Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Näköjään sitten jo käytöstavat unohtui, joten josko löytyisi huilin aikana.
Ylläpidolle raporteissa, mutta se siitä ja eteenpäin.Siis alkoiko riehumaan jossain muussa ketjussa tai laittoi lisää kostopalautteita? Ainakaan viimeisimmät viestit tässä ketjussa eivät vaikuta erityisen tökeröiltä.
Pahoittelut vielä kauppojen peruuntumisesta. En uskaltanut maksaa kun ainoa maksumahdollisuus oli tilisiirto Latviaan ja vermeiden noutopaikkakin olisi selvinnyt vasta maksun jälkeen. Varsin värikkäästä negapalautteesta huolimatta eteenpäin. No hard feelings..Tämä uhosi laittaa kosto negaa yv:ssä, että juujuu.. itse mokasi.
no eihän tuossa tapauksessa ole muuta vaihtoehtoa. kyllä se nyt perkele pitää paikkakunta olla tiedossa ennen maksuaPahoittelut vielä kauppojen peruuntumisesta. En uskaltanut maksaa kun ainoa maksumahdollisuus oli tilisiirto Latviaan ja vermeiden noutopaikkakin olisi selvinnyt vasta maksun jälkeen. Varsin värikkäästä negapalautteesta huolimatta eteenpäin. No hard feelings..
Voi varmasti, mutta kyllähän myynti-ilmoituksessa luki aika selkeästi Revolut maksutapana, mihinkään muuhun kantaa ottamatta...niin no eikös noissa noudoissa voi käyttää ihan peristeistä käteistä ja vaihtoehtoisesti mopilepay. joita itse suosin ja myyjä saa rahat heti.
Pahoittelut vielä kauppojen peruuntumisesta. En uskaltanut maksaa kun ainoa maksumahdollisuus oli tilisiirto Latviaan ja vermeiden noutopaikkakin olisi selvinnyt vasta maksun jälkeen. Varsin värikkäästä negapalautteesta huolimatta eteenpäin. No hard feelings..
jep, näin oli. itse suosin noita mitä sanoin. kaikista reiluinta ja selkeintä. ainakin omasta mielestä.Voi varmasti, mutta kyllähän myynti-ilmoituksessa luki aika selkeästi Revolut maksutapana, mihinkään muuhun kantaa ottamatta...
Lukiko vai onko myöhemmin muokattu.Voi varmasti, mutta kyllähän myynti-ilmoituksessa luki aika selkeästi Revolut maksutapana, mihinkään muuhun kantaa ottamatta...
no eihän tuossa tapauksessa ole muuta vaihtoehtoa. kyllä se nyt perkele pitää paikkakunta olla tiedossa ennen maksua
Samaa mieltä. Olkoonkin sääntöjen sanan mukainen, mutta tuntuu tuo negatiivinen ostajapalaute vähän oikeusmurhalta, kun huomioi tavan, millä myyjä vaati toimimaan. Vai olisikohan monikin innosta hihkuen lähettänyt sataset Latviaan ja jäänyt sitten odottelemaan tietoa, mistä ja milloin saa kamppeensa noutaa?Siis hetkinen... noutokauppa, mutta maksettava tilisiirrolla ja vasta sitten selviää edes mistä nouto?
Eipä minusta tuossa tarvitse paljoa pahoitella, ei myyjä voi olettaa, että - kaaliseppoa vapaasti lainatakseni - lähetetään rahaa maksullisen naisen hanuriin ja sitten noudetaan tavara ties mistä (ja arvatenkin vielä tietyllä kellonlyömällä).
No joo, aika raaka startti foorumille @Tinaaja :lla. Lukemani perusteella itse poistaisin tuon palautteen ja saisi kaveri aloittaa puhtaalta pöydältä. Mitään vääräähän hän ei luetun perusteella tuossa tehnyt jos kerta ehdot oli tuollaiset, mutta se on vain minun mielipide.Samaa mieltä. Olkoonkin sääntöjen sanan mukainen, mutta tuntuu tuo negatiivinen ostajapalaute vähän oikeusmurhalta, kun huomioi tavan, millä myyjä vaati toimimaan. Vai olisikohan monikin innosta hihkuen lähettänyt sataset Latviaan ja jäänyt sitten odottelemaan tietoa, mistä ja milloin saa kamppeensa noutaa?
Je suis Tinaaja

Ei liity pelkästään tähän tapaukseen, mutta tuli ajatus. Tuossahan oli ilmoituksessa mainittu Oulu ihan otsikossa, niin nouto olisi melko varmasti ollut Oulusta. Tavallaan ymmärrän ettei myyjä halua kertoa tarkkaa osoitetta ennen rahojen siirtymistä eli kauppojen varmistumista, vaikka itse olen osoitteen kertonut aina noutajalle ja maksu hoidettu sitten käteisellä tai MobilePay:llä niin että näen rahojen siirtyneen.Tällä myyjällä ollut aieminkin omia ehtoja ja sääntöjä myynneissä, näiden tietojen valossa @Tinaaja negatiivinen kauppiaspalaute poistetttu.
Joo tyyliin postinumero myynti-ilmoituksessa olisi kova. Just itse asiassa katsoin yhtä tavaraa Tampereella, mutta kun olisi vain heräteostos niin en jaksa kysellä missä päin Tamperetta on saatika tarjota HP:ta ja huomata, että onkin jossain Nokian rajalla (tässä tapauksessa selvisi Torin myynti-ilmoituksesta tarkempi sijainti).Mutta se ehdotus olisi siis sellainen, että otsikossa mainitun paikkakunnan lisäksi noutokauppoja tarjotessa pitäisi kertoa kaupunginosan tai vastaavan tarkkuudella mistä tavaran voi noutaa. Joku Oulu tai Kuopio on kuntaliitosten takia ja muutenkin aika epämääräinen iso alue. Itse laitan aina ilmoitukseen että ”postitus tai nouto Kuopion keskustasta”. Ostaja tietää suurinpiirtein minne pitää matkustaa, eikä tule yllätyksiä että Espoon noutokauppa olikin jossain päin Espoon perämetsiä minne julkiset kulkee kerran tunnissa.
Ainuttakaan noutokauppa en tehnyt ennakkomaksulla myyjänä taikka ostajana, vaan aina kaupat tehdään F2F kun tuote nähty. Shän on juuri F2F kaupan idis, ostaja näkee mitä on ostamassa. Ja en tule milloinkaan moista ehtoa hyväksymään...Ei liity pelkästään tähän tapaukseen, mutta tuli ajatus. Tuossahan oli ilmoituksessa mainittu Oulu ihan otsikossa, niin nouto olisi melko varmasti ollut Oulusta. Tavallaan ymmärrän ettei myyjä halua kertoa tarkkaa osoitetta ennen rahojen siirtymistä eli kauppojen varmistumista, vaikka itse olen osoitteen kertonut aina noutajalle ja maksu hoidettu sitten käteisellä tai MobilePay:llä niin että näen rahojen siirtyneen.
En itsekään vaadi ennakkomaksua noutokaupoissa, sehän on itsestään selvää. Ajatukseni oli että noutokaupoissa olisi tarkempi sijainti mainittuna jo ilmoituksessa, ettei tarvitsisi erikseen kysellä. Ja jos ei halua että tavara haetaan kotiosoitteesta, niin ilmoituksen otsikkoon Helsinki ja kuvaukseen ”nouto Kampin kauppakeskuksesta”Ainuttakaan noutokauppa en tehnyt ennakkomaksulla myyjänä taikka ostajana, vaan aina kaupat tehdään F2F kun tuote nähty. Shän on juuri F2F kaupan idis, ostaja näkee mitä on ostamassa. Ja en tule milloinkaan moista ehtoa hyväksymään...
Todellakin toivon että tämän kauppapaikan ehdot myös tämän hyväksyy... F2F kaupoissa maksu on tavaran vaihdon yhteydessä.
Jos ei omaa osoitetta tahdo kertoa - niin tavatkaa julkisella paikalla. Tai joskus kerrostaloasujat kertoneet vaan talon tarkkuudella osoitteen ja sitten tulleet pihalle tuotteen kanssa kun olen paikalla.
Tokihan sen saa tarkennettua yksityisviesteillä, mutta ajatus oli että kun se vähän tarkempi sijainti olisi jo ilmoituksessa, niin ei tarvitsisi alkaa kyselemään tuotteen perään mitä ei voi hakea syystä tai toisesta.Yleensä tuo on kyllä toiminut vaikka on laittanut hieman laajempaakin skaalaa luokkaa "pirkanmaan alue" ja sitten kun löytyy kiinnostunut ostaja jatkettu YV:llä ja tarkennettu missäpäin & haluaako noutaa vai meneekö postilla. Tietysti jos puhutaan oikeasti isommasta kamppeesta kuten vaikka 85" TV tai vaikka pelkkä tietokoneen kotelo ei tuollaista niin mielellään postittele.
Mutta ei siitä silti mitään negatiivisia palautteita ole tullut (puolin tai toisin) jos todetaan YV:n jälkeen että liian kaukana, ei esim. pääse bussilla tai työajat eivät sovi noutamiseen tjsp.
Noissa oikeasti isommissa (ainoastaan nouto) myös on suotavaa sitten kirjoittaa tarkemmin (esim. kaupungin tarkkuudella) ja kait jos nyt oikeasti jotain isompaa olisi myymässä / ostamassa kuten vaikka kymmenien tuhansien autoa niin ei sitä käteisellä maksaisi mutta varmaan joku alle tonnin tms. kaupat hyvin hoituvat käteisellä.
Laitetaan nyt tänne vielä, jos se saa vipua kinttuihin:
Laitatko @Tatuj / @Tatujj luvatun tavaran matkaan tai palautat maksetut rahat, niin ei tarvitse alkaa rikosilmoitusta täyttelemään. Keskiviikkona tulee kaksi viikkoa täyteen kaupanteosta, niin silloin lähtee poliisille ilmoa.
Täällä foorumilla pari muutakin odottaa kaverilta tavaraa/vastausta.

Nyt kirjasin asiasta rikosilmoituksen, sekä kävin laittamassa molemmille tileille negatiivisen palautteen.
Ugh, olen puhunut.![]()
Joo nää on näitä pahoja miinoja mihin voi astua. Palautteita aika hyvä määrä molemmilla tunnuksilla ja pelkästään positiivista.hyvä. jännä, kun aikaisemmin palautteet positiivisia.
Joo nää on näitä pahoja miinoja mihin voi astua. Palautteita aika hyvä määrä molemmilla tunnuksilla ja pelkästään positiivista.
saattaahan se olla että aikasempaa tiukkaa ollu ja nyt lähteny kontrolli kokonaan elämän suhteen niin laittanu ns haiseen.Joo nää on näitä pahoja miinoja mihin voi astua. Palautteita aika hyvä määrä molemmilla tunnuksilla ja pelkästään positiivista.
Voikohan olla että salasana "vuotanut" ja päätyny tunnus vääriin käsiin? Tää oli Huuto.netissä yhteen väliin yleistä, ja huudossa tulikin muutama vuosi sitten pakko salasanan vaihto, että olisiko sielläkin vuotanut suuntaan taikka toiseen.
Ylläpito varmaa näkee, jos on jotain selkeesti poikkeavaa tai sit kauppakumppani voi kysyä vanhemmilta kauppakumppaneilta, että oliko tilinumero/puhelinnumero "näitä mainittuja vastaava". Olihan täällä taannoin joku tilien kaappaus "epidemia", en muista yksityiskohtia.Voikohan olla että salasana "vuotanut" ja päätyny tunnus vääriin käsiin? Tää oli Huuto.netissä yhteen väliin yleistä, ja huudossa tulikin muutama vuosi sitten pakko salasanan vaihto, että olisiko sielläkin vuotanut suuntaan taikka toiseen.
Näistä tehdyistä rikosilmoituksista piti kait laittaa vielä YV:tä ylläpidolle (tyyliin Juha Kokkoselle) niin bannaavat käyttäjän (tai tässä tapauksessa molemmat).Nyt kirjasin asiasta rikosilmoituksen, sekä kävin laittamassa molemmille tileille negatiivisen palautteen.
mikähän voi olla 
Aika selvä keissi, paljon on paketteja hukkunut postin toimestaLaitoin osto ilmoituksen emolevystä, SirAlexinIkuinenPurukumi tarjosi sopivaa levyä ja tehtiin kaupat. Parin päivän jälkeen sain seurantakoodin postiin (luotu postin helposti koodi) mitään muuta seurannassa ei sitten tapahtunutkaan.. Kuulemma posti hävittänyt jne. Palautti rahat kuitenkin tilille 5 päivänä ostosta, ilmeisesti akuutti lainan tarve ollut. Myyntipalautteen mukaan pari kertaa aikasemminkin ollut samaa ongelmaa.siralexinikuinenpurukumi
Nähtävästi jatkanut pikavippailua jo ainakin vuodesta 2021. Ihmeen pitkään on onnistunut hommassa, yleensä ennemmin tai myöhemmin takaisinmaksu ei enää onnistukaan ja sitten paska osuu tuulettimeen. Välissä kuitenkin lukuisia onnistuneitakin kauppoja, mielenkiintoinen kaveri.Laitoin osto ilmoituksen emolevystä, SirAlexinIkuinenPurukumi tarjosi sopivaa levyä ja tehtiin kaupat. Parin päivän jälkeen sain seurantakoodin postiin (luotu postin helposti koodi) mitään muuta seurannassa ei sitten tapahtunutkaan.. Kuulemma posti hävittänyt jne. Palautti rahat kuitenkin tilille 5 päivänä ostosta, ilmeisesti akuutti lainan tarve ollut. Myyntipalautteen mukaan pari kertaa aikasemminkin ollut samaa ongelmaa.siralexinikuinenpurukumi
Nollapalautteinen, tuore käyttäjä ja kaikki viestit ostojamyyntipalstalle...Hei, onko kenelläkään kokemuksia käyttäjän @MrHyde1204 kanssa kauppoista?
Ostin tuotteen ja maksoin sen viime perjantaina mutta tuotetta ei ole saapunut eikä myyjä vastaa viesteihin.
Itsellä oli aikanaan tällainen, tykkäsin -- pieni, näppärä ja toimiva
Nollapalautteinen, tuore käyttäjä ja kaikki viestit ostojamyyntipalstalle...
Nollapalautteinen, tuore käyttäjä ja kaikki viestit ostojamyyntipalstalle...
mutta oli ehkä myynyt tavaraa niin pitäs pystyä luottamaan,
Ookei, tuohon mahtui varmaan isokin lista nimistä äänitiedostona joista huonoja kauppakokemuksia?
Vai huijattiinko tuo sinulta vääryydellä sekä viekkaudella tämän foorumin kautta vai... ?
Rekisteröitynyt v. 2021 ja seuraava sisäänkirjautuminen heti vuonna 2025 ja välittömästi kaupittelemassa jotain. Oliskohan tili kaapattu? Vähän oudolta vaikuttaa.@Edu92
Varovaisuutta tämän kaverin kanssa, kaupitteli lahjakorttia vaikka ei saisi ja piilotti aktiviteettistatuksensa heti, kun kerrottiin että niiden kaupitteleminen on kiellettyä.
Hei, onko kenelläkään kokemuksia käyttäjän @MrHyde1204 kanssa kauppoista?
Ostin tuotteen ja maksoin sen viime perjantaina mutta tuotetta ei ole saapunut eikä myyjä vastaa viesteihin.
Kannattaa katsoa ne palautteet, eikä vain jotain satunnaista ketjua missä on merkitty tavaraa myydyksi.Joo katoin kanssa että aika tuore mutta oli ehkä myynyt tavaraa niin pitäs pystyä luottamaan, onneksi ei oo isosta rahasta kyse mutta harmittaa silti varsinkin kun lapsille ostin pelin.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.