- Liittynyt
- 29.10.2016
- Viestejä
- 4 442
Omien kokemusten perusteella, hinta ei kyllä korreloi oikein mitenkään laadun kanssa, kuten ei myöskään valmistaja. Kaikki riippuu juuri sen yhden mallin valmistuksesta joka voi olla erittäin huono tai erittäin hyvä. Täällä(kin) on parjattu LG:n koneita. Kotipaikalla on ovh. reilu 400€ LG:n pyykkäri ollut melko kovassakin käytössä 11v ajan ja edelleen hyrskyttää pyykit puhtaaksi asti ihan ongelmitta. Hiiletön moottori ehdottomasti kannattaa ottaa, sekä suoravetoinen niin onpahan ainakin vähemmän mekaanisesti kuluvia osia.Riippunee käytöstä. Jossain tapauksissa on aivan sama maksaako kone 200€ vai 1000€, niin ei kestä edes takuuaikaa. Meillä on Siemensin Iq100 pyykkäri kestänyt nyt hieman reilut 8v, ostettiin se ensimmäiseen asuntoon ja siitä asti roikkunut mukana. Nyt on alkanut ohjelmanvalitsin oikuttelemaan (ei aina käynnistä konetta, kun alkaa rullaa pyörittämään). Mielestäni ihan ok kesto 400€ koneelle.
Onko pakko olla päältä täytettävä (vai oliko ihan yleistä kyselyä)? Powerilla on aika no-brainer tarjous edestä täytettävästä Boschista.
Bosch Serie 6 WAU28U09SN pyykinpesukone - Power.fi
www.power.fi
Mitä noihin tarjouksiin tulee niin power ja gigantti kikkailee hinnoillaan ja saavat sillä nuo tarjousprosentit näyttämään isoilta. Tuo Boschilainenkin lienee hieman eri tuotekoodilla joku 400-500€ kone ihan samoilla romuilla.