Kalastus

Kuhan uistelu jäänyt vähemmälle alkukauden kelien suhteen eikä nyt helteilläkään ole mitään syöntipiikkiä sattunut. Sen sijaan heitto-onginta on hyvän aikaa ollut suosikkipuuhaa. Ei tarvi raahata hirveää kalustoarsenaalia veneeseen ja kalantulo melkein taattu kun tiedän sopivat vedenalaiset muodostelmat.

Dropshot vapa toimii muuten hyvin tässä onginnan muodossa. Joustaa mukavasti ja jos pitää siimaa edes puolikireällä niin tärpitkin tuntuu helposti. Ja madot tuntuu maistuvan isommallekin appuralle. Huono puoli että särkiparven sattuessa kohdalle matopurkin sisältö hupenee nopeaa tahtia...

1000003122.jpg
 
Kuhat näyttää tulleen kotiseuduille pysyvästi ja vuosi vuodelta enemmän. Mulle kuvan alamittainen. Äiti sai reilusti mitallisen. Ahventa oltiin uistelemassa ruokakalaksi pari tuntia aamusta. Verkkomiehethän noita on nostelleet enempikin(ja isompia). Yhä useampi ahvenenkalastaja noita saa sivuosumina.

Yhtään lahnaa en ole vielä löytänyt, homma ihan erilainen kuin viime vuonna kun sai lahnaa joka kerta kun yritti.

1753180869798.png
 
Viimeksi muokattu:
Hei kalakaverit!
Jos joltain löytyy kalapakista vielä tälläinen niin olisin kiinnostunut ostamaan.
-> Laita yvllä viestiä niin saan sähköpostiin ilmoituksen viestistä.

Abu Garcia tormentor pot belly

Tässä vielä kuva mitä haetaan:
tämä.jpg

Aikoinaan myytiin motonetissä, mutta ilmeisesti poistunut myynnistä.
Puhutaan varmaan vuosista 2000-2010.
 
Viikon sisään toinen löytöuistin. Viime viikolla silkkiuikku oli kuollut jonkun vaappuun. Tämän näin kaislikossa ja se oli puoliksi levän peitossa. Mikähän tämä mahtaa olla? Pituutta on paljon (ehkä 25-30cm). Ei taida olla kuitenkaan pelastettavissa, kun kiinnityskohta on ruostunut rikki.

IMG_1993.jpeg

IMG_1994.jpeg
 
Taitaa olla 24cm Karikko. Onkohan tuota mahdollista korjata vai heitänkö suoraan roskikseen?

Tuskin maksaa vaivaa korjailla. Voihan nuo lenkin jämät katkoa tuosta ja porata reiän silmuruuville jonka laittaa epoksilla jos harrastella haluaa.
 
Reilu parikymmentä vuotta uistellut kuhaa enemmän ja vähemmän tosissaan niin pakko oli kalakaverien innostamana kokeilla säippäuistelua ahvenelle ja oli se tehokasta :beye:
Isoin vain tuo kuvan mukainen mutta igloo täyttyi mukavasti ~30cm ahvenista.

IMG-20250730-WA0030.jpg
 
Hetken mielenjohteesta yksin yhen yön telttareissu tutuksi tulleelle kuhapaikalle. Eilen iltapäivästä kun saavuin paikalle, oli kuha tiukassa, mutta tänään aamulla helppoa. 5 jäiden seassa tyroksilootassa kotiin asti (~150km ajomatka) ja varmaan 30 kpl elikkä varmasti yli 20 selvästi alamittaista / mitan rajalla olevaa jotka c&r. Yleisesti ottaen pientä oli nyt kaikki. Aiemmilla reissuilla keskimittaan sai laittaa sen 10cm lisää. Yhen savustin äsken, toinen on leikattuna fileiksi ja odottelee huomista tillivoi-paistelua. 2 annoin vanhemmille ja 1 vakuumissa pakkaseen. Leirin kun väsäsin illasta, nii oli mahtava tunne huomata, että tämä kokenut retkeilijä olikin jättänyt kaasut ja polttimen kotiin :lol:. No, onneksi tuli lähdettyä täydellä mahalla ja mukaan tuli pari pakettia salamipatukoita, niin pärjäsi aamuun asti. Seiskalta viereisestä kaupasta sitten aamukahvit ja vähän syötävää.

1753987594289.png


1753987623347.png
 
Joku kulkupeli vesille pitäisi hankkia. Miettinyt montaakin eri vaihtoehtoa. Inkkari ,packraft, kalastusrengasta tai pikkusta kumivenettä. Auton katolla saa kuljetettua. Inkkariin mahtuu kaverikin mukaan mut renkaaseen ei. Joku semmonen ois kiva mihin kaverikin mahtuisi mukaan. Useimmin kyllä yksin reissuilla.
Kalastus se pääasiallinen tarkoitus mutta välillä myös retkeily niin jos hiukan enempi tavaraa mahtuisi mukaan. Ei vaan oikeen osaa päättää mikä loppujenlopuksi kannattaisi hankkia?
 
Joku kulkupeli vesille pitäisi hankkia. Miettinyt montaakin eri vaihtoehtoa. Inkkari ,packraft, kalastusrengasta tai pikkusta kumivenettä. Auton katolla saa kuljetettua. Inkkariin mahtuu kaverikin mukaan mut renkaaseen ei. Joku semmonen ois kiva mihin kaverikin mahtuisi mukaan. Useimmin kyllä yksin reissuilla.
Kalastus se pääasiallinen tarkoitus mutta välillä myös retkeily niin jos hiukan enempi tavaraa mahtuisi mukaan. Ei vaan oikeen osaa päättää mikä loppujenlopuksi kannattaisi hankkia?

No kuvailit aikalailla tarpeillasi jon boatin.
 
Meinasi tulla pari ihan hyvän kokoista ahventa tänään melko helpolla. Visiitti tutulle salmelle, ajelua mökiltä n. 20 minuuttia. Ihan hyvä paikka aina joskus, silloin tällöin tulee käytyä. Auto parkkiin salmen ylittävän sillan edustalle. Kävely tutulle aloituspaikalle sillan kupeeseen ja oho, siinäpä onkin ahvenparvi näkösällä ihan kivipenkan tuntumassa ja niiden joukossa pari ihan hyvän kokoista. Ei siinä paljoa tullut aloitusjigin valintaa mietittyä, vaan edellisen kalastuskerran päätteeksi siiman päähän jäänyt jigi vaan pudottaa veteen vavan mittaisella siimalla ja pilkkimällä toinen noista isoista ahvenista nappasi saman tien. Lyhyt vääntö 1-8g vavalla ja appura haaviin. Äkkiä uudestaan ja toinen iso ottaa heti seuraavalla jigin pudotuksella. Oli kyllä jännä nähä, että ne pienemmät ei ehtinyt ensin toisellakaan kerralla. Tämä kuitenkin pääsi irti ennen haavia. Seuraavan 1-2 minuutin aikana samalla paikalla pyrähtää myös n. 45cm säyne ja pari ~60cm haukea, joita koitin vältellä, vaikkakin mukava niitäkin on väsytellä tuommoisella pikkuvavalla. Ahven pääsi fileinä pannulle ja lautaselle uusien perunoiden ja sipuli-voi -sotkun kans.

appura.jpg


Joltain aiemmalta reissulta otettu vähän tiukemmin rajattu kuva tuolta paikalta.

paikka.jpg
 

Statistiikka

Viestiketjuista
283 740
Viestejä
4 877 398
Jäsenet
78 681
Uusin jäsen
kemikaaliananas

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom