• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Euroopan maat, politiikka ja EU

Niin, en tiedä ja siksi kysyin. Minulla ei ole tietoa voiko Baijeri erota Saksan liittovaltiosta halutessaan.

No Yhdistyneestä kunisgaskunnasta voi erota ja niin voi myös Kanadan eri provinssit. Se liittovaltio on juuri sellainen kuin sovitaan.

e. Ja tietenkin erittäin ajankohtainen, Tanskasta pystyy myös irtautumaan.
 
No Yhdistyneestä kunisgaskunnasta voi erota ja niin voi myös Kanadan eri provinssit. Se liittovaltio on juuri sellainen kuin sovitaan.

e. Ja tietenkin erittäin ajankohtainen, Tanskasta pystyy myös irtautumaan.
Ymmärsin pointtisi, mutta listatuista vain Kanada on liittovaltio ainakin suomenkielisen wikipedian mukaan.

Liittovaltiossa perustuslaki säätää osavaltioiden ja liittovaltion oikeuksista eikä liittovaltio voi kaventaa osavaltioiden oikeuksia päätöksillään. Luin tämänkin wikipediasta joten tuli opittua jotain uutta tänäänkin.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
298 431
Viestejä
5 086 740
Jäsenet
81 487
Uusin jäsen
Jaime

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom