En tiiä äkkiseltään onko oikea forumi, mutta kirjoitanpa.
Itellä ylipainoa ja kolesteroliarvot yms vähän korkeat.
Tupakkia polttelin vuosikymmenia, kunnes tuossa noin viikko sitten sain viimein tumpattua viimeisen röökin, on niitä taukoja ollut ennenkin, mutta jos nyt onnistuis. Ostin pahimpaan nikotiinipusseja, joita ei kuitenkaan mahdottoman paljoa kulu. En usko että haittaa jos joskus satunnaisesti pari polttaa, kunhan ei tavaksi enää jäis.
Yritin tuossa lenkilläkin käydä, mutta jalat vähän kipeyty, varmaan liikaa painoa, kuitenkin muutaman kerran kävin ja tässä lähellä tollaset portaat, oisko 30m korkeutta, joku 80m pituutta(oulu heinäpään urheilukentän portaat), niitä juoksentelin muutaman kerran, mutta tuntu polvet kipeytyvän vähän.
No nyt tässä pitäs aloitella kevyemmin lenkkeily ja pikkuhiljaa painon pudotessa voisi tehostaa juoksua, jos tuosta 98kg (pituus 178cm) sais alkuun tonne 90 ja 85kg ois se alun tavoite. Kuitenkin nuorempana ollut kovakin kunto ja puolimaratonejakin juossu. aktiiviaikoina ollu siinä 70kg hujakoilla paino +- muutama kilo.
Jossain vaiheessa uudet kengät täytynee laittaa, vanhat ihan ok vielä. Talveksi liukkaalle pitää miettiä.