dingonyrjalaofficial
Make ATK Great Again
- Liittynyt
- 04.09.2019
- Viestejä
- 783
Tää ketju on kyllä gift that geeps on giving.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Täähän meni hyvin, joku räbän pelle kävi laittamassa bensaa liekkeihin ja baitti toimii. Eikai siinä.Sä vähän liikaa jo selittelet, imo.
Joten otapa vähän takapakkia, ei tarvi kokoajan sinunkaan olla kommentoimassa/neuvomassa.
Tulee jotenkin jo vähän suklaamuffinssi fiilis.
Ei pahalla.
Ihan vitun perseestä, kiitos incelnööriräpeltäjien.Tää ketju on kyllä gift that geeps on giving.

Jooei.Täähän meni hyvin, joku räbän pelle kävi laittamassa bensaa liekkeihin ja baitti toimii. Eikai siinä.
Noh, ainahan osa porukasta asettuu ns. takajaloilleen, muttaTäähän meni hyvin, joku räbän pelle kävi laittamassa bensaa liekkeihin ja baitti toimii. Eikai siinä.
Ihan vitun perseestä, kiitos incelnööriräpeltäjien.
Jätän tän laivan, otan loukkauksena jos joku nyt luulee että olen joku toinen niin siitä vaan, uskoisin että kuitennii Kokkonen tietää jo. Vai? @Juha Kokkonen
Mutta meen nyt taustalle paskomasta threadia, koko pointtini ollu tässä kertoa vaan että mitä kaltaiseni paska kauppamies tekisi jos ei paketti kuulu, mutta väärinymmärretty.![]()
Huomenna olisi istunto. Etänä osallistun, ei tosiasn Poriin oikein napostanut lähteä. Vaikka toisaalta olisi voinut ihan mielenkiintoista ollakin.
Mutta klo 1015 lähtee huomenna aamusta
Ja tämä tyyppi jo myöntänyt kusetuksen kuulusteluissa.
Juu ei mene tosiaan uusiksi. Sen kertoivat.Eikö tuo mene uusiksi kun syytetty ei ollut paikalla.
SInähän saat kuitenkin todistajan palkkion (muista vaatia, se on oikeus, myös etänä).
Ja saat taas uudestaan jos kuullaan vielä. Ja vaikka kuinka monta kertaa.
Edit:
Varmistin, näköjään varmaan oli sellainen keissi että ei tarvi olla syytetyn paikalla ja jos kerran kuultiin niin homma on paketissa.
Eikö sen voi vetää ulosottoon kun saa tuomion?Juu ei mene tosiaan uusiksi. Sen kertoivat.
En mä tästä oikein saa tulonmenetyksiä selitettyä kun oloneuvoksena tässä päivystän
Mut 70e selvityskulut asiasta oli syyttäjänkin mielestä oikein, joten jos tuon 130+70e joskus näen niin ihan ok. Toki, hurjine, korkoineen.
Eiköhän, mutta siltikään en henkeäni pidättele että jotain sieltä tulisi.Eikö sen voi vetää ulosottoon kun saa tuomion?
Eikö sen voi vetää ulosottoon kun saa tuomion?
Muistelisin että 2v tuomiosta aikaa laittaa UO:t viereille ja tota piti uusiakin, aikasykliä en muista kuin alituiseenEiköhän, mutta siltikään en henkeäni pidättele että jotain sieltä tulisi.
Mitäs voin tehdä siinä tilanteessa jos tuomiosta kulunut aikaa +3 vuotta ja unohtanut laittaa ulosottoon?Muistelisin että 2v tuomiosta aikaa laittaa UO:t viereille ja tota piti uusiakin, aikasykliä en muista kuin alituiseen
kannattaa varmaan kysyä asiaa lähimmän käräjäoikeuden aspastaMitäs voin tehdä siinä tilanteessa jos tuomiosta kulunut aikaa +3 vuotta ja unohtanut laittaa ulosottoon?
Onko täällä Harvey specteriä päivystämässä?
veikkaan että sanovat että ei voi mitään koska et ole ollut aktiivinen
Suomessa rikollisia kun paapotaan. Vilpittömästi toivon että tuo 2v aikamääre olisi 5 vähintään.Kyllä se 10k€ rangaistus on aika paha (yleinen määrä ulosotossa mikä lukenut). Luottotiedot menee ja asunnon hankkimisesta tulee helvettiä.kannattaa varmaan kysyä asiaa lähimmän käräjäoikeuden aspastaveikkaan että sanovat että ei voi mitään koska et ole ollut aktiivinen
Suomessa rikollisia kun paapotaan. Vilpittömästi toivon että tuo 2v aikamääre olisi 5 vähintään.
Ei se nykyää oo mitenkää helvettiä luottotiedottomana asuntoa hankkia. Yleensä vaa joutuu maksaa 2-3x takuuvuokran ja thats it.Kyllä se 10k€ rangaistus on aika paha (yleinen määrä ulosotossa mikä lukenut). Luottotiedot menee ja asunnon hankkimisesta tulee helvettiä.
En luottotiedoton ole, mutta varmasti tulee muitakin ongelmia kuin vain ne mitä mainitsin.Ei se nykyää oo mitenkää helvettiä luottotiedottomana asuntoa hankkia. Yleensä vaa joutuu maksaa 2-3x takuuvuokran ja thats it.
Mitäs voin tehdä siinä tilanteessa jos tuomiosta kulunut aikaa +3 vuotta ja unohtanut laittaa ulosottoon?
Onko täällä Harvey specteriä päivystämässä?
kannattaa varmaan kysyä asiaa lähimmän käräjäoikeuden aspastaveikkaan että sanovat että ei voi mitään koska et ole ollut aktiivinen
Suomessa rikollisia kun paapotaan. Vilpittömästi toivon että tuo 2v aikamääre olisi 5 vähintään.
Oliko linkkiä 5 vuodesta? 2v vuotta väittää velan uusimisajanväliksi, eli tuota nyt jotenkin muistelin sitten aikamääreeksi jona aikana haettava... mutta oli niin paljon aikamääreitä etten just nyt kerkeä vilkaista, illemmalla toki. Hakijan ollessa luonnollinen henkilö, velka vanhenee kuitenkin vasta 20 vuodessa.5 v on tässä nyt ihan oikeasti relevantti vuosimäärä, nimittäin velan vanhentumisaika nousee 5 vuoteen sitten kun siitä on olemassaoleva tuomio. Ja se 5 v lähtee tuomion antamisesta kulumaan. Tuollaista 2 v aikamäärettä ei näissä jutuissa ole olemassakaan.
Eli 5 v aikana tarttis jottai tehrä, esim. laittaa tuomio ulosottoon.
Linkki 728/2003 | Lainsäädäntö | FinlexOliko linkkiä 5 vuodesta? 2v vuotta väittää velan uusimisajanväliksi, eli tuota nyt jotenkin muistelin sitten aikamääreeksi jona aikana haettava... mutta oli niin paljon aikamääreitä etten just nyt kerkeä vilkaista, illemmalla toki. Hakijan ollessa luonnollinen henkilö, velka vanhenee kuitenkin vasta 20 vuodessa.
Noh, pitää tutkia tarkemmin noita finlex ja minilex linkkejä. Yks keissi itelläkin haettavana.
13 §Vanhentumisen katkaisemisen vaikutukset
Velan vanhentumisen katkaisemisesta alkaa kulua uusi, entisen pituinen vanhentumisaika.
Vanhentumisaika on kuitenkin viisi vuotta sen jälkeen, kun velasta on annettu lainvoimaiseksi tullut tuomio tai muu ulosottoperuste, joka voidaan panna täytäntöön niin kuin lainvoimainen tuomio. Jos lainvoimainen tuomio tai päätös puretaan, velan ei katsota vanhentuneen kyseisen tuomion antamisen jälkeen kuluneena aikana.
Jos suoritusvelvollisuus alkaa vasta 2 momentissa tarkoitetun ulosottoperusteen antamisen jälkeen, vanhentumisaika lasketaan suoritusvelvollisuuden alkamisesta.
Taisin hakea ilmeisesti väärin taivutuksin, vingutin myös chatgpt ilman suuria odotuksia
Uteliaisuudesta kysyn, missä se 2 vuotta oikein oli?Taisin hakea ilmeisesti väärin taivutuksin, vingutin myös chatgpt ilman suuria odotuksiaNoniin. Ei ole kiirettä itelläkään mutta tän kuun aikana hoitaen.
Finlex. Samassa yhteydessä oli tuosta 15v ja 20v lopullisesta vanhenemisajasta, 20v kun mano-a-mano, 15v kun yritys hakijana. Ronkin muutaman tunnin päästä tarkemmin ja laitan linkkien kanssa.Uteliaisuudesta kysyn, missä se 2 vuotta oikein oli?
Onhan tuolla TripBlastilla 5.3. joku jo laittanut toisista kaupoista palautteen, että ongelmia toimituksessa ja lopulta saanut rahat takaisin. Jokainen sitten tekee itse riskiarvion, että onko heti muutaman päivän päästä järkeä mennä työntämään kaverille lisää rahaa ennakkomaksuna.
Kun olin katsonut kys. henkilön palautteita viimeisen kerran ennen ostopäätöstä, ei ollut neg palautteita, pelkästään positiivisia.Onhan tuolla TripBlastilla 5.3. joku jo laittanut toisista kaupoista palautteen, että ongelmia toimituksessa ja lopulta saanut rahat takaisin. Jokainen sitten tekee itse riskiarvion, että onko heti muutaman päivän päästä järkeä mennä työntämään kaverille lisää rahaa ennakkomaksuna.
5.3 tuo palaute ja sinä teit kaupat 10.3. No joo ei ole negatiivinen vaan jostain päättömästä syystä neutraali. Mutta palautteessa lukee mikä oli tarina.Kun olin katsonut kys. henkilön palautteita viimeisen kerran ennen ostopäätöstä, ei ollut neg palautteita, pelkästään positiivisia.
Tää oli huijari, nähtävästi hävinnyt heti palstalta kun saanut maksun osasta tuotteita.
Myyty - Asus strix 3080 OC 10gb
Tuote:Asus Strix 3080 OC Hinta: 400 Tuote ostettu (mistä ja milloin): Regionline reipas vuosi sitten Kuitti löytyy (takuu voimassa): Ei Muuta huomioitavaa: Hyväkuntoinen ja toimiva. Ei pidä ääniä tai muita outouksia. En ole avannut. Paikkakunta (ilmoita myös otsikossa ja tagissa): Kokkola...bbs.io-tech.fi
Myydään - i7-14700KF (kokkola)
Tuote:i7-14700KF Hinta:280 Tuote ostettu (mistä ja milloin): 3/24 Jimms Kuitti löytyy (takuu voimassa): Kyllä Muuta huomioitavaa: Toimiva, ei ole kellotettu, suoraan käytöstä. Paikkakunta (ilmoita myös otsikossa ja tagissa): Kokkola Toimitustapa: Nouto Posti Maksutapa: Käteinen Posti Kuva:bbs.io-tech.fi
Joo kauhea läjä ilmoituksia ja lähes kaikissa melkein heti merkattu myydyksi mutta ei foorumin käyttäjille.Lemmiwinks myynyt läjän tavaroita, 0 palautetta ja parissa eri ketjussa viesti että ei oo ukosta kuulunut ostojen jälkeen (miten voi olla 0 palautetta jos syksyltä jo nämä...)
Tänään taas laittanut edullisesti, muttei täysin epärealistisen halvalla, useita komponentteja myyntiin. Parissa ketjussa kun joku tarjonnut HP:n noutokaupoilla, niin onkin mennyt YV:llä juuri.
Voi olla täysin legitti myyjäkin periaatteessa, mutta on aika monta sattumaa nyt yhdellä kertaa
Mielestäni tässäkin kostautuu jälleen kerran tuo, että sallitaan yv kauppa. Kummasti helpottuu tuo feikkimyyntien tekeminen, kun voi kaikkiin hp viesteihin vastata vaan, että ”hupsista, 3 sekuntia sitten tuli yv:llä hp. Katsotaan jos tuo menee puihin.” Edelleen en ymmärrä, mitä tuolla yv ostamisella voitetaan.Lemmiwinks myynyt läjän tavaroita, 0 palautetta ja parissa eri ketjussa viesti että ei oo ukosta kuulunut ostojen jälkeen (miten voi olla 0 palautetta jos syksyltä jo nämä...)
Tänään taas laittanut edullisesti, muttei täysin epärealistisen halvalla, useita komponentteja myyntiin. Parissa ketjussa kun joku tarjonnut HP:n noutokaupoilla, niin onkin mennyt YV:llä juuri.
Voi olla täysin legitti myyjäkin periaatteessa, mutta on aika monta sattumaa nyt yhdellä kertaa
Niin sitten laittaa "myynnissä myös toisaalla" ja vastaa, että sori myytiin jo muualla. Eli yv kielto ei auttaisi mitään.Mielestäni tässäkin kostautuu jälleen kerran tuo, että sallitaan yv kauppa. Kummasti helpottuu tuo feikkimyyntien tekeminen, kun voi kaikkiin hp viesteihin vastata vaan, että ”hupsista, 3 sekuntia sitten tuli yv:llä hp. Katsotaan jos tuo menee puihin.” Edelleen en ymmärrä, mitä tuolla yv ostamisella voitetaan.
Tottahan tuokin.Niin sitten laittaa "myynnissä myös toisaalla" ja vastaa, että sori myytiin jo muualla. Eli yv kielto ei auttaisi mitään.
Oletko myynyt yhtään tuotetta foorumilaisille? Useat yrittäneet ostaa mutta aina joko hiljaisuus tai "juuri yv kautta myyty".Ei ole mitään kommentoitavaa. Parhaani olen tehnyt enkä kyllä ole noutoa estänyt tietoisesti. Pahoittelen jos epäluottamusta esiintynyt.
Hyvä homma. Harmi, että ostajat eivät jätä palautteita.Olen kahdet kaupat tehnyt täällä. Ja joka yv olen vastannut heti kun olen nähnyt.
Onko jengi saanut näitä lemmiwinksin tuotteita? Ei ole näkynyt ja ollut viimeksi maanantaina paikalla.
No älä ihmeessä ainakaan kerro mitään lisätietoja. Pikasella silmäyksellä tää salamyhkäsyys ja kaikenmaailman selitykset miksei nouto onnistu kun YV:llä joku ampu 30s postaamisen jälkeen tarjousta kertoo mulle et ehkä tässä on tarpeeks varotusmerkkejä ilmassa.Tässä kesti mutta asia saatiin maaliin.
Tällä lemmiwinksillä on vähän sama kirjoitustyyli/tapa kuin sillä, joka luultavasti vippasi mun rahoillaNo älä ihmeessä ainakaan kerro mitään lisätietoja. Pikasella silmäyksellä tää salamyhkäsyys ja kaikenmaailman selitykset miksei nouto onnistu kun YV:llä joku ampu 30s postaamisen jälkeen tarjousta kertoo mulle et ehkä tässä on tarpeeks varotusmerkkejä ilmassa.
Kukin toki tyylillään, mut ehkä näitä sotkuja kannattais vähän availla kun ei toi sun kaupankäyntis nyt kovin sujuvaa näytä olevan jos kaksista kaupoista yks on menny puihin siinä määrin et ostaja on kyselly ketjussa et mitä duunaat.
Mäkään en suoraan kusettajaks leimaa, mut kuten moni on tässä maininnu niin turhan monta sattumaa ja varotusmerkkiä ilmassa.

Venn-Diagrammi ihmisten välillä jotka toteaa muutamien kymppejen/satasten vohkimisen nettikaupoissa olevan mainio tulonlähde ja ihmisten jotka kykenee spekuloimaan yli kahden askeleen päähän tekojensa seuraamuksia on kaksi lähes irrallista ympyrää. Ei näihin torikusetuksiin mitkään alamaailman Walter Whitet ryhdy, vaan yleensä se personalisuusprofiili sisältää alisuoriutujan huonolla impulssikontrollilla. Usein lisäks vielä päihteet vahvasti kuvioissa mukana, jonka myötä siitä jo valmiiksi keskinkertaisesta älykkyydestä höylättään toiset kymmenen pinnaa pois. Lopputulos on tässä.Enemmänkin itse ihmettelen, et mikä motiivi näillä kusettajilla on tänne tulla kyselemään palautteista ja herättää huomiota. Suklaamuffinssikin olisi saanut rauhassa kusettaa (ainakin jonkin aikaa), jos ei olisi tässä ja muissa langoissa niin kärkkäästi kommentoinut muiden tekemisiä. Jonkun toisenkin hämärähommat tais paljastua, kun tuli tänne muita syyttelemään tjsp.
Asiasta toiseen: En ole 100-varma onko tässä langassa aiheesta kysyminen se oikea paikka, mutta kokeillaan, kun kerta aika laaja-alaista keskustelu näyttäs olevan, ja omalla tavallaan liittyy siihen miten vältän olemasta "huono kauppias". Eiköhän modet tuu näpäyttää sormille jos olen väärässä paikassa. Eli miten olette yleensä hoitaneet postikuluista laskuttamiset? Se perus 7.90e mitä pikkupaketti maksaa, vai ynnätäänkö siihen kaikki pakkausmateriaalit mukaan? Varmaan aika tapauskohtaista ja hyvä erikseen aina noista neuvotella, mutta kiinnostais tietää about mikä se "hyväksytty minimi" on? Esim lähetteleekö ihmiset esimerkiksi jotain emolevyjä sellasenaan alkuperäisissä paketeissaan postitarra vaan liimattuna kanteen siihen Asus logon päälle, vai pitääkö tollasille omat postipaketit täytteineen hommata?
Tietenkin on tapana. Olette sopineet kaupat ja toinen teki oharit.Ehkä tyhmä kysymys, että onko tapana antaa negatiivista palautetta ostajalle kuka varaa tuotteen viikoksi ja sen jälkeen hänestä ei kuulu mitään? Esim. Omassa tapauksessa henkilö laittoi "HP + nouto viikon päästä, jos onnistuu..". Jatkoimme keskustelua YV:llä, kysyin että onko sovittu kauppa, jos varaan. Voinko ottaa pois Torista myynnistä, johon henkilö vastasi: "Kyllä tällä mennään" tms. No viikon päästä henkilöstä ei kuulunut yhtään mitään, eikä edelleenkään ole kuulunut. No sinänsä hyvä, kun sain myytyä toisaalle, jouduin toki tiputtamaan hintaa vähän.
Saa kai sitä vaikka 100€ pyytää postituksesta jos haluaa, eri asia maksaako kukaan sitä. Jos pyytää lisäeuroja pakkausmateriaaleista yms., niin mielestäni olisi hyvä mainita tästä ilmoituksessa, eikä esim. vasta maksuhetkellä. Itse ainakin miellän "postikulut" Postin hinnaston mukaisiksi kuluiksi, enkä muista ikinä maksaneeni tai pyytäneeni ekstraa, vaikka vuosia tullut kauppaa käytyä.Venn-Diagrammi ihmisten välillä jotka toteaa muutamien kymppejen/satasten vohkimisen nettikaupoissa olevan mainio tulonlähde ja ihmisten jotka kykenee spekuloimaan yli kahden askeleen päähän tekojensa seuraamuksia on kaksi lähes irrallista ympyrää. Ei näihin torikusetuksiin mitkään alamaailman Walter Whitet ryhdy, vaan yleensä se personalisuusprofiili sisältää alisuoriutujan huonolla impulssikontrollilla. Usein lisäks vielä päihteet vahvasti kuvioissa mukana, jonka myötä siitä jo valmiiksi keskinkertaisesta älykkyydestä höylättään toiset kymmenen pinnaa pois. Lopputulos on tässä.
Asiasta toiseen: En ole 100-varma onko tässä langassa aiheesta kysyminen se oikea paikka, mutta kokeillaan, kun kerta aika laaja-alaista keskustelu näyttäs olevan, ja omalla tavallaan liittyy siihen miten vältän olemasta "huono kauppias". Eiköhän modet tuu näpäyttää sormille jos olen väärässä paikassa. Eli miten olette yleensä hoitaneet postikuluista laskuttamiset? Se perus 7.90e mitä pikkupaketti maksaa, vai ynnätäänkö siihen kaikki pakkausmateriaalit mukaan? Varmaan aika tapauskohtaista ja hyvä erikseen aina noista neuvotella, mutta kiinnostais tietää about mikä se "hyväksytty minimi" on? Esim lähetteleekö ihmiset esimerkiksi jotain emolevyjä sellasenaan alkuperäisissä paketeissaan postitarra vaan liimattuna kanteen siihen Asus logon päälle, vai pitääkö tollasille omat postipaketit täytteineen hommata?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.