Hyvin on toiminut kokoajan. Taitaa olla jossain omissa systeemeissäsi vika ?Mikähän lämpöpumput.info foorumia vaivaa? Monta päivää ollut suljettuna.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvin on toiminut kokoajan. Taitaa olla jossain omissa systeemeissäsi vika ?Mikähän lämpöpumput.info foorumia vaivaa? Monta päivää ollut suljettuna.
Joo, puhelimessa vika. KiitosHyvin on toiminut kokoajan. Taitaa olla jossain omissa systeemeissäsi vika ?
Ainakin itselläni ko. foorumi toimii normaalisti.Mikähän lämpöpumput.info foorumia vaivaa? Monta päivää ollut suljettuna.
Tyhjää sen sivuston evästeet niin toimii jonkun aikaa.Mikähän lämpöpumput.info foorumia vaivaa? Monta päivää ollut suljettuna.
Ei ole.Mikähän lämpöpumput.info foorumia vaivaa? Monta päivää ollut suljettuna.
Päältä ja lamellien välistä märällä rätillä. Takaa harjannut pahimmat lehdet pois. 1-2krt vuodessa.Miten olette ulkoyksikköä putsailleet? Pari vuotta ollut nyt pihalla tuo mötikkä ja jonkun verran pölyä ja muuta likaa varmasti kertynyt laitteeseen.
Ah joo, meillä on vain viilennyskäytössä kesäisin niin ei ole lämmityskautta ollenkaan.Ei sitä tarvitse putsailla. Lämmityskausi huuhtoo siitepölyt.
Kovin kummoista painepesuria nuo ei kyllä kestä.Thaimaassa sisayksikot pestiin painepesurilla. En mennyt ulos katsomaan toimitusta mutta olen melko varma etta myos siella sahellettiin painepesurin kanssa.
se oli sellainen mita saa motonetista 100e ja se kivaarikin oli jossain autotallissa lyhennetty lahes kahvaan asti. Juu olisin kylla voinut mainita etta kannattaa omasta painepesurista saataa se suihku sellaiseksi milla sietaisi omia varpaan valejaan pesta.Kovin kummoista painepesuria nuo ei kyllä kestä.
Mites portaikkoon?2. kerrokseen pitäis viilentävä pumppu saada, mutta pirun hankala paikka ylipäätänsä saada asennettua saati niin että sais viileän ilman leviämään kaikkiin huoneisiin. Ikkunoiden päällä ei ole tilaa sisäyksikölle. Oikean ylänurkan makkari on työhuone jossa ei nukuta, se vois olla mutta kuinkakohan se tuolta leviää pelkän oven kautta.
Tuleeko kellekään ideaa, pohja alla:
![]()
kerenny kerää kaikki ajatuksia ja editoida, ni lisätään näin, yhessä huoneessa, oleva viilentävä tekis siitä huoneesta melko kylmän että pääsee valuu kaikialle muaallekin viileää. keskeltä kyllä ilma valuisi joka huoneeseen (kun vaan makkarin ovet päivisin kii ja toki auttais jos auringonpuolen makkareissa olis päivällä verhot eessä). itsellä on aula keskellä yläkerrassa ja neljä makkaria, kaksi molemmissa päissä. ja joka paikka mukavan viileää2. kerrokseen pitäis viilentävä pumppu saada, mutta pirun hankala paikka ylipäätänsä saada asennettua saati niin että sais viileän ilman leviämään kaikkiin huoneisiin. Ikkunoiden päällä ei ole tilaa sisäyksikölle. Oikean ylänurkan makkari on työhuone jossa ei nukuta, se vois olla mutta kuinkakohan se tuolta leviää pelkän oven kautta.
Tuleeko kellekään ideaa, pohja alla:
![]()
Sitä pohdin myös mutta katon rajassa ikkuna jonka päälle ei saa ja alla liian matalalla, seinustalle jos pistää niin ampuu suoraan alakertaan. Ehkä jos vetäis pitkät putket ja tuonne ihan päätyyn, hmm.Mites portaikkoon?
Kyllä se viileys leviää aika hyvin kun puhallusta lisää.
Jos tuonne työhuoneeseen sen laittaa niin toki tuo oviaukko rajoittaa leviämistä aika hyvin. Siksi tuota portaikkoa kuulostelen.
Jaa vaan parveke on takana, ulkoyksikön sijoittamista ajatellen...
Keskellä olis paras, mutta vielä ei tullut kuningasideaa mistä putket sille vetäis... pitänee kutsua persvakoukko kattomaan mitä pystyy tekemään.kerenny kerää kaikki ajatuksia ja editoida, ni lisätään näin, yhessä huoneessa, oleva viilentävä tekis siitä huoneesta melko kylmän että pääsee valuu kaikialle muaallekin viileää. keskeltä kyllä ilma valuisi joka huoneeseen (kun vaan makkarin ovet päivisin kii ja toki auttais jos auringonpuolen makkareissa olis päivällä verhot eessä). itsellä on aula keskellä yläkerrassa ja neljä makkaria, kaksi molemmissa päissä. ja joka paikka mukavan viileää
Vaatehuoneen läpi? Ja vasemmalle ulkoseinälle ulkoyksinkö? Ois suoraa linjaa. Vai onko ulkoyksikölle joku tietty paikka?Sitä pohdin myös mutta katon rajassa ikkuna jonka päälle ei saa ja alla liian matalalla, seinustalle jos pistää niin ampuu suoraan alakertaan. Ehkä jos vetäis pitkät putket ja tuonne ihan päätyyn, hmm.
Keskellä olis paras, mutta vielä ei tullut kuningasideaa mistä putket sille vetäis... pitänee kutsua persvakoukko kattomaan mitä pystyy tekemään.
Tuossa vasemmalla puolella taloa autokatos eli katto tiellä ja sisällä vaatehuoneen kaapistot.Vaatehuoneen läpi? Ja vasemmalle ulkoseinälle ulkoyksinkö? Ois suoraa linjaa. Vai onko ulkoyksikölle joku tietty paikka?
Voi sen ulkoyksikön ”katollekin” laittaa. Meillä on varaston katon päällä seinässä toisessa kerroksessa. Kattomallia katselisin tuossa tilanteessa, toki se saattaa muuan euron enemmän maksaa kuin perusmallit.Tuossa vasemmalla puolella taloa autokatos eli katto tiellä ja sisällä vaatehuoneen kaapistot.
Alunperin tähän on kaiketi suunniteltu kattokonvektoria, pitänee jotain kattokasettiakin harkita. On vaan niin hitosti kalliimpia plus monimutkaisempi asennus päälle.
Olisko lattia yksiköillä varustettu multisplitti hyvä vaihtoehto ? On niin täynnä koppeja tuo yläkerta että yhdellä vehkeellä ei varmasti hyvää viilennystä saa mitenkään vaikka kaikki ovet auki 24/7. Riippuen katon eristeistä sieltä pukkaa monesti aika kovastikin lämpöä auringonpaisteella.2. kerrokseen pitäis viilentävä pumppu saada, mutta pirun hankala paikka ylipäätänsä saada asennettua saati niin että sais viileän ilman leviämään kaikkiin huoneisiin. Ikkunoiden päällä ei ole tilaa sisäyksikölle. Oikean ylänurkan makkari on työhuone jossa ei nukuta, se vois olla mutta kuinkakohan se tuolta leviää pelkän oven kautta.
Tuleeko kellekään ideaa, pohja alla:
![]()
Pitänee harkita tätäkin. Huomenna tulee LVI-ukko kertomaan totuuden.Olisko lattia yksiköillä varustettu multisplitti hyvä vaihtoehto ? On niin täynnä koppeja tuo yläkerta että yhdellä vehkeellä ei varmasti hyvää viilennystä saa mitenkään vaikka kaikki ovet auki 24/7. Riippuen katon eristeistä sieltä pukkaa monesti aika kovastikin lämpöä auringonpaisteella.
![]()
Vivax lattiamalli - kahden sisäyksikön multi split ilmalämpöpumppupaketti
Vivax lattiamalli - kahden sisäyksikön multi split ilmalämpöpumppupaketti sekä paljon muita ilmalämpöpumppupaketteja energiatehokkaaseen lämmitykseen ja jäähdytykseen verkkokaupastamme Oulusta edulliseen hintaan.www.biottori.fi
Kasetti aulan kattoon?2. kerrokseen pitäis viilentävä pumppu saada, mutta pirun hankala paikka ylipäätänsä saada asennettua saati niin että sais viileän ilman leviämään kaikkiin huoneisiin. Ikkunoiden päällä ei ole tilaa sisäyksikölle. Oikean ylänurkan makkari on työhuone jossa ei nukuta, se vois olla mutta kuinkakohan se tuolta leviää pelkän oven kautta.
Tuleeko kellekään ideaa, pohja alla:
![]()
LVI-ukko kävi ja suositteli multisplittiä. Alakerrassa erittäin looginen ja helppo paikka seinäyksikölle ja siinä kotelointi vieressä yläkerran putkille. Veto sitä kautta yläkertaan niin saa yksikön tuohon aulan vasempaan seinään tuhisemaan. Siitäkin kattavuus kaikkiin makkareihin kyseenalainen, mutta varmaan paras ratkaisu mitä tuohon tilaan saa.2. kerrokseen pitäis viilentävä pumppu saada, mutta pirun hankala paikka ylipäätänsä saada asennettua saati niin että sais viileän ilman leviämään kaikkiin huoneisiin. Ikkunoiden päällä ei ole tilaa sisäyksikölle. Oikean ylänurkan makkari on työhuone jossa ei nukuta, se vois olla mutta kuinkakohan se tuolta leviää pelkän oven kautta.
Tuleeko kellekään ideaa, pohja alla:
![]()
Viikon välein tavannut puhdistaa suodattimet. Ei tartte sammuttaa ellei välttämättä halua, puhdistuksessa ei kauaa mene.Monesti puhdistatte sisäyksikön suodattimia?
Lämmityskäytössä oleva pumppu, eli ei tarvita viilennykseen, niin onko tuossa muuta toimenpidettä kun laittaa pumppu virtanapista kiinni ja puhdistaa suodattimet?
Syksyllä sitten vaan virtanapista päälle?
Monesti puhdistatte sisäyksikön suodattimia?
Lämmityskäytössä oleva pumppu, eli ei tarvita viilennykseen, niin onko tuossa muuta toimenpidettä kun laittaa pumppu virtanapista kiinni ja puhdistaa suodattimet?
Syksyllä sitten vaan virtanapista päälle?
Jäi eilen kiireessä lähettämättä tämä viesti.2. kerrokseen pitäis viilentävä pumppu saada, mutta pirun hankala paikka ylipäätänsä saada asennettua saati niin että sais viileän ilman leviämään kaikkiin huoneisiin. Ikkunoiden päällä ei ole tilaa sisäyksikölle. Oikean ylänurkan makkari on työhuone jossa ei nukuta, se vois olla mutta kuinkakohan se tuolta leviää pelkän oven kautta.
Tuleeko kellekään ideaa, pohja alla:
![]()
LVI-ukko kävi ja suositteli multisplittiä. Alakerrassa erittäin looginen ja helppo paikka seinäyksikölle ja siinä kotelointi vieressä yläkerran putkille. Veto sitä kautta yläkertaan niin saa yksikön tuohon aulan vasempaan seinään tuhisemaan. Siitäkin kattavuus kaikkiin makkareihin kyseenalainen, mutta varmaan paras ratkaisu mitä tuohon tilaan saa.
Niin joo. Eli kaksi sisäyksikköä. Saisi siis myös alakerran viilenemään?Ja multisplitti on sitten varmaan edullisempi kuin kaksi yksikköä? Ei vääältämättä!
Tod näk ei, multisplit olis kyl puhtaasti esteettisistä syistä miellyttävämpi ratkaisu. Mutta pitää pohtia tuota vielä, saman verran putkia erillisillä yksiköillä kulkis.Ja multisplitti on sitten varmaan edullisempi kuin kaksi yksikköä? Eiii vääältämättä!
Ei tietoa vielä, tarjous tulee perästä. Asennus ei olisi pelkkä reikä seinään niin sekin tulee nostamaan hintaa.Siinä hieman ehkä vieläkin mietittävääMikä olisi ollut tuon multisplit vaihtoehdon hinta?
Olisi hyvä puhdistaa suodattimet kerran kuukaudessa. Virtoja ei tarvitse turhan takia sammuttaa. Luukku vain auki ja suodattimet ulos. Daikinin suodattimet on puhdistuneet ihan pelkästään imuroimallakin. Eli en ole niitä pessyt.Monesti puhdistatte sisäyksikön suodattimia?
Lämmityskäytössä oleva pumppu, eli ei tarvita viilennykseen, niin onko tuossa muuta toimenpidettä kun laittaa pumppu virtanapista kiinni ja puhdistaa suodattimet?
Syksyllä sitten vaan virtanapista päälle?
On myös vikasietoisempi. Kun toinen hajoaa niin toisen kanssa voi nitkutella.Tosin saattaa olla multisplit kalliimpi, kuin kaksi erillistä konetta. Tosin sitten olisi vain yksi ulkoyksikkö (mutta vähemmän viilennystehoa?).
Sama mielessä, että yhdellä ulkoyksikölläkin voisi pärjätä (ja sekin mahdollisuuksien mukaan piiloon). Tai jos olisi kaksi ulkoyksikköä, niin nekin pitäisi olla mahdollisimman "näkymättömissä".Tod näk ei, multisplit olis kyl puhtaasti esteettisistä syistä miellyttävämpi ratkaisu. Mutta pitää pohtia tuota vielä, saman verran putkia erillisillä yksiköillä kulkis.
Ei tietoa vielä, tarjous tulee perästä. Asennus ei olisi pelkkä reikä seinään niin sekin tulee nostamaan hintaa.
Asennusidea yläkertaa suunnilleen siis näin, yksikkö vihreään kohtaan. Siinä on takana kotelointi muille putkistoille jota kautta sais ILPin putket siististi alakertaan ja ulos. Josko tuossa yksikköön laittaa suuntaimet heiluriliikkelle niin eiköhän se ihan tyydyttävästi levitä viileää ilmaa?
![]()
Kyllä. Tuosta syystä juuri itse suosisin kahta erillistä laitetta (jos se vain mitenkään olisi käytännössä toteutettavissa).On myös vikasietoisempi. Kun toinen hajoaa niin toisen kanssa voi nitkutella.
Viileä kyllä leviää tehokkaasti, eikä edellytä vastaavaa ilmavirtojen suunnittelua kuin lämmitys.Asennusidea yläkertaa suunnilleen siis näin, yksikkö vihreään kohtaan. Siinä on takana kotelointi muille putkistoille jota kautta sais ILPin putket siististi alakertaan ja ulos. Josko tuossa yksikköön laittaa suuntaimet heiluriliikkelle niin eiköhän se ihan tyydyttävästi levitä viileää ilmaa?
![]()
Joo, itellä toki pienempi asunto, mutta layout "samantyyppinen". Hyvin leviää kylmä ilma yläkerran porraskäytävästä joka puolelle, myös alakeraan. Ilmavirta puhaltaa staattisesti samaan kohtaan, ei siis mitään swingiä käytössä. Eli ääni tuolle ratkaisulle.Viileä kyllä leviää tehokkaasti, eikä edellytä vastaavaa ilmavirtojen suunnittelua kuin lämmitys.
Kyllä se noihin makuuhuoneisiin leviää, jos ovet ovat auki. Toki jos joku makkari on täydessä auringonporotuksessa verhot auki, niin hetkellisesti voi tulla kuuma.Niin leviää tosta tehokkaasti... AlakertaanPaitsi jos siellä on jo oikeesti kylmä.
Tuohan olisi varmaan se kaikkein optimaalisin tilanne?Niin leviää tosta tehokkaasti... AlakertaanPaitsi jos siellä on jo oikeesti kylmä.
Kai se jossain olosuhteissa voi riittääkin mutta minään automaationa en tätä ottaisi. Mulla oli yksi kesä alakerrasta ILP paskana kun oli kunnon helteet ja yläkerran koneen viilentävää vaikutusta ei alakerrassa kyllä huomannut mistään vaikka se yläkerran kone on siinä aulassa johon raput alakerrasta johtavat. Onneksi noin päin niin sai sentään yöllä nukuttua kun makuuhuoneet ovat yläkerrassa, mutta ei paljon olohuoneessa kiinnostanut aikaa viettää sinä aikana kun tuo alakerran kone oli rikki.Silloin siis yksi viilentävä ILP yläkerrassa riittäisi (myös aika hyvin katseilta piilossa).