- Liittynyt
- 19.10.2016
- Viestejä
- 3 253
Mitä tämä kertoo THL:n kyvyistä ja toisaalta uskosta hallituksen kykyihin?
Ainut mikä tässä ihmetyttää on se, että ainoastaan perussuomalaiset vastustaa terveysturvallisia vaaleja.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Mitä tämä kertoo THL:n kyvyistä ja toisaalta uskosta hallituksen kykyihin?
Ei tämä nykytilannekaan kuulostanut realistiselta vuodenvaihteessa ja tässä sitä nyt kuitenkin ollaan. Tuohan oli se pahin skenaario, jos käyrä jatkaa nousuaan, mutta toivotaan rajoitustoimien auttavan.Ei kyllä kuulosta realistiselta, että reilun kuukauden päästä päivittäisi tartuntoja olisi yli 11k Suomessa.
Kun kerran influenssan itse mainitsit, niin vuonna 2018 lykättiin influenssan vuoksi ei-kiireellisiä leikkauksia ihan samaan tapaan, esim.:
![]()
Ärhäkkä influenssa siirtää ei-kiireellisiä toimenpiteitä Seinäjoen keskussairaalassa
Sairaalahoitoa vaativat influenssapotilaat ovat ruuhkauttaneet Seinäjoen keskussairaalan päivystyspoliklinikan ja vuodeosastot.yle.fi
Samaten potilassiirtoja tehtiin monilla alueilla tilanteen tasapainottamiseksi.
Terveydenhuolto on niin kireäksi mitoitettu, että lähes mikä leviävä tauti hyvänsä keikuttaa venettä.
Ei tämä nykytilannekaan kuulostanut realistiselta vuodenvaihteessa ja tässä sitä nyt kuitenkin ollaan. Tuohan oli se pahin skenaario, jos käyrä jatkaa nousuaan, mutta toivotaan rajoitustoimien auttavan.
Ei se ole alimitoitettu kuin poikkeustilanteita ajatellen. Jos se olisi mitoitettu näitä ajatellen, niin lopun aikaa terveydenhuoltoa moitittaisiin tarpeettomasta törsäämisestä ylikapasiteettiin.Tämä, meillä on aivan alimitoitettu terveydehuollon kapasiteetti ja melkein mikä tahansa tarttuva tauti pakottaa poikkeusjärjestelyihin.
Ei se ole alimitoitettu kuin poikkeustilanteita ajatellen. Jos se olisi mitoitettu näitä ajatellen, niin lopun aikaa terveydenhuoltoa moitittaisiin tarpeettomasta törsäämisestä ylikapasiteettiin.
Ei se ole alimitoitettu kuin poikkeustilanteita ajatellen. Jos se olisi mitoitettu näitä ajatellen, niin lopun aikaa terveydenhuoltoa moitittaisiin tarpeettomasta törsäämisestä ylikapasiteettiin.
Johan se pakkotesti otettiin tältä Iisalmelaiselta. En oikein ymmärtänyt pointtia.
THL vetää tuollaiset lukemat Aku Ankan taskukirjasta. Mikä lie poliittinen tai muu tarkoitusperä tällaisella ulostulolla on..?Melkein huolestuttavampaa minusta tuossa on se, että jopa lievimmän skenaarion mukaan tartuntoja olisi 2600.
Mitä tämä kertoo THL:n uskosta omiin ja hallituksen kykyihin?
Tuntuu, että on antauduttu suosiolla eikä edes yritetä tehdä mitään.
Tai sitten ennusteet on yhtä pielessä kuin aina ennenkin...
Tämä, meillä on aivan alimitoitettu terveydehuollon kapasiteetti ja melkein mikä tahansa tarttuva tauti pakottaa poikkeusjärjestelyihin.
THL vetää tuollaiset lukemat Aku Ankan taskukirjasta. Mikä lie poliittinen tai muu tarkoitusperä tällaisella ulostulolla on..?
Mutta THL on toki täynnä asiantuntijoita, mikä minä olen arvostelemaan heidän "arviota". Varmasti ovat oikeassa.![]()
Mä luulen, että noi eivät ole ennusteita, vaan mallinnuksia eri skenaarioissa. Eli vastaavat kysymykseen: "jos tartuntojen kasvu jatkuu kuten aikavälillä A - B keskimäärin, paljonko tartuntoja on vaalipäivänä per päivä". Ei siis ehkä ennusteta, että noin myös kävisi, sillä paljon aikaisemmin yhteiskuntaa suljetaan lisää, mikä toki tekee myös vaalien järjstämisestä mahdotonta.
Viikon 10 loppuun saakka urheiluseurat kiinni ja pienyritykset joissa on vastaavaa ryhmätoimintaa kärsivät asiakaspulasta.Olisiko tuosta tummennetusta tarkempaa tietoa?![]()
Missä näin sanotaan..?Onpas outoa että suositellaan mamujen rokotusta ennen omaa väestöä tätä en vain voi ymmärtää
Missä näin sanotaan..?
Ymmärtäisin tuon mallinuksen jos se oikeasti perustuisi faktoihin. Nythän se oli vain heitto ilmaan. Toki jos nyt rajoitukset poistuvat, rokotukset keskeytetään, ravintolat auki ja bändit keikoille niin silloin nuo mallinukset saattaisivat pitää paikkansa.Mä luulen, että noi eivät ole ennusteita, vaan mallinnuksia eri skenaarioissa. Eli vastaavat kysymykseen: "jos tartuntojen kasvu jatkuu kuten aikavälillä A - B keskimäärin, paljonko tartuntoja on vaalipäivänä per päivä". Ei siis ehkä ennusteta, että noin myös kävisi, sillä paljon aikaisemmin yhteiskuntaa suljetaan lisää, mikä toki tekee myös vaalien järjstämisestä mahdotonta.
Ymmärtäisin tuon mallinuksen jos se oikeasti perustuisi faktoihin. Nythän se oli vain heitto ilmaan. Toki jos nyt rajoitukset poistuisivat, ravintolat auki ja bändit keikoille niin silloin nuo mallinukset saattaisivat pitää paikkansa.
Mutta niin kuin vanha vitsi sanoo..odotetaan 2 viikkoa ja katsotaan tilannetta uudestaan.
Ymmärtäisin tuon mallinuksen jos se oikeasti perustuisi faktoihin
Paitsi tämän perusteella tämä variantti on joku 15-kertaa tarttuvampi kuin wuhanin virus, jos nämä viime kesän uutiset pitää paikkansa:THL on itsekin kommentoinut mallinnuksiaan että muunmuassa ihmisten (oma-aloitteista) käytöksen muuttumista tartuntamäärien kasvaessa ei voi käytännössä ottaa huomioon mallinnuksissa, siksi vahvasti itsekin epäilen että tuollaisiin lukemiin ei Suomessa päästä missään tilanteessa tuohon mennessä.
Faktat tilanteessa, jossa kaikki rajoitukset poistettaisiin ja elettäisiin kuin ennen koronaa (orkkisviruksen R0 Suomessa noin 2, brittivariantti 1,5x eli R0 = 3), taas osoittaisivat jopa kuusinumeroisiin päivälukemiin muutamassa viikossa ellei alueellista saturoitumista (=laumaimmuniteetti) tapahtuisi.
Paitsi tämän perusteella tämä variantti on joku 15-kertaa tarttuvampi kuin wuhanin virus, jos nämä viime kesän uutiset pitää paikkansa:
![]()
Koronavirus mutatoitui jopa kymmenen kertaa entistä tartuttavammaksi – suomalaisprofessori: vallannut myös Suomen
Koronaviruksen herkemmin tarttuva muunnos on syrjäyttänyt Kiinan Wuhanissa havaitun version lähes täydellisesti.www.is.fi
Koronavirus mutatoitui jopa kymmenen kertaa entistä tartuttavammaksi – suomalaisprofessori: vallannut myös Suomen
Koronaviruksen herkemmin tarttuva muunnos on syrjäyttänyt Kiinan Wuhanissa havaitun version lähes täydellisesti.
Varmaan se sillä tavalla perustuukin faktoihin, että on katsottu esim. edellisen 2 viikon tartuttavuusluku ja sitten vain lasketaan jatkuva eksponentiaalinen kasvu tästä vaalipäivään tuolla luvulla +/- pari muuta lukua. Eli lähinnä laskuharjoitus, joka kertoo teoreettisen jatkon jos mikään muu asia ei muuttuisi. Mutta en tiedä, kun en ole nähnyt paperia.
Tällä hetkellä pahin tartunta-alue on HUS:in alue, muualla suomessa on melko rauhallinen tilanne ja rokotusvauhti kiihtyy huhtikuussa noin 800k rokotetta.Pelkästään tartunnanjäljityksen pahasti sakkaaminen (jäljitys- ja karanteeniviive) nousevien tartuntamäärien myötä nostaa yksinään R-lukua huomattavasti. Tällöin meillä on suuremmissa määrin villejä tartuntoja vapaana ja tilanne saattaa eskaloitua nopeasti.
Kyllä nuo mallit ovat hieman monimutkaisempia kuin eksponentiaalinen kasvu. THL:n julkaisua en ole lukenut, mutta yleensä noissa huomattavat määrät parametreja R0 luvun lisäksi. Toki jos haluaa hifistellä voi myös mallintaa taudin leviämistä jollain spatiaalisella mallilla.
Onhan tämä aivan naurettavaa että mamuille oikein bussi pihalle missä rokotetaan ja oma kansa ei saa rokotuksia vaikka noudattavat kaikkia hallituksen suositelemia rajoituksia
Tällä hetkellä pahin tartunta-alue on HUS:in alue, muualla suomessa on melko rauhallinen tilanne ja rokotusvauhti kiihtyy huhtikuussa noin 800k rokotetta.
Pahimmassa skenaariossa suomi voisi ottaa käyttöön "Norjan mallin".
![]()
Miltä kuulostaisi, jos Helsinkiin nipistettäisiin osa muun maan koronarokotteista? Tällainen on Norjan malli
Norja painottaa koronarokotuksissa alueita, joita koronapandemia on kohdellut rajusti. Husin johtajaylilääkärin Markku Mäkijärven mukaan samanlainen strategia voisi toimia Suomessakin.www.iltalehti.fi
Onhan tämä aivan naurettavaa että mamuille oikein bussi pihalle missä rokotetaan ja oma kansa ei saa rokotuksia vaikka noudattavat kaikkia hallituksen suositelemia rajoituksia
Ihan normimeininkiä. Jos perseilet, niin saat parempaa palvelua. Jos teet niin kuin pitää et saa palvelua.![]()
THL:n pääjohtaja Markku Tervahauta korostaa HS:lle, että korkeissa tartuntaluvuissa on kyse mallinnuksista, eivätkä ne välttämättä toteudu käytännössä. Hänen mukaansa THL:n varsinainen oikeusministeriölle toimittama arvio vaalien järjestämisestä ei sisällä mainittuja tartuntalukuja, vaan ne esiintyvät lausunnon ”taustaosiossa”.
HS on nähnyt THL:n lausunnon oikeusministeriölle. Yli 11 000 päivittäisestä tartunnasta puhutaan osiossa, joka käsittelee epidemiologisen tilanteen kehitystä 18. huhtikuuta mennessä.
”Varsinaisessa arviossa ei puhuta niin sanotusti dramaattisista luvuista yhtään mitään, vaan me vertaamme terveysturvallisuus- ja epidemiatilanteen kehitystä varsinaisena vaalipäivänä 18. huhtikuuta versus touko–kesäkuun vaihteeseen”, Tervahauta kertoo puhelimitse.
THL:n mukaan on odotettavissa, että terveysturvallisuus kohentuu merkittävästi tällä aikavälillä.
”Tähän on vain esitetty tiettyjä mallinnuslukuja, joiden perusteella voi käydä näin tai voi olla käymättä, mutta ei tämä ole se meidän arvio. Oikeusministeri on nyt sitten poiminut itse tällaisia lukuja nähtävästi”, Tervahauta sanoo.
Ehkä tämä maahanmuuttopoliittinen tms. keskustelu voisi siirtyä muuhun ketjuun. KR-ketju varmaan oikea osoite.
En viitannut mamuihin, vaan siihen että perseilemällä saa Suomessa palvelua. Oli sitten perseilijä minkä värinen tai kulttuuritaustainen tahansa.
Siinä vaiheessa, kun jenkeille on toimitettu kaikki rokotteet tehosteannoksine jokaiselle kansalaiselle, jenkit lakkaavat ostamasta rokotteita. Rokotevirta amerikkaan loppuu kuin seinään. Tämä puolestaan näkyy rokotemarkkinoilla parempana tarjontana ja vähentyvänä kysyntänä. Vai luulitko kenties, että rokotefirmat lakkaavat valmistamasta tuotteitaan heti, kun USA on rokottanut kaikki väkensä?Nyt tuli sellainenkin asia mieleen, että kun Bidenin mukaan kaikki halukkaat amerikkalaiset saavat rokotteen toukokuun loppuun mennessä, niin miksei Niinistö tai joku voisi ottaa puhelinta kauniiseen käteen, soittaa Valkoiseen taloon ja kysellä paria miljoonaa jämärokotetta tänne kesäksi?
Ai niin, siksi kun ei nyt vaan pysty eikä kykene, liikaa vaivaa tarttua puhelimeen. Näinhän se menee. Sen sijaan Venäjän fasistidiktaattorin ja hänen kätyriensä kanssa kyllä käydään kaikenlaisia turhanpäiväisiä keskusteluja melkein viikoittain.
Muistellaan viime kevättä. Silloin ennustettiin keväälle kymmeniä tuhansia kuolleita. Eipä ole nämä pahimmat tuomiopäivän ennusteet vielä kertaakaan realisoituneet ainakaan Suomessa.THL:n luvuista. Aivan kuten sanoin, ne EIVÄT ole mitään ennustuksia:
![]()
Koronavirus | THL:n luvut jopa 11 000 päivittäisestä tartunnasta vaikuttivat kuntavaalien siirtämiseen – Pääjohtaja Tervahauta: ”Oikea elämä on erilaista kuin kompuutteriin syötetty matematiikka”
THL:n johtajan mukaan kuntavaalien siirto kesäkuulle vähentää koronatartuntoja ja -kuolemia, mutta vaikutuksen suuruutta on hyvin vaikea arvioida.www.hs.fi
Eli ehkä sieltä on nyt media poiminut korkeimmat luvut näyttävästi otsikoihin ja oleellinen jäi taas pimentoon. Meillä tuskin on mitään 10k lukuja per päivä missään vaiheessa.
Jenkit ovat jo ostaneet ja maksaneet niistä "ylijäämärokotteista", ja oletuksena ne saa myös päättää, mitä niille tapahtuu.Siinä vaiheessa, kun jenkeille on toimitettu kaikki rokotteet tehosteannoksine jokaiselle kansalaiselle, jenkit lakkaavat ostamasta rokotteita. Rokotevirta amerikkaan loppuu kuin seinään. Tämä puolestaan näkyy rokotemarkkinoilla parempana tarjontana ja vähentyvänä kysyntänä. Vai luulitko kenties, että rokotefirmat lakkaavat valmistamasta tuotteitaan heti, kun USA on rokottanut kaikki väkensä?
Näinhän ne hommat hoidetaan valtiotasolla. Annetaan ensimmäiselle soittajalle joka kyselee rokotteita. Vähän nyt valoja päälle. Ehkä jos Niinistö lupaa ostaa F35 koneet, voisi jotain pieniä mahdollisuuksia olla saada armopaloja.Nyt tuli sellainenkin asia mieleen, että kun Bidenin mukaan kaikki halukkaat amerikkalaiset saavat rokotteen toukokuun loppuun mennessä, niin miksei Niinistö tai joku voisi ottaa puhelinta kauniiseen käteen, soittaa Valkoiseen taloon ja kysellä paria miljoonaa jämärokotetta tänne kesäksi?
Ai niin, siksi kun ei nyt vaan pysty eikä kykene, liikaa vaivaa tarttua puhelimeen. Näinhän se menee. Sen sijaan Venäjän fasistidiktaattorin ja hänen kätyriensä kanssa kyllä käydään kaikenlaisia turhanpäiväisiä keskusteluja melkein viikoittain.
Näinhän ne hommat hoidetaan valtiotasolla. Annetaan ensimmäiselle soittajalle joka kyselee rokotteita. Vähän nyt valoja päälle. Ehkä jos Niinistö lupaa ostaa F35 koneet, voisi jotain pieniä mahdollisuuksia olla saada armopaloja.
Itävallan ja Tanskan ministerit kävi Israelissa paikan päällä juttelemassa Netanjahulle, saa nähdä alkaako noissa maissa kohta rokotukset edistymään..Näinhän ne hommat hoidetaan valtiotasolla. Annetaan ensimmäiselle soittajalle joka kyselee rokotteita. Vähän nyt valoja päälle. Ehkä jos Niinistö lupaa ostaa F35 koneet, voisi jotain pieniä mahdollisuuksia olla saada armopaloja.
Onhan tuossa mamu-bussissa periaatteessa hyvä pointti. Rokotteet kannattaisi kohdentaa riskiryhmien jälkeen ensiksi niihin, jotka ovat kaikkein potentiaalisimpia levittäjiä. Mamut valitettavasti kuuluvat tähän ryhmään. Toki myös esimerkiksi bussikuskit, rakennustyöntekijät ym. etätöihin kykenemättömät voitaisiin myös rokottaa ensimmäisten joukossa riskiryhmien jälkeen.
Rokottamalla ensimmäisenä potentiaalisimmat levittäjät, saadaan ainakin akuuttia R-lukua laskettua nopeammin. Osa meistä joutuu joka tapauksessa jonottamaan rokotetta jälkimmäisten joukkoon, syystä tai toisesta. Näiden kannalta olisi parempi, jos tarttuvuusluku oltaisiin saatu mahdollisimman alas jo siinä vaiheessa, kun väestöstä esim. 40% ollaan rokotettu. Saataisiin samalla rajoituksia ehkä purettua nopeammin.
Jos kaikkein potentiaalisimmat tartuttajat rokotetaan kaikkein viimeisimpänä, rajoituksia joudutaan pitämään kauemmin voimassa, koska tällöin tauti leviää voimakkaasti rokotuksien katkeraan loppuun asti. Toki näitä rajoituksia huutavia rokotuksien jälkeenkin varmasti riittää enemmän kuin riittävästi.
Lisäksi joka tapauksessa USA:lla tulee olemaan omissa varastoissa varmasti miljoonia ylimääräisiä rokotteita siinä vaiheessa kun halukkaat on rokotettu ja lopun ("haluttoman") kansan osalta vauhti on hidasta.
Uudet rokoteversiot on jo kehitteillä ja oletettavasti nykyisillä versioilla ei ole paljon arvoa enää kovin pitkälle tulevaisuuteen.Eiköhän nuo siinä vaiheessa aloita uuden kierroksen. Ei siellä mitään "ylimääräisiä" ole eikä missään muuallakaan maailmassa. Kuka edes tarkalleen tietää kauanko suoja kestää? Muutaman kuukauden? Puoli vuotta? Vuoden? Luulisi että vähintään vuoden välein tarvitaan rokotukset jos virus ei mutatoidu niin paljoa, että tarvitaan kehittää kokonaan uudet rokotteet. Ei influennsakaan maailmasta katoa minnekään, vaikka joka vuosi rokotetaan.
Jälkiviisastelu on mukavaa. Tylsää, ettet tullut melskaamaan pandemiaan varautumisesta ja kapasiteetin varaamisesta 1,5 vuotta sitten palstalle. Paljonko haluatkaan maksaa käsipareista, joita on pidettävä varalla, jos vaikkapa 30v päästä tulee uusi pandemia? Montako sataa hoitajaa pidetään odottamassa puhelinsoittoa kotonaan? 300? 600? Vai millaista varautumista kaipaat, ja millaisella hintalapulla? Laita ihan konkreettisia ehdotuksia, kuinka varaudutaan kerran 30-100 vuodessa ehkä tapahtuviin pandemioihin!