- Liittynyt
- 22.12.2016
- Viestejä
- 21 260
Paljon on ollut viime aikoina puhetta kuinka kiinan päästöt ovat tippuneet ja uusiutuva energia on huippuluokkaa.
Toisaalla taas rakennetaan kokonaisia tyhjiä kaupunkeja miljoonille ihmisille jotka eivät kuitenkaan koskaan niihin pääse muuttamaan vaikka elämän säästö siitä maksettu. Ajatelkaa, kiina käyttää kolmessa vuodessa enemmän sementtiä kuin mitä yhdysvallat on käyttänyt yhteensä VUOSISADASSA.
Upea suoritus maalta, jossa on samaan aikaan huutava pula asunnoista mutta kymmeniä miljoonia asuntoja ja kaupunkeja tyhjillään. Ei paljon muutama aurinkopaneeli asiaa tässä mittakaavassa paranna.
Kaipa toi "sijoitusasuntojen" rakentaminen on jo pikku hiljaa hyytymässä ja se kupla poksahtamassa.
Ihan älytöntä pelleilyä ollut koko juttu sinänsä. Rakennetaan huonolaatuisia, vääränlaisia asuntoja vääriin paikkoihin vain siksi, ettei taviksilla oikein muitakaan sijoitusmahdollisuuksia ole.
Ja se on selvää, että niin kauan kuin Kiina, Intia ja muut perseilee miten haluaa, ei sivistysmaiden ilmastotoimet auta paskan vertaa yhtään mitään. Jos nyt muutenkaan enää auttaisi.