No jos joku esim. kokee olevansa heteroseksuaali ja on naimisissa yms aina ollut hetero, mutta tuntee syystä tai toisesta vahvaa homoseksuaalista vetovoimaa ja haluaisi keskusteluapua tai muuta hoitoa. Vähän sama kuin esim. päihde/peliriippuvuuden hallinta, jos nyt johonkin pitäisi verrata.
En nyt tiedä onko tämä enään politiikkaa, jollei nyt taustalla ole jotain polliittista aatetta.
Tuolla aloitteella ei taida olla mitään tekemistä parisuhdeneuvonnan kanssa, ja ei nyt ole mitenkään tavatonta että homo on naimisissa vastakkaisen sukupuolen kanssa. Osa varmaan salannut sen puolisolta, osa taasen avoimesti kertonut.
Eheytyshoidot ja politiikka tuo mieleen niitä joidenkin konservatiivikristillisten piirien "hoidot", joissa ollaan herkästi vähän huonoilla teillä.
Vai kielletäänkö tuollaiset ideologisista syistä koska homoseksuaalisuus ei ole parannettavissa?
Jos oikein muistan aloitteessa kiellettäisiin hoidot joiden tarkoitus muuttaa seksuaalista suuntautumista, identiteettiä. Noin tiivistettynä kuullostaa nykyaikana oudolta, tuo mieleen että jos joku haluaisi muuttaa suuntautumista, niin missä menisi raja milloin se olisi kiellettyä jos siihen hakee apuja.
Ajatus varmaan lähtenyt näistä julkisuuteenkin tulleista ehetyshoitoa tarjoavista jutuista joissa hoito"tarve" on lähtenyt ulkopuolelta, enemmän tai vähemmän painostusta, ehkä jopa yhteisönvakaumus kieltää tai tuomitsee jotkin suuntaukset ja hoitotarve juontaa siitä. Ja "hoidot" ovat sarjassa huuhaa hoitoja.
Jos huolestuttaa parisuhde jossa toinen on hetero ja toinen on homo tai enemmän tai vähemmän bi. niin vaikea kuvitella jotkin oikeat parisuhde neuvonnat ja seksuaali terapeutit(?) kiellettäisiin.
Kansalaisaloitteet perinteisesti ovat kaukana lakiteksteistä, nyky hallituksessa on ryhmiä joille tälläiset asiat ovat vaikeita. Jos ei suoraan niin pieniä kaikuja menneisyydestä missä seksuaalisuus lähinnä hetero avio seksiä, siitä poikkeava nopeasti lähestyy kiellettyä.
Osalla ilmeisen vahva käsitys että seksuaalinen suuntaus, identtiteetti voi muuttua kovinkin helposti, jopa ihan sillä että kulee että on erilaisia ihmisiä. Oma äärimäisyys on se että halutaan kieltää asioista puhuminen, jopa opettaminen, niin ei yllättä jos uskoo ehetyshoitojen tehoon, mutta sitä saa sitten tarjota vain sitä suuntausta kohti mikä omasta mielestä se ainoa oikea.