Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tämä nyt myynnissä + Scandium C22 3-9x40AO kiikaritähtäin + kaksi lipasta + bipod, merkkiä en muista.Reximex Throne Gen 2, 6.35mm.
![]()
Itselle kävin tuollaisen hakemassa viime kesänä. Oikein hyvä peli, tarkkakin (tuelta ampuu yhtä reikää tuossa omalla 20 metrin radallakin, pystystä enempi hajontaa kun ampuja heiluu...).Onko kokemuksia PV:n käytetyistä ilmakoista FWB 300 sarja, myydään esim. SA-kaupassa? Onko yhtä reikää ampuvia enää?
Tuolla pitäisi olla :Crosman 2240 CO2 ilmapistooli 5.5mm - Ilmapistoolit - ProAirsoft - Suomen johtava airsoftliikeEi vissiin tuota Crosman 2240 ilmapistoolia saa enää suomesta mistään ostettu?
Ainakin puristeilma-aseet voi tusauttaa kenkää vasten. Liekö jousi-ilmakot samoin...Onko ilmakiväärin laukaisu tyhjänä ilman luotia ehdottoman ei-suositeltavaa ja haitallista aselle? Voiko kuluttaa asetta yhtä paljon, kuin satojen luotien ampuminen?
Jousitoimisen pyssyn laukominen tyhjänä on vahvasti ei-suositeltavaa, mutta ei siihen voi oikein yksiselitteistä vastausta antaa, kuinka haitallista se on. Luultavasti tehokkaammilla pyssyillä tulee helpommin vahinkoa.Onko ilmakiväärin laukaisu tyhjänä ilman luotia ehdottoman ei-suositeltavaa ja haitallista aselle? Voiko kuluttaa asetta yhtä paljon, kuin satojen luotien ampuminen?
Jousitoimisen pyssyn laukominen tyhjänä on vahvasti ei-suositeltavaa, mutta ei siihen voi oikein yksiselitteistä vastausta antaa, kuinka haitallista se on. Luultavasti tehokkaammilla pyssyillä tulee helpommin vahinkoa.
Tässä yhden ilma-aseen osat purettuna Youtube-videolla. Näyttääkö tuo puriste- vai jousitoimiselta, kun en itse näistä mitään tiedä?
Jousitoiminen. Tyhjänä laukomisessa on se ongelma, että mäntä lyö tarpeettoman kovaa pohjaan, kun panoksen puuttuessa piipussa ei ole ”vastusta” hidastamassa männän liikettä.![]()
Pyramyd Airin hyvin kokenut bloggari BB Pelletier on kanssasi samaa mieltä, ainakin osittain. Tuo on jo vanha artikkeli, mutta periaate pitänee edelleen pääosin paikkansa. Näköjään Gamon mielestä aikanaan tuo oli OK jousitoimisssakin, mutta riippuu myös mm. siitä millä tekniikalla mäntä on tehty (nahka vs. synteettinen jne). Lisäksi joissakin on nimenomaan tyhjälaukaisuominaisuus (esim. jotkin PCP kilpa-aseet) joissa ammutaan tyhjiä vs oikeita suhteessa 5/1, koska ne on nimenomaan suunniteltu siten.Jousitoimisen pyssyn laukominen tyhjänä on vahvasti ei-suositeltavaa, mutta ei siihen voi oikein yksiselitteistä vastausta antaa, kuinka haitallista se on. Luultavasti tehokkaammilla pyssyillä tulee helpommin vahinkoa.