Vihervasemmistossa ja demareissa väkerretään itkua, koska ihmisoikeudet ja heidän suosikkejansa, työvoimanpaikkaajia joudutaan poistamaan maasta.
Maastapoistamiset ovat vahvassa kasvussa. Kuluvan vuoden tammi–kesäkuussa poliisi poisti Suomesta 1 374 henkilöä. Heistä saatettuna eli poliisisaatossa lähti 271 henkeä. Viime vuoden vastaavana aikana Suomesta poistettiin 1 043 henkeä.
Prosenteissa laskettuna kasvua kertyi 31,7 prosenttia.
Jos tahti jatkuu samana toisella vuosipuoliskolla, niin Suomesta poistetaan tänä vuonna yhteensä 2 748 henkeä. Se olisi paljon enemmän kuin viime vuonna, jolloin maastapoistamisia oli 2 202.
Kolmansien maiden kansalaisten kohdalla yleisin maastapoistamisen syy on se, että oleskelulupaa ei ole. Esimerkiksi turvapaikanhakija on voinut jäädä ilman oleskelulupaa tai oleskelulupa on päättynyt.
– Mutta sieltä löytyy lisäksi myös vakaviin rikoksiin syyllistyneitä. Joku on esimerkiksi saattanut asua Suomessa vaikka 10 vuotta ja syyllistynyt sitten tappoon, Lepsu sanoo.
Kansalaisuuksien TOP 10 -listan kärkipäästä löytyvät myös irakilaiset. Takavuosina Irak tunnettiin maana, joka ei halunnut ottaa vastaan kansalaisiaan, mutta meno muuttui 2023. Siitä lähtien Irak on ottanut vastaan ilman oleskelulupaa olevia sekä rikollisia. Irakilaiset turvapaikanhakijat ovat Tilastokeskuksen mukaan syyllistyneet Suomessa erityisesti raiskauksiin.
Tammi–kesäkuussa Suomesta poistettiin lähes kolmannes enemmän ihmisiä kuin viime vuoden vastaavana aikana.
www.iltalehti.fi