Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Joo, ne vuotaisi, varsinkin kun yrittäjää ja muuta tyypillistä kokoomusväkeä kiinnostaa ihan pirusti jakamaton ihmisarvo ja kehitysmaiden pelastaminen![]()
Vapaavuori tai Häkkänen, joka paukutti >20000 ääntä Uudellamaalla. Siinä kovia kandidaatteja puolueen johtoon. Aika näyttää, jääkö Kokkarit oppositioon nyt vai ei.
Jep. En vaan ymmärrä miten vetää yli 13k ääntä!
SDPn Al Tae Hussein ottanut kiinni Vehvelaista, ero häneen enää 300 ääntä. Eli voi tulla vielä SDP 41.Vahvelainen saavuttaa Nylanderia Uudellamaalla, saattaa sittenkin tulla tasapeli persuille ja demareille.
Usa voitti toisaalla
Olisi kyllä kaikille parempi, että ne kokoomuslaiset, jotka kokevat Vihreät houkuttelevana, myös menisivät Vihreisiin. Tai Vasemmistoliittoon, jonne esim. Sirpa Pietikäinen kuuluisi.Kokoomuksella on myös iso kasa nuoria/nuorehkoja (lue alle 40v), korkeasti koulutettuja äänestäjiä joille arvoasiat ovat erittäin tärkeitä ja Vihreät ovat erittäin houkutteleva vaihtoehto. Tiedän tämän koska itse olen yksi noista ja kaveripiirissä on paljon muita esimerkkejä.
Uudellamaalla vielä lähes puolet laskematta. Miten mahtaa vaikuttaa Persuihin, kun muut tuntuu siellä olevan enemmän suosiossa?
Mä luulen, että ketään ei valita eduskuntaan kuitenkaan keskustelemaan maapallon iästä.Sanotaan, että maailmassa älykkyys on vakio ja tyhmyys tiivistyy joukossa. Nämä ovat sitten erikoistapauksia, että on pahempaa kuin tyhmyys. Vielä kauheampaa on, että yli 10 000 ihmisiä on Suomessa, ketkä uskovat maapallon iäksi 6000 vuotta ja ettei evoluutiota ole olemassa.![]()
Sanotaan, että maailmassa älykkyys on vakio ja tyhmyys tiivistyy joukossa. Nämä ovat sitten erikoistapauksia, että on pahempaa kuin tyhmyys. Vielä kauheampaa on, että yli 10 000 ihmisiä on Suomessa, ketkä uskovat maapallon iäksi 6000 vuotta ja ettei evoluutiota ole olemassa.![]()
Tarkoitatko, että tuomari voitti?
Orpo voittpuheessan jo totesi ettei Persujen kanssa mennä hallitukseen.Jaa Rinne meni jo kehumaan että ovat pääministeripuolue.
Noh katsotaan nyt, voihan sitä neuvotteluja johtaa mutta ei kai kukaan kiellä muitakin vaihtoehtoja esim. PS+KOK+KESK+(KD ja/tai RKP)
Vielä hämmästyttävämpää on komm... Vassareiden määrä.Sanotaan, että maailmassa älykkyys on vakio ja tyhmyys tiivistyy joukossa. Nämä ovat sitten erikoistapauksia, että on pahempaa kuin tyhmyys. Vielä kauheampaa on, että yli 10 000 ihmisiä on Suomessa, ketkä uskovat maapallon iäksi 6000 vuotta ja ettei evoluutiota ole olemassa.![]()
Mä luulen, että ketään ei valita eduskuntaan kuitenkaan keskustelemaan maapallon iästä.
Ja Rinne itse vielä poltti siltoja PS suuntaan. No on sitä ennenkin takkia käännetty.Demareilla on nyt vahva halua saada hallitus aikaan, kun viimeksi vuonna 1999 olleet suurin puolue, mutta saa nähdä. Aika jyrkän kuuloista oli niin Keskustan kuin Kokoomuksenkin valvojaisissa, mitä tulee mahdolliseen hallitukseen menoon.
En tiedä mitä aineita ne videotarkastajat ovat vetäneet vai oliko tuomari sitten puhunut käsi suussa ihmissuhderatkaisuja kotona oleviin ongelmiin? Kai tästä asiasta viedään jääkiekkoliiton tarkastettavaksi ja jatkoilmoitusta?
Mutta onko se fiksua valita eduskuntaan ihminen jonka uskomukset ovat kuitenkin aika raflaavia.
SDPn Al Tae Hussein ottanut kiinni Vehvelaista, ero häneen enää 300 ääntä. Eli voi tulla vielä SDP 41.
Samalla logiikalla pitää kai päätellä, että Suomessa on 20 000 ihmistä, jotka haluavat olla parisuhteessa ecuadorilaisen homon kanssa. Vai olisikohan Pekka Haaviston äänestämiseen sittenkin muita syitä?Sanotaan, että maailmassa älykkyys on vakio ja tyhmyys tiivistyy joukossa. Nämä ovat sitten erikoistapauksia, että on pahempaa kuin tyhmyys. Vielä kauheampaa on, että yli 10 000 ihmisiä on Suomessa, ketkä uskovat maapallon iäksi 6000 vuotta ja ettei evoluutiota ole olemassa.![]()
Heh toi Hussein muuten näyttää pääsemään eduskuntaan, meni just ohi oman puolueen äänissä toisen ehdokkaan.Ennusteen perusteella viimeinen Uudenmaan paikka olisi menossa Kokoomukselle. Lienee kiinni siitä että Espoossa vielä laskemattomia ääniä.
Luultavasti on vielä olemassa, kun kesti tuon Sipilän kaudenkin ja kaikki sitä aiemmatkin...Kommunistit voittiNo, eiköhän ne pasko tämän maan siihen kuntoon, että seuraavissa vaaleissa PS voittaa ylivoimaisesti, jos Suomi on enää olemassa.
Onhan siellä vihreitäkin iso liuta uskomuksineen.Mutta onko se fiksua valita eduskuntaan ihminen jonka uskomukset ovat kuitenkin aika raflaavia.
Mutta onko se fiksua valita eduskuntaan ihminen jonka uskomukset ovat kuitenkin aika raflaavia.
Right onkuhan vihreet ja vassarit ei oo hallituksessa nii nää vaalit on voitettu.
Orpo voittpuheessan jo totesi ettei Persujen kanssa mennä hallitukseen.
kuhan vihreet ja vassarit ei oo hallituksessa nii nää vaalit on voitettu.
Onko viisasta valita puolueen puheenjohtajaksi ihminen joka on yhtä pihalla kaikesta pl. AY asiat (rinne)?
Älä sano, Zyskowicz lataa juuri aika kovaa puhetta tauluun hallituksen muodostamiseen liittyen. Joutuu kuulemma SDP talouspuolella siirtymään monta piirua vastuullisempaan suuntaan jos mielivät Kokoomuksen saada kaveriksi.Eiköhän nuo kaikki vaalien voittajapuolueet, SDP, Vihreät ja Vasemmistoliitto kaikki ole hallituksessa.
Tästä samaa mieltä, Rinne tuntuu käyvän kokoajan vähän hitaalla. No, jos hyvin käy niin puoluejohtoon tulee joku muu.
23 ääntä eroa kok - psKattokaapas Uudenmaan vertailulukuja, popcornit esiin!
Täysi katastrofi jos ja kun rinteestä tulee päämisteri. Vielä EU-puhenjohtajuus osuu kohdalle. Suomen ainut toivo, että rinne saa infarktin, tms. ja joutuu siirtymään sivuun. Vapaaehtoisesti ei lähde. ja SDP kun on naimisissa YA-liikkeen kanssa, niin aika selväpeli, että rinne jatkaa jos vaan terveys kestää.
Juu, sieltä on tulossa Kokomuslaiselle vielä yksi paikka. Nousee tosi lujaa tuo Keto-Huovinen. 75 ääntä enää Persuun eroa.Kattokaapas Uudenmaan vertailulukuja, popcornit esiin!
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.