- Liittynyt
- 21.10.2016
- Viestejä
- 3 934
Kyllähän se kävi jo ilmi, joku kertakäyttö kiinapaska tulilla.Ei pysty kyllä ymmärtää tätä kommenttia yhtään.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kyllähän se kävi jo ilmi, joku kertakäyttö kiinapaska tulilla.Ei pysty kyllä ymmärtää tätä kommenttia yhtään.
Avaas vähän jos jaksat, voi helpottaa?
Siihen liittyen on aina jotain, joka saattaa vituttaa. Vähä tarkempaa tähän ketjuun, kiitos
Kaljaa ja sangriaa ja viinii sain tänään. Mut ei kiinnosta yksin hörppii. Joten ehkä vituttaa...On tiistai ja kaljat on loppu, riittääkö se?![]()
No tuohon auttaa, ku lähtee nukkuunOn tiistai ja kaljat on loppu, riittääkö se?![]()
No toiki, mut ei ehkä oikee kanava tämä purkaa tuota. Se oikee vitutuksen syy lienee jotain muuta.Mutta joo vituttaa että on niin rikki että pitää juoda tiistaina että jaksaa...
Tää on just oikee kanava. Elämä ei ole helppoa, avautuminen auttaa.No tuohon auttaa, ku lähtee nukkuun
No toiki, mut ei ehkä oikee kanava tämä purkaa tuota. Se oikee vitutuksen syy lienee jotain muuta.
Tästä hajonneesta fiiliksestä onkin kokemusta. Mummo kuoli ja minut nakitettiin arkkua kantamaan. Kaikki muut kantajat mua päätä lyhempiä, joten suurinosa painosta oli mun selän varassa. Koetin sen nauhan avulla kikkailla, että polte olkapäässä/selässä helpottaisi, mutta ei mikään auttanut.Joo ei todellakaan ole. Vaikka kuinka yrittää psyykata itseään näitä filosofisia settejä, niin jos vähänkään läheinen niin hajonnut fiilis vähintään siinä vaiheessa kun liinalla laskee alas.
Parina kertana itekkin joutunu kantamaan. Onneks sillä rullakolla saa lähemmäs ettei tarttee monttuun asti kantaa.
Kuulostaa siltä että arvostit mummuasi todella paljon...Mummo kuoli ja minut nakitettiin arkkua kantamaan.
Tuskin mummoa enää kiinnostaa kuka arkkua kantaa…Kuulostaa siltä että arvostit mummuasi todella paljon...
Maailma muuttuu. Itsellä GPT on päivittäisessä käytössä, ja siitä on ollut suuresti hyötyä ja viihdettä laajassa skaalassa asioita, niin työ- kuin vapaa-ajan kontekstissaChatGPT ja muut AIchatit. Alkaa vissiin keskustelupalstatkin olla menneisyyttä kun joka toinen vastaus johonkin on joku teokoäly copypaste.
Vituttaa se mua silti vaikka kuinka sitä käyttäisit.Maailma muuttuu. Itsellä GPT on päivittäisessä käytössä, ja siitä on ollut suuresti hyötyä ja viihdettä laajassa skaalassa asioita, niin työ- kuin vapaa-ajan kontekstissa
Pointti tässä oli että vittuuntumisen sijaan olisi viisasta muuttaa suhtautumistaan. AI on tullut jäädäkseen.Vituttaa se mua silti vaikka kuinka sitä käyttäisit.
Kyllä minuakin ajoittain vituttaa kun joka paikkaan työnnetään tekoalyvastauksia ja hakukoneiden hakujen tulokset täyttyvät niistä jne mutta toisaalta itse kyllä käytän tekoälyjä ja monessa hommassa ne ovat ihan käteviä. Juuri tuo asia AI:ssa eniten vituttaa kun hakutulokset ja keskustelupalstat täyttyvät tekoälyvastauksista ihan pyytämättäPointti tässä oli että vittuuntumisen sijaan olisi viisasta muuttaa suhtautumistaan. AI on tullut jäädäkseen.
Tuon aspektin kyllä ymmärrän ja allekirjoitan.Kyllä minuakin ajoittain vituttaa kun joka paikkaan työnnetään tekoalyvastauksia ja hakukoneiden hakujen tulokset täyttyvät niistä jne mutta toisaalta itse kyllä käytän tekoälyjä ja monessa hommassa ne ovat ihan käteviä. Juuri tuo asia AI:ssa eniten vituttaa kun hakutulokset ja keskustelupalstat täyttyvät tekoälyvastauksista ihan pyytämättä
No juurikin tämä.Kyllä minuakin ajoittain vituttaa kun joka paikkaan työnnetään tekoalyvastauksia ja hakukoneiden hakujen tulokset täyttyvät niistä jne mutta toisaalta itse kyllä käytän tekoälyjä ja monessa hommassa ne ovat ihan käteviä. Juuri tuo asia AI:ssa eniten vituttaa kun hakutulokset ja keskustelupalstat täyttyvät tekoälyvastauksista ihan pyytämättä
Ei kuule jää näihin, kohta on joka ikinen paikka käyttökelvoton, paitsi sille AI:lle toki.Juuri tuo asia AI:ssa eniten vituttaa kun hakutulokset ja keskustelupalstat täyttyvät tekoälyvastauksista ihan pyytämättä
Joo, tuli pelottava ajatus mieleen: jos AI:t vastailee asioihin ilman ihmisten suodatusta ja sitten seuraava kierros AI:sta vastailee edellisiin AI:den vastauksiin perustuen, niin saadaanko siinä kehitystä vai kiertoa?Ei kuule jää näihin, kohta on joka ikinen paikka käyttökelvoton, paitsi sille AI:lle toki.
Ei AIn näkökulmasta ole mitään kehitystä, se vaan seuraa koodia. Mutta ihmisen näkökulmasta käy samoin kuin käy jos tekstiä kääntää useamman kielen kautta kohdekieleksi. Meno muuttuu yhä abstraktimpaan suuntaan.jos AI:t vastailee asioihin ilman ihmisten suodatusta ja sitten seuraava kierros AI:sta vastailee edellisiin AI:den vastauksiin perustuen, niin saadaanko siinä kehitystä vai kiertoa?
Aseharrastus, masennus, syrjäytyminen, puheet asteroidin osumisesta maahan. Suosittelen hakemaan ammattiapua. Tämmöinen cocltail on yleensä juuri taustalla kun luetaan näistä koulusurmajutuista tai vastaavista, joissa omaa pahaa oloa aletaan purkamaan viattomiin, kun kuppi läikkyy yli.Tänään(kin) vituttaa mm. nämä:
- ikuinen talvi
- ikääntyminen
- terveydentila (tai pikemmin sen puute)
- auton potentiaalisesti melko kalliiksi tuleva hajoaminen
- ryssien, trumppien, muskien ym. perseilyt ympäri alati kaottisemmaksi muuttuvaa maailmaa
- melko täydellinen mielenkiinnon tai innostuksen puute suurinpiirtein ihan kaikkeen, oli se sitten aateekoo-pelaaminen, tekniikka, naiset (10 vuotta siitä kun exä lähti), vanhat harrastukset (valokuvaaminen, moottoripyörät, ilmakiväärit, lukeminen jne)
Jotenkin kai pitäisi päästä tästä pimeästä mielenmaisemasta eroon. Tai vaan totutella siihen että se vanha tuttu mörkö, ennenkin koettu vakava masennus, on taas realiteetti. Jokunen muumi taitaa puuttua laaksostani kun melkein toivon 2024 YR4:sen osuvan meihin 22.12.2032.
Onneksi on edes perjantai. Ja anteeksi turhanpäiväinen purkautumiseni.
No juurikin tKyllä minuakin ajoittain vituttaa kun joka paikkaan työnnetään tekoalyvastauksia ja hakukoneiden hakujen tulokset täyttyvät niistä jne mutta toisaalta itse kyllä käytän tekoälyjä ja monessa hommassa ne ovat ihan käteviä. Juuri tuo asia AI:ssa eniten vituttaa kun hakutulokset ja keskustelupalstat täyttyvät tekoälyvastauksista ihan pyytämättä
Höpöhöpö nyt taas.Aseharrastus, masennus, syrjäytyminen, puheet asteroidin osumisesta maahan. Suosittelen hakemaan ammattiapua. Tämmöinen cocltail on yleensä juuri taustalla kun luetaan näistä koulusurmajutuista tai vastaavista, joissa omaa pahaa oloa aletaan purkamaan viattomiin, kun kuppi läikkyy yli.
No oikeita aseita minulla ei ole koskaan ollutkaan, eikä tulisi edes pimeimmillä hetkillä mieleen vahingoittaa ketään muuta, joten pelko pois siitä. Maailma on tarpeeksi väkivaltainen muutenkin, minun ei tarvitse sitä vielä enemmän pahentaa. Ja syrjäytynyt en ole, paljon ystäviä ja perhettä joiden kanssa voin puhua melkein mistä vaan. Mutta ei se omaa vitutusta lievennä.Aseharrastus, masennus, syrjäytyminen, puheet asteroidin osumisesta maahan. Suosittelen hakemaan ammattiapua. Tämmöinen cocltail on yleensä juuri taustalla kun luetaan näistä koulusurmajutuista tai vastaavista, joissa omaa pahaa oloa aletaan purkamaan viattomiin, kun kuppi läikkyy yli.
Mitä höpöä tässä nyt oli? Jos olet yhtään näiden ampumis- ym tapausten tekijöiden taustoja seurannut, niin nuo samat liataamani teemat toistuvat tapauksesta toiseen.Höpöhöpö nyt taas.
Harvemmin sentään pelkästä vitutuksesta.Mitä höpöä tässä nyt oli? Jos olet yhtään näiden ampumis- ym tapausten tekijöiden taustoja seurannut, niin nuo samat liataamani teemat toistuvat tapauksesta toiseen.
Se ettei ole eikä koe itsesään syrjäytyneeksi on todella hyvä juttu. Mutta tietysti jos vituttaa/masentaa joka päivä, ja tätä kestänyt jo pitemmän aikaa, on erittäin järkevää kokeilla sitä ammattilaisen apua. Vaikka ystävien kanssa voi jutella asioista, he eivät kuitenkaan ole (eikä heidän pidäkään toima) teraoeuttina.No oikeita aseita minulla ei ole koskaan ollutkaan, eikä tulisi edes pimeimmillä hetkillä mieleen vahingoittaa ketään muuta, joten pelko pois siitä. Maailma on tarpeeksi väkivaltainen muutenkin, minun ei tarvitse sitä vielä enemmän pahentaa. Ja syrjäytynyt en ole, paljon ystäviä ja perhettä joiden kanssa voin puhua melkein mistä vaan. Mutta ei se omaa vitutusta lievennä.
Tämä.
![]()
Lapset sikailevat törkeästi koulun ruokalassa Helsingissä – Keittäjä ei enää jaksa
Keittiötyöntekijän mukaan opettajat ovat voimattomia lasten käytöksen edessä.www.iltalehti.fi
Kyllähän sitä aina on jotain töhöilyä koulussa tehty, mutta väittäisin silti, että ongelmat ratkottiin aika pian, eikä niillä menty iltapäivälehtiin. Melkoista perseilyä, jos koululaisilla varaa laittaa ruokaa systemaattisesti hukkaan.
Kiroilu ei myöskään tee kenestäkään "kovaa tyyppiä". Ennemminkin "B-kansalaisen".
.Onhan tuo jo aika älytöntä laskutella vuosia vanhoja asioita, kusetuksen mahdollisuushan tuossa on eli yrittäisi laskuttaa toiseen kertaan. Yleensähän verkkopankkien tiliotteita pystyy selailemaan kolmisen vuotta taaksepäin ilmaiseksi ainakin niillä pankeilla mitä itse käytän, joten sieltä ehkä saattaisi löytyä maksutapahtuma jos olet tuon jo maksanut. En tiedä onko jotain takarajaa jota vanhempia ei enää olisi soveliasta laskuttaa kuluttajalta, firmoissa ainakin suhtaudutaan aika nihkeästi yli vuoden vanhoihin laskuihin ihan jo kirjanpidon ja tilinpäätösten sun muiden takia.Tipahti lasku tilauksesta, jonka olin ilmeisesti tehnyt 2,5 vuotta sitten. En nyt löytänyt enää alkuperäistä tilausvahvistusta taikka muuta viitettä, jolla pystyisin vertaamaan tilattua laskulle. Kyse ei ole mistään mahdottoman arvokkaista asioista ja laskuttajana on pienyrittäjä, mutta vähän on kyllä kenkkua, että laskutetaan jotain näin vanhaa asiaa. Näin pitkän ajan jälkeen ei ole mikään helpoin temppu selvittää, onko lasku ylipäätään aiheellinen (esim. etten sitä jo aikanaan maksanut). Pitää vielä kaivella, että löytäisin tilausvahvistuksen.
En tiiä onko laskuissa jotai sääntöä milloin pitää laskuttaa, mut velka vanhenee vasta, kun siitä ei ole muistutettu kolmeen vuoteen. Sen jälkee lähtee uus kolme vuotta.Onhan tuo jo aika älytöntä laskutella vuosia vanhoja asioita, kusetuksen mahdollisuushan tuossa on eli yrittäisi laskuttaa toiseen kertaan. Yleensähän verkkopankkien tiliotteita pystyy selailemaan kolmisen vuotta taaksepäin ilmaiseksi ainakin niillä pankeilla mitä itse käytän, joten sieltä ehkä saattaisi löytyä maksutapahtuma jos olet tuon jo maksanut. En tiedä onko jotain takarajaa jota vanhempia ei enää olisi soveliasta laskuttaa kuluttajalta, firmoissa ainakin suhtaudutaan aika nihkeästi yli vuoden vanhoihin laskuihin ihan jo kirjanpidon ja tilinpäätösten sun muiden takia.
Tällä periaatteella varmaan mennään. Mullekin tuli ekana mieleen kolme vuotta. Ja tosiaan siinä se raja on.En tiiä onko laskuissa jotai sääntöä milloin pitää laskuttaa, mut velka vanhenee vasta, kun siitä ei ole muistutettu kolmeen vuoteen. Sen jälkee lähtee uus kolme vuotta.
Joo, tarkistin itsekin, että kolme vuotta on raja, minkä jälkeen on turha ryhtyä kyselemään saatavien perään, jos ei ole niistä aiemmin ollut yhteyksissä. Onhan tuo pitkä aika siihen nähden, että mahdolliset reklamaatio yms. asiat on ihan toinen juttu, kun asiat eivät välttämättä ole enää missään tuoreessa muistissa. Lisäksi herättää kyllä ihmetystä, että muutaman kympin takia on alettu noin vanhoja asioita kaivelemaan ja laskuttamaan jälkikäteen. Toki velvoitteeni hoidan pois, jos sellaisia on, mutta kuten sanottua, ei ole enää parhaiden käytäntöjen mukaista tällainen toiminta ja herää ainakin epäilys, että onko tämä vielä alkuperäisen "sopimuksen" mukaista ja täsmääkö esim. hinnat aikanaan sovittuun ja että onko oikeasti käynyt niin, että olisin tuotteen saanut maksamatta sitä ensiksi. Harvemmin tilaan mitään laskulla ja silloinkin ainoastaan klarnalla.En tiiä onko laskuissa jotai sääntöä milloin pitää laskuttaa, mut velka vanhenee vasta, kun siitä ei ole muistutettu kolmeen vuoteen. Sen jälkee lähtee uus kolme vuotta.
Vanhin lasku, jonka olen maksanut, taisi olla 8 vuotta. Ihan oma moka. Ostin työn/palvelun, jota maksettiin edistymisen mukaan osissa. Kun homma oli valmis, jäin kuvitelmaan, että olin maksanut kaiken. Viimeinen lasku ei koskaan tullut perille. Laskuttaja ei karhunnut jostain syystä. Myöhemmin tarvitsin kirjallisen todisteen, että työ aikoinaan oli sovitusti tehty. Siinä yhteydessä kävi ilmi, että en ollut maksanut viimeistä erää - en ollut sopimustakaan katsonut enää allekirjoituksen jälkeen, niin maksupostit muistin väärin. Ei siinä mitään, maksoin alkup sovitun loppusumman ja sain kuitin, että homma ok. Lasku taisi olla noin 2000e. Hetken kyllä harmitti, kun oli jäänyt hoitamatta aikanaan. Laskuttaja oli hieman kiukkuinen, mutta en ymmärrä miksi ei ollut kaivanut ajantasaisia yhteystietoja ja ilmoitellut, että loppulasku on maksamatta. (vaihdoin noihin aikoihin duunia, niin vanha sähköpostiosoite, jonne laskut tulivat, ei enää ollut käytössä).En tiiä onko laskuissa jotai sääntöä milloin pitää laskuttaa, mut velka vanhenee vasta, kun siitä ei ole muistutettu kolmeen vuoteen. Sen jälkee lähtee uus kolme vuotta.
En tiedä miten olet sitä maksanut osittain. Jokainen pienikin maksu laskuttajalle aloittaa uuden kolmivuotisenVanhin lasku, jonka olen maksanut, taisi olla 8 vuotta. Ihan oma moka. Ostin työn/palvelun, jota maksettiin edistymisen mukaan osissa. Kun homma oli valmis, jäin kuvitelmaan, että olin maksanut kaiken. Viimeinen lasku ei koskaan tullut perille. Laskuttaja ei karhunnut jostain syystä. Myöhemmin tarvitsin kirjallisen todisteen, että työ aikoinaan oli sovitusti tehty. Siinä yhteydessä kävi ilmi, että en ollut maksanut viimeistä erää - en ollut sopimustakaan katsonut enää allekirjoituksen jälkeen, niin maksupostit muistin väärin. Ei siinä mitään, maksoin alkup sovitun loppusumman ja sain kuitin, että homma ok. Lasku taisi olla noin 2000e. Hetken kyllä harmitti, kun oli jäänyt hoitamatta aikanaan. Laskuttaja oli hieman kiukkuinen, mutta en ymmärrä miksi ei ollut kaivanut ajantasaisia yhteystietoja ja ilmoitellut, että loppulasku on maksamatta. (vaihdoin noihin aikoihin duunia, niin vanha sähköpostiosoite, jonne laskut tulivat, ei enää ollut käytössä).
Kolme vuottahan kuluttajille taitaa normisti olla se aika, jonka jälkeen saatava vanhenee. Tässä tapauksessa maksoin kyllä kun ihan oma virhe oli.
On laskutettavan vastuulla pitää huolta siitä, että omat yhteystiedot ovat ajan tasalla laskuttajan suuntaan. Ei ole todellakaan laskuttajan tehtävä alkaa selvittelemään, onko sähköpostiosoitteesi tai kotiosoitteesi muuttunut, ja mikähän se uusi osoite mahtaisi olla.Vanhin lasku, jonka olen maksanut, taisi olla 8 vuotta. Ihan oma moka. Ostin työn/palvelun, jota maksettiin edistymisen mukaan osissa. Kun homma oli valmis, jäin kuvitelmaan, että olin maksanut kaiken. Viimeinen lasku ei koskaan tullut perille. Laskuttaja ei karhunnut jostain syystä. Myöhemmin tarvitsin kirjallisen todisteen, että työ aikoinaan oli sovitusti tehty. Siinä yhteydessä kävi ilmi, että en ollut maksanut viimeistä erää - en ollut sopimustakaan katsonut enää allekirjoituksen jälkeen, niin maksupostit muistin väärin. Ei siinä mitään, maksoin alkup sovitun loppusumman ja sain kuitin, että homma ok. Lasku taisi olla noin 2000e. Hetken kyllä harmitti, kun oli jäänyt hoitamatta aikanaan. Laskuttaja oli hieman kiukkuinen, mutta en ymmärrä miksi ei ollut kaivanut ajantasaisia yhteystietoja ja ilmoitellut, että loppulasku on maksamatta. (vaihdoin noihin aikoihin duunia, niin vanha sähköpostiosoite, jonne laskut tulivat, ei enää ollut käytössä).
Kolme vuottahan kuluttajille taitaa normisti olla se aika, jonka jälkeen saatava vanhenee. Tässä tapauksessa maksoin kyllä kun ihan oma virhe oli.
Eri laskut kyseessä, sovitut tietyt maksupostit. Parin vuoden projekti oli.En tiedä miten olet sitä maksanut osittain. Jokainen pienikin maksu laskuttajalle aloittaa uuden kolmivuotisen
Tässä tapauksessa oli kyllä laskuttajalla postiosoitekin tiedossa. kertoi viimeisen laskun joskus lähettäneensä postitsekin, mutta ei koskaan tullut perille minulle asti jostain syystä. Vaihtui muuten tuossa välissä itsellä puhelinnumerokin, niin sekään ei varmaan edistänyt asiaa.On laskutettavan vastuulla pitää huolta siitä, että omat yhteystiedot ovat ajan tasalla laskuttajan suuntaan. Ei ole todellakaan laskuttajan tehtävä alkaa selvittelemään, onko sähköpostiosoitteesi tai kotiosoitteesi muuttunut, ja mikähän se uusi osoite mahtaisi olla.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.