DG kehitys ollut kuulemma kaikkea muuta kuin ruusuilla tanssimista.
Käsitääkseni talon sisällä oli ongelmia ja siitä se ohjaaja sai fudut ja nytten ängstää vähän väliä twitterissä kuinka Sony on paska firma ja sitten tässä alunperin piti ollla pelaajan valinnoista riippuvia juttuja mutta ne jouduttiin poistamaan ja sitten loppuvaiheilla testi yleisö ei tykäny vihaisesta ja murjottavasta Deaconinista joten joutuivat tuotakin tekemään uusiksi ja tästä johtuen Deacon kärsii "Persoonallisuushäiriöstä" pelin aikana. (Välivideot ja pelinaikana tapahtuva dialogi) toisin saattas sopia pelinmaailmaan paremmin kun tietää minkälaisesta maailmasta on kyse (
![Geek :geek: :geek:](https://cdn.jsdelivr.net/joypixels/assets/8.0/png/unicode/64/1f913.png)
)
Muistaakseni pelinkehitys aloitettiin jo vuonna 2013 ja täyskehitys 2015, peli julkaistiin 2019 muutamilla myöhästymisillä.
Mutta siis Sonyn näkökulmasta ei siis helppo keikka viedä maaliin ja tehdä rahaa, toki jos peli olisi myynyt reilusti yliodotusten launchissa niin varmasti olisi tähän päivään mennessä tullut ilmoitus jatko-osasta mutta pitkä kehitys-aika, ja ongelamt kehityksesä ja ehkä lopulta just ja just voitolle päässyt kehityskustanuksista mutta epävarma hitti sonyn mielestä veikkaan ja ne haluaa tällähetkellä nykyisin tähtää helppoihin hitteihin ja eikä varmasti viime syksyinen Concordin totaalinen floppaaminen helpottanut Sonyn taakkaa..
Ja tämähän sai Arvosteljoilta keskinkertaisia arvosanoja silloin 2019 launchissa(MC noin 70) ja silloinen pelinohjaaja syytti pelimediaa siitä että antoivat huonoja pisteitä pelille siitä syystä koska oli valkoinen heteromies pelaajahahmona.
John Garvin, the writer and creative director of Days Gone, […] The post Days Gone Dev Blames ‘Woke Reviewers’ on Game’s Low Critic Scores appeared first on PlayStation LifeStyle.
www.yahoo.com
Tässä siis pähkikänkuoressa suurinpiirtein syyt miksi ei jatko-osaa niin ainakaan hetimiten ole lähdetty tekemään jos ikinä sellaista saadaakaan.
Sonyn verstaalla siis aikamoinen "ruma" ankanpoikainen muiden joukossa.