• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Keskustelua Suomen maahanmuutosta, maahanmuuttopolitiikasta ja niihin liittyvistä ilmiöistä (KR 2.0)

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Sampsa
  • Aloitettu Aloitettu
Alaikäisenä 2015 tullut Ali on nyt kirkkoturvan piirissä. Paperitkin ovat toki hävinneet.

"Turkulainen Ali Reza Heidari on saanut kaksi kielteistä turvapaikkapäätöstä ja häntä uhkaa palautus Afganistaniin. Maaliskuun alussa miehen piti ilmoittautua poliisilaitokselle mahdollista pakkopalautusta varten, mutta Turun Mikaelinseurakunta päätti puuttua tilanteeseen. Miehelle myönnettiin kirkkoturva, jonka avulla hänen asioitaan yritetään edistää yhteistyössä viranomaisten kanssa.
Seurakunnan mielestä palautuspäätös on väärä, ja Rezalla pitäisi olla oikeus jäädä Suomeen. "


"– Kirkkoturva ei lähde siitä, että kaikkien tulisi saada jäädä Suomeen. Tuemme ainoastaan heitä, joilla on inhimilliset syyt jäädä tänne. Emme rakenna omaa oikeusjärjestelmää olemassa olevan rinnalle, vaan pidämme ääntä heidän puolestaan, jotka ovat todellisen avun ja tuen tarpeessa, Lehikoinen toteaa.
Hänen mukaansa kirkkoturvan piiriin otettavien henkilöiden taustat tarkastetaan huolella yhdessä oikeusoppineiden kanssa. Kirkon avun hakemiselle on oltava aina perusteltu syy, eivätkä kaikkien tarinat vakuuta seurakunnan väkeä.

– Jotkut ovat yrittäneet käyttää meitä hyväkseen, mutta tarkistamme taustat emmekä ole auttaneet heitä."



Tässä yks syy, miksi itse erosin kirkosta loppuvuodesta ja lopetin maksamasta nelinumeroista summaa kirkolle vuosittain. Tuntuu, että meillä ei enää oikein arvot kohtaa. Tuli riittävästi näitä caseja ja joku ulostulo, jossa kyseenalaistettiin suomalainen oikeusjärjestelmä (tuomioistuinten ja maahanmuuttoviraston päätökset palautuksista). Kirkon pitää tietysti auttaa hädänalaisia, mutta minun ja kirkon näkemys hädänalaisista eroaa riittävästi. Jos kirkon varat menisivät perheille, lapsille ja muihin oikeasti järkeviin kohteisiin, niin maksaisin edelleen kirkollisveroa.
 
Jotain hyötyäkin koronasta. Lisäksi Migrin johtajakin myöntää, että ennen koronaakin Ruotsin ja Tanskan rajatarkastukset ovat vähentäneet tulijoita. Muutenhan toki otettaisiin kaikki.

"Uusien turvapaikanhakijoiden määrä on laskenut selvästi koronaviruspandemian aikana, tiedottaa Maahanmuuttovirasto (Migri). Migrin mukaan Suomen rajoilla ei ole jätetty turvapaikkahakemuksia sen jälkeen, kun rajaliikenteen rajoitukset tulivat voimaan 19. maaliskuuta.

Hallitus asetti merkittäviä rajoituksia Suomen rajaliikenteelle 19. maaliskuuta alkaen koronaviruksen leviämisen ehkäisemiseksi. Suomi sulki rajanylityspaikkojaan ja otti käyttöön sisärajatarkastukset.

Ensimmäisiä turvapaikkahakemuksia on jätetty ajanjaksolla 19.3.–30.4.2020 yhteensä 78.

Migrin mukaan nämä hakijat ovat pääosin oleskelleet Suomessa jo ennen kuin maahantulon rajoitukset tulivat voimaan koronaviruspandemian takia.Kahdeksan hakijan saapumisajankohtaa ja matkareittiä selvitetään vielä turvapaikkatutkinnassa."


"Lehtinen kertoo laskutrendin taustalla vaikuttavan sen, ettei Euroopan läpi ole nykyisin yhtä helppoa päästä Suomeen saakka kuin esimerkiksi vuonna 2015.

– Kyllä tämä on vaikuttanut siihen, minkä takia Suomessakin hakemusmäärät ovat olleet matalalla tasolla ennen koronavirustilannettakin. Ruotsin ja Tanskan rajatarkastukset ovat aika paljon kytköksissä hakijamääriin Suomessa, Lehtinen sanoo."


 
Suomi tarvitsee koronaepidemian jälkeenkin kansainvälisiä osaajia
Mielestäni Suomi voisi tehdä niin, että kun Finnveran takaamat jättiristeilijäalukset kuten Oasis of the Seas palaavat valtion omaisuudeksi, niin lähetetään ne välimerelle kansainvälisiä osaajia noutamaan. Tukien maksun voisi aloittaa välittämästi lautalla, jotta diskoon jää rahaa. Innostuisikohan Ohisalo ajatuksesta?
 
Ja ylläoleva toki satiirina:) Pointtina se, että kansainväliset osaajat tullaan varmasti jatkossakin ymmärtämään tahallaan väärin tiettyjen tahojen toimesta. Itse olen kirjoituksen kanssa täysin samaa mieltä, mutta epäilen, että Suomeen onnistutaan tulevaisuudessakaan paljoa yhteiskuntaa kannattelevia henkilöitä houkuttelemaan.
 
Pointtina se, että kansainväliset osaajat tullaan varmasti jatkossakin ymmärtämään tahallaan väärin tiettyjen tahojen toimesta.
Vaikea ymmärtää väärin kun yhtä dippainssiä tai lääkäriä kohti tulee 1000 ostarin ovella läähättäjää.

Itse olen kirjoituksen kanssa täysin samaa mieltä, mutta epäilen, että Suomeen onnistutaan tulevaisuudessakaan paljoa yhteiskuntaa kannattelevia henkilöitä houkuttelemaan.
Sään ja pimeyden lisäksi tarjolla olisi "tuhkatkin pesästä"-luokan veroaste ja yksi länsimaiden heikoimmista elintasoista korkeakoulutetuille joten saatat hyvinkin olla oikeassa. Nykyinen hallitus jatkaa linjaa missä Suomesta tehdään entistä vähemmän houkutteleva menestyville/älykkäille ihmisille ja lisää elätettäviä haetaan vaikka valtion koneilla jos tarve vaatii.
 
Tässä artikkelissa oli toinenkin helmi. Eikö ketään muuta kummastuta että millä ihmeen perusteella nämä Alit tulevat Iranista Suomeen hakemaan turvapaikkaa Afganistanin tilanteen perusteella, vaikka eivät ole Afganistanissa koskaan käyneetkään? Ja Suomen kirkko hyysää sitten kaupan päälle henkilöä, jolla todetusti ei ole perusteluita turvapaikkahakemukselleen. :facepalm:
 

Entisenä Espoolaisena en voi sanoa muuta kuin että sitä saa mitä tilaa:

"Viime vuonna 66 % eli, kaksi kolmannesta, kaupungin väestönkasvusta koostui vieraskielisestä väestöstä. Tällainen väestönkasvu tarkoittaa sitä, että palveluiden käyttö ja sosiaalimenot kasvavat huomattavasti verotuloja enemmän "

"Espoon kaupungin tarkastuskertomus ja tilinpäätös osoittavat, että kaupunki jatkaa taantumistaan. Vielä joku vuosi sitten Espoo oli vakavarainen ja dynaaminen kaupunki – nyt se on kriisikunta sekä asukasta kohden lasketun velan määrällä että kuntakonsernin velkaisuusasteella. "

"Grönroos sanoo väestönkasvun tarkoittavan tässä tapauksessa huomattavia resursseja tehottomiin kotouttamispalveluihin sekä muihin vieraskielisten omiin palveluihin, jotka valtuuston enemmistö näkee ratkaisuna ongelmaan. Se tarkoittaa myös turvattomuuden lisääntymistä ja väestön yhteenkuuluvuudentunteen laskua. Se tarkoittaa sitä, että yhä harvempi tuntee enää kaupunkia omakseen. "

Itse myös huomasin jo tovi sitten tuon kuntasektorin työntekijöiden taustaisuuden lissääntymisen. On koordinaattoria jne kyllä rivissä.
 
Viimeksi muokattu:

Entisenä Espoolaisena en voi sanoa muuta kuin että sitä saa mitä tilaa:

"Viime vuonna 66 % eli, kaksi kolmannesta, kaupungin väestönkasvusta koostui vieraskielisestä väestöstä. Tällainen väestönkasvu tarkoittaa sitä, että palveluiden käyttö ja sosiaalimenot kasvavat huomattavasti verotuloja enemmän "

"Espoon kaupungin tarkastuskertomus ja tilinpäätös osoittavat, että kaupunki jatkaa taantumistaan. Vielä joku vuosi sitten Espoo oli vakavarainen ja dynaaminen kaupunki – nyt se on kriisikunta sekä asukasta kohden lasketun velan määrällä että kuntakonsernin velkaisuusasteella. "
Voitte viettää hauskaa, mukavia ruuanlaittohetkiä ja seurapelejä :)
 
Entisenä Espoolaisena en voi sanoa muuta kuin että sitä saa mitä tilaa:

"Viime vuonna 66 % eli, kaksi kolmannesta, kaupungin väestönkasvusta koostui vieraskielisestä väestöstä. Tällainen väestönkasvu tarkoittaa sitä, että palveluiden käyttö ja sosiaalimenot kasvavat huomattavasti verotuloja enemmän "

"Espoon kaupungin tarkastuskertomus ja tilinpäätös osoittavat, että kaupunki jatkaa taantumistaan. Vielä joku vuosi sitten Espoo oli vakavarainen ja dynaaminen kaupunki – nyt se on kriisikunta sekä asukasta kohden lasketun velan määrällä että kuntakonsernin velkaisuusasteella. "
Hyvä kun lukee tätä uutista käsitteleviä foorumeita, niin osa jengistä huutaa vassareita ja vihervasemmistoa.

Hienosti on uponnut propaganda ja kaksilla rattailla ajelu, sillä Espoon tahtipuikkoa on heiluttanut jo vuosia Kokoomus ja sen puisto-osasto Vihreät. Äänestäkääpä Spoolaiset jatkossakin näitä puolueita, niin saatte lisää mannaa:
Kok. 27
Vihr. 17
SDP 10
RKP 6
Kesk. 3
 
Hyvä kun lukee tätä uutista käsitteleviä foorumeita, niin osa jengistä huutaa vassareita ja vihervasemmistoa.

Hienosti on uponnut propaganda ja kaksilla rattailla ajelu, sillä Espoon tahtipuikkoa on heiluttanut jo vuosia Kokoomus ja sen puisto-osasto Vihreät
Vassarit ja vihervasemmisto yleisesti on kyllä tässä aihepiirissä ollut se suurin julkisesti mamuttava taho.

Mutta siinä olet kyllä oikeassa että Kokoomus on kyllä tässä totaalisesti onnistunut kaksilla rattailla ajelussaan. Löytyyhän noiden riveistä toki aidosti sosiaaliperäiseen maahamuuttoon kriittisesti suhtautuvia kuten vaikka Rydman. Mutta tuo ei oikeasti merkitse mitään kun puolueen johdon linja on mitä on. Suomessa on vain yksi puolue jota kannattaa äänestää jos tähän touhuun haluaa muutosta.
 
Ullattava rassismus tilastokeskukselta:


Korkein rikollisuustaso oli Afrikassa ja Lähi-idässä syntyneillä miehillä, 17-kertainen syntyperäisiin suomalaisiin nähden.
Tämä on aina ollut tiedossa. Vihervassarit ja Kallion beta-cuck vegaanihipsterit ulisevat säännöllisesti ettei pidä paikkansa, mutta tästä on useita tilastoja ja tutkimuksia ja tulokset ovat vuosivuodelta aina samat.
 
Ullattava rassismus tilastokeskukselta:


Korkein rikollisuustaso oli Afrikassa ja Lähi-idässä syntyneillä miehillä, 17-kertainen syntyperäisiin suomalaisiin nähden.
Rasismin syytä.
 
Höpsis. Tuohan vain tarkoittaa sitä, että me olemme epäonnistuneet kotouttamisessa!

Olen suuresti yllättynyt, että lapsenomaiset opastusvideot eivät ole tuottaneet tulosta :rolleyes:.

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.
 
Höpsis. Tuohan vain tarkoittaa sitä, että me olemme epäonnistuneet kotouttamisessa!

Olen suuresti yllättynyt, että lapsenomaiset opastusvideot eivät ole tuottaneet tulosta :rolleyes:.

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.

Siinä olisi Mohammed (nimi muutettu) ihmeissään kun rikastettava neito rupeaa joraamaan/laulelemaan tuota...
 
Moni maa kuten Ruotsi ja Ranska on jo täysin menetetty, erään lähteen mukaan Ranskassa ns. no go zoneja on jo 750. Ero ghettoihin on mm. Siinä että No go zoneilla on omat hallitsijansa, omat shariapartiot ja isäntämaa ei voi asialle yhtään mitään. Mihinkään ei voi puuttua, siitä seuraa heti kansainvälisen twitter-yhteisön tuomio. Mitään ei ole tehtävissä enää sen jälkeen kun tilanne on päässyt tähän pisteeseen, point of no return.
Aina voi jotain, mutta kysymys on siitä millä hinnalla. Mitä pidemmälle tällaisen katastrofin antaa edetä sitä voimakkaammin siihen joudutaan puuttumaan ja sitä pahemmin vaaka tulee kallistumaan vastakkaiseen suuntaan.
 
Ainakin Vantaalla muslimilapset saavat ramadanin päättymisen kunniaksi vapaapäivän. Muutenkaan heitä ei saa rasittaa liikaa koulussa.

20200522_142904.png
 
Naurattaa tuollainen pelleily. Naapurin muslimilapset eivät ainakaan paastoa, pizzaa yms. kärrätään kotiin pitkin päivää ja taatusti reilusti ennen auringonlaskua. Näille sitten vapaata tuosta. Pa**anmarjat. Tosin siellä vanhin poika on muutenkin antanut periksi, ei koulu maistu, joten ihan sama onko vapaata tai ei. Tuleva työpaikka Kelassa. Onnea Suomi.
 
Naurattaa tuollainen pelleily. Naapurin muslimilapset eivät ainakaan paastoa, pizzaa yms. kärrätään kotiin pitkin päivää ja taatusti reilusti ennen auringonlaskua. Näille sitten vapaata tuosta. Pa**anmarjat. Tosin siellä vanhin poika on muutenkin antanut periksi, ei koulu maistu, joten ihan sama onko vapaata tai ei. Tuleva työpaikka Kelassa. Onnea Suomi.
Me kuulemma tienataan tällä...
 
Huvittavinta tuossa paastossa on että porukka lihoo sen aikana. Yöllä mässytellään kuin siat.
Onneksi rämädamn on nyt ohi, nyt voi sikailla 24/7. Ja sen ne osaa. Voin todistaa omalta parvekeelta tarvittaessa, on valitettavan hyvät näkymät. Toissa kesänä tjsp. kun oli ne helteet ja avotulen teko kielletty, musut päätti grillata parveella siten, että lattialaudoitus tms. syttyi tuleen, kipinöitä lenteli ilmassa savun mukana pitkin maita ja mantuja. :facepalm: Onneksi mikään muu ei syttynyt tuleen. Nämä eivät ole ihan sieltä ruudinkeksijöiden top-listalta nämä.
 
Onneksi rämädamn on nyt ohi, nyt voi sikailla 24/7. Ja sen ne osaa. Voin todistaa omalta parvekeelta tarvittaessa, on valitettavan hyvät näkymät. Toissa kesänä tjsp. kun oli ne helteet ja avotulen teko kielletty, musut päätti grillata parveella siten, että lattialaudoitus tms. syttyi tuleen, kipinöitä lenteli ilmassa savun mukana pitkin maita ja mantuja. :facepalm: Onneksi mikään muu ei syttynyt tuleen. Nämä eivät ole ihan sieltä ruudinkeksijöiden top-listalta nämä.
No eikö se oo kiva, kun on vähän elämää ympärillä? Ostoskeskukset ja metrotkin olisi ihan tyhjillään ilman näitä kansainvälisiä moniosaajia. Ei siinä paljon itiksen kultakelloliikkeen pitäjää naurattaisi, kun asiakkaita ei näkyisi!
 
Tänään oli muutama diplomi-insinööri Afrikasta bussipysäkillä syljeskelemässä. Ei koronat huolettanut.

Eilen afrikanmiehet ja muutama lähi-idän korkeakoulutettu söi pitsaa heidän auton päällä ja vahingossa unohtui laatikot ja roskat siihen maahan kun lähtivät. Oli varmaan kiire töihin.
 
Tänään oli muutama diplomi-insinööri Afrikasta bussipysäkillä syljeskelemässä. Ei koronat huolettanut.

Eilen afrikanmiehet ja muutama lähi-idän korkeakoulutettu söi pitsaa heidän auton päällä ja vahingossa unohtui laatikot ja roskat siihen maahan kun lähtivät. Oli varmaan kiire töihin.

Tällä tuskin on yhtään mitään korrelaatiota siihen, että näiden rakettikirurgien lähtömaatkin ovat kuin yksiä suuria kaatopaikkoja. :hmm:
 
Tällä tuskin on yhtään mitään korrelaatiota siihen, että näiden rakettikirurgien lähtömaatkin ovat kuin yksiä suuria kaatopaikkoja. :hmm:
Emeritusprofessorien Vanhanen & Lynn kirjoittaman kirjan IQ and the Wealth of Nations tutkimustuloksilla ei ole tietysti mitään tekemistä minkään kanssa:
-Ghana: 71
-Nigeria: 67
-Zimbabwe: 66
jne

Oikein ajattelevat ovat tietysti rynnänneet julistamaan kirjan tiedot vääriksi ja väärin menetelmin analysoiduiksi. Vähemmistövaltuutettu jopa aikoinaan vaati rikostutkinnan aloittamista kiihotuksesta kansanryhmää vastaan.

Puolustaviakin kantoja on kuultu. Kuopion yliopiston professorin mukaan Pisa-tutkimukset korreloivat positiivisesti Vanhanen & Lynn tutkimustulosten kanssa: ”Jos Lynnin ja Vanhasen luvut ovat puhtaita arvauksia, emeritusprofessorit ovat ällistyttävän hyviä arvaajia".
 
Emeritusprofessorien Vanhanen & Lynn kirjoittaman kirjan IQ and the Wealth of Nations tutkimustuloksilla ei ole tietysti mitään tekemistä minkään kanssa:
-Ghana: 71
-Nigeria: 67
-Zimbabwe: 66
jne

Oikein ajattelevat ovat tietysti rynnänneet julistamaan kirjan tiedot vääriksi ja väärin menetelmin analysoiduiksi. Vähemmistövaltuutettu jopa aikoinaan vaati rikostutkinnan aloittamista kiihotuksesta kansanryhmää vastaan.

Puolustaviakin kantoja on kuultu. Kuopion yliopiston professorin mukaan Pisa-tutkimukset korreloivat positiivisesti Vanhanen & Lynn tutkimustulosten kanssa: ”Jos Lynnin ja Vanhasen luvut ovat puhtaita arvauksia, emeritusprofessorit ovat ällistyttävän hyviä arvaajia".
Varo vain, mitä sanot. Minä olen saanut varoituksen saman asian mainitsemisesta toisesa yhteydessä.
 
Emeritusprofessorien Vanhanen & Lynn kirjoittaman kirjan IQ and the Wealth of Nations tutkimustuloksilla ei ole tietysti mitään tekemistä minkään kanssa:
-Ghana: 71
-Nigeria: 67
-Zimbabwe: 66
jne

Oikein ajattelevat ovat tietysti rynnänneet julistamaan kirjan tiedot vääriksi ja väärin menetelmin analysoiduiksi. Vähemmistövaltuutettu jopa aikoinaan vaati rikostutkinnan aloittamista kiihotuksesta kansanryhmää vastaan.

Puolustaviakin kantoja on kuultu. Kuopion yliopiston professorin mukaan Pisa-tutkimukset korreloivat positiivisesti Vanhanen & Lynn tutkimustulosten kanssa: ”Jos Lynnin ja Vanhasen luvut ovat puhtaita arvauksia, emeritusprofessorit ovat ällistyttävän hyviä arvaajia".
Ajattelen sitten varmaan oikein, koska haluan painottaa, että tuo on nimenomaan kirja, eikä tieteellinen tutkimus, sillä kyseessä oleva "tutkimus" ei ole läpäissyt vertaisarviointia.
 
Tänään oli muutama diplomi-insinööri Afrikasta bussipysäkillä syljeskelemässä. Ei koronat huolettanut.

Eilen afrikanmiehet ja muutama lähi-idän korkeakoulutettu söi pitsaa heidän auton päällä ja vahingossa unohtui laatikot ja roskat siihen maahan kun lähtivät. Oli varmaan kiire töihin.

Vähintään kolmannes amiksista käyttäytyy noin, joten mikä sun pointti oli?
 
Ei toi nyt silti mikään seitsämännen tason synti ole.
Ei kai, mutta osoittaa hyvin asennetta. Totta, kusipäisiä lippalakkijonneja sun muuta roska(aja)väkeä löytyy ihan omasta takaa, mutta ei se tarkoita, että niitä tarvittaisiin lisää tänne. Jokainen näissä per.... vähemmän kehittyneissä maissa matkustellut on nähnyt, millaiseksi nämä tulevaisuuden toivot haluavat tämänkin maan muuttaa.
 
Helsingin hallinto-oikeuttakin on kusetettu tapetuksi väitetyn irakilaisen keississä. Onkohan Ohisalolta kukaan kysynyt kommenttia asiaan?

"Aiemmin keskusrikospoliisi kertoi tutkivansa Euroopan ihmisoikeustuomioistuimelle asiassa välitettyjä asiakirjoja, sillä niiden uskottiin olevan väärennettyjä. Nyt KRP uskoo, että EIT:n lisäksi asiassa on sumutettu Helsingin hallinto-oikeutta.
KRP epäilee, että hallinto-oikeudelle toimitettiin väärennettyjä asiakirjoja vuoden 2017 lopulla. Poliisi tutkii asiaa törkeänä väärennyksenä. Rikoksesta epäillään useita henkilöitä."


 
Helsingin hallinto-oikeuttakin on kusetettu tapetuksi väitetyn irakilaisen keississä. Onkohan Ohisalolta kukaan kysynyt kommenttia asiaan?

"Aiemmin keskusrikospoliisi kertoi tutkivansa Euroopan ihmisoikeustuomioistuimelle asiassa välitettyjä asiakirjoja, sillä niiden uskottiin olevan väärennettyjä. Nyt KRP uskoo, että EIT:n lisäksi asiassa on sumutettu Helsingin hallinto-oikeutta.
KRP epäilee, että hallinto-oikeudelle toimitettiin väärennettyjä asiakirjoja vuoden 2017 lopulla. Poliisi tutkii asiaa törkeänä väärennyksenä. Rikoksesta epäillään useita henkilöitä."



Mitenhän tää keissi käsitellään "maailmanparannus" porukoissa? Saadaankohan toi irakilainen jotenkin uhriksi? :dead:
 
Pakolaisneuvonta ryn johtavalla lakimiehellä Marjaana Laineella saattaa puskea vähän hikeä...
laine.png
 
Kuis? Eikös sitä samalla tavalla huijattu kuin oikeutta?
Jos puhe on Marjaana-tyttösestä, niin tuo sen moraalinen vuodatus näyttäytyy entistä selvemmin pelkkänä hyvesignalointina nyt kun homman todellinen luonne alkaa selvitä. Tulee mieleeni Kimmo Kiljusen populistinen reaktio kymmenen vuoden takaa, kun Mansessa poltettiin pitseria. Lumihiutaleet olivat jo suunnittelemassa rasisminvastaista marssia kunnes selvisi, että karvakourat olivat itse soihduttaneet syöttölänsä.
 
Mistä sä oot nyt rasismia löytänyt?
Koko vasemmistolainen, feministinen jne. ns. persuvastainen aate on ihan syvimmästä ytimestä lähtien äärimmäisten rasistinen ideologia kaikin puolin. Ensimmäisenä ja kaikkein näkyvimpänä on luonnollisesti kantaväestöön ja ei-vähemmistöihin kohdistuva syrjintä ja rasismi, jota tuskin tarvitsee kauheasti avata. Toiseksi on sitten vähemmistöihin ja ulkomaalaisiin kohdistuva implisiittinen rasismi yrittämällä niputtaa kaikki ulkomaalaiset, pakolaiset ja muut samaksi ryhmäksi sekä aliarvioimalla näiden henkisiä ja fyysisiä kykyjä.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
284 986
Viestejä
4 896 446
Jäsenet
78 901
Uusin jäsen
Perttu K

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom