- Liittynyt
- 18.10.2016
- Viestejä
- 14 372
On muuten aika ironinen otsikko kun nyt tulin ajatelleeksi.Venäjällä pidetään "kansankunnan tila"-puhe
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
On muuten aika ironinen otsikko kun nyt tulin ajatelleeksi.Venäjällä pidetään "kansankunnan tila"-puhe
Aika vähän tuolta Moldovan suunnasta on tullut meille asti uutisointia. Onko siellä oikeasti ollut lähiaikoina jotain kärhämää tai edes jotain sellaisia puheenvuoroja, joita voitaisiin tulkita Moldovan osalta "painostamiseksi"? Ja onko niillä todellisuudessa mitään omaa kaipausta sille suojelulle, vai onko tää ihan pelkkää Putinin ajankohtaisshakkia?
"Kansakunnan tila (neliökilometreissä)" -puhe.On muuten aika ironinen otsikko kun nyt tulin ajatelleeksi.
Kaipa se johtuu pitkälti siitä, että siellä on niitä ihan aitojakin vihreät univormut päällä ja ilman kotietuliitteitä.Lähinnä herättää kysymyksen, että miksi Moldova on luovuttanut osan maastaan joillekin paikallisille kotiryssille. Totta kai jos annetaan tuolla tavalla siimaa niin sitten vedetään tämä näytös jossa järjestetään "kansanäänestykset" ja "vapaaehtoiset liittymiset" jne.
In the wake of Alexei Navalny’s sudden death in a remote Arctic penal colony last week, his wife, Yulia Navalnaya, has emerged as the new face of Russia’s opposition movement. A widespread, coordinated, and misogynistic disinformation campaign has emerged online to tarnish her reputation.
Lies about Navalnaya having affairs and abortions and not caring about her husband’s death are being shared widely on Telegram channels, Russian state-run media, and social media accounts controlled by groups with close ties to the Kremlin. The campaign, which features fake videos and doctored images, continues to gain momentum as Navalnaya speaks out about Navalny’s death and criticizes Russian president Vladimir Putin
Jos YK haluaisi säilyttää edes jotain uskottavuuden rippeitä enää, niin se lähettäisi rauhanturvaajia Moldovaan varotoimenpiteenä, tuskin vastaankaan laittaisivat Moldovassa.Transnistrian paskaläävä pyytää Venäjältä "suojelua":
![]()
Moldova | Transnistria pyytänyt ”suojelua” Venäjältä
Ukrainan ja Moldovan välissä olevan maasuikaleen päättäjät julkistivat vetoomuksen harvinaisen kokouksen päätteeksi. Transnistriassa on jo entuudestaan venäläissotilaita.www.hs.fi
Kysessä on siis Moldovan itärajalla Ukrainan vieressä oleva kapea kapinallisalue jossa on ollut Venäjän sotilaita 1992 lähtien.
Transnitrian tilannehan on pohjustusta sille, että kun Venäjä voittaa Ukrainan, on seuraava uhri Moldova. Ei kai tuosta mitään epäselvyyttä ole. Sen jälkeen Georgia tietysti. Ja Venukit jatkaa tuota mellastamista ja kansanmurhaa tasan niin pitkään kun sille ei laiteta loppua, eikä tämä siltä näytä että sitä loppua tulis hetkeen. Ensimmäisenä käy Ukrainaa sääliksi, heitä olisi pitänyt auttaa huomattavasti enemmän jo heti alusta.
Tuommoinen skenaario olisi Ukrainan kannalta täydellinen tappio.
Eikä Venäjän tarvitse eristää Ukrainaa Mustalta mereltä valloittamalla käytävä Transnistriaan asti. Pelkästään tällä skenaariolla peloittelu luo painetta Ukrainalle siirtyä neuvottelupöytään.
Tuskimpa Transnistriassa sooloilevat tuolla äänestyksellä, eiköhän Putin orkestroinut teatterin että uhka näyttäisi hieman todellisemmalta.
Jotain sivukorvalla kuultua, niin ilmeisesti kannustaa nuoria lisääntymään ja lupailee niille tukea.Minusta huvittavinta oli Putinin lupaus nostaa elinajanodote 78 vuoteen, kun se oli vuosi taaksepäin 64 ja jyrkässä syöksykierteessä alaspäin sattuneista syistä.![]()
Diktatuureissa on omat keinonsa toteuttaa tuollaiset tavoitteet.Minusta huvittavinta oli Putinin lupaus nostaa elinajanodote 78 vuoteen, kun se oli vuosi taaksepäin 64 ja jyrkässä syöksykierteessä alaspäin sattuneista syistä.![]()
Tämä on helppo hoitaa, Putinin kansliapäällikkö tai muu lakeija lähettää kirjeen sikäläisen tilastokeskuksen pomolle ja laittaa mukaan kannullisen ikkunasaranaöljyä niin elinajanodote on 78 vuotta jo samana päivänä!Minusta huvittavinta oli Putinin lupaus nostaa elinajanodote 78 vuoteen, kun se oli vuosi taaksepäin 64 ja jyrkässä syöksykierteessä alaspäin sattuneista syistä.![]()
Oppositiomielinen venäläismedia Možem objasnit on Telegramissa listannut Putinin vuosien varrella linjapuheissaan esittämät lupaukset ja niiden toteutumisen.
Esimerkiksi vuonna 2000 Putin sanoi, että ”ilman aidosti vapaita tiedotusvälineitä Venäjän demokratia ei yksinkertaisesti voi selviytyä” ja korosti, että ”sensuuri ja median toimintaan puuttuminen on lailla kiellettyä”.
Ukrainan sodan myötä Kreml on kiristänyt lehdistön sensuuria entisestään, ja vuonna 2023 Venäjä oli lehdistönvapausindeksin mukaan 164. sijalla, kun listalle pääsi 180 valtiota.
Tiedotusvälineiden suitsemisen Putin aloitti samantien ja esimerkiksi kansallisti TV-yhtiö NTV:n vuonna 2001. Jo tuossa vaiheessa koko televisiotoiminta oli käytännössä Kremlin hallussa.Tuosta Iltiksen seurannasta alkoi heti naurattamaan myös se Putinin lupaama demokraattisten instituutioiden kehittäminen. Tai noh, voihan sitä tapahtuakin. Kun Venäjällähän on tapana käyttää asioista länsimaisia termejä, mutta tarkoittaa kuitenkin aivan eri asioita niillä.
Kolme vuotta sitten oli satojatuhansia sekä Moskovan että Pietarin kaduilla kun Navalny vangittiin.Olihan tuolla ihan kunnolla väkeä, mitä uutiskuvia ja videoita on julkaistu. Eli ei kansa ihan lampaita ole,
No ei, mutta ei nyt ihan kourallinenkaan, niinkuin joku tässä aiemmin kirjoitti.Kolme vuotta sitten oli satojatuhansia sekä Moskovan että Pietarin kaduilla kun Navalny vangittiin.
Ihan ei taidettu niihin lukemiin päästä...
Ja silloin oli vielä pandemia pahimmillaan...
Ukrainalla olisi kansainvälisen lain mukainen oikeus hyökätä Transnistrian venäläisjoukkojen kimppuun vaikka heti. Edes Moldovan lupaa ei oikeastaan tarvita.Transnistrian tilannetta en ymmärrä, miten sen on annettu mennä noin pahaksi ja venäläisten annetaan pitää joukkoja siellä.
Koko alue on täysin Ukrainan ja Moldovan välissä. Mikä estää näitä maita ilmoittamasta, että nyt ukot pois alueelta? Tai ainakin voisivat täysin estää rotaation alueelle jos eivät päästäisi porukkaa kulkemaan. Pieni alue aiheuttaa paljon murheita.
Transnistrian tilannetta en ymmärrä, miten sen on annettu mennä noin pahaksi ja venäläisten annetaan pitää joukkoja siellä.
Koko alue on täysin Ukrainan ja Moldovan välissä. Mikä estää näitä maita ilmoittamasta, että nyt ukot pois alueelta? Tai ainakin voisivat täysin estää rotaation alueelle jos eivät päästäisi porukkaa kulkemaan. Pieni alue aiheuttaa paljon murheita.
Jännästi Moldovan about itäiselle sektorille kasaantunut porukkaa, joka haluaa takaisin Neuvostoliittoon:Transnistrian tilannetta en ymmärrä, miten sen on annettu mennä noin pahaksi ja venäläisten annetaan pitää joukkoja siellä.
Koko alue on täysin Ukrainan ja Moldovan välissä. Mikä estää näitä maita ilmoittamasta, että nyt ukot pois alueelta? Tai ainakin voisivat täysin estää rotaation alueelle jos eivät päästäisi porukkaa kulkemaan. Pieni alue aiheuttaa paljon murheita.
Gagauzian autonominen alue sijaitsee eteläisessä Moldovassa lähellä Ukrainan Odessan alueen rajaa.
Mitenköhän ruosteessa 14. Armeijan kamat on, kun ne on ainakin viimeiset 30 vuotta olleet varastossa "vihollisten" välissä, todellisuudessa kauemminkin?![]()
Operational Group of Russian Forces - Wikipedia
en.m.wikipedia.org
Tosiaan Wikipedian mukaan ainoastaan upseerit ovat venäläisiä. 70-100 kpl ja helmikuusta 2022 on estetty rotaatio ja uusien aseiden vienti. Käytännössä siis normaalisti puolen vuoden rotaatiossa olleet upseerit ovat olleet nyt 2-2.5 vuotta jumissa. Varmasti ovat mielummin siellä kuin Ukrainassa.
Veikkaan että joko:Jännästi Moldovan about itäiselle sektorille kasaantunut porukkaa, joka haluaa takaisin Neuvostoliittoon:
![]()
Mediat: Gagauzian alue Moldovassa on pyytänyt Venäjältä tukea – ”Oikeuksiamme sorretaan”
Kyseessä on jo toinen moldovalainen alue, joka on kääntynyt Venäjän puoleen kuluneella viikolla.www.satakunnankansa.fi
Ukrainan kannattaisi käydä Transnistria vapauttamassa ihan varmuuden vuoksi ja jos siellä on jotain neukkulan kalustoa, niin ottaa se haltuun ja siirtää taisteluun maahantunkeutujia vastaan.
Vähän toki voimafantasiaa, mutta Moldova ja Eurooppa kiitäisi.
Länsimaiden olisi tärkeää nyt suoraan Ukrainan ja Moldovan kanssa hoitaa tämä asia pois päiväjärjestyksestä, mutta eiköhän tällekin ongelmalle tehdä ns. "Scholtzit" eli jäädään odottelemaan ja seuraamaan "tilanteen kehittymistä" kunnes huomataan että Venäjän joukot onkin rajan takana ja on liian myöhäistä. Ensin ei tehdä mitään koska ei haluta eskaloida ja kun ryssät tulee niin ei tehdä mitään koska ei haluta provosoida.
Tämäpä tämä. Vaikka täällä on Putinia vertailtu vaikka mihin, niin hänen hahmohan täysin luotu muiden kuin hänen omasta toimesta. Täysin tuntematonhan hän oli, ennen kuin lykättiin presidentiksi. Putinin imagohan on poliittisten teknologien luomaa, "Pyhä Venäjä" ja euraasialainen imperiumi ideologiahan on taas Duginin luoma. Ja kuinka paljon vaikutteita on esim. Patrušev antanut johtoon.Putinin valta ei, mutta Venäjän apparaatti vaikuttaa olevan, se on kestänyt kuitenkin pelkästään moderneina aikoina kolme eri valtiomuotoa, useampia hallintamalleja ja roppakaupalla eri valtionpäitä. Heikoimmillaan se on ollut Jeltisin toisella kaudella kun oli tuulahdus länsimaisesta demokratiasta.
Ja tuo apparaatti on juurikin se, mikä pitää tämänkin sodan rattaa pyörimässä.
Jatkot Putinin venäjä -ketjuun.
– Eräs Ukrainan entisistä johtajista sanoi kerran, ettei Ukraina ole Venäjää. Tällaisen käsityksen on hävittävä lopullisesti. Ukraina kuuluu ehdottomasti Venäjään, entinen Venäjän pääministeri ja presidentti Dmitri Medvedev totesi Maailman nuorten festivaali -tapahtuman puhetilaisuudessaan Moskovassa.
Venäjän vaikutusvaltaisen turvallisuusneuvoston varapuheenjohtajana nykyisin toimivan Medvedevin propagandapuheen aikana taustalla näytettiin karttakuvaa Ukrainasta (videoita alla).
Kuva kertoo paljon Moskovan ajattelusta. Siinä itsenäisenä Ukrainana on jäljellä vain pieni pala maan nykyisestä alueesta, käsittäen pääkaupunki Kiovan ja sen lähialueet. Kartalla Ukrainan länsiosia oli kummallisesti määritelty värien perusteella osiksi Puolaa ja Romaniaa.
Se ei olekkaan enää erikoisoperaatio, vaan sisällissota![]()
Moskova julkaisi kartan tavoitteista: Ukrainasta jäljellä vain pieni pala | Verkkouutiset
Moskova julkaisi kartan tavoitteista: Ukrainasta jäljellä vain pieni pala | Verkkouutisetwww.verkkouutiset.fi
Jos jollain on vielä jotain harhaluuloja siitä, että Venäjä jäisi näihin neljään "liittämäänsä" alueeseen. Onkohan Medvedev ollut tällä kertaa jopa selvin päin
– Nämä alueet ovat olennainen osa Venäjän federaatiota. Ne on kirjattu meidän perustuslakiimme, Medvedev totesi.
Hän antoi ymmärtää ”luennoksi” kutsutussa puheessaan, että muun väittäminen on venäläisten pakottamista sisällissotaan.
– Emme tule enää hyväksymään kritiikkiä demokratiaamme kohtaan. Lausuntoja, joiden mukaan se ei ole sellainen kuin sen pitäisi olla. Meidän demokratiamme on kaikista paras, Peskov väitti.
Peskovin mukaan Venäjä aikoo jatkaa demokratiansa ”kehittämistä” ja aikoo pysyä aina avoinna kaikille maille, jotka ovat ”valmiita tasa-arvoiseen, inhimilliseen, kumpaakin osapuolta hyödyttävään suhteeseen”.
Ministeriö syytti lausunnossaan Yhdysvaltoja venäläisvastaisten kansalaisjärjestöjen tukemisesta sekä valheellisten tietojen levittämisestä Venäjän presidentinvaaleihin ja Ukrainan sotaan liittyen.
AFP:n mukaan Venäjän presidentin Vladimir Putinin syytökset Yhdysvaltoja kohtaan lisääntyivät sen jälkeen, kun Yhdysvallat paljasti Venäjän vaikutusyritykset Yhdysvaltojen presidentinvaaleissa vuonna 2016.
Peskov ottanu mallia Trumpilta. " the greatest democracy. period.".Kremliltä irvokas väite (iltalehti.fi)
Tuota, miten parhaassa voi olla vielä kehitettävää. Mutta on tässä kyllä naurussa pitelemistä, kun tuollaisia puhuvat ihan vakavalla naamalla.
Venäjä kutsui puhutteluun Yhdysvaltojen Moskovan-suurlähettilään – uhkaa diplomaatteja karkotuksella - Ulkomaat - Ilta-Sanomat (is.fi)
Kyllä varmasti nyt puntit tutisevat nuiden syytösten jälkeen.
"Ylpeyden aihe", kun valehtelee itselleen, että äänelläni on väliä ja/tai on oma mielipide. En tiiä uskaltaisko sitä ees äänestää muuta ko Putinia, jos henkkareita täytyy näyttää.."Demokratia" on Venäjällä toisinaan kirosana, ja toisinaan suuri ylpeyden aihe. Ihan päivästä ja propagandistien kuukautiskierrosta riippuen. =)
Kaipa vaalien lähestyessä yleensä enemmän se ylpeyden aihe. Sitten kun vaalit alkaa jäädä taakse, muuttuu se taas enemmän kirosanaksi.
Jossei halua äänestää Putinia, ei tietenkään kannata äänestää yhtään ketään. Putinin vastaehdokkaat on feikkejä, ääntäsi ei kuitenkaan lasketa ja kaupan päälle saatat päästä "ulkomaanagenttien" tms. "epätoivottujen henkilöiden" listalle."Ylpeyden aihe", kun valehtelee itselleen, että äänelläni on väliä ja/tai on oma mielipide. En tiiä uskaltaisko sitä ees äänestää muuta ko Putinia, jos henkkareita täytyy näyttää..
Onhan he oikeita, mut hakemuksissa vaa aina jotain virhettä löydetään, ainaki niiden kohdalla, jotka voisi tuottaa ongelmia ylivoimaisen voiton kannaltaPutinin vastaehdokkaat on feikkejä
Puhe oli näistä vastaehdokkaista, jotka on ehdolla vaalipäivänä.Onhan he oikeita, mut hakemuksissa vaa aina jotain virhettä löydetään, ainaki niiden kohdalla, jotka voisi tuottaa ongelmia ylivoimaisen voiton kannalta![]()
En ees tiedä ketä siellä on, varmaa niitä feikkejä (tai muute vaa tuntemattomia) mitä mainitsit. Varmaa ei venäläisetkää tiedä -> ääni Putelle. e: näin ollen on toimittu demokraatisesti vaalipäivänä.Puhe oli näistä vastaehdokkaista, jotka on ehdolla vaalipäivänä.
Vaalit kestää kolme päivää ja sähköinen äänestys on mahdollista, joten "ruuhkan" aikaansaaminen voi olla aika nihkeää.Navalnyin toive oli, että äänestyspäivänä ihmiset kokoontuisi äänestyspaikoille tasan kello 12.
Sais protestoituu, luotua ruuhkaa ja jonoja
Vaalit kestää kolme päivää ja sähköinen äänestys on mahdollista, joten "ruuhkan" aikaansaaminen voi olla aika nihkeää.
Mielensä osoittaminen noin muuten on tietenkin ihan arvokasta toimintaa, joskin hieman naivia tässä vaiheessa. Ei tässä mikään protestointi ole enää auttanut vuosiin, vaan nyt olisi korkea aika ryhtyä tuumasta toiseen ja tehdä sitä hommaa mitä partisaanit tekevät. Silloin ei kannata pitää suurta meteliä itsestään vaan päinvastoin mahdollisimman pientä. Teot puhuvat puolestaan.
Kaikkeahan saa väittää, mutta oikeastaan sekä kysymys että vastaus ovat mahdottomia. Diktaattorien "kannatuksesta" puhuminen on enemmänkin filosofinen kysymys kuin todellinen kysymys.Väitän, että riippumattomasti Putinia kannattavia on 20-30%.. Norisosta varmaan alle 10%. Ja ihmisiä miljoonia.
Kaikkeahan saa väittää, mutta oikeastaan sekä kysymys että vastaus ovat mahdottomia. Diktaattorien "kannatuksesta" puhuminen on enemmänkin filosofinen kysymys kuin todellinen kysymys.
Onko mitään järkeä pohtia, kuinka moni pohjois-korealainen "riippumattomasti kannattaa" Kim Jong-Unia? Tai kuinka moni kiinalainen "riippumattomasti kannattaa" Xi Jinpingiä? Ei. Ei mitään järkeä. Putiniin pätee ihan sama.
Xi Jinping on diktaattori, ja se on nyt se mikä tässä kontekstissa merkitsee.Ottaisin kuitenkin tosta Xin pois. Vaikka Kiina onkin sikaillut lähialueillaan jne, niin Kiinan kommunistisella puolueella on ollut paljon hyvää tarjottavaksi tavallisille kiinalaisille. On jopa puhuttu, että Kommunisteilla on jonkin sortin tulosvastuu valtansa jatkuvuudelle. (Ymmärrän tavallaan bullshit)
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.