Fallout 76


Kyllähän se selkeä co-op peli on. Pääpaino on tosin pelaajia vastaan eikä peliä itseään vastaan jos cooppeja ajattelee perinteisinä couch co-op peleinä. Voihan DayZ pelata yksinkin. DayZ modiin olen jotain tuhannen tunnin luokkaa kirjannut Steamiin ja noista on reilusti alle sata tullut pelattua yksin.
 
Parastahan se on kaverin tai muutaman kanssa pelatessa.

On, mutta itse miellän coop pelit pari jannua vs tietokone peliksi enkä tollaseksi "ammutaan kaikki toisiamme" peliksi. Joku cs ja pubg on samalla lailla ajatellen coop pelejä?
 
On, mutta itse miellän coop pelit pari jannua vs tietokone peliksi enkä tollaseksi "ammutaan kaikki toisiamme" peliksi. Joku cs ja pubg on samalla lailla ajatellen coop pelejä?

DayZ voi pelata niin monella tapaa. Tiedän pelaajia jotka ovat pelanneet sitä tuhansia tunteja kuten minä, mutta eivät ole itse kertaakaan aloittaneet tulitaistelua muiden pelaajien kanssa ja muutenkin vältellyt kontaktia muihin pelaajiin 99% ajasta. Käytännössä siis pelaavat perus minä vs peli peliä ripauksella riskiä muista pelaajista.

PUBG on Steamiin tägatty co-op peliksi. Eihän tuo teknisesti ole väärässä sillä yhteispeli on erittäin suuri osa tuota peliä. Itse ehkä kuitenkin vetäisin rajan siihen että co-op pelissä on jotain PvE materiaalia kuten vaikkapa Rustissa. Siinä end game on oikeastaan muita pelaajia vastaan taistelua mutta siinä on myös todella paljon sitä craftaamista, rakentelua, selviytymistä yms. DayZ kohdalla se on PvE on enemmän selvitymistä, kaman hamstraamista, ajoneuvojen rakentelua ja kamojen jemmailua pitkin mettää. Tosin jemmailu ei taida standalonessa olla vieläkään featurena. Varsinaisia co-op ominaisuuksia kuten reviveä ei taida olla DayZ standaloneissa lainkaan. Modin eri versioissa tuokin löytyi joistain.
 
Höh. Kyllä minä niin mieleni pahoitin että tämmösiä julkistetaan. Edeltäjä ei kummonen ollut. Laittasivat mieluummin paukut TES VI kehitykseen.
 
E3-hype käyntiin! Nyt voi vielä elää toivossa että sieltä tulisi jotain hyvää. Veikkaanpa, että varsinkin tässä tapauksessa lahjan odottaminen on hauskempaa kuin sen saaminen.
 
Viimeksi muokattu:
Sanallakaan ei mainittu co-oppia tai moninpeliä. Ei voi muuta sanoa kuin hattua nostaa.
 
Ohoh, 76 ottikin varaslähdön. Joutomaa näyttää tosiaan aika erilaiselta. Ei tosin mitään järkeä siihen nähden miltä Fallout 3 näyttää 175 vuotta tuon jälkeen.
 
Onko tuosta olemassa mitään aikajanaa(graafista esim) että mihin vuosiin mikäkin sijoittuu?
 
Koolla ei ole mitään väliä, vaan sisällöllä. En ole nähnyt vielä mitään mikä viittaisi parempaan tarinaan tai valintoihin, mutta eipä toisaalta ole näkynyt moninpeliä tai tyhmentämistäkään. Noh, neljän tunnin päästä tiedetään lisää.
 
Hienoa. Nousi hype huomattavasti 4x koko ja maisemat nätimmät, kuin koskaan.
Ohoh, 76 ottikin varaslähdön. Joutomaa näyttää tosiaan aika erilaiselta. Ei tosin mitään järkeä siihen nähden miltä Fallout 3 näyttää 175 vuotta tuon jälkeen.
No tämähän on jotain hillbilly aluetta, ei nukeja taideta pahemmin tähtäillä näihin tuppukylä alueisiin. Fallout new vegas oli myös koskematonta aluetta.
 
No tämähän on jotain hillbilly aluetta, ei nukeja taideta pahemmin tähtäillä näihin tuppukylä alueisiin. Fallout new vegas oli myös koskematonta aluetta.
Osuihan tuonne trailerin perusteella ainakin kolme pommia, siinä missä Bostoniin vain yksi (tosin iso). Silti Fallout 4:n maailma on melkein yhtä huonossa kunnossa kuin 3:n.
 
Jassoo, roolipelit on hylätty kokonaan ja tarjotaan pelkkää online-räiskintää. Meinasin sanoa etten tuomitse ennen kuin näen uuden dialogipyörän, muttei pelissä taida edes olla sellaista. Ellei tuota moninpelikommunikaatiopyörää lasketa.
 
Vittu mitä paskaa. Se että tota voi pelata yksin ei muuten tarkoita offlinessa pelaamista.
 
Surkealta näytti E3:n anti pelistä.
Visuaalisesti erittäin heikolta näytti grafiikat ja fysiikat.
Lisäksi kun tietää että multiplayer kuraa, niin turha kai tällaisesta on mitään maksaa, kun ilmaisiakin hyviä moninpelejä löytyy.
 
Pakko myöntää, että pääsi melkoset naurunpurskahdukset ICBM:n kohdalla. Ei helvetti. :lol:
 
Vaikuttaa vahvasti siltä että paras koskaan Fallout peli sieltä on tulossa. Hype maksimiin. Tälläistä odottanut siitä lähtien kun ekan kerran Fallout 1:stä pelasin.
 
Ei ole kavereita joiden kanssa pelata joten Fallout 76 huolestuttaa aika paljon että miten siinä pärjää yksin. :sori:
 
Power Armor Editionia ei voi muuten ainankaan tällä hetkellä ostaa euroopasta. Hintaa sillä tosin on 200 dollaria. Melko suolanen jostain pikkuswägistä joka ei ainankaan itteään kiinnosta yhtään mutta Beta access, kinnostaisi. Ei ehkä kuitenkaan kiinnosta maksaa 140 dollaria pelkästään siitä.

Edit: Löysinkin tuon Bethesdan EU kaupasta 199e hintaan. Englanninkielinen PC versio on jo tosin ilmeisesti loppunut kun sitä ei voi enää ostaa. Muilla kielillä on vielä saatavana mutta mihin tuo kieli sitten loppupeleissä vaikuttaa on mysteeri.
 
Viimeksi muokattu:
Aika varmasti jää hyllyyn, tuo NPC:eiden puute ratkaisi. Se, että kiinalaiset farmaajat pyllyraiskaa basen 10 kertaa illassa ei ole mun käsitys hauskasta.
 
Power Armor Editionia ei voi muuten ainankaan tällä hetkellä ostaa euroopasta. Hintaa sillä tosin on 200 dollaria. Melko suolanen jostain pikkuswägistä joka ei ainankaan itteään kiinnosta yhtään mutta Beta access, kinnostaisi. Ei ehkä kuitenkaan kiinnosta maksaa 140 dollaria pelkästään siitä.

Edit: Löysinkin tuon Bethesdan EU kaupasta 199e hintaan. Englanninkielinen PC versio on jo tosin ilmeisesti loppunut kun sitä ei voi enää ostaa. Muilla kielillä on vielä saatavana mutta mihin tuo kieli sitten loppupeleissä vaikuttaa on mysteeri.

Eikös siihen beta accesiin voinut hakea bethesdan sivuilta bethesda-tunnuksilla?

Fallout 76

Tuolla ainakin näyttäisi olevan.
 
Eikös siihen beta accesiin voinut hakea bethesdan sivuilta bethesda-tunnuksilla?

Fallout 76

Tuolla ainakin näyttäisi olevan.

Ah joo, ja perus versiollakin saa Beta accessin. Jotenki tosi sekavat nää Bethesdan sivut kun EU:lle ja Jenkeille on omat sivut. Asiaan ei auta sekään että tuonne sivuille ei hyväksy samoja tunnareita mitä esim TESL tai Bethesda Launcheriin. Valittaa että salasana tai tunnus väärin. Bugista paskaa koko homma.
 
Niin joo pitää tietysti ostaa peli, että pääsee betaan.

Joutu itsekin vaihdella salasanaa, että pääsi tuonne.
 
Eikös siihen beta accesiin voinut hakea bethesdan sivuilta bethesda-tunnuksilla?

Fallout 76

Tuolla ainakin näyttäisi olevan.

En minä ainakaan löydä muuta kuin kohdan mihin voi laittaa beta-koodin jos sellaisen jostain on saanut. Ainoa paikka mistä sitä tuolta sivulta saa näyttäis olevan pre-order. E: Kerkesitkin muokata.

Omalla kohdalla taitaa tämä jäädä kyllä hyllyyn, vaikka tähän asti olen jokaisen Fallout-pelin ostanut arvosteluita lukematta.. kyllä, jopa sen helvatan Fallout: Brotherhood of Steelin ekalle xboxille.

Omaan silmään tämä vaan vaikuttaa Rustilta tms. Fallout teemalla ja mahdollisuudella paskoa muiden tukikohtia vaivautumatta edes paikan päälle.
 
Juu käsitin väärin ilmaisesta betasta. Niinkuin @ssg totesi, että pitää edes se perusversio ostaa :hungry:
 
Neljän party farmaamassa sua power armorit päällä fätmänillä. Siinähän pelailet soolona.

Fallout76_E3_PowerArmors_1528639320-970x545.png


Uusien pelaajien tervetulokomitea :beye: Mutta ei hätää! Saat pitää sen vault 76 puvun, koska et kuole oikeasti, vaan saat koettaa selvitä tervetulokomitean lämpimästä vastaanotosta aina uudestaan :joy:
 
Eli seuraava single player fallout onkin sitten 2024-2025?

Meinaa seuraavaksi paska no man sky klooni ja sitten paska skyrim 2 on next gen, eli tulee aikaisintaan 2021-2012.

Kyllähän tää toki tulee ostettua. Ei muutaku turretit vault 76 ympärille ja kun joku astuu ulos, niin saa mukavan lyijymyrkytyksen.:D
 
Olis mielenkiintoista nähä bethesdan työntekijöiden ilmeet kun ne selaa reddittiä. Melkoisesti saa kuraa niskaan tämä.
 
Fallout on aina ollut itselleni "Lone wolf"- peli, ei kyllä oikein co-op innosta. Haluan seikkailla joutomaassa omine ajatukseni, ja tutkia paikkoja etsien questeja.
Ja jos tässä nyt sitten pitää alkaa itsekseen pelata siten että joka nurkalta tulee Power Armor pelaaja- duoja/squadeja vastaan rectaamaan, jätän kyllä suosiolla hyllyyn.
Ei mulla ole co-op ja squadpelejä vastaan mitään, tykkään niistä Pubgissa, Left 4 deadissa ynm, mutta falloutin vaan haluan kokea yksin.

Saas nähdä kuinka tämä on toteutettu, eli ihan vielä en heitä kirvestä kaivoon. Odotukset ei vaan ole nyt järin isot.


Eddit: Redditissä oli näin:
"Guys Todd said there is a dozen (12) players in a server and the game is 4 times larger than fallout 4 so u wont be seeing any other players at every corner u look."
--------------
"I think he said dozen(s) plural, but I still think you're right. That way you can play with friends if you want, but you won't be constantly running into other people"


Pfff...
Jos edellisen Falloutin tarina ei oikein aina kantanut, tuskin tässä pvp- versiossa parannetaan. Itselleni Fallouteissa ei rakentaminen ja pelkkä ihmisiä vastaan taistelu riitä.
 
Viimeksi muokattu:
Fallout 76 on DOA omalta osaltani, jos pelin läpipeluu vaatii huhutut 2-4 pelaajaa.
Tukikohtien rakentelu Fallout4:ssa meni todella paljon ohi siitä mitä odotin pelisarjalta.. Jos tuo oli vain alkusoittoa, niin jääpä jatkossa pelaamatta.

Äänestän lompakollani ja toivottavasti en ole yksin mielipiteeni kanssa. Ehkäpä Fallout 5 olisi sitten paluu Fo3/NV kaavaan.

Onneksi on tulossa myös Fallout: Cascadia ja Fallout: New California total conversion modit !
 
Nyt ei oikein osaa sanoa mitä mieltä tästä on. Toisaalta ihan jees kun pääsee kavereiden kanssa pelaamaan,mutta sitten kun sielä on niitä randomeita,niin ei taas oikein innosta.
Nehän tais pressissä sanoa että peli pyörii servuilla jossain? Niin peli pyörii kokoajan,olit paikalla tai et. Elikäs teen kivan pikku basen ittelle johonkin notkoon ja menen nukkumaan,aamulla takasin pelaamaan ja koko base on palasina,kun joku m*lkku on löytänyt ne laukaisukoodit nukeen..

No kattellaan nyt vielä mitä paljastavat tässä syksyn mittaan ja katotaan sitten viittiikö raottaa lompakkoa vai ei.
 
Ja yllättyneet käsi ylös kun Bethesda pysty kuseen tämänkin. Mitenkäs sä käyt dialogia ja NPC keskusteluja monivalintakysymykseineen, kun samaan aikaan joku raiskaa sua perseeseen. Noin mitäs jäikään Falloutista jäljelle kun otettiin pois se RPG? Paska ammuskelupeli, jee! Noi CoD:it ja Battlefieldit tekee sen kaiken helvetisti paremmin, onnea vaan yritykselle. Fallouteissa muutenkin ollut se tappeleminen kaikista vähiten kiinnostava osuus.
 
Nyt ei oikein osaa sanoa mitä mieltä tästä on. Toisaalta ihan jees kun pääsee kavereiden kanssa pelaamaan,mutta sitten kun sielä on niitä randomeita,niin ei taas oikein innosta.
Nehän tais pressissä sanoa että peli pyörii servuilla jossain? Niin peli pyörii kokoajan,olit paikalla tai et. Elikäs teen kivan pikku basen ittelle johonkin notkoon ja menen nukkumaan,aamulla takasin pelaamaan ja koko base on palasina,kun joku m*lkku on löytänyt ne laukaisukoodit nukeen..

Randomit tekevät pelistä just pelaamisen arvosen. Yksinpelit ja coop pelit on tylsää kun AI on nykyään niin surkea kaikissa peleissä, tai sitten vaikeus on tehty sillä että vihollisia tulee joko aivan saakelisti tai ne kestävät absurdeja määriä osumia kuten Divisionissa vaikka.

Tuota basen tuhoomista on joissain tämän tyyppisissä peleissä ratkottu sillä että on tietyt kellonajat milloin noita voi tuhota. Joissain peleissä se on koko serverille yhteinen ja joissain pelaajat saavat itse päättää sen aikaikkunan milloin base on tuhottavissa. Tuo nuke ei kyllä sovi noihin malleihin mitenkään. Kiva vaivalla kerätä joku ICBM ja sitten räjäyttää kohde jota ei voi edes tuhota. Miten lie ratkovat vai ratkovatko tuota ongelmaa mitenkään. Melko perseestä jos olettavat että suurinosa pelaajista on ystävällisiä. Ehkä aluksi, mutta kun pelimekaniikat ja tekeminen loppuu kesken niin kaikki vastaavat pelit ovat kyllä menneet kill on sight mätöksi.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
288 761
Viestejä
4 948 089
Jäsenet
79 540
Uusin jäsen
Petrina

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom