- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 6 572
Lol. Mutta ei selkeästi päde avatareihin kun ei maininnut

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Suurella varmuudella oli feministi, joka loukkaantui. Eikä ollut edes asiakas, vaan puolestaloukkaantuja.Ja sitten heti perään laitoit jonkun puhelinoperaattorin aspan hymiöstä suuttuneen asiakkaan postauksen joka ei näyttänyt liittyvän mitenkään feminismiin tms.?
Maksullinen artikkeli. En maksa.
Laittomasta irtisanomisesta taitaa saada ihan hyvät korvaukset jopa Suomessa.
Minkälaiset korvaukset saa yrittäjä, joka menettää lokaamiskampanjansa vuoksi asiakkaansa tai bloggaaja, joka menettää yhteistyökumppaninsa?
Eli yrittäjän vika kun joutui suhteettoman ja tahallisen maksimaalisen väärinkäsityksen aiheuttaman lokakampanjan uhriksi?Eikö asiakkailla ole oikeutta valita, kenelle rahansa vievät?
Eli yrittäjän vika kun joutui suhteettoman ja tahallisen maksimaalisen väärinkäsityksen aiheuttaman lokakampanjan uhriksi?
Niin annoit ymmärtää.Sanoinko niin?
Niin annoit ymmärtää.
Eli kun yrittäjä menettää asiakkaansa, niin se on asiakkaiden oikeus asioida missä haluavat.Ei, vaan sinä ymmärsit niin. Kuten ennenkin, väärin.
Ei, vaan sinä ymmärsit niin. Kuten ennenkin, väärin.
Ei, vaan sinä ymmärsit niin. Kuten ennenkin, väärin.
Eli kun yrittäjä menettää asiakkaansa, niin se on asiakkaiden oikeus asioida missä haluavat.
Miten tuon voi käsittää mitenkään muuten, että se on ihan oikein, että yritys menettää asiakkaansa?
Olen hämmästynyt. Ehdotuksen takaa ei löytynytkään valkoista heteromiestäAntisemitismi nostaa päätään Ruotsissa.
Swedish candidate suggests transferring Israeli Jews to US - Jewish Telegraphic Agency
Halla-aholta suora kannanotto nykyisestä meiningistä Helsingin yliopistossa ja islamin opetuksen aloittamisesta siellä.
Sinänsä mielenkiintoista että yleensä humanistisia tiedekuntia dissataan siitä kun ne käyttää resursseja johonkin jolla ei ole mitään isompaa kosketuspintaa reaalimaailman ongelmien kanssa niin nyt Helsingin yliopisto saa Halla-aholta paskaa niskaan kun ne yrittää tehdä jotain jolla on kosketuspintaa reaalimaailman ongelmiin.
Sinänsä mielenkiintoista että yleensä humanistisia tiedekuntia dissataan siitä kun ne käyttää resursseja johonkin jolla ei ole mitään isompaa kosketuspintaa reaalimaailman ongelmien kanssa niin nyt Helsingin yliopisto saa Halla-aholta paskaa niskaan kun ne yrittää tehdä jotain jolla on kosketuspintaa reaalimaailman ongelmiin.
Mites se Halla-ahon oma tutkinto?
Opiskelin vuosina 1995-2000 Helsingin yliopistossa pääaineenani venäjän kieltä ja siinä sivussa kroatiaa, puolaa ja ukrainaa sekä erinäisiä kuolleita kieliä kuten latinaa, kreikkaa, sanskritia, muinaispersiaa, muinaisiiriä ja muinaisenglantia. Taskussa on myös ravintolatarjoilijan paperit vuodelta 1994
Työ:
Jatko-opiskelija-aikanani, vuosina 2000-2006, työskentelin Helsingin yliopiston Slavistiikan ja baltologian laitoksellatutkijana ja muinaiskirkkoslaavin tuntiopettajana.
Eikö oikeasti ole muuta työkokemusta?
Miten tuo nyt liittyy ketjuun?
Noilla Halla-ahon mainitsemilla asioilla ei ole mitään tekemistä reaalimaailman ongelmien rfatkaisujen kanssa. Korkeintaan lisäävät niitä.
Eiköhän sieltä tule lähinnä Suomen järjestelmien syyllistämistä ja toitotusta islamin hienoudesta ja kuinka sharia korjaisi kaikki Suomen ongelmat. Mitään puolueetonta tutkimista tuollaiselta islamistilta ja sharialaki-istilta on aivan turha odottaa.
Al-Sharmani pitää myös kurssin Koraanin tulkintaopista ja musliminaistutkijoiden hermeneuttisesta tutkimuksesta, joka kyseenlaistaa islamilaisessa perinteessä hallitsevat patriarkaaliset tulkinnat.
Ja millä perusteella väität tuota islamistiksi?
Miksi Suomessa täytyisi järjestää somalin kielen opetusta? Japani on paljon tärkeämpi kauppakumppani Suomelle ja kulttuurillisesti ja kaikilla muilla mittareilla 100x merkittävämpi kuin joku somalia.
Ihan sen ulostulojen perusteella. Tuntuu ajavan poliittista islamia suomeen kun haluaa sharialakimenettelyjä = Islamismia eli islamisti. Ei islamisti tarkoittaa pelkkää pum pum räjäyttelijää.
Oliskohan sillä jotain tekemistä asian kanssa että somalialaiset ovat kolmanneksi suurin maanmuuttajaryhmä Suomessa?
Tuossa artikkelissa joka tänne linkattiin oli fokus sharian seuraamisesta Suomen oman lainsäädännön rajoissa. Joka ei todellakaan ole islamismia.
Edelleenkin toistan kysymyksen että miksi näille täytyisi opettaa somaliaa kun se suomen kielitaitokin tuntuu olevan kovin huono näillä monella joka on massiivinen haitta integroitumisessa.
Kyllä siinä annettiin ymmärtää että sharialakia haluttaisiin ratkaisemaan muslimien ongelmia Suomeen mikä nyt on islamismia.
Ei ole. Islamismia on valtiollisen lainsäädännön korvaaminen sharialla. Joka on täysin eri asia kuin sharia lain seuraaminen Suomen lainsäädännön puitteissa.
Todellakin tuo on islamismia. Ihan normaalia hivutustaktiikkaa. Ensimmäinen askel tietenkin on että perustetaan jokin shariaistuin käsittelemään muslimien pieniä sisäisiä asioita. Sitten pikkuhiljaa kasvatetaan sen roolia ja annetaan ratkoa isompia asioita. Lopulta aletaan vaatia maallisten tuomioistuimien lopettamista ja pelkästään shariatuomioistuimen käyttämistä.
Varo ettet liukastu kun on niin saatanan kalteva pinta taas sun argumenteissa.
Jos sitä poliittista islamia yritetään ajaa suomessa niin ei edes muslimit ole niin tyhmiä että alkaisivat vaatia suoraan jotain Suomen tuomioistuimen korvaamista shariatuomioistuimella. Tietenkin se tehtäisiin (tai näyttää sitä että ollaan tekemässä jo) hivuttamalla ja pienin askelin eri myönnytyksillä. Melkoista tarkoituksenhakua ja silmien ummistamista että vain se maallisten tuomioistuimen suora korvaaminen olisi poliittista islamia.![]()
Siinä vaiheessa kun joku alkaa sanomaan että Suomen tuomioistuimet pitäisi korvata shariatuomioistuimilla niin se on poliittista islamia. Koska se on poliittisen islamin määritelmä.
Se että joku sanoo että muslimit voivat noudattaa shariaa Suomen lainsäädännön sisällä ei ole poliittista islamia millään mittarilla. Eikä tuossa edes tarvita mitään myönnytyksiä vaan siinä todetaan asioiden nykytilanne.
Joo juuri näin hienosti on mennyt Britanniassakin. Niitä myönnytyksiä tulee siinä väkisin kun asiota ratkotaan imaamien edessä eikä viedä Suomen oikeuteen. Va
Sharia-oikeudet ratkovat perhekiistoja Britanniassa, mutta niissä on ongelma: Järjestelmä sortaa naisia
Imaamit tietenkin noudattaisi kuuliaisesti Suomen lakeja.
Imaami: 13 vuotta hyvä ikä avioitua
"Hän kertoo vihkineensä 14-vuotiaan muslimitytön avioliittoon Helsingissä vuonna 1996. Sulhanen oli 20-vuotias."
Joo varmasti on ongelmallinen, etenkin jos ihmiset eivät tiedä oikeuksiaan.
Mutta ei se tuosta islamismia tee.
Kyllä se tekee kun siellä takana on halu ajaa sitä islamia suomeen.
Jälleen kerran, islamismin määritelmä on se että halutaan korvata kansalliset lainsäädännöt Sharialla. Tästä ei vieläkään ole puhe ainakaan tuon Helsinkiläisen proffan(?) tapauksessa.
Selitin jo että se korvaaminen tehdään hivutustaktiikalla ja se halu siellä varmaan on.
Menkää nyt jo oikiaan paikkaan siitä vääntämään, molemmat teistä![]()
Ja selitin jo sulle että tuo on virheellistä kaltevan pinnan argumentointia niin kauan kun sulla ei ole tuosta mitään muuta todisteita kuin sun oma perstuntuma. Mitä sulla ei ole ainakaan tuon kyseisen proffan kohdalla.
Haluaa ajaa shariaa Suomeen mikä nyt on sharia:n luonteenomaisesti poliittista islamia. Eli islamismia.
Josset ole huomannut niin tässä ketjussa ei ole ollut puhe feminismistä varmaan koskaan.
Voi pyhä sylvi ja vittu, sulle on jo muutamaan otteeseen kerrottu mitä islamismi ja poliittinen islam on. Josset sä tajua tuota niin turha tätä on enää jatkaa.
Sinulle on selitetty useasti että Sharia on luonteeltaan poliittinen ja sen ajaminen Suomeen nyt täyttää islamismin tunnusmerkit. Jos et tunne shariaa niin turha siitä on vängätä.