, ohjeistus on pitää virkakännykkää mukana. Sillä oli virkakännykkä mukana.

Jos ainoa syy kantaa niitä molempia kännyköitä on että joku tekninen sääntö täyttyy, millä ei ole mitään käytännön vaikutusta siihen työn tekemiseen, niin sitten tuo on kyllä ylimääräinen. Ja se että Marin ei kanna mukana sitä kännykkää jatkuvasti vain jotta joku sääntö toteutuisi sanatarkasti ei kerro mitään Marinin asenteesta. Tai ei ainakaan mitään negatiivista.
Se että osaa käyttää järkeä tuollaisissa tilanteissa sen sijaan että vain seuraa pilkuntarkasti jotain sääntöä on vain ja ainoastaan positiivinen asia.

Niin jos katsot mistä tuo lainaus on, niin siinä puhutaan siitä kyllä juuri siitä ministerien puhelimen mukana pitämisestä, eli ei täyttynyt. Edelleen kyllä sille säännölle on syynsä olemassa eikä se ole mikään vain tekninen sääntö. Eiköhän tuo kahden puhelimen käyttö liity ihan jo tietoturvaan. Se ettei osaa noudattaa työnantajan ohjeistusta ei kyllä kerro ainakaan mitään positiivista, vaan lähinnä ettei hommia kiinnosta hoitaa kuten kuuluu.
 
Niin jos katsot mistä tuo lainaus on, niin siinä puhutaan siitä kyllä juuri siitä ministerien puhelimen mukana pitämisestä, eli ei täyttynyt. Edelleen kyllä sille säännölle on syynsä olemassa eikä se ole mikään vain tekninen sääntö. Eiköhän tuo kahden puhelimen käyttö liity ihan jo tietoturvaan. Se ettei osaa noudattaa työnantajan ohjeistusta ei kyllä kerro ainakaan mitään positiivista, vaan lähinnä ettei hommia kiinnosta hoitaa kuten kuuluu.

No mitkä on ne syyt sille säännölle joiden takia Marinilla olisi pitänyt olla se puhelin mukana tuolla baarireissulla?

Vai oliskohan nyt vaan niin että kaikkiin niihin ohjeistuksiin mitä julkishallinnosta löytyy on kertynyt vähän redundantteja juttuja?
 
No mitkä on ne syyt sille säännölle joiden takia Marinilla olisi pitänyt olla se puhelin mukana tuolla baarireissulla?

No kannattaa varmaan kysyä siltä kuka tuon kahden puhelimen järjestelmän on päättänyt. Päämisteri kun on töissä 24/7, niin silloin on mukana molemmat kännykät kun työnantaja on niin linjannut. Ei voi olla liian vaikea asia ymmärtää.

Nyt ei tarvitse olettaa mitään kun kaikki viestit menee molempiin puhelimiin.

Niin on se kummallista, että tuollaisessa virassa kahden puhelimen mukana pitäminen on ihan mahdoton vaatimus, muilla ministereillä ei tuntunut samaa ongelmaa olevan.
 
No kannattaa varmaan kysyä siltä kuka tuon kahden puhelimen järjestelmän on päättänyt. Päämisteri kun on töissä 24/7, niin silloin on mukana molemmat kännykät kun työnantaja on niin linjannut. Ei voi olla liian vaikea asia ymmärtää.

Eli siis et keksi mitään syytä kuin ”vain koska sääntö sanoo niin”.
No joo, oliskohan nyt kuitenkin käynyt niin että tilanteessa missä ministeri on myös kansanedustaja (kuten yleensä on) niin on syntynyt tuollainen redundanssi missä niiden molempien kännyköiden pitäminen mukana on turhaa ja riittää että on yksi.
 
No kannattaa varmaan kysyä siltä kuka tuon kahden puhelimen järjestelmän on päättänyt. Päämisteri kun on töissä 24/7, niin silloin on mukana molemmat kännykät kun työnantaja on niin linjannut. Ei voi olla liian vaikea asia ymmärtää.



Niin on se kummallista, että tuollaisessa virassa kahden puhelimen mukana pitäminen on ihan mahdoton vaatimus, muilla ministereillä ei tuntunut samaa ongelmaa olevan.
Ongelmana oli myös se että tärkeät viestit lähetettiin vain yhteen puhelimeen. Teoriassa se toinen olisi voinut rikkoutua. Turha tästä on enempää vääntää kun asia on nyt korjattu.
 
Eli siis et keksi mitään syytä kuin ”vain koska sääntö sanoo niin”.
No joo, oliskohan nyt kuitenkin käynyt niin että tilanteessa missä ministeri on myös kansanedustaja (kuten yleensä on) niin on syntynyt tuollainen redundanssi missä niiden molempien kännyköiden pitäminen mukana on turhaa ja riittää että on yksi.

Miksi minun pitäisi keksiä syy? Sanotaan sitten vaikka tietoturvallinen kommunikointi. Eiköhän siihen ratkaisuun ole ihan syynsä miksi ministereille on oma puhelimensa ja se tieto ei ole julkista. No ei riitä kun kaikkea viestintää ei ole tarkoitus sen yhden puhelimen kautta hoitaa.

Ongelmana oli myös se että tärkeät viestit lähetettiin vain yhteen puhelimeen. Teoriassa se toinen olisi voinut rikkoutua. Turha tästä on enempää vääntää kun asia on nyt korjattu.

No entäs jos se ainut mukana ollut puhelin olisi sitten rikkoutunut. Eli edelleen kummallista kun ei voi työnantajan ohjeistuksia noudattaa.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
283 195
Viestejä
4 863 950
Jäsenet
78 616
Uusin jäsen
Kappe21

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom