Hyvät tarjoukset -keskustelu

Tila
Keskustelu on suljettu.
Jos oikein ymmärsin niin tuo pitäisi toimia pc:ltä hdmi soundbariin ja siitä hdmi arc televisioon?
HTPC käytössä siis.
 
Laitoin tuon Soundbarin tilaukseen. Tuo ei ilmeisesti tarvitse vahvistinta? Voisin laittaa muutama vuosi sitten hyvään hintaan ostetun Yamahan vahvistimen ja 5.0 kaiutin setin myyntiin. Vaimo oli juuri puhunut, että haluaisi sirommat kaiuttimet.

Kannattaa ehkä odottaa ensi viikkoon ja seurata tilauksen etenemistä ennenkuin laittaa vanhan setin kiertoon. Varmaan tätäkin foorumia seuraamalla saa jo osviittaa jos peruutusviestejä alkaa satelemaan ;) Tuntuu, että aika monta soundbaria taisi lähteä tilaukseen tätä kautta.
 
Sit vedonlyönti pystyyn että kauanko Komplettilla kuluu ilmoittaa tilanneille hintavirheestä. Toivotaan ettei oo mallia verkkis, että sivuille tilanne korjataan suht nopeasti ja tilanneille viestitään sit ku jaksetaan, jos muistetaan.
 
Jos tuo olisi ollut vain se varasto erä niin olisi ollut pieni toivo, että ne lähettäisivät noi mutta jos sitä voi kerta vieläkin tilata niin tuskin tulee.
 
Tässä kävi samalla lailla kuin 1070 TI 390e tarjouksessa vuoden alussa. Saldo ehti loppua ja silti pystyi tilaamaan...
Itse kyllä sain tuotteen lopulta vaikka tilasin saldon loputtua, mutta aikaa meni pari kuukautta.
 
★ Hyvät tarjoukset ★ (Sennheiser RS185)

Olikos tommosessa Sennheiserin omassa lähettimessä parempi äänenlaatu kuin bluetoothissa, vai miksi vuonna 2018 ostaisi tommosen möhkäleen mukaan?

Mitä oon joskus aiemmin (pari vuotta sitten) Senkun langattomia luureja tuollaisella lähettimellä testannut, niin ainakin niissä oli merkittävästi parempi kantama kuin mitä BT:llä olen nykyäänkään saanut missään. Oli esimerkiksi mahdollista kävellä luurit päässä toiselle puolelle taloa ilman pätkimistä, mikä ei BT:llä tulisi kuuloonkaan.

En tiedä ratkooko BT 5.0 tuota, ensimmäiset sitä käyttävät kuulokkeet on vasta matkalla itelle, mutta veikkaan että tuollainen Senkun ratkaisu omalla lähettimellä vetää edelleen pidemmän korren.

EDIT: Ja siis sikäli olen kyllä samoilla linjoilla, että en mäkään enää tuollaista pömpeliä huolisi minnekään. Nykyään noi BT-vehkeet on jo sillä tasolla että riittää varmasti 90% käyttäjistä, ja harvoin sitä nyt oikeasti tarvitsee olla todella kaukana siitä lähettimestä.
 
Viimeksi muokattu:
Nyt mulla ilmoittaa että tuo Komplettin koodi on väärä tai vanhentunut. Johtuuko siitä että olen kirjautunut sisään ja käyttänyt koodin jo, vai toimiiko muillakaan?
 
Mitenköhän tuon kanssa pystyisi käyttämään takakaiuttimia? Vai ollaanko täällä sitä mieltä, ettei niistä ole iloa tuon kanssa?
Kaukosäädin löytyy tuosta soundbarista. Vähän luulen ettei takakaiuttimia saa mitenkään järkevästi. Yleensä nuo ovat kuitenkin aika pitkälti valmiita kokonaisuuksia ja eivät ole itse laajennettavissa. Eri asia jos jotenkin saa vahvistimeen HDMI:llä liitettyä mutta varmaan taas heikentää itse kajarin toimintaa.
Ilmeisesti tukea takakaiuttimille ei ole kyseisessä mallissa (mutta DTS:X tuki tullut päivityksessä) Sony 7.1.2ch Dolby Atmos/DTS:X TM Soundbar with Wi-Fi/Bluetooth technology |HT-ST5000
Halvemmalle mallille on olemassa langattomat takakaiuttimet Sony bakhøyttalere for HTZF9 - Soundbar-kaiuttimet

Samsungillahan myös on langaton takakaiutin-setti, viime black fridayna kun HW-MS661 ostin 249€, niin moisen sai kaupan päälle Wireless Rear Kit | SWA-9000S/XE | Samsung FI
 
tod näk ei yhtään. Koko toi tsirkus näyttää lähinnä korttinumeroiden kalastelulta.
Tai sitten mennyt prosentit väärinpäin, alennuksen piti olla 25%, mutta menikin vahingossa hinnaksi 25%. Niinkuin joku tuossa aiemmin sanoi, ruotsalaisella sivustollaan alennus on 25%.

edit: ja aika kalliiksi tulisi korttinumeroiden kalastelu joko suuressa alennusprosentissa tai kielteisessä PR:ssä jos joutuvat aiheuttamaan asiakkaille pettymyksen peruuttamalla tilaukset (vaikka peruuttaminen täysin ymmärrettävää mielestäni onkin jos noin suuri hintavirhe kyseessä).
 
Viimeksi muokattu:
@EnterSandman No hyi helvetti mitkä tuhnupurkit. Jos vähääkään kuuloaistiaan arvostaa niin näitä halvempia en lähtis edes harkitsemaan.

@heyrst Mitä meinaat? Onhan tuossa tuotesivulla selkeästi mainittu valmistajan tuotekoodi jolloin myytävän tuotteen täytyy olla juuri se.
 
Onkos missään hyvää läppäritarjousta hintaluokkaan 500-800 e? Mukana kannettava (kokoluokka n. 14"), opiskelu- ja yleiskäyttöön.
 
Tuote: Valikoima EBC-jarrupaloja
Hinta: Alkaen 7€
Kauppa: Amazon.de
Voimassa: Niin kauan kuin tavaraa riittää
Linkki:
Redstuff: https://www.amazon.de/s/ref=sr_st_price-asc-rank?sf=moz&keywords=redstuff&rh=n:78191031,k:redstuff&qid=1528537922&sort=price-asc-rank
Yellowstuff: https://www.amazon.de/s/ref=sr_pg_1?sf=moz&rh=n:78191031,k:yellowstuff&sort=price-asc-rank&keywords=yellowstuff

Redstuff/Yellowstuff palojen hinnat ovat tyypillisesti n. 80-120€ per akseli. Omaan autoon tilasin keltaiset etujarrupalat hintaan 35€ ja mustat takajarrupalat hintaan 7€ eli hyviä säästöjä on tarjolla. Tuolta voi etsiä sopivat palat omaan autoon:
2016_UK_Automotive_Catalogue

Ei taida olla kaikki ainakaan tarjouksessa, vai enkö osaa vain etsiä?! Subaru Outback 2011 ja yellow stuff DP41661R eteen DP41584R taakse , black stuff Dp1661, DP1584 niin ei halpaa ole. Onko siis vain osa malleista tarjouksessa?
 
Viimeksi muokattu:
Tuote: Samsung 860 EVO SSD 500 Gt 2,5" SATA3 ‐SSD-kovalevy
Hinta: 89,90€
Kauppa: Verkkokauppa.com
Voimassa: Kampanjahinta 89,90 on voimassa 10.6.2018 klo 23.30 asti. Rajoitettu kampanjaerä: nettikauppa: 10 kpl, Helsingin myymälä: 200 kpl, Pirkkalan myymälä: 10 kpl, Oulun myymälä: 10 kpl, Raision myymälä: 10 kpl.
Linkki: Samsung 860 EVO SSD 500 Gt 2,5" SATA3 ‐SSD-kovalevy 89,90 €

EDIT: Vähintään nettierä loppu

Meni jo.

E: kivijalassa tietysti vielä.

Nettierän "10 kappaleesta" vapautui aika moni uudelleen tilattavaksi vielä tunti alkuperäisen postauksen jälkeen. Parhaimmillaan oli vielä kolme vapaana yhtä aikaa.
 
Viimeksi muokattu:
Kompletti näköjään veloittaa rahat samantien vaikka toimitus olisi kuukauden päästä
 
Äsken menin Verkkokaupan sivuille katsomaan Samsungin SSD-lättyä ja sattui olemaan yksi vapaana. Tilaukseenhan tuo lähti.
 
Jos muuten komplett.fi olisi tehnyt tahallaan tuollaisen tarjouksen, myös tilattavaksi ja nyt kun noita SSD-Samsung lättytarjouksia tulee yhtäkkiä kuin sieniä sateella... Onkohan markkinoilla tullut yllättäen ylitarjontaa, kun ottaa huomioon nuo viimeaikaiset USA:n protektionismin ja tuontitullit?
 
On muuten luokattoman paska tuo electrolux ultra onen vakio suulake. Menee pikkasen hermot kun yrittää imuroida sillä mattoja. Onko joku löytänyt hyvän suulakkeen tuon tilalle?
 
On muuten luokattoman paska tuo electrolux ultra onen vakio suulake. Menee pikkasen hermot kun yrittää imuroida sillä mattoja. Onko joku löytänyt hyvän suulakkeen tuon tilalle?
Itsellä toimii matoilla ihan hyvin kunhan malttaa odottaa, että imuri laskee imutehoa tai säätää imutehon riittävän alas manuaalisesti, että suulake rullaa matolla.
 
Jos muuten komplett.fi olisi tehnyt tahallaan tuollaisen tarjouksen, myös tilattavaksi ja nyt kun noita SSD-Samsung lättytarjouksia tulee yhtäkkiä kuin sieniä sateella... Onkohan markkinoilla tullut yllättäen ylitarjontaa, kun ottaa huomioon nuo viimeaikaiset USA:n protektionismin ja tuontitullit?

Taitaa olla joku Samsungin kampanja jolla saadaan uusille tuotteille vähän lisää mainetta. Erot edeltäjiin ovat niin minimaaliset (ja hinta niin korkea) ettei ilman pientä promoamista ostajia paljoa riittäisi.
 
On muuten luokattoman paska tuo electrolux ultra onen vakio suulake. Menee pikkasen hermot kun yrittää imuroida sillä mattoja. Onko joku löytänyt hyvän suulakkeen tuon tilalle?
Mikä suulake siinä on? Itse tilasin joskus vuosi sitten sen version jossa tuli mukana "mattotamppari" ja sillä tulee todella puhdasta jälkeä.
 
Onkohan tuo Piipii88 se "pinkin Ipadin" henkilö? Funtsin ensin jotain arvoitusta, mutta oli ilmeisesti liittänyt avatar-lyhenteitä.
 
Mikäköhön tuossa on, että amazon ei toimita botvac D7:aa, kun suostuu toimittamaan muita neatoja. Sääli, tuon 550 olisi tuosta voinut maksaa.
 
Itsellä toimii matoilla ihan hyvin kunhan malttaa odottaa, että imuri laskee imutehoa tai säätää imutehon riittävän alas manuaalisesti, että suulake rullaa matolla.
En ole saanut sitä vielä hyvin rullaamaan matolla ja se tuntuu mahdottomalta tehtävältä. Imutehon automaattista säätöä en ole vielä huomannut. Mattojen imurointi tuntuu joltain salisuoritukselta ja muutenkin vituttaa kun tuo suulake pitää isompaa ääntä mattoja imuroidessa kuin itse imuri.

Mikä suulake siinä on? Itse tilasin joskus vuosi sitten sen version jossa tuli mukana "mattotamppari" ja sillä tulee todella puhdasta jälkeä.
Se perussuulake kovalle lattialle/matolle. Tämän mukana tuli joku pieni turbosuulake sellaisella tampparilla. Se on vissiin tarkoitettu enemmän joillekin huonekaluille kuin matolle.
 
Mikäköhön tuossa on, että amazon ei toimita botvac D7:aa, kun suostuu toimittamaan muita neatoja. Sääli, tuon 550 olisi tuosta voinut maksaa.
Varmaan suoraan valmistajan kanssa sovittu tietty myyntierä ja siinä valmistaja asettanut ehdoksi että myydään vain Saksassa ettei hypitä muiden maiden jälleenmyyjien varpaille? Ihan puhdas arvaus.

Itse laitoin tuon tilaukseen myGermanyn kautta, jää nyt nähtäväksi paljonko postikuluiksi lopulta jää, mutta kun oli niin hyvä diili niin ei voinut jättää hyödyntämättä.
 
Mikäköhön tuossa on, että amazon ei toimita botvac D7:aa, kun suostuu toimittamaan muita neatoja. Sääli, tuon 550 olisi tuosta voinut maksaa.
Olettaisi että Amazon rajaa oletuksena pois maat mitkä ei tue Alexaa, ja tähän riittää että tuotteella on tuki Alexalle, ja Suomihan ei ole tuettujen joukossa. Mutuahan tämä on, mutta Osram etäohjattava pistorasia ainakin ilmaantui saatavaksi kun kyselin mikä on ettei Suomeen saa. Eli kyssäriä Amazonin suuntaan niin voisi ehkä saada kaupat aikaiseksi?
 
Olettaisi että Amazon rajaa oletuksena pois maat mitkä ei tue Alexaa, ja tähän riittää että tuotteella on tuki Alexalle, ja Suomihan ei ole tuettujen joukossa. Mutuahan tämä on, mutta Osram etäohjattava pistorasia ainakin ilmaantui saatavaksi kun kyselin mikä on ettei Suomeen saa. Eli kyssäriä Amazonin suuntaan niin voisi ehkä saada kaupat aikaiseksi?

Kiitoksia vinkistä, laitoin tuonne mailia. Katsotaan mitä vastaavat.
 
En ole saanut sitä vielä hyvin rullaamaan matolla ja se tuntuu mahdottomalta tehtävältä. Imutehon automaattista säätöä en ole vielä huomannut. Mattojen imurointi tuntuu joltain salisuoritukselta ja muutenkin vituttaa kun tuo suulake pitää isompaa ääntä mattoja imuroidessa kuin itse imuri.


Se perussuulake kovalle lattialle/matolle. Tämän mukana tuli joku pieni turbosuulake sellaisella tampparilla. Se on vissiin tarkoitettu enemmän joillekin huonekaluille kuin matolle.
Ilmeisesti se meidän suulake on "moottoroitu AeroPro™ Extreme PowerPro -suulake". Ei kyllä ole ollut mitään ongelmia normisuulakkeella mutta mieluummin tuolla "hakkaa" matot puhtaaksi.
35877335
 
Ilmeisesti se meidän suulake on "moottoroitu AeroPro™ Extreme PowerPro -suulake". Ei kyllä ole ollut mitään ongelmia normisuulakkeella mutta mieluummin tuolla "hakkaa" matot puhtaaksi.

Näköjään tuo verkkiksen laite oli sen verran neekerimalli, että siinä ei ole automaattista tehonsäätöä eikä tuollaista turbosuulaketta. Ei pysty ymmärtämään miten ne on tuollaista paskaa päästäneet tehtaalta eteenpäin.
 
Just tämä sama verkkiksen electrolux imee niin saakelin kovaa, että meinaa lähteä muovimatto mukana. Ei auta vaikka laittaa tehon ykköselle.
 
Tila
Keskustelu on suljettu.

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
295 821
Viestejä
5 053 259
Jäsenet
80 987
Uusin jäsen
Heepinpoika

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom