- Liittynyt
- 18.10.2016
- Viestejä
- 53
Juu, 8.0 on asennettu. Eli puuttumaan jäi yövalo, pitää sitten turvautua kolmannen osapuolen softiin vai liekö myöhemmin tulossa.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Mikä on "yövalo"?Juu, 8.0 on asennettu. Eli puuttumaan jäi yövalo, pitää sitten turvautua kolmannen osapuolen softiin vai liekö myöhemmin tulossa.
Simmit toimii rinnakkain, puhelua tehdessä voit valita kummalla (asetuksista saa lukittua kumpaa käyttää puheluihin/viesteihin suoraan tai sitte niin että valitsee kumpaa käyttää) soitetaan ja sähköpostithan menee datan kautta ja sen saa valita mitä kautta data kulkeeLöytyy varmasti muualtakin tietoa tästä, mutta haluaisin kysyä teidän kokemuksia. Eli Nokia 5 ja kahden SIMin käyttö, miten toimii? Olisi helpompi laittaa työpuhelimen SIM Nokiaan kuin pitää kahta puhelinta. TyöSIMin käyttö on puheluita ja sähköposteja, eli jos laitan työSIMin Nokiaan niin ovatko molemmat koko ajan aktiivisia vai pitääkö erikseen valita kumpaa käyttää? En ole ennemmin kahta SIMiä käyttänyt joten ihan outo maailma minulle.
Hukkaa tuo oma kutonen sillointällöin Wlan verkon hetkeksi. Puoli minuuttia ja löytää uudestaan. Laite ollut n. 4kk käytössä. Vakava vika vai seurailenko tilannetta? Itselleni ei niin haitallista käytön kannalta, mutta kuitenkin...
Meinasin ostaa tuon Nokia 6:sen mutta näytti olevan tehoton Snapdragon 430 sekä hidas lataus.
Mihin tehoton? Kaikki ainakin itselläni toiminut todella hyvin -17 mallissakin.
Meinasin ostaa tuon Nokia 6:sen mutta näytti olevan tehoton Snapdragon 430 sekä hidas lataus. Sitten huomasin tuosta tulleen 2018 mallin jossa molemmat puutteet ovat paikattu. Onkos kellään kokemuksia tuosta uudesta mallista ja löytyykö siitä ilmoitusvaloa?
Hintaisekseen ihan pätevä luuri. Ilmoitusvaloa näissä ei oleOnkos kellään kokemuksia tuosta uudesta mallista ja löytyykö siitä ilmoitusvaloa?
Tukiko tämä vanhempi Nokia 6 nyt pikalatausta? Olen nimittäin kolmella eri piuhalla testannut eikä missään näy että pikalataus olisi aktiivisena.
Quickcharge 3.0 laturi.
Aiemmin oli juttua että jokin päivitys olisi sen mahdollistanut, taisi olla uutisankka.Ei tue. Olin jo tilaamassa tuota kunnes törmäsin arvosteluissa tuohon latauksen hitauteen.
Aiemmin oli juttua että jokin päivitys olisi sen mahdollistanut, taisi olla uutisankka.
Noh, onpahan nyt pikalaturi valmiina seuraavaa luuria varten.
Ootko tsekannut, että ei oo paskaa tai muuta? Oliko näissä 3,5mm plugin? Jos se luulee, että hf kiinni?Viime kesänä ostetun Nokia 6:n mikrofoni temppuilee puheluiden aikana. Vastapuoli ei kuule juuri mitään meikäläisen äänestä. Heti kun täräyttää kaiuttimelle niin homma toimii. Onko mahdollisesti softavika vai onko pakko lähettää luuri huoltoon? Ei huvittais lähetellä kun se on taas vähintään pari viikkoa ja pitäis jostain varaluuri kaivaa siksi aikaa.
Viime kesänä ostetun Nokia 6:n mikrofoni temppuilee puheluiden aikana. Vastapuoli ei kuule juuri mitään meikäläisen äänestä. Heti kun täräyttää kaiuttimelle niin homma toimii. Onko mahdollisesti softavika vai onko pakko lähettää luuri huoltoon? Ei huvittais lähetellä kun se on taas vähintään pari viikkoa ja pitäis jostain varaluuri kaivaa siksi aikaa.
Toukokuun turvapäivitykset jaossa kutoseen.
Toimii puhelimet vissiin liian hyvin kun ainoa mistä täällä puhutaan on tietoturvapäivitykset?![]()
Täältä samat sanat.[emoji4]Ainakin itselleni syy miksi valitsin android luureista Nokian oli juurikin tietoturvapäivitykset joten itselleni ainakin todella tärkeä juttu
Toki sekin että luurit muutenkin laadukkaita ja kotimaisuuskin plussaa.
Joo, hyvin on toiminut, kiitos kysymästä!Toimii puhelimet vissiin liian hyvin kun ainoa mistä täällä puhutaan on tietoturvapäivitykset?![]()
Toimii puhelimet vissiin liian hyvin kun ainoa mistä täällä puhutaan on tietoturvapäivitykset?![]()
Mulla kasissa sama, syy oli nukka mikrofonissa.
Oon sen verran tehokäyttäjä, että viime vuoden Nokia 6 jökittää välillä tosi pahasti, jumii aivan täysin joksikin aikaa kun pomppii ohjelmasta toiseen ja koettaa tehdä jotain.Toimii puhelimet vissiin liian hyvin kun ainoa mistä täällä puhutaan on tietoturvapäivitykset?![]()
Oon sen verran tehokäyttäjä, että viime vuoden Nokia 6 jökittää välillä tosi pahasti, jumii aivan täysin joksikin aikaa kun pomppii ohjelmasta toiseen ja koettaa tehdä jotain.
Tekis mieli pistää vaihtoon, mutta tulee kalliiksi vaihtaa puhelinta puolen vuoden välein.
Sitähän se on. Saa ladatakin puhelinta 2-3 kertaa päivässä.Tuo ei taida sinällää mikään vika olla vaan että käytät tosiaan niin puhelinta että vaatisi enemmän RAM muistia ja/tai tehokkaamman prosessorin.
Itse kun olen suht normaali käyttäjä niin ei tuollaisia ole.
OneDrive pelaa hyvin. Kuvat-palvelun uppi pois päältä.Joo mulle kävi kans tää sama ja tuntuu että tää puhelin on herkkä sille, että jos sisäinen muisti alkaa vähenemään ni sit alkaa sekoilemaan. Kuvahommissa tosin myös on se robleema, et se Googlen Kuvat-palvelu on vähän kökkö ja buginen paikkapaikoin, joskus sillä menee iäisyys ladata pari kuvaa pilveen ja herkästi katkoo sitä yhteyttä. Kamerasofta myös on edelleen aika kökkö, joskin parempi ku se alkuperäinen.
OneDrive pelaa hyvin. Kuvat-palvelun uppi pois päältä.
Miten sen muka saa asennettua ?
Ei ole tulossaNo mä taidan kuiteskin odotella ihan sitä virallista.
Ei tuo tule kuin noille Zeiss laitteille
Mukavan nopeasti kyllä tulee.Nokia 6 latautuu parhaillaan kesäkuun turvapäivitykset.
Tulipahan tehtyä tuokin nyt kun noita Nokia 6:n lähdekoodeja on julki useampia (Open source). Olennaiset asiat löytyy tuolta kernelin historiasta (Commits · oreo · Konsta / android_kernel_nokia_msm8937 · GitLab) ja committien viesteistä.Ihan ajankohtainen aihe. Your phone's Android security patches may not be as up to date as you think
Tuonkin voisi nyt siis ihan oikeasti tarkistaa, että onko kernel ollut vaaditulla tasolla kun kuukausittaisilla tietoturvapäivityksillä näitä on kuitenkin markkinoitu.
Kyllä sen 05 päivän paikkauksien tulisi kuulua sitten seuraavan kuun 01 tason paikkaukseen. Pixeleillä on lisäksi vielä omat tiukemmat paikkaukset, noihin yleisiin otetaan vain kriittiset paikkaukset. Pixeleissä on sitten myös nuo moderate tason ynnä muut paikkaukset.Tulipahan tehtyä tuokin nyt kun noita Nokia 6:n lähdekoodeja on julki useampia (Open source). Olennaiset asiat löytyy tuolta kernelin historiasta (Commits · oreo · Konsta / android_kernel_nokia_msm8937 · GitLab) ja committien viesteistä.
Androidin tietoturvapaikkaukset (Android Security Bulletins | Android Open Source Project) jakautuu karkeasti kolmeen eri osaan: itse Androidin erinäisiin osiin (löytyy laitteen /system osiolta), Linux kerneliin (löytyy laitteen /boot osiolta) ja suljetun lähdekoodin laiteajureihin (löytyy nykyään laitteen /vendor osiolta). Kuukausittain noita paikkaustasoja on tarjolla kaksi: 20XX-XX-01 ja 20XX-XX-05. 20XX-XX-01 taso edellyttää vain, että laitteen Android-järjestelmä on paikattu. 20XX-XX-05 edellyttää lisäksi, että kernel ja binääriajurit on paikattu.
No eipä tuosta Nokia 6:n kernelistä käytännössä mitään paikkauksia löytynyt. Oreo 8.0 kernelissä on pari hassua paikkausta (jotka vielä kaiken lisäksi poistettiin 8.1 päivityksen yhteydessä!) ja Oreo 8.1 kernelissä samoin kaksi. Normaalisti noita kernel patchejä olisi 5-10 kuukaudessa. Kaikkien Oreo 8.0 päivitysten (tammikuu-maaliskuu) todellinen tietoturvataso on kernelin osalta 2017-09-05 ja kaikkien Oreo 8.1 päivitysten (maaliskuu-toukokuu) 2017-12-05 (nämä Qualcommin referenssistä, johon tämä laite pohjautuu).
Toisaalta ei Nokia/HMD/FIH väitäkään tarjoavansa kuin noita 20XX-XX-01 paikkaustasoja, jotka ei siis koske kerneliä. Linux kernelin paikkaukset olisi kuitenkin juuri niitä kaikkein olennaisimpia. Esim. root-oikeuksien hankkimisessa käytettävät haavoittuvuudet (sekä hyvässä ja pahassa tarkoituksessa) on nimenomaan lähes aina kernelin aukkoja. Näiden laitteiden markkinoinnissa kuitenkin vahvasti jyllää "pure, secure and up-to-date" ja kuukausittaiset tietoturvapäivitykset.
Ja jos oli vielä epäselvää kuka näitä laitteita 'kehittää', niin tämän laitteen kernelin rauta-adaptaatiossa vs. Qualcommin referenssi (https://gitlab.com/Konsta/android_k...mmit/da45412c3f14c886cbca222ea776e3fafd8a7d45) HMD on mainittu tasan nolla kertaa - FIH (Foxconn) useampi tuhatta.
Löytyykö jotain lähdettä tälle? Ja miksi noita sitten olisi edes ylipäätään kaksi eri tasoa? Ainakin oma käsitys on se, että 20XX-XX-01 taso sisältää vain itse Androidin paikkauksia, eikä sen idea ole antaa valmistajille yhtä ylimääräistä kuukautta armon aikaa paikkailla jotain edellisen kuun 20XX-XX-05 haavoittuvuuksia. Pixel/Nexus Security Bulletins on kyllä tiedossa ja löytyy täältä (Pixel / Nexus Security Bulletins | Android Open Source Project).Kyllä sen 05 päivän paikkauksien tulisi kuulua sitten seuraavan kuun 01 tason paikkaukseen. Pixeleillä on lisäksi vielä omat tiukemmat paikkaukset, noihin yleisiin otetaan vain kriittiset paikkaukset. Pixeleissä on sitten myös nuo moderate tason ynnä muut paikkaukset.
Ihan tuolla bulletinissa se lukeeLöytyykö jotain lähdettä tälle? Ja miksi noita sitten olisi edes ylipäätään kaksi eri tasoa? Ainakin oma käsitys on se, että 20XX-XX-01 taso sisältää vain itse Androidin paikkauksia, eikä sen idea ole antaa valmistajille yhtä ylimääräistä kuukautta armon aikaa paikkailla jotain edellisen kuun 20XX-XX-05 haavoittuvuuksia. Pixel/Nexus Security Bulletins on kyllä tiedossa ja löytyy täältä (Pixel / Nexus Security Bulletins | Android Open Source Project).
No joka tapauksessa tässä Nokia 6:n kernelistä ei käytännössä ole mitään Nokia/HMD/FIH:n tekemiä paikkauksia ja kun bootloader on ja pysyy lukossa, niin niitä ei pääse kukaan muukaan paikkaamaan. Joten nauttikaa "pure, secure and up-to-date" laitteestanne. /s![]()
2. Why does this bulletin have two security patch levels?
This bulletin has two security patch levels so that Android partners have the flexibility to fix a subset of vulnerabilities that are similar across all Android devices more quickly. Android partners are encouraged to fix all issues in this bulletin and use the latest security patch level.
- Devices that use the 2018-06-01 security patch level must include all issues associated with that security patch level, as well as fixes for all issues reported in previous security bulletins.
OK, asia selvä. Tuntuu sitten kyllä ihan tarpeettomalta, että noita ylipäätään on edes kaksi eri tasoa...Ihan tuolla bulletinissa se lukee