Ei välttämättä. Riippuu arvosta ja kuinka usein vahinkoja tapahtuu.Kyllä vähän luulen että vakuutusyhtiö on kysynyt kuvaa rikkinäisestä tavarasta.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Live: io-techin Tekniikkapodcast tänään perjantaina noin klo 15:10 alkaen. Keskustellaan viikon mielenkiintoisimmista tietotekniikka- ja mobiiliaiheista. Suora lähetys YouTubessa. Tule mukaan katselemaan ja keskustelemaan! Linkki lähetykseen >>
Ei välttämättä. Riippuu arvosta ja kuinka usein vahinkoja tapahtuu.Kyllä vähän luulen että vakuutusyhtiö on kysynyt kuvaa rikkinäisestä tavarasta.
OT: mutta tässä vakuutushommassa on kyllä ainakin pohjolalla käytännöt muuttuneet älyttömästi. Itseltä hajosi puoli vuotta sitten pyykkikone, niin vahinkoilmoituksessa kysyttiin vain hinta, ikä, hajoamispäivä ja onko takuuta jäljellä. Ilmoituksen lähettämisestä meni 15min, että kilahti korvaus tilille.Kyllä vähän luulen että vakuutusyhtiö on kysynyt kuvaa rikkinäisestä tavarasta.
Tottakai kysyvätKyllä vähän luulen että vakuutusyhtiö on kysynyt kuvaa rikkinäisestä tavarasta.
Miksi, onko oma puhelimesi mummolla lainassa?satuitko miettimään, että kuva on otettu esim puolison puhelimella.
Kyllä vähän luulen että vakuutusyhtiö on kysynyt kuvaa rikkinäisestä tavarasta.
Tottakai kysyvätsatuitko miettimään, että kuva on otettu esim puolison puhelimella. Oikeesti yritän kovasti olla ärsyyntymättä mutta mitä vittua oikeesti. En aio vastata enää mihinkään näin mitättömän asian takia .
Hämmentävintä tässä on, että tapauksen tähän ketjuun toi sääntöjä rikkonut myyjä ihme selityksineen kotivakuutuksesta ja puolison puhelimesta. Ei ostaja, jota kohtaan tässä toimittiin väärin koska myyjä halusikin extra viiskymppisen.Tää taas menee samanlaiseksi selittelyksi kun sillä yhdellä tyypillä, kenellä ei ollut teippiä
Ja sitten uhriudutaanOkei mä oikeesti pahoittelen, että olen toiminut sääntöjen vastaisesti ja en ole ketään halunnut loukata.
Sovitaan että toimin tästä lähtien vaan ostajana , kun nähtävästi en osaa mitään tehdä oikein. @Igis muokkaan palautteen
Ihan suotta alat kiukuttelemaan. Sinänsä ihan ok, että tulit kertomaan oman näkemyksesi asioista, mutta valitettavasti se ei vaan kuulosta uskottavalta.Joo mulle on iha sama oikeesti teidän spekuloinnitviihdettähän tää on ku ette osaa päästää irti vaikka pahoittelin jo monta kertaa , mutta ymmärtäähän sen jos elämä pyörii tän foorumin ympärillä
Laita nyt joku todiste niin jengi varmaan rauhottuu. Tuo sun selittely ei oikein mene läpiÄijjät käyttytyyy kun olisin lakia rikkonutnyt mieslapset rauhottukaa
Laitat sen kuvan kuitista minkä lupasit niin eiköhän porukka ala pyytelee anteeksi ja loppuu turha paskanjauhanta.Äijjät käyttytyyy kun olisin lakia rikkonutnyt mieslapset rauhottukaa
Äijjät käyttytyyy kun olisin lakia rikkonutnyt mieslapset rauhottukaa
Ei tarvi olla edes foorumipoliisi. Itsehän tuo julkisesti tuli kommentteja kyselemäänTäällähän on foorumipoliisit taas vauhdissa![]()
Pääset pois ihan vaan kirjautumalla ulos ja/tai sulkemalla välilehden.Joo voisko ylläpito antaa mulle vaikka bännit tai poistaa mun tilin että pääsen täältä pois.
Menee vähän yli
MorjesKyllä. Olen valehdellut. Oli henkilökohtaisia asioita joista en viitsi avata sen enempää, ja yritin tällä tavalla päästä kaupoista eroon. Olen pahoillani. Ei tule toistumaan. En tiiä miks ees valehtelin näin kauan miten asiat oikeesti on , mut emmä voi tänne avata henkilökohtaisia asioita joten oli helpompi keksiä vaan joku asia kauppojen perumiselle. Anteeksi
Enkö juuri sanonut että puhuin paskaa joten miksi jauhat vielä?Eikö kotivakuutuksissa ole joku omavastuu? Vai puuttuuko tämä jos elektroniikka tarpeeksi tuore, että saisi ilman tätä?
Koska en nyt keksi mitä hyötyy jos esim. omavastuu on 150€ yleisesti? Mitä siitä jää sitten käteen, että voi ostaa uuden prossun.
Tsemppiä näiden henkilökohtaisten asioiden kanssa, mitä ikinä sitten ovatkaan. Kyllä se elämä vielä joskus hymyilee sinunkaltaisillesi rehdeille, raskaan työn raatajillekin! Älä lannistu!Kyllä. Olen valehdellut. Oli henkilökohtaisia asioita joista en viitsi avata sen enempää, ja yritin tällä tavalla päästä kaupoista eroon. Olen pahoillani. Ei tule toistumaan. En tiiä miks ees valehtelin näin kauan miten asiat oikeesti on , mut emmä voi tänne avata henkilökohtaisia asioita joten oli helpompi keksiä vaan joku asia kauppojen perumiselle. Anteeksi
Ajattelin "ääneen".Enkö juuri sanonut että puhuin paskaa joten miksi jauhat vielä?![]()
Menee offtokin puolelle mutta ei koskaan ole kysynyt, sama mikä tuote. Joskus haluavat korvaus arvion, yleensä korvauksen saa ihan ilmoituksellaKyllä vähän luulen että vakuutusyhtiö on kysynyt kuvaa rikkinäisestä tavarasta.
Voittava vastaus on tässä. @Winterarde laita se tuote ens kerralla vaikka vähän liian kalliilla myyntiin ja laske hintaa sen mukaan mitä tapahtuu. Tällä foorumilla pitää olla valmis tuote myymään jos siitä joku HP:n tarjoaa. Torissa voit tehdä mitä huvittaa, mutta täällä et.Koska sun toiminnassa ei ole mitään järkeä, niin porukka on epäluuloista. Oma arvaus on, että tulit katumapäälle ja peruit kaupat. Sitten laitoit saman kiven kalliimmalla myyntiin ja keksit tän ihme tarinan kotivakuutuksesta. Ostajan käytökseen en ota kantaa, mutta nää selitykset on jotain niin uskomattoman huonoja.
Voittava vastaus on tässä. @Winterarde laita se tuote ens kerralla vaikka vähän liian kalliilla myyntiin ja laske hintaa sen mukaan mitä tapahtuu. Tällä foorumilla pitää olla valmis tuote myymään jos siitä joku HP:n tarjoaa. Torissa voit tehdä mitä huvittaa, mutta täällä et.
Joo tässä kyse ei ollut rahan määrästä vaan kaupat peruuntuivat koska rahat olisi mennyt asioihin mihin ei olisi pitänyt mennä jos tiedät mitä tarkoitan. Välillä on hankalaa painia riippuvuuden kanssa vaikka vuosia ollut ilman. Kiitos itselleni, että peruin kaupat ja en tehnyt mitää tyhmää . Kiitos vaan kaikesta spekuloinnista
Mitä mä tein ny? Myönsin virheeni ja koko ajan yrittänyt sanoa että antakaa asian olla ja lopettakaa mun tägäily.Mitä täällä tapahtuu? Winterarde banniin vaan ja asia on sillä selvä. Vittu mitä touhua.
Rikoit foorumin sääntöjä useaankin kertaan?Mitä mä tein ny?
Voit myös kirjautua itse ulos.Ylläpito pliis laita bänneille
Poliisi on tainnut sanoa ohjeeksi että nettipetosten kohdalla kannattaa odottaa ainakin kaksi viikkoa. Voihan tuo olla ns. pikavippikin ja tyyppii laittaa rahaa takaisin kun saa sitä jostakin.TripBlast vaikuttaa epärehelliseltä kauppiaalta. Ostin näyttiksen viime lauantaina ja maksoin sen. Lupasi ilmoittaa seurantakoodin, mutta ei ole kuulunut mitään, eikä vastaa tiedusteluun.
Kuinka kauan kannattaa odottaa, ennen kuin teen rikosilmoituksen?
TripBlast vaikuttaa epärehelliseltä kauppiaalta. Ostin näyttiksen viime lauantaina ja maksoin sen. Lupasi ilmoittaa seurantakoodin, mutta ei ole kuulunut mitään, eikä vastaa tiedusteluun.
Kuinka kauan kannattaa odottaa, ennen kuin teen rikosilmoituksen?
Poliisi on tainnut sanoa ohjeeksi että nettipetosten kohdalla kannattaa odottaa ainakin kaksi viikkoa. Voihan tuo olla ns. pikavippikin ja tyyppii laittaa rahaa takaisin kun saa sitä jostakin.
@TripBlast
Kiitos neuvoista. Sain puhelinnumeron, ei ole puhelin päällä. Ei vastaa yksityisviestiin. Ei ole Omapostissa seurattavaa. Täytyy varmaan se parisen viikkoa odotella, josko hän lähettäisi näyttiksen.Kannattaa tägiä @TripBlast aina käyttää, niin saa tulla oman näkemyksen tänne jakaa myös.
Saitko puhnroa, ja puhelimitse soittamalla koittanut tavoitella?
Omaposti käytössä? Näkyykö siellä lähetystä?
Ainahan voi sattua ja tapahtua kaikennäköstä toki, mutta jos noista asioista lähtis liikenteeseen.
Eiköhän se näillä merkeillä ole kusetusKiitos neuvoista. Sain puhelinnumeron, ei ole puhelin päällä. Ei vastaa yksityisviestiin. Ei ole Omapostissa seurattavaa. Täytyy varmaan se parisen viikkoa odotella, josko hän lähettäisi näyttiksen.