- Liittynyt
- 19.10.2016
- Viestejä
- 6 681
Ei pysty äänestämään ainuttakaan puoluetta, jos niiden pitäisi olla kaikin puolin kunnollisia. Se on tosi-asia, että jokaikisessä puolueessa on niin tyhmää väkeä ihan johtopaikoilla saakka, että voi vain ihmetellä, että oletteko te ihan tosissanne.Vaikka oonkin jokseenkin samaa mieltä maahanmuutosta halliksen kanssa, niin persuja en vaan pysty äänestämään. Aika paljon arvokonservatiiveja tuossa porukassa, joka ei oikein itselle taivu. Pahimpana tietysti tämä oman vaalipiirin kreationisti.
Sitten toinen asia on tuo PVL. Vaikka virallisesti "tuomitaan", niin omat jäsenet saa ihan rauhassa marssia niiden kanssa samoissa tapahtumissa. On aivan turha jonkun huhtiksen heitellä jotain "en voi tietää keitä siellä oli" -paskaa, kun nuo on joka kerta ainakin viikkoa ennen ihan yleistä tietoa.
Jos joku haluaa pelata antifa-kortin tässä, niin en ole kyllä vasemmistoliittoakaan äänestämässä, ihan samaisesta syystä.
Kaikki puolueet antavat jatkuvasti aivan jumalattoman typeriä lausuntoja ties mistä.
Ainoa puolue mikä horjuttaa nykyisten puolueiden sulle-mulle peliä ja saa niiden persuuksiin pienen pelon, on persut. Se on riittävä syy äänestää persuja, ehkä joku noista valtapuolueista tulisi järkiinsä ja tällöin persut olisivat työnsä tehneet ja voisivat mennä unholaaan SMP:n tapaan. Mutta ilman painetta, sitä ei tapahdu ja toivottavasti sitä painetta nyt tulee. Toi persujen alle 10 % kannatus on tällä hetkellä liian pieni, vasta joku yli 15 saa muut hermostumaan.