- Liittynyt
- 31.08.2017
- Viestejä
- 1 278
22.9. yöllä kahden aikoihin tilasin ja tuli heti tilausvahvistus. Siinä lukee että saapuu varastoon 1.10.
Kappas joo, my bad. Tuossahan se omassa tilausvahvistuksessakin lukee; "Saapuu varastoon 28.09.2020 "
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
22.9. yöllä kahden aikoihin tilasin ja tuli heti tilausvahvistus. Siinä lukee että saapuu varastoon 1.10.
https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B07Q3BCVK3/ Häviääköhän tällainen kuinka paljon laadussa?iFixitillä on normihinnoissa brändilisää, mutta tuolla hinnalla ihan ok.
Mikä tuossa Gigantin näytössä oli niin ihmeellistä, että jengi on lähtenyt jonottamaan sitä? Eihän siinä ole edes säätyvää jalustaa tai USB-hubia. Tuokin on normihinnalla vain 90€ kalliimpi ja löytyy molemmat: AOC Q27G2U 27"e; pelinäyttö - Näytöt
Youtubessa on videoita missä noita halpissarjoja on vertailtu, tässä yksi. Osa halpispakettien työkaluista voi olla jopa parempia kuin iFixitillä, mutta yleisesti ottaen nuo iFixitin vaihtokärkisarjat ovat kyllä hyviä ja niillä taitaa olla myös aika kattava takuu. "Huonot välineet tappavat hyvän harrastuksen", joten en lähtisi säästämään paria kymppiä noissa, mutta se riippuu tietenkin ihan käyttötarpeesta. Varmaan noilla halpiksilla hoitaa perusjutut siinä missä kalliimmillakin.https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B07Q3BCVK3/ Häviääköhän tällainen kuinka paljon laadussa?
Hyvin pärjää halvemmallakin setillä. Piti ihan kaivaa ostohistoriasta, niin 2012 maksanut omasta sarjasta £6,40 ja edelleen aktiivisessa käytössä.https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B07Q3BCVK3/ Häviääköhän tällainen kuinka paljon laadussa?
Ostitko mistä tuon Keychronin? Juuri muutama päivä sitten itse etsin matalanprofiilin näppäimistöä tuolta "Matalaprofiiliset mekaaniset näppäimistöt" osiossa, mutta ei tuntunut löytyvän. Mitä itse koitin tuota K1 v4 etsiä googlesta niin en löytänyt kun valmistajan sivuilta tuon ja sekin oli ANSI-layoutilla.
Ei kai tuon hintaluokan laitteissa nyt tarvii mitään erityisen ihmeellistä olla. Toi linkkaamasi on kuitenkin sen melkein 50% kalliimpi, ja siinä on ominaisuuksia mistä suuri osa ei välitä. Kyllä sillä jo jonot saa aikaiseksi.
Tekstissä sanotaan että "Screwdriver for iPhone" muttei sitten kuitenkaan listalla ole Pentalopee mainittu joten tämä ei sovellu ilmeisesti Applen tuotteille. Ifixit setissä on P2, P5 ja P6. Se että onko noille tarvetta on sitten toinen asia.https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B07Q3BCVK3/ Häviääköhän tällainen kuinka paljon laadussa?
Jos on kiire, niin ei kai siinä sitten mitään, mutta muuten en lähtisi tässä vaiheessa hötkyilemään, kun kuukauden päästä tulee saataville 100€ kalliimmalla 3070, joka pyyhkii tuolla kortilla lattioita. Saatavuus on tosi senkin osalta varmasti alkuun huono.Tuli ostettua verkkokaupasta msi ventus oc rtx 2070 super 429 eurolla. Mielestäni ihan hyvä ostos, kun ilmeisesti nvidian uusilla malleilla on toimitusvaikeuksia.
vain yksi pcie4 m.2 paikka,toinen on pcie3 x4 m.2 paikka?.Myöskin tuolla näyttäisi olevan jotain rajoituksia mitä muisteja voi käyttää eli max 4x3466 MHZ(jos tajusin oikein).Eikös io-techin x570 arvostelussa msi:n virransyöttö kusenut pahasti?.Onko tässä jotain selkeää heikkoutta budjettiluokan koneeseen? Prossuksi tulee jotain akselilta Ryzen 3100-3600.
MSI B550M PRO-VDH WiFi AMD AM4 DDR4 M.2 USB 3.2 Gen 1: Amazon.de: Computers & Accessories
Alle satasen veroineen.
Tuli tarve saada näyttis nyt eikä vuoden lopussa niin pidän ihan ookoo ostoksenaJos on kiire, niin ei kai siinä sitten mitään, mutta muuten en lähtisi tässä vaiheessa hötkyilemään, kun kuukauden päästä tulee saataville 100€ kalliimmalla 3070, joka pyyhkii tuolla kortilla lattioita. Saatavuus on tosi senkin osalta varmasti alkuun huono.
Veikkaan että nimenomaan budjettikoneessa näistä ei niin väliä. Ja veikkaan myös ettei 50 eur riitä korjaamaan näitä epäkohtia jotka varmaan 200+ euron emoissa on kunnossa (esim. tuo iänikuinen virransyötöstä "valittaminen", ei siis nyt henk. koht., kun puhutaan low-mid end prosessoreista eikä kelloteta ollenkaan tai hyvin vähän)...vain yksi pcie4 m.2 paikka,toinen on pcie3 x4 m.2 paikka?.Myöskin tuolla näyttäisi olevan jotain rajoituksia mitä muisteja voi käyttää eli max 4x3466 MHZ(jos tajusin oikein).Eikös io-techin x570 arvostelussa msi:n virransyöttö kusenut pahasti?.
Oikein hyvä emo. Anna palaa!Onko tässä jotain selkeää heikkoutta budjettiluokan koneeseen? Prossuksi tulee jotain akselilta Ryzen 3100-3600.
MSI B550M PRO-VDH WiFi AMD AM4 DDR4 M.2 USB 3.2 Gen 1: Amazon.de: Computers & Accessories
Alle satasen veroineen.
Jos pistää parikymmentä euroa lisää niin saa paremman emon.3600 seuraksi kannattaisi ostaa joku halpis B450 emo jos haluaa oikeasti säästää.Jos aikoo päivittää niin sitten toi voi olla tällä hetkellä ihan ok ostos,noiden hinnat ja saatavuus joko nousee tai laskee ensi kuussa 10pv tai aikaisemmin kun zen3 julkaistaan.Veikkaan että nimenomaan budjettikoneessa näistä ei niin väliä. Ja veikkaan myös ettei 50 eur riitä korjaamaan näitä epäkohtia jotka varmaan 200+ euron emoissa on kunnossa (esim. tuo iänikuinen virransyötöstä "valittaminen", ei siis nyt henk. koht., kun puhutaan low-mid end prosessoreista eikä kelloteta ollenkaan tai hyvin vähän)...
Ei ole kalliimpi. Sen normihinta on Gigantissa 289€ ja Samsungin 349€. Oikeasti aluksi luulin, että tuo Samsung maksaa jotain 249€ normaalisti ja ihmettelin miksi tuo 199€ tarjous on niin ihmeellinen. Hämmästys oli suuri, kun selvisi, että perushinta onkin 349€.Ei kai tuon hintaluokan laitteissa nyt tarvii mitään erityisen ihmeellistä olla. Toi linkkaamasi on kuitenkin sen melkein 50% kalliimpi, ja siinä on ominaisuuksia mistä suuri osa ei välitä. Kyllä sillä jo jonot saa aikaiseksi.
Onko tässä jotain selkeää heikkoutta budjettiluokan koneeseen? Prossuksi tulee jotain akselilta Ryzen 3100-3600.
MSI B550M PRO-VDH WiFi AMD AM4 DDR4 M.2 USB 3.2 Gen 1: Amazon.de: Computers & Accessories
Alle satasen veroineen.
Ei ole kalliimpi. Sen normihinta on Gigantissa 289€ ja Samsungin 349€. Oikeasti aluksi luulin, että tuo Samsung maksaa jotain 249€ normaalisti ja ihmettelin miksi tuo 199€ tarjous on niin ihmeellinen. Hämmästys oli suuri, kun selvisi, että perushinta onkin 349€.
Edit. Okei se olikin tuo kaarevuus se juttu.
Vinkkinä tulevaisuuteen kivijalkakauppojen asiakkaille: älä suotta jonota, puske tiesi jonon läpi suoraan oven eteen ja ryömi läpi kun kalterit on alle metrin auki.
Nimim. neljäs oven edessä mutta 12. joka sai vuoronumeron asiakaspalvelutiskille (josta näytöt piti erikseen pyytää) jolle myytiin jo eioota. Kiitos Gigantti ja asiakkaat!
No kyllähän melkein vastasi ilmaista ämpäriä tuo tarjous. Verkkokaupassa sama näyttö ilman free syncciä 199 kanssa mutta epäilen että kukaan oli jonottamassa. Taisi gigantin ”huipputarjous” syötti vain mennä siimoineen päivineen ihmisille...Onneksi ei ollut ilmaisia ämpäreitä tarjolla. Olis varmaan tullut ruumiita.![]()
Linkkiä tähän verkkiksen näyttöön?No kyllähän melkein vastasi ilmaista ämpäriä tuo tarjous. Verkkokaupassa sama näyttö ilman free syncciä 199 kanssa mutta epäilen että kukaan oli jonottamassa. Taisi gigantin ”huipputarjous” syötti vain mennä siimoineen päivineen ihmisille...
Lienee tämä (loppuunmyyty): Samsung C27JG50 27" -pelinäyttö 199,90Linkkiä tähän verkkiksen näyttöön?
Näköjään loppu nyt mutta pari päivää sitten pystyi vielä hyvin ostamaanLienee tämä (loppuunmyyty): Samsung C27JG50 27" -pelinäyttö 199,90
Kannattaa lukea kokemuksia netistä jos tuota aikoo hommata. Todellakin budjettinäyttö ja paneeleissa paljon laatuvirheitä.Lienee tämä (loppuunmyyty): Samsung C27JG50 27" -pelinäyttö 199,90
199€:lla saa 199€:n näytön. Olkoon lähtöhinta kuinka vaan 349€.No kyllähän melkein vastasi ilmaista ämpäriä tuo tarjous. Verkkokaupassa sama näyttö ilman free syncciä 199 kanssa mutta epäilen että kukaan oli jonottamassa. Taisi gigantin ”huipputarjous” syötti vain mennä siimoineen päivineen ihmisille...
Kannattaa lukea kokemuksia netistä jos tuota aikoo hommata. Todellakin budjettinäyttö ja paneeleissa paljon laatuvirheitä.
Mulla on ollut tuollainen kakkosnäyttönä nyt hieman yli kuukauden eikä mitään valittamista. Ykkösnäyttönä on ~500 euron G-Sync IPS Predator.Kannattaa lukea kokemuksia netistä jos tuota aikoo hommata. Todellakin budjettinäyttö ja paneeleissa paljon laatuvirheitä.
Tuote: Kingston HyperX FURY DDR4 3200 MHz CL16 32Gt
Hinta: 114,90 €
Kauppa: Verkkokauppa.com
Voimassa: ?
Linkki: Kingston HyperX FURY DDR4 3200 MHz CL16 32 Gt -muistimodulipaketti 114,90
Voi että mitä oc mainostekstiä.
"HyperX FURY DDR4 ylikellottaa itsensä automaattisesti suurimmalle ilmoitetulle taajuudelle (kork. 3466 MHz) ja tarjoaa siten heti toimintavalmiin tehon lisäyksen pelien pelaamiseen, videoiden muokkaamiseen ja renderöintiin.
Tuote: Microsoftin sertifikaatit
Hinta: 15$
Kauppa: Microsoft
Voimassa: 31.12.2020
Linkki: Become Microsoft certified and build your resilience for today’s and tomorrow’s digital economy
This exam offer is available to job seekers who can attest that they have been unemployed or furloughed due to COVID-19.
Jep, ei mitään mahdollisuutta saada tuota Gigantin näyttöä. Ajallaan oli ostoskorissa, mutta loppuunmyyty jo klo 10. Jos joku luopuu omasta Hml, niin lunastan ja noudan samaan hintaan.
No, eivät ne muistit siellä itsekseen lähde ylikellottumaan. Ei niissä mitään sellaista prosessoria tai muutakaan mekanismia, joka voisi ottaa yhteyttä emolevyyn ja sanoa että 'Kellotteleppa meitä muisteja vähän lisää'.Aika pelottavaa jopa, kun tuollaiset erehtyy ostamaan voi kesken kaiken alkaa muistit ihan itsekseen kellottumaan.. ..yöllä vaan huomaa että kone itsestään käynnistyy ja muistit alkavat juoksemaan Karhun RAM testiä, jännite on 1.5V ja emolevy anelee armoa sekä lisätuuletusta.![]()
Ai ei vai osaa itekseen toimia... SkynetNo, eivät ne muistit siellä itsekseen lähde ylikellottumaan. Ei niissä mitään sellaista prosessoria tai muutakaan mekanismia, joka voisi ottaa yhteyttä emolevyyn ja sanoa että 'Kellotteleppa meitä muisteja vähän lisää'.
Tuossa muistien kuvauksessa on varmaan tarkoitettu sanoa, että 'Muisteissa on valmiina XMP ylikellotusprofiili. Kun valitset ylikellotusprofiilin tietokoneen asetuksista, muistit ylikellottuvat automaattisesti ylikellotusprofiilin mukaisille asetuksille, muistien mallista riippuen jopa 3466MHz kellotaajuudelle .'
Joku markkinointituhari vain on päästetty kirjoittamaan 'loppukäyttäjäystävällinen, markkinointihenkinen kuvaus'.
Eikä tuo muistien ylikellotus edes kaikissa emolevyissä olekaan mahdollista, ei biosista, ei windowsista eikä erityisesti muistien itse niin päättämänä.
Tuote: Microsoftin sertifikaatit
Hinta: 15$
Kauppa: Microsoft
Voimassa: 31.12.2020
Linkki: Become Microsoft certified and build your resilience for today’s and tomorrow’s digital economy
Exam AZ-900: Microsoft Azure Fundamentals
Exam DP-900: Microsoft Azure Data Fundamentals*
Exam AI-900: Microsoft Azure AI Fundamentals*
Exam PL-900: Microsoft Power Platform Fundamentals
Exam MS-900: Microsoft 365 Fundamentals
Exam AZ-104: Microsoft Azure Administrator
Exam AZ-204: Developing Solutions for Microsoft Azure
Exam AZ-500: Microsoft Azure Security Technologies
Exam PL-100: Microsoft Power Platform App Maker*
Exam MS-700: Managing Microsoft Teams
Exam MS-500: Microsoft 365 Security Administration
Exam MS-600: Building Applications and Solutions with Microsoft 365 Core Services
Exam DA-100: Analyzing Data with Microsoft Power BI
Yhden sertifikaatin voi suorittaa tällä hinnalla. Suoritus tapahtuu online Pearson VUE:n sivuilla
...
Joku markkinointituhari vain on päästetty kirjoittamaan 'loppukäyttäjäystävällinen, markkinointihenkinen kuvaus'.
..
Ehdotuksia mitä näistä ois hyvä testata?
En usko että microsoftille täytyy todistella mitään työllisyys statusta
Normaali hinta näille microsoftin sertifikaateille 99$. Näissä ei myöskään ole vanhenemisaikaa.Tuo on ilmainen
Adoption Certificate Stuffed Animal Monkey Academic Certificate Printable Certificate
Adoption Certificate Stuffed Animal Monkey Academic Certificate Printable Certificate. Download and printwww.freeprintablecertificates.net
Tuote: AOC CU34G2X 34" Kaareva pelinäyttö
Hinta: 349€
Kauppa: Gigantti
Voimassa: ? tämän viikon kai, viikkotarjouksista löytyy.
Linkki: AOC CU34G2X 34" Kaareva pelinäyttö
Tuote: AOC CU34G2X 34" kaareva pelinäyttö
Hinta: 349€
Kauppa: Gigantti
Voimassa: 27.9.2020
Linkki: AOC CU34G2X 34"e; kaareva pelinäyttö - Näytöt
Näistä kyllä tuo Power BI kiinnostelisi, onko kukaan vielä kokeillut saako näihin osallistuttua?Tuote: Microsoftin sertifikaatit
Hinta: 15$
Kauppa: Microsoft
Voimassa: 31.12.2020
Linkki: Become Microsoft certified and build your resilience for today’s and tomorrow’s digital economy
Exam AZ-900: Microsoft Azure Fundamentals
Exam DP-900: Microsoft Azure Data Fundamentals*
Exam AI-900: Microsoft Azure AI Fundamentals*
Exam PL-900: Microsoft Power Platform Fundamentals
Exam MS-900: Microsoft 365 Fundamentals
Exam AZ-104: Microsoft Azure Administrator
Exam AZ-204: Developing Solutions for Microsoft Azure
Exam AZ-500: Microsoft Azure Security Technologies
Exam PL-100: Microsoft Power Platform App Maker*
Exam MS-700: Managing Microsoft Teams
Exam MS-500: Microsoft 365 Security Administration
Exam MS-600: Building Applications and Solutions with Microsoft 365 Core Services
Exam DA-100: Analyzing Data with Microsoft Power BI
Yhden sertifikaatin voi suorittaa tällä hinnalla. Suoritus tapahtuu online Pearson VUE:n sivuilla
Vähän asian vierestä, mutta Microsoft Learn on paljon opiskeltavaa, vaikkei sertifikaattia saakaan.Näistä kyllä tuo Power BI kiinnostelisi, onko kukaan vielä kokeillut saako näihin osallistuttua?![]()