Onkohan tuo ryobin setti mistään kotoisin satunnaiseen harraste käyttöön? Imurille ei suurta tarvetta, niin mietin että josko mielummin tämä edullisempi einhelli
Einhell Power X-Change TC-CD 18/35 18V 1,5Ah akkuporakone | Karkkainen.com verkkokauppa
Lisäksi kiinnostaisi kevyeen käyttöön tuo parin sadan työkaluvaunu työkaluilla. Onko kokemuksia?
Fixman 6-LTK 119-osainen työkaluvaunu työkaluilla | Karkkainen.com verkkokauppa
Edit: Kävin hieman hipelöimässä porakoneita ja tuo ryobi oli jotenkin kolhon ja lelun oloinen. Päädyin Einhellin 100€ maksavaan pakettiin jossa kaksi akkua mukana. Aika siron kokoinen joten passasi käteen aika sopivasti. Muutenkin tuntuu aika laadukkaalta hintaansa nähden.
Työkaluvaunua katselin myös mutta ajattelin odotella viikon, kun hieman laajemmalla työkaluvalikoimalla oleva vaunu tulee tarjoukseen 50€ kalliimmalla (eli 250€).
Itsellä sekä Ryobeja käytössä että Einhellejä, yleisesti pidän Ryobin laatuvaikutelmasta enemmän, Einhell on taas ns. "kakkoslaitteena" kun X-change sarjalaisia porakonerunkoja saa ~20 eurolla, iskeviä ruuvinvääntimiä ~35 eurolla ja pulttipyssyjä samaan hintaan ja akku+laturipaketit on alkaen tuon ~35e niin loistava kakkossarja.
Kumpikaan noista satseista ei ole kovin optimaalinen, akkujen 1,3Ah / 1,5Ah koko on se heikoin tekijä nykyisin. Lisäksi Einhellissä on vain 10mm istukka, mikä on suurin miinus isommilla terillä joten jättäisin sen suosiolla kauppaan. Ja valitettavasti tuossa Ryobissa on aivan surkea laturi, taitaa olla ~2Ah, eli menee melkein tunti ladata akkua vs. pikalaturit, jotka puskevat 5Ah!
Henk. koht laittaisin hieman enemmän ja hommaisin ihan minimissään 2,0Ah akuilla ja tuo Ryobin ruuvinväännin on loistava, eli vaikka tälläinen paketti:
Ryobin ONE+ akkukonesarja kaikkii kodin askareisiin ja tee se itse -miehille ja naisille. Sarjassa R18DD3 akkuporakone sekä huippuvoimakas R1802 iskevä ruuvinväännin tuomaan nopeutta ja voimaa ruuvaamiseen. Molemmissa koneissa kätevä ruuvauskärjen pidin. mukana toimitetaan kaksi ONE+ 18V 2Ah...
www.karkkainen.com
Onhan sillä enemmän hintaa toki, mutta Ryobeihin ei ole vielä tullut petyttyä.
Ja jotta ei mene ihan täysin paskanjauhamiseksi (ja muillekkin) eli jos päädyt Einhelliin, niin osta samalla 4Ah akku siihen nyt poistosta Tokmannilta, 30e
Litiumioniakku Einhell Power X-Change 18 V / 4,0 Ah edulliseen hintaan Tokmannin verkkokaupasta. Toimitus 2–5 arkipäivää. Tutustu ja tilaa!
www.tokmanni.fi
Tai sitten vaan Puuilosta tms. runko ~40e, jossa 13mm pikaistukka, halvin laturi+2,5Ah starttisetti ~30e ja päälle tuo 4Ah akku 30e, niin parempi setti kuin tuo Kärkkäisen halpis:
Akkuporakoneessa on elektroninen kierrosnopeuden säätö, ergonominen muoto ja pehmustettu kahva. TE-CD 18 Li Solo toimitetaan ilman akkua ja latauslaitetta, muiden Einhell Power-X-Change-akkutuoteperheen koneiden akut ja laturit sopivat myös tähän kon
www.puuilo.fi