Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Eipä se täysin co-op ole, edelleen on solo instansseja paikoittain, mikä rikkoo pahasti immersion välillä jos pelaa jonkun kanssa kahdestaan. Ja sitten on se kaksteräinen miekka tilanne, eli valinnat vaikuttaa lopputulokseen ja saattaa olla ristiriidassa kaverin kanssa loppupeleissä, tavallaan se tuo vapautta peliin, mutta jos haluaa jonkun kanssa yhdessä pelata, niin tarkkaan kannattaa ennakkoon valinnat tehdä samanlailla.Joko tässä paskassa voi oikeasti pelata Co-op? Vai pitääkö vieläkin groupissa olevien tehdä "tehtävä" aina itse?
Eli laitetaas "hyllylle" pölyttymään.Eipä se täysin co-op ole, edelleen on solo instansseja paikoittain, mikä rikkoo pahasti immersion välillä jos pelaa jonkun kanssa kahdestaan. Ja sitten on se kaksteräinen miekka tilanne, eli valinnat vaikuttaa lopputulokseen ja saattaa olla ristiriidassa kaverin kanssa loppupeleissä, tavallaan se tuo vapautta peliin, mutta jos haluaa jonkun kanssa yhdessä pelata, niin tarkkaan kannattaa ennakkoon valinnat tehdä samanlailla.
Mukavia ongelmia suorituskyvyn kanssa kun FPS pyörii keskimäärin 25fps lukemissa. Mitähän asetuksia tai ini kikkoja tässä pitäisi kokeilla?
1440p reso
AMD Vega 64
Ryzen 1800X
32GB RAMia
Kannattaa ehkä kokeilla myös tiputtaa kaikki low asentoon ja kattoa pyöriikö sen paremmin, jos ei pyöri, niin scan and repair vai oliko se verify and fix launcherissa kannattaa testaa. Vai onko sitä .ini:ä käyty jo ronkkimassa?Mukavia ongelmia suorituskyvyn kanssa kun FPS pyörii keskimäärin 25fps lukemissa. Mitähän asetuksia tai ini kikkoja tässä pitäisi kokeilla?
1440p reso
AMD Vega 64
Ryzen 1800X
32GB RAMia
Kyl se engine vaan on todella surkea, vaikka pöntöstä löytyisi vääntöä. Kyllähän niitä INI tweak oppaita on, joita kannattaa lukasta läpi. Silloin ku pelasin, muokkasin tiettyjä asetuksia ja sai hurjia FPS boosteja sieltä omalle nuhapumpulle...Mukavia ongelmia suorituskyvyn kanssa kun FPS pyörii keskimäärin 25fps lukemissa. Mitähän asetuksia tai ini kikkoja tässä pitäisi kokeilla?
1440p reso
AMD Vega 64
Ryzen 1800X
32GB RAMia
Toi server not responding on kyllä mysteeri. Ollaa 3 porukassa pelattu tässä taas ja yhdelle tota tulee kerran pari tunnissa. Toiselle sitten taas tulee tuota jumittumista latausruutuun kerran kaks illassa. Omalle kohdalle noita taas ei ole sattunut kun pari kertaa parin viikon sisään.
Joo eiköhän se vika sielä palvelimissa ole. Toi että peli siirtyy MS servuille, niin on omasta mielestä ainakin erittäin todennäköistä kun tuo kauppa on valmis. Koska miksi MS/Bethesda maksaisi Amazonille niistä, kun MS on omaakin servu kapasiteettia kuulema reilusti.Juu itsekkin tuota ihmettelen kun suurimmalla osalla ei ongelmia juurikaan tunnu olevan.Jotkut sanoneet että Amazonin palvelimissa vika ja on jotain huhuja että tää peli saa Microsoftin serverit tjsp kun toi Microsoft+Zenimax myynti on valmis.
Mjuuh, itsekin poistin pelin jo koneelta kun kasetti meni lopullisesti bugisuuteen.Tuli alennusmyynneissä vastaan, niin samahan tätä oli ainakin kokeilla. Onhan tämä aika vahvan tuoksuista paskaa koko tekele.
Muutaman kerran tuli vastaan ihan hauskaa tarinanpoikasta, mutta jossain välin terminaalien ja päiväkirjojen lukeminen alkoi puuduttamaan, kun muu sisältö onkin sitä itseään. Mene sinne, puhu jantterille, mene toisaalle ja tapa toinen jantteri. Sitten menetkin takaisin ensimmäisen jantterin luokse ja se käskyttää menemään uudestaan about samaan suuntaan lukemaan pöydällä lojuvan lippulappusen. Tienaa leveli, jonka jälkeen huomaat kaikkien vihollisten nousseen juuri sen levelin verran. Päivitä vanhaksi käynyt ase huomataksesi, että jo tehtyjä asemodeja ei saa varastoitua, joten hiero uudestaan kasaan piippu ja tähtäin. Sama homma taas viimeistään kymmenen levelin jälkeen.
Kaikki tämä toteutettuna paskalla pelimoottorilla, joka ei kymmenen vuoden jälkeenkään toimi sulavasti uudehkolla raudalla.
Ehkä törkein veto Bethesdalta(?) on Fallout 1st. Maksa 15€/kk, että voit käyttää jotain niinkin oleellista asiaa kuin scrapbox. 15€/kk pelistä, joka ei itse asiassa edes ole mikään MMO.
Ei kait tästä mokasta voi syyttää kuin itseään. Minulle on jo pidemmän aikaa näytetty paskan paikka ja menin silti astumaan siihen.
kyllä ite ainakin eilen illalla/yöllä useemman tunnin pelasin enkä kertaakaan lennelly ulos servulta.Joko pc puolella serverit toimii? Eilen kuulemma porukka lennelly ulos servuilta pätsin jälkeen.
Ihan mielenkiintoisia muutoksia, eivät vaan tuossa mainitse, että voiko sitten enää vaihtaa Perk korttejakaan lennossa (tälle oli kätevä modi, ku parilla napinpainalluksella sai vaihdettua kortit, crafting, combat, lockpick jne...), vai pitääkö aina käyttää tuota konetta ja näinollen lukitsee vain 2 eri buildia. Myöskään tämä ei kuulosta kivalta:Kivasti jotai uutta tulossa jossain kohtaa. Esim saa resetoitua pisteet kokonaan helposti ja camp slotit, saa tehtyä erilaisia baseja. Tosin vaan yksi voi olla aktiivisena kerrallaan.
![]()
Fallout 76 | Fallout 76: Inside the Vault – S.P.E.C.I.A.L. Loadouts, C.A.M.P. Slots, & More Coming to the PTS
This week, we’re sharing an early look at upcoming features and improvements that are slated to arrive in the PTS next Friday.fallout.bethesda.net
Perk loadout manager oli se modi ja olisivat vaan sen tekijään olleet yhteydessä,sitten tehneet siitä oman version. Toisaalta sillä ei voi noita special pisteitä siirellä. Jotenkin sain tuolta tekstistä kuvan että asemilla ja omassa basessa voi vaihtaa tuota buildia.Ihan mielenkiintoisia muutoksia, eivät vaan tuossa mainitse, että voiko sitten enää vaihtaa Perk korttejakaan lennossa (tälle oli kätevä modi, ku parilla napinpainalluksella sai vaihdettua kortit, crafting, combat, lockpick jne...), vai pitääkö aina käyttää tuota konetta ja näinollen lukitsee vain 2 eri buildia. Myöskään tämä ei kuulosta kivalta:
players will gain access to two S.P.E.C.I.A.L. Loadouts per character, and we’re exploring additional ways to unlock more Loadouts in the future, such as through the Atomic Shop.
Eli myös rahalla saa lisää vaihtoehtoja...
Camp slotit on myöskin hyvä tapa rahastaa pelaajia, liekkö millainen cooldown tuossa on, että voi vaihdella.
Tuo "batch crafting" on kyllä hyvä QoL muutos, ihme ettei aiemmin ole sitä lisänneet!
Mut en tiedä jaksaako palata enää peliin, ku pitkälti kaikki tuli tehtyä ja eipä tuohon ole kauhiasti lisäsisältöäkään tullut järkevässä muodossa. Ja edelleen tuntuu tututkin bugit vaivaavan peliä...
On tää kyllä hauskaa kun 500 leveliset pyyhkii lattiaa noilla legendaarisilla vihuilla.
Nimi kerkiää vilahtaa niin se on kaatunut jo ja ittellä jää luutit saamatta.
Jaahas Bethesda Launcher ei sitten lähde tulille, eikä peli muutenkaan. Taitaa olla samaa ongelmaa muuallakin maailmaa
Ja mä olisin vaan niin halunnu parisen tuntia pelailla![]()
Eri versiot kyseessä, silloin ku tuli Steamiin, niin sai ilmaiseksi jos omisti Bethesdassa pelin... Nyt pitää ostaa peli uusiksi, vaikkakin progression voi siirtää.Saahan sen steamiinki kun linkittää tilit.
Jos et ole Premium asiakas ja maksa omasta serveristä (sekä kirjaudu 5 minuutin sisällä takas), niin se laittoi sut random serverille ku loggasit takas peliin ja siellä sitten onkin ne örkit ollut koko ajan.Serverit vissiin kärisee jäin jumiin tinkers workbenchiin waiting for server. Tää oli vielä damin alueella niin seuraavan kerran kun käynnistän pelin kaikki örkit on taas ympärillä.
Ei taida olla vaivan arvoista palata Fallout 76:n pelkästään tuon Steel Dawnin juonen/tehtävien takia? Mitä lueskelin niin olisi vaan jonkun 3-4h mittainen se tarina? Vai onko jonkun mielestä tosi hyviä tehtäviä siinä? Moninpeli ei tuossa enää kiinnosta, mutta Wastelanderin tehtävät oli kyllä ihan kivoja pelata läpi.
Ei ole koneella tota niin pitäisi ladata koko peli.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.