Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Saa sitä ihan jokaista voittoa iloita!No näinhän se kausi 2019 alkoi myös... tuuletellaan sit mm-gaalassa![]()
Ja komiasti ruiskiki.Hienoa Norrisille mutta vähän harmittaa ettei pääse kunnon podiumille ja suihkuttamaan shampanjaa.
E: pääsi kuitenkin roiskimaan shampanjaa
Ennen vanhaan saatoit myös pistää koko auton uusiksi kilpailujen välillä, kun ei ollut rajoituksia. Moottoreita kulutettiin useampia kappaleita pelkästään yhden kisaviikonlopun aikana jne. Ajat ovat erit.Ennen vanhaan olisi vain ajettu ja sitten olisi auto hajonnut. Nyt on sitten sensori joka varoittaa tilanteesta.
Hamis kuitenkin pilas toisen kisan joka ois vielä taistellut kisan voitosta, niin 5 sekkaa on vähintäänkin oikeutettu rangaistus.
En kyllä huomannut Hamiksen toimissa mitään väärää, eikös se vaan ajanut ja sitten Albon itse tönäisi renkaalla?
Vai miten tulkitset nuo tapahtumat, olisko Hamiksen pitänyt antaa enemmän tietä?
Jos sää osut eturenkaalla toisen takarenkaaseen, niin hämiksen ois pitänyt suosiolla antaa tilaa ja nostaa jalkaansa kaasulta.En kyllä huomannut Hamiksen toimissa mitään väärää, eikös se vaan ajanut ja sitten Albon itse tönäisi renkaalla?
Vai miten tulkitset nuo tapahtumat, olisko Hamiksen pitänyt antaa enemmän tietä?
Albon oli jo ohi, Hamiksen olisi pitänyt väistää ja antaa tilaa enemmän. 5 sec rangaistus ihan naurettava, olisi pitänyt hylätä.En kyllä huomannut Hamiksen toimissa mitään väärää, eikös se vaan ajanut ja sitten Albon itse tönäisi renkaalla?
Vai miten tulkitset nuo tapahtumat, olisko Hamiksen pitänyt antaa enemmän tietä?
En kyllä huomannut Hamiksen toimissa mitään väärää, eikös se vaan ajanut ja sitten Albon itse tönäisi renkaalla?
Vai miten tulkitset nuo tapahtumat, olisko Hamiksen pitänyt antaa enemmän tietä?
Edit:
Jaha ei taas tämä Imgur integraatio pelaa, kuvaa klikkaamalla avautuu viiden sekunnin mittainen video tilanteesta.
Hamiltonin olisi ehdottomasti pitänyt jättää auton leveyden verran tilaa eikä puskea toista ulos radalta osumalla sen takarenkaaseen kun kaveri on jo ohiEn kyllä huomannut Hamiksen toimissa mitään väärää, eikös se vaan ajanut ja sitten Albon itse tönäisi renkaalla?
Vai miten tulkitset nuo tapahtumat, olisko Hamiksen pitänyt antaa enemmän tietä?
Hamiltonin olisi ehdottomasti pitänyt jättää auton leveyden verran tilaa eikä puskea toista ulos radalta osumalla sen takarenkaaseen kun kaveri on jo ohi
Koitin etsiä mutta tuloksetta, onko kellään käryä milloin sillä vanhenee pisteitä seuraavana kerran?Hamiltonille pari rangaistuspistettä, viisi vielä lisää niin tulee yhden kisan banni.
![]()
Lewis Hamilton more than halfway towards an F1 race ban
Lewis Hamilton has been handed two penalty points for his clash with Alexander Albon during the Austrian Grand Prix, moving him to within five points of a Formula 1 race ban.The six-times world champion now has a total of seven penalty points and is more than halfway towards being banned from a...www.crash.net
Virallista listaa ei tosiaan äkkipäätä löytynyt, mutta joku listaus kuitenkin. Sen mukaan Hamiltonilla vanhenee 28.7. 1 piste.Koitin etsiä mutta tuloksetta, onko kellään käryä milloin sillä vanhenee pisteitä seuraavana kerran?
Ei noin lähellä loppua.noistahan aiemmin on tullu läpiajorankkuja?
Ei noin lähellä loppua.
Itse taas oottelin turvautoa ihan loppuun, että olisivat ajaneet kisan loppuun sen takana niin Hämis ois jääny pisteittä sopivalla autojen tiivistyksellä.Tuossa tuli kaiken kaikkiaan todella paljon +5 sek rankkuja, olisko 3 kpl kisan 5viimeisellä kierroksella. Hamilton oli yksi näistä, mitäs muita niitä oli?
Kvyat oli reilu pelimies kun ajoi autonsa turvaan takarenkaan räjähdettyä - muuten olisi ollut SC taas radalla. Joten iso kiitos Kvyatille tuosta.
Totta. En huomioinut tuota nykykäytäntöä... - Silti. Toisen kuljettajan poistaminen radalta kisan lopputiimellyksessä ja rangaistus on 5 sekuntia, lähinnä naurettavaa...
Se toinen olisi voinut olla korokkeella? -
Täysin viaton mutta rohkea kuljettaja taisi jäädä ilman pisteitä vaikka olisi niitä voinut saada paljon? Kyllä tuosta rankkupisteitä pitäisi tulla ja varmaan jonkin "proteesin" joku tuosta tekee...
(tietenkin joku pahoittaa mielensä tuosta "proteesi" -sanasta...)
Öö, mitä ihmettä nyt? Mutkaan tullessa Hamilton saattoi olla aavistuksen edellä, mutta sillä ei ole yhtään mitään merkitystä. Ulostultaessa ja Hamiltonin osuessa Albon oli jo yli puoli auton mittaa edellä. Hamilton ei jättänyt vaadittavaa tilaa eli auton leveyttä Albonille (jos olisi eivät olisi osuneet) > selvä sääntörike.Ei sillä seuraamuksella pidäkkään olla vaikutusta, vaan teolla (esim. joku ihan pienen pieni kosketus voi riittää, että toisella on rengas rikki. Kilpaile siinä sit, jos sellaisesta tulee rankkuja). Emmä olis Hamiltonille rankkua laittanu, näkee ihan selvästi, että lähti aliohjaan vaan. Molemmat ajo mutkan iha reilulla tavalla eikä mutkaan tullessa kummallakaan ollu etua, itseasiassa Hamilton oli hieman edellä. Palattu taas siihen, että tuomarit ratkoo ilmiselviä kisatilanteita. Toisella pehmeet renkaat, toisella kuluneet kovat => ei välttis kannate heti ulkokautta yrittää, ku aikaa oli hakea helpompaa paikkaa.
Öö, mitä ihmettä nyt? Mutkaan tullessa Hamilton saattoi olla aavistuksen edellä, mutta sillä ei ole yhtään mitään merkitystä. Ulostultaessa ja Hamiltonin osuessa Albon oli jo yli puoli auton mittaa edellä. Hamilton ei jättänyt vaadittavaa tilaa eli auton leveyttä Albonille (jos olisi eivät olisi osuneet) > selvä sääntörike.
Sillä ei ole mitään merkitystä "kannattaako hakea ulkokautta" (johon selvästi vauhtia oli enemmän kuin tarpeeksi). Tuolla sinun logiikallasi kaikki muu kuin suorat tahalliset torpedoinnit toisen kylkeen voitaisiin sivuuttaa "oisko kannattanu ettiä parempi ohituspaikka" argumentilla.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.