Perussuomalaiset eivät ole yksin päättämässä hallituksessa ja eduskunnassa Suomen maahanmuuttopolitiikasta ja rikoslaeista.
Eivät ole, mutta perussuomalaiset päättävät yksin siitä menevätkö hallitukseen ja millä ehdoilla. Politiikan pirstaloiminen ja omien neuvottelupanosten jakaminen kymmenille eri alueille vähentää niitä ydinalueelta eli tästä.
Ehkä onneksi niin. Puheet kastraatioista ja vankileireistä menevät helposti trumppilaiseksi populismiksi
Trump-kortin heiluttelu on samaa huuhaata kuin Hitler-kortinkin. Samoin kuin "populismi" sanankin yliviljeleminen. Ei asiassa ole mitään muuta kuin alkaa tekemään. Ei kukaan äänestäjä kannata pelkkiä lupailuja jotta joku porsaspoliitikko saa omaa uraansa edistettyä ilman että mitään saada aikaan
mikä sitten ei olekaan käytännössä mahdollista tai edes järkevää toteuttaa.
Kerrotko mikä näissä ei ole tarkalleenottaen mahdollista käytännössä toteuttaa? Haluatko kirjaimelliset step by step ohjeet miten kastraatio tai vankileirille vieminen suoritetaan? Mitä taas järkevyyteen tulee niin mikä tahansa on järkevämpää kuin odotella ja hissutella vuosikymmeniä muuttaen maa Ruotsin kaltaiseksi katastrofiksi.
Pääasia ettei ainakaan pahenneta ongelmaa edelleen liian höllällä maahanmuuttopolitiikalla, sitten on helpompi miettiä miten menetellä järkevästi ja tasapuolisesti Suomessa jo oleville ongelmatapauksille.
On helppo hyssytellä ja hidastella tällaista asiaa silloin kuin se ei itseä koske, mutta ne ihmiset jotka joutuvat näiden elukoiden surmaamaksi ja raiskaamaksi ovat joidenkin lapsia, vaimoja, miehiä, siskoja, veljiä jne.
Karkoituksetkin eivät aina ole niin suoraviivaisia jos vastaanottajamaan viranomaiset eivät ole tarpeeksi yhteistyökykyisiä, esim. Irakissa ja Afghanistanissa.
Tästä on taidettu puhua tässä ketjussa jo useampaan kertaan, mutta karkoitukseen on olemassa monia keinoja. Ensinnäkin pitää luoda aivan selvä paine näihin valtioihin jotka temppuilee. Kaikki alkaa siitä että diplomaattisuhteet, kehitysavut, ko. maan passin hyväksyminen tullissa, tavaran tuonti ja muut vastaavat asiat laitetaan heti vaakalaudalle jos nämä maat ei suostu yhteistyöhön. Yhteistyöhön suotumalla voidaan luvata myös pientä porkkanaa.
Persujen ansiosta sentään kehitysapu on katkaistu joiltain tällaisilta valtioilta, mutta se ei riitä alkuunkaan.
Kun lentoyhtiöitä ei voi pakottaa ottamaan paperittomia ja vastaanhangoittelevia karkoitettavia lennoilleen mukaan, eikä oikein voida Horneteillakaan lähteä kuljettamaan karkoitettavia vieraiden maiden ilmatilaan, voi tulla ohjus jos toinenkin persiiseen.
Lentoyhtiöitä ei tarvitse pakottaa koska maailma on täynnä lentoyhtiöitä jotka ottavat tätä porukkaa kyytiin. Rahtikoneita voi myös ottaa leasingillä maailman markkinoilta Suomen käyttöön.
Siihen kuitenkaan ei tarvitse mennä koska näiden ihmisten olot voidaan tehdä Suomessa niin epämukaviksi että he omaehtoisesti ja kustanteisesti poistuvat maasta.
Asioihin on aina olemassa ratkaisuja, mutta jos aina kädet taskussa huokaillaan kuinka kaikki on "niin vaikeaa, epärealistista, mahdotonta" jne. niin on ihan varma ettei mitään tapahdu.